Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   111 / 152
(#) bigrobi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 23, 2017 / 2
 
2013-ban ilyen volt a detektoros rádíó listám http://detectorradio.blogspot.rs/ QTH = JN95RX
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 23, 2017 / 2
 
Ne legyen háborús helyzet, de pont ezért megy még a solti adó.
(#) ELKO26 válasza kristikoma hozzászólására (») Jan 25, 2017 / 1
 
Ez van sajnos. Van egy egy tranyós detektorosom is. Azzal még német meg francia adót is fogok. A legfinomabb hangolással...tekercsben mozgatott ferrit rúddal.
(#) Gyantáscin válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 29, 2017 / 1
 
Már csak műszaki csemegeként is érdemes a "tisztán" detektoros rádióval foglalkozni. Még a múlt évezredben pusztán érdekességként elmeditáltam azon, hogy mi lenne, ha Solt a 2 MW-ot akusztikai energiaként sugározná ki. Nos, a hozzávetőleges számítás eredményeként az jött ki, hogy itt Miskolcon olyan 65dB körüli hangerő lenne, ami a normális társalgás hangszintje.
Következésképpen a detektoros rádió hatásfokán még bőven lehetne javítani, még akkor is, ha tudjuk, hogy a hasznosítható oldalsávokban kisugárzott teljesítmény a fenti teljesítménynek csak töredéke.
(#) ELKO26 hozzászólása Feb 8, 2017 /
 
Miért van az hogy elhallgat a kristály rádióm,majd újra "elindul"..elhallgat....
Mi lehet az oka? Csak passzív elemek vannak benne.
(#) kaqkk válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 8, 2017 / 3
 
Meg talán egykét kontakthiba ..
(#) ELKO26 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Az nemigen.
(#) Gyantáscin válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 9, 2017 / 1
 
Zárlatos vagy kontakthibás forgókondnzátor?
(#) elektroncso válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 9, 2017 / 1
 
Én szerintem meg ennek semmi köze a rádiódhoz.
A rádióamatőrök QSB-nek nevezik, angol neve fading magyarul pedig a jelek elhalkulását jelenti. Ezt több minden okozhatja, például az, hogy az antennára két (vagy több) irányból érkezik a jel (ezt a jelek visszaverődése okozza). Ha a két jel azonos fázisban érkezik az antennára akkor egymást erősítik, ha viszont a fázishelyzetük nem egyezik meg akkor akár teljesen "kioltják egymást".
Rádiófrekvenciás hullámterjedés.
(#) ELKO26 válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Pontosan erre gondoltam én is. Köszi!
(#) pucuka válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
A középhullámú sáv alján, (MR1) Magyarország területén a fading nem jellemző. Természetesen napszaktól függő térerősség változás az van, de ez nagyon lassú folyamat. Itt még a földfelszíni terjedés a jellemző, de a sáv vége felé már érezhető a fading jelenség. Ez a jelenség jellemzően a térhullámok vételénél van, különöse ha az átviteli útban nagyon távoli adók vételénél, többszörösen visszavert jelek esetén. Általában a rövidhullámokon fordul elő, mert ott a földfelszíni terjedés a kevésbé jellemző.
(#) Stewe válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 11, 2017 /
 
Milyen antennát használsz?
Ha egy gyors kapcsolási rajzot is kapunk, könnyebb okoskodni....
(#) ELKO26 válasza Stewe hozzászólására (») Feb 13, 2017 / 2
 
Itt van a kapcsi rajz. Antennának az eresz csatornát használom ami(viszonylag)hatalmas felületű "antenna". Ez egy tekercs nélküli kristálydetektoros.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2017
(#) gg630504 válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Az L1 induktivitástól és e mellette lévő nyomtatott induktivitástól eltekintve tekercs nélküli.
(#) Gyantáscin válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Az lehet itt a baj, hogy az esőcsatorna tagok csatlakozása villamos szempontól nem tökéletes és ez külső környezeti hatásoktól változik. Amennyiben az antenna kapacitása része a rezgőkör kapacitásának - márpedig az - akkor a vétel elromlásához elég az, hogy a csatlakozás átmeneti ellenállása 10-100 ohm értékre megnőjön.
(#) bigrobi válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 14, 2017 /
 
A csatorna az részben földelt,a semmitől jobb, de nem az igazi, báris szerintem.
(#) ELKO26 válasza bigrobi hozzászólására (») Feb 14, 2017 /
 
Nincs földelve,bár Gyantáscinnek igaza lehet. Elég régi de sajna nincs lehetőségem több száz méter drótot kihúzni.
(#) Stewe válasza ELKO26 hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Nem kell annyi!
Nekem kb 10 méteres közönséges sodrat is tökéletesen működött...
(#) ELKO26 hozzászólása Márc 13, 2017 / 1
 
Ez meg egy fm vevő. Kipróbáltam,működik. Némi átalakítással.
(#) Kera_Will válasza ELKO26 hozzászólására (») Márc 13, 2017 / 1
 
Ha utána raksz egy deprez-műszert akkor jó lesz az RF áramkörökben csúcs detektálásra is.
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Márc 13, 2017 /
 
Feltennétek nekem egy kapcsolási rajzot ami ferritrúddal ér 500pF-es forgókondenzátorral van megépítve?
(#) granpa válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Márc 13, 2017 /
 
A téma képei közt nem találtál?
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Márc 13, 2017 /
 
A linkek között sem.
(#) Kera_Will válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Márc 13, 2017 /
 
Bármelyik KH zsebrádióból kiemelt ferritrudat felhasználhatod.
Ki kell csengetni a tekercsek kivezetéseket melyik kivel van.
Ha ez meg van akkor a forgókondival párhuzamosan kötni valamelyik 2-t ami 1 tekercset alkot.
Azért van többféle tekercs rajta mert a impedancia illesztést is végez a kicsatolás.
Ez általában kevesebb menetű mint a rezonáns tekercs rész.
Ennyi az egész , aztán lehet rá tenni hosszú drótot antennának, másik végére a földelést.
A detektort és a fejhallgatót pedig a föld és antenna közé párhuzamosan a rezgőkörrel.
Elvirajzokon mindent megtalálsz párhuzamos LC kör vele párhuzamosan a detektor és hallgató.
Az 500 pF bőven elég lesz mert a zsebrádiók pvc forgói általában 2-300 pF körüliek .
Ennyi az egész ...
(#) Kera_Will válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Márc 13, 2017 /
 
Téma képei és hozzászólásai között :
1.
2
3
4
Ennyi inspiráció után már csak csak sikerülnie kéne valamit alkotnod!
Hajrá Hajrá!
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2017
(#) Gyantáscin válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Józsibácsi kedves! Remélem, nem a ferritantennára gondoltál, mert a ferritantennás detektoros csak az adó pár km-es körzetében működik.
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Márc 14, 2017 3 /
 
Köszönöm, a JÓ indulatú hozzászólást, de csak a menetszámra lettem volna kiváncsi, de látva segítőkészségeteket lemondok a továbbiakban arról, hogy véleményt formáljatok!
(#) Stewe válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Márc 14, 2017 / 2
 
Ravasz módon ezt is meg lehetett volna kérdezni....
Nos a menetszám nagyban függ a ferritrúd anyagától, keresztmetszetétől, és hosszától is. Erre nagyon nehéz lenne válaszolni.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2017
(#) tomi52 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Háááát.... nem tudom. Évekkel ezelőtt, amikor még a III. kerületben laktam, remekül működött ferrit antennával is, jó hosszú ferrit rúddal, 27 szálas litzével. Kiegészítve mindössze 1 db tranzisztorral még antenna nélkül is vette a Kossuthot.
(#) ELKO26 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Hogy hogy működik tekercs nélkül is?
Következő: »»   111 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem