Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1962 / 2484
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Igaz a végét a mondatnak lecsíptem,elnézést. Máris számolom az áramot.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Nem tudom mit értesz nulla alatt, a hangszóróra menő vezeték nem egyértelmű? Az emitter-ellenállás is ide kapcsolódik.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
A félrecsúszó mérőcsúccsal hatalmas károkat lehet okozni, javaslok egy kis pihenőt
A trafó akár így is kinézhet.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2017
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Az áram a - oldalon :1305mA a + oldalon:1487mA . ( -oldalon 523mV a + oldalon pedig 595mV).
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Akkor nagyon tanulságos lesz a tranzisztorok bázisfeszültsége.
Szerk.: Itt nincs mínusz oldal, két plusz van!
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2017
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Ott bázis-emitter közt mérek akkor gondolom?
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Nem. Kérlek olvasd el újra amit írtam!
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
A hangszóró kimenet és a bázis között kell mérni ezek szerint.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Pontosan és természetesen az adott áramköri rész hangszórókimenetét kell választanod.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
Érdekes de vagy a mérőtű vagy a végfok miatt ,de nem mértem semekkora feszültséget. A végfok pedig minden bekapcsoláskor (hangszóró nélkül) ciripel,aztán az elhallgat. Nem tudom honnét jön az a hang.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
A hang nyomán megtalálod a keresett trafót. Terhelés nélkül elképzelhető egy kis bizonytalanság az indulásnál.
Majdcsak összejön az a mérés, hiszen folyik áram a tranzisztoron - mérted a végtranzisztor emitter-ellenállásán.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
Láttam hogy fut rajta áram (lehet tényleg nem ért be a mérőtű),de szerintem ennyit szántam a javítására. Köszönöm a kitartó segítséged reloop,főleg a szakmai baklövéseimnél,de ezt az erősítőt visszajuttatom a gazdájához,mivel ennek elmondás alapján kiválóan kellet volna működnie,én pedig nem azért cseréltem el mert javítani volna időm sajnos. De mindent köszönök,legalább tanultam megint valami újat.
(#) Pafi válasza Sandor01 hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
Energetikailag ez tökéletes, kivéve hogy ha közben teljesen feltöltöd az aksikat, akkor 3*14,4=43,2 V-od lesz, ami több mint az erősítőre megengedett. Ha nem töltöd az aksikat rákapcsolt erősítővel, akkor is 13,8*3=41,4V.

Biztonságtechnikailag kihívás a zárlati áram és a mélykisütés. Ezek ellen védened kell az aksit.

Egy jó step-down konverter megoldaná a túlfesz, túlterhelés/zárlat és táp stabilitás problémáját is, energetikailag hatékony módon. Mondjuk 32 V 12A kimenet megteszi, ha 8 ohmosak a hangszórók.

Az aksik természetesen bírni fogják a terhelést.

8 ohmon nem lesz 100 W kimenő, inkább 50, viszont csak igen ritka csúcsokban, de inkább még akkor sem vesz fel 10 A fölöti áramot, átlagban még ordító zene mellett sem várható 2 A fölötti fogyasztás. Közepes hangerőn kb. 300 mA.

A mélykisütést kell még megakadályozni, pl. Aksinként egy zéner, optó, ellenállás, az optó kimenetek sorba, és ők engedélyezik a dc/dc konvertert.

Egy bizti is kell mindenképp...

Töltéshez egy kétáramkörös kapcsoló és egy pár dióda segítségével lehet átkapcsolni őket párhuzamba, így csak 1 db 12 V-os töltő kell, és nem kell kiszerelni az aksikat.
(#) jocka0012 hozzászólása Feb 17, 2017 /
 
Üdv!Adott egy pioneer vsx 500 házi mozi erősítő.Bővebben: Link
Bekapcsol , minden működik rajta , de sajnos hang nem jön ki belőle.Hol érdemes elkezdeni a javítást?Mit érdemes átnézni rajta?Érdemes neki fogni a javításának , vagy esélytelen ezeket megjavítani?Alkatrészt mennyire lehet találni az ilyen készülékekhez?
(#) krisz69 hozzászólása Feb 17, 2017 /
 
Sziasztok. ,,Elkészült" 10-10 FET-es panelem élesztés sikeres. További beállitások mérések következnek fejleményekről majd részletessen beszámolok.Bővebben: Link
(#) Sandor01 válasza Pafi hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
Köszi a választ! Azért szerettem volna 3db 12V-os 9Ah-ás akkumulátort, mert elég könnyű és olcsó. Attól tartok, hogy a 9Ah az nem bírná túl sokáig... Én arra gondoltam, hogy vennék egy darab 12V-os 45Ah-ás akkumulátort és egy jó step-up konverterrel oldanám meg a 36V-os tápfeszültséget. Az erősítő legnagyobb áramfelvétele 7A az erősítő adatlapja szerint. Remélem így is megoldható!
(#) krisz69 válasza krisz69 hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
Keresd a hibát . Nem nagy de lényeges. ha megvan már induli is.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Csak nem hagy nyugodni az az erősítő. Most lekötöttem a végfokot az előfokozatokról. Magában az előfokok szépen erősítenek,a jelük bőven elég egy másik végfok meghajtására. Azon gondolkozok most hogy a 2N3773-ból milyen végfokot tudnék bele építeni ami nem ennyire instabil. Esetleg MJ2955 van itthon ellenpárosnak. Az elkókat kicserélném,a 2x46V-hoz mérten kell terveznem bele egy új erősítőt.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Nem hiszem, hogy nagy gond lenne az eredeti állapot helyreállítása, de valóban jobban járnál egy hagyományos kapcsolással. Építs bele ST151-et, az jól bírja a strapát.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Az ST-től valamivel egyszerűbb végfokozat,ami elmenne ezen a feszültségen esetleg?
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 18, 2017 / 1
 
Az ST151 azért elég egyszerű és kevés meglepetést okoz az utánépítése.
Volna még egy kevesebb alkatrészből álló kapcsolás: Bővebben: Link.
(#) Cinema válasza zsozso72 hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Hibás a NYÁK-rajz.
Az 1µF-os bemeneti csatolókondi kevés, (szerintem) a 22kOhm mellett, ide inkább 22µF kellene, hogy a mély hangokat is átvigye, megfelelően.

Üdv!
(#) jocko hozzászólása Feb 18, 2017 /
 
Sziasztok! A kérdésem, hogyan lehetne megoldani,hogy biztonságosan üzemeljen 4 ohmon is ez az erősítő?+-46voltról működött,most +-33voltról jár.Az adatlap szerint csak 8 ohmon járatható.A végtranzisztorokat kéne cserélni,hogy bírja a 4 ohmot? Vagy ezen a tápfesz-en már nem annyira lényeges?Beag mag100 keverőerősítőben volt,de kivettem a modult mert teljesen felesleges volt az a sok csatorna elé,meg a csatlakozókon sem igazodtam ki.Egész jó hangja van.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Ez az MJ-s végfokozat 4-8ohm terheléssel is megbirkózik? Gondolom a középső tranzisztor is BD139-es (nyugalmi áram beállító potméternél).
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Megpróbálhatod a 4ohm-os terhelést. Az áramkorlátozó hiánya miatt nem ajánlottam nyugodt lelkiismerettel. A megvalósításról itt írok.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
A panelen van egy "HID" jelzés is. Gondolom ez arra utal hogy hídhoz is elő van készítve a nyáklap,minimális átkötözéssel akár hídvégfokként is lehet használni nem igaz? Egyéb iránt csak gratulálni tudok,rengeteg munkádat olvastam/láttam már a fórumon. Ha megérem valaha hogy ennyi téren előrébb tudom mozdítani az elektronikát...
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Igen, a NYÁK-on kivezettem az invertáló bemenetet, melyet egy másik ugyan ilyen panel kimenetére lehet csatlakoztatni és már kész is a híd.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Értem. Akkor összeszedem az alkatrészeket és jelentkezek amint megvagyok vele. A régi végfokkal mit tudok kezdeni? Javítani nem igazán vágyom,mert ahhoz túlontúl bonyolult,inkább elbontanám és a tranzisztoraival kezdenék valamit.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
A régi erősítőn talán a kanthal huzal ellenállásértékének megnyúlásával lesz a gond, mérés híján csak toporgunk a megoldás küszöbén. Szépen be kellene állítani a nyugalmit és az áramkorlátot. Kár volna elbontanod.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Értem,akkor egyenlőre félrerakom így. Gondolom a puffert illő újabbra cserélni? (főleg mivel 80V 1000µF-os pufferei vannak. Na meg azok az egyenirányítók is... szépen átkötözöm kettős tápfeszre, az előfok diódáit gondolom jobb nem cserélni.
Következő: »»   1962 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem