Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1908 / 2208
(#) Imi65 válasza granpa hozzászólására (») Jan 23, 2017
Neked a 43mA hogy jött ki? P=43mAX230V (a fénycsőre kevesebb jut) = 9,89 W
(#) granpa válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Ez van ráírva a fojtóra (0.43 A), nem számolgattam. Viszont ezek szerint elírtam egy 0-val. És áramra elég lenne a táphoz amúgy (nem csúcsra). Elnézést.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2017
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
Ezt ki fogom próbálni feltétlenül. Egy spéci fojtóval. Mármint a hangra gyakorolt hatását. Ha igaz akkor mindenképpen visszajelzek. Ez ugyanis számomra is fontos szempont.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Fojtó hangolható is, 100Hz re kihangolva még hatásosabb. Érdemes meghallgatni kondival és nélküle is.
Meghajtó csövek nélkül is brummos, ezt írtad, a végcsövek fűtés bekötését is érdemes ellenőrizned.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Rajz alapján érdemes kipróbálnod kihangolva is.

Fojtó.JPG
    
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
A válaszod csak részben szólt nekem azt hiszem, mert az én erősítőm nem brummos, csak fénycső fojtó van benne. De most, (észrevételedre) beszerzek egy komoly fojtót, és kipróbálom. A rajzot köszönöm. Gondolom a 470 nF os kondi értékének változtatásával hangolható?
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Elnézésed kérem, valóban a második mondatom, nem neked szólt..
Kondi értékét a fojtó induktivitása határozza meg, 100Hz rezonanciára kell kihangolni.
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
A fojtó 10 H lesz ahhoz milyen kondi passzol. Gondolom szkóppal kellene kimérni de az nekem nincs.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
10Hy hez kb 270n.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2017
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
Köszönöm, majd valakivel beméretem. Ahogy elnézem nem kell nagyfeszültségű kondi, hiszen a fojtón nem sok feszültség esik.
Mindig sejtettem, hogy a megfelelő táp kiépítésével foglalkozni kell, és bár rengeteg csöves kapcsolási rajz kering a neten a tápok kiépítésével, főleg sztereó berendezés esetén kevés foglalkozik. Pedig az "ördög" mindig a részletekben lakozik. És a jól megépített táp az alapja a jó erősítőnek szerintem.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Valóban nem sok DC esik a fojtón, AC impulzusok már jelentősebbek, érdemes nagyobb feszültségűt használnod. Ha meg lesz a fojtód, leírod a paramétereit, segítek.
SE esetén még nagyobb jelentőséget kap a tápegység kialakítása.
(#) csa7684 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
Ezzel egyet értek!!!
(#) joco63 hozzászólása Jan 24, 2017
Renden ha meglesz kereslek.
Erről a fojtó hangolásról még nem is hallottam. Már érdemes volt beszélgetni. Lehet a fénycső fojtó csak egy RC tagnak felel meg. A szűrést biztosítja ugyan, de nem azon a minőségi szinten ami elvárható. És az egyenirányító csőre is visszahatással lehet ez esetben. És bár a hangminőséggel most sem vagyok elégedetlen, de ha javítani lehet rajta akkor tegyük meg.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Véleményen szerint induktivitása jelentősen csökken, DC áram hatására.
Szűrésben DC R ellenállása hatásosabb mint a megmaradt induktivitása.
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
Erre gondoltam én is csak pontatlanabbul fogalmaztam meg. De mivel brummot nem tapasztaltam (legalábbis jelentős mértékben) úgy gondoltam megfelelő. Bár utána olvasva többen is írják a jó fojtó jelentőségét. Csak erre nem akartam plusz költséget áldozni gondolván ha ez is megfelel akkor minek? Sok esetben sztereó rendszernél már itt kettéválasztják a tápot és ezzel a dual mono megtáplálást valósítják meg. Lehet ez még spécibb megoldás. De akkor máris két fojtó kell . És kondikból is dupla mennyiség. Lehet ezt fokozni.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Két kisebb fojtó előnyösebb valóban. Így szétválasztható tápegység felől is a két oldal.
Kondiból csak egy plusz kell.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2017
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2017
Én is szétválasztottam, de csak a meghajtó csöveknél. RC taggal. De a kezdeteknél valószínűleg jobb lenne, hiszen így a végcsövek sem hatnának egymásra. Lehet a sztereó tér jobban érvényesülne? Nem tudom. Egyenlőre egy fojtó lesz.
(#) joco63 hozzászólása Jan 24, 2017
Lenne egy másik témám, bár nem tudom mennyire kapcsolódik a csöves erősítők témakörbe de mi a véleményetek a különböző hálózati szűrőkről, van e ezeknek bármilyen jelentősége a hangra nézve. Pl a hálózati felharmonikusok kiszűrése ilyesmikre gondolok.
(#) Orbán József válasza joco63 hozzászólására (») Jan 24, 2017
Példa hangolt fojtóról egy neves gyártótól - Conrad-Johnson végfok.
Nem használnak a tápban elkót!

hangolt.JPG
    
(#) szell69 hozzászólása Jan 25, 2017
Sziasztok,

Pl500-as csőnek 300V anódfeszültségnél mennyi az illesztő ellenállása?
(#) granpa válasza szell69 hozzászólására (») Jan 25, 2017
"Limiting values" szerint ellenjavallt ekkora anódfeszültség.
(#) küzmös Gergely válasza szell69 hozzászólására (») Jan 25, 2017
Gondolom PP üzemre gondolsz, mert SE-ben nem az igazi a PL500. PP üzemben 2,5k körül
(#) GPeti1977 válasza granpa hozzászólására (») Jan 25, 2017
Viszont impulzusban sokat bír.
(#) pucuka válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 25, 2017
De itt nem impulzus üzemben dolgozik, még PP -ben sem.
(#) GPeti1977 hozzászólása Jan 26, 2017
Orion HS100 hangfal illik csöves erősitőhöz?
(#) Imi65 válasza granpa hozzászólására (») Jan 26, 2017
A PL 500/504 400V-os anódfeszültséggel minden további nélkül működik.
300V-os Ut, és 150V-os Ug2-re a katalógus 3,5 - 5,2k Ohm -ot ír.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2017
(#) granpa válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 26, 2017
Ezt nem találtam meg, pedig mikor volt néhány ilyenem, megnéztem.
(#) fagyi hozzászólása Jan 27, 2017
Sziasztok!
Tudna nekem valaki segíteni? Szeretném elkészíteni a képen látható erősítőt.
De nem tudom az (Rk) értékét. Meg tudná nekem mondani valaki milyen értékű ellenállást rakjak oda?
Előre is köszönöm!

Herrmans.jpg
    
(#) pucuka válasza fagyi hozzászólására (») Jan 27, 2017
Szerintem tegyél oda egy 4,7 k potit, keresd meg a legjobb beállítást, és a beállított értékű ellenállást tegyed bele véglegesnek.
Ezzel a negatív visszacsatolást állítod a poti tekergetésével, A kisebb érték felé nő a visszacsatolás, csökken az érzékenység, de csökken a torzítás is. Hanggenerátorral, szkóppal (vagy megfelelő terheléssel, ellenállás+ füles) jól optimalizálhatod vele az erősítőt.
(#) fagyi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 27, 2017
Nagyon szépen köszönöm!
Következő: »»   1908 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem