Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1963 / 2484
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
A táp megérdemel 3300-4700µF kapacitású puffereket és egy minimum 10A-es egyenirányító kockát.
Ha meg vagy elégedve az előerősítő hangjával, akkor az nyugodtan maradhat változatlanul.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Rendben. Akkor először átalakítom a tápot,aztán hétfőn összeszedem az alkatrészeket. Köszönöm a segítséged.
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 20, 2017 /
 
Sziasztok. Megépítettem EZT a kapcsolást. A kérdésem az volna mekkora lehet a maximum tápfeszültség 4ohm-os hangsugárzó esetében?
(#) kadarist válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Szia!
Elméletileg annyi, amennyit a 2030 képes elviselni.
(#) szikorapéter válasza kadarist hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
35V a plafonja single tápnál,de én most 24V-ról hajtom labortáppal. Így egész tűrhető hangja van.
(#) szili83 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Én anno 15-20 évvel ezelőtt építettem TDA2030-ból erősítőt, akkor nagyon nem jött be a hangja. Szerintem egy nagyon low-cost-os erősítő. Van ennél jobb alternatíva is.
(#) szikorapéter válasza szili83 hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Nem azt mondom hogy olyan hangja van mint a Quad405-nek de valami szól. Amugy is autóba kell,oda nem üvöltetésre szánom. Ha majd beletanulok a kapcsoló üzemű tápok lélektanába is ,akkor majd készítek egy TDA7294-esekből álló quadro végfokot kocsiba. De addig elég ebből a kis 2030-ból is bőven.
(#) zenebolond válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Nekem van egy általam összerakott kis asztali rádió, abban TDA2030-as IC van, megfelelő hangfallal, elég szép hangja van.
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 20, 2017 / 1
 
Szia! Az adatlap jelzi, hogy 3,5A-nél határol a kimenet, tehát 4*3,5=14V a legnagyobb amplitúdó. Ezt a híd két tagjának maradékfeszültségével kell kiegészíteni, ami becslésem szerint 2*2,5=5V. Összességében 19V körül van az a tápfeszültség amit, ha tovább emelsz is, már nem eredményez nagyobb kivezérelhetőséget.
A 12V-os néveleges feszültségű járművekbe céláramköröket fejlesztettek a gyártók, melyeket köznapi nyelven autós végfok IC-ként szoktunk emlegetni. Ezek egyik specialitása, hogy a szűkös tápfeszültség miatt minimalizálták a maradékfeszültséget, így nagyobb teljesítmény leadására képesek mint a TDA2030 kapcsolás ugyan akkora tápfeszültség és hangszóróimpedancia esetén. Arról már nem is beszélve, hogy többségük eleve hídkapcsolású, egy tokban több csatorna erősítője foglal helyet, minimális a külső alkatrészigényük és ami még igen fontos, a felhasználáshoz igazodó védelemmel vannak ellátva.
Például a TDA2030 hídhoz illene egy DC védelmet is építened, ami nem is olyan egyszerű.
Amiről beszélek megtalálható a cikkek között is.
(#) jocka0012 hozzászólása Feb 20, 2017 /
 
Üdv!Van egy yamaha rx-e810 - es erősítőm.Az a baja , hogy néha bekapcsol néha nem viszont ha bekapcsol , akkor jól működik(szól rajta a zene).Megnéztem a diagnosztika menüjébe , hogy a P3 protection funkció miatt nem kapcsol be mindig.A P3-ra azt írja az szervízkönybe , hogy AMP DC Protection , amiből én arra következtetek , hogy valószínűleg a végfok vagy a környékén lehet valami.Ami azért érdekes , mert akkor miért tud bekapcsolni?Ha mondjuk zárlatos lenne az egyik végfok tranzisztor , akkor a védelem miatt sose tudna bekapcsolni nem?Mit tanácsoltok mit érdemes átnézni rajta?
(#) zotya1983 hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Üdv!Bc214 helyére betehetem helyettesítőnek a bc 212 őt? 2n5415 re csatlakozik a c láb.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Egy másik kérdésként még a témához kapcsolódva: Ebben az áramkörben a TL082 közvetlenül (tehát a nyákrajz változása nélkül) cserélhető fel NE5532-vel? Másik kérdés: Szeretném szimpla tápfeszültséggel használni,gondolom akkor a + és a - ág közé teszek 100-100Kohm ellenállást,a negatívra megy a táp GND-je a pozitívra pedig a pozitív? Így a középső GND-re le van osztva a tápfeszültség fele az ellenállás osztóval. Legalábbis én így gondoltam ki. Persze a tápfeszültséget tudnám emelni (nem 12-14V-ról járatni) úgy megfelelő feszültség lenne +- ban az ic számára.
(#) djcaveman válasza zotya1983 hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 2
 
A BC214 a BC212 kisebb feszültségű tesója. A BC212 50V UCE0 feszt, míg a BC214 30V UCE0-t visel el a katalógus szerint. Illetve a hFE érték az előbbinél 40, az utóbbinál 100. Szerintem ha a feszértékek nem lépík túl a megengedettet akkor cseréld. de van attól (212) modernebb is . BC558B
(#) reloop válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Az IC1 neminvertáló bemenete kerül a feszültségosztóra. Távolítsd el C6, C7, R9-et. Az IC 4-es láb megy GND-re. A kapcsolás ki és bemenetére köss csatolókondenzátort!
Használhatsz NE5532-t.
(#) szikorapéter válasza reloop hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget, a módosításokkal most már működik.
(#) Brumi80 hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Sziasztok!

Előre is elnézést kérek a Moderátoroktól, ha nem jó topicba írom a bejegyzésem!

Van egy LD Dave 10 G3 aktív hangrendszerem. Hivatalos oldal

A következő lenne a kérdésem a termékkel kapcsolatban:

A mélyládába beleépítették a végfokot, DSP-t, EQ-t, Crossovert. Sajnos, ezek nem szabályozhatók.
Ami nekem nagyon hiányzik, az a frekvencia váltó, mármint fizikálisan hiányzik! Én szeretném szabályozni egy forgó potival a mély vágási frekijét. Utólag megoldható ez?

Köszönöm a válaszokat!
(#) Massawa válasza Brumi80 hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Sok minden nem világos amit irsz.
A ládában több erösitö van külön a basszushoz meg külön a szatelit hangszorokhoz. Ezek a gyárban össze lettek hangolva, mit akarsz te ezen szabályozni vagy piszkálni? Ehhez a jelet valamilyen keveröpultbol kell adni, ahol ott vannak a szabályzok. A hangszint soha nem a ládákban kell beállitani ( illetve csak egyszer a gyárban vagy a behangolás folyamán). Szoval a rendszerböl nem hiányzik semmi.
Nem régen szereltem egy ilyet a suliban. Ennyi pénzért egész jo hangja van.
(#) Brumi80 hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Tudom-tudom, de akkor nem voltam érthető. Van is egy elég komoly keverőpultom. Én csak azt szeretném, hogy gyakorlatilag a mélyhangszóró ne menjem fel olyan magas HZ-re int amennyire most.

Tehát le akarom vágni max 80 HZ-nél. Ez megoldható?
(#) Massawa válasza Brumi80 hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 1
 
Akkor melyik hangszoro fogja kisugározni a kb 80-200 Hz körüli tartományt? ( mert a 2 kicsi ezt biztosan nem fogja). Ez azért nem játékrendszer mint a házimozi, ahol a szub csak a 100Hz alatti hangokon bömböl. Ez a rendszer ugy ahogy lineárisra van hangolva ( gondolom be is mérve) igy nem ezen kell neked a basszust tekergetni.
(#) pucuka válasza djcaveman hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 1
 
A BC212, és a BC214 között nem is annyira a kollektor feszültség a különbség, hanem a BC214 kiszajú, míg a 212, és a 213 nem. Kiszajú tranzisztorokat pedig inkább az előerősítőben használunk, ezért itt nem lényeges szempont a feszültség tűrés.
De tényleg praktikusabb az újabban fejlesztett tranzisztorok használata.
(#) zotya1983 válasza djcaveman hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 1
 
Igazából a hfe tér csak el (Erősítési tényező) az jóval magasabb a 212 nél fesztűrése nagyobb a 212 nek.Itt meghajtófokozatként szerepel (2n5415 öt hajt),helyette tettem be bc 557b t. Azzal sem lett rosszabb mint a 214 el volt,itt igazából a gyári visszaállítás a lényeg,így majd szerzek 214 et ha tudok..Addig az 557 is elketyereg benne. Remélem fatális hibát nem követtem el,igazából csak pár remix kondi cseréje van hátra a 100nF ok a tápnál mert azok melegszenek...
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) Brumi80 válasza Massawa hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Igazad van... Jogos!
(#) habazutty válasza Brumi80 hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Szia!

Nem akarok belekontárkodni, de ebben nem 10".os mélyhangszóró van?
Ha gondolod kérj kölcsön egy cross-t meg egy erősítőt és hajtsd meg 2 útban, meg fogsz lepődni, hogy a 80 Hz igen kevés.

Csak érdekességképpen Bővebben: Link

Egyébként a próbában tudod segíteni, ha Miskolc környéki vagy...
(#) Massawa válasza habazutty hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Két utban van az már eredetileg is meghajtva. A cross is benne van.
(#) habazutty válasza Massawa hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Azt tudom, de így kipróbálhatja anélkül, hogy belepiszkálna, mert az eredeti felvetés erre irányult (mármint a piszkálásra).
Mivel szerinte 200 Hz-nél vág a saját cross, és úgyis alá akar menni így ez nem okoz gondot a külső crossal. A mély megkapja a mono sub jelet a saját erősítőjével. A két kompot meg hajtja egy külön erősítővel a cross közép-magas szekciójával. Így pl. 80 Hz keresztfrekivel a mélyláda és nyílván innen fel a toppokhoz. Bár erősen kétséges, hogy azok a 6"-os közepek ehez elegek lennének, de ki lehet próbálni. Több, mint valószínű, hogy a gyári beállításnál nem lesz jobb.
(#) Brumi80 válasza Massawa hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Szia! Igen, 10"-os a mélyhangszórója. Gondoltam már erre a megoldásra, mármint a külső cross-ra.
Csak a mikéntekre, és a hogyan-ra nem tudom a megoldást. Nem rossz a kis cucc, a közepek, és a magasai nagyon tetszenek, csak nem azt a lágy basszust hallom amit szeretnék! Itt jegyezném meg a gyártó figyelmetlenségét, miszerint ha már épített bele DSP-t akkor miért nem engedi meg a felhasználónak azt, hogy az ő ízlése szerint programozza azt USB kapcsolaton keresztül? Vagy akár a beépített EQ-t vagy a Cross-t.

Nem egy ilyen rendszert láttam már, ami engedi, és még programot is biztosít a felhasználónak! Lásd, Solton Picco 2.1
(#) Massawa válasza Brumi80 hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
A baj az, hogy a gyárto pontosan ezt az önkényes beállitást igyekszik kizárni. Ö beméri a hangszorokat, kihozza belölük a maximumot, és ezt leirja prospektusban. Te meg a magad kedved szerint szétzüllesztednéd a rendszert? Van egyáltalán müszered a beállitásra?
Egyszoval ez a hangrendszer nem DIY, hogy mindenki belepiszkáljon. Arra ott a keveröpult!
Ha nem tetszik a hangja ( ilyen is van) akkor rossz rendszert vettél.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2017
(#) krisz69 hozzászólása Feb 22, 2017 /
 
Sziasztok . elkészült a kapcsolási rajz is. Kérlek titeket ha van egy percetek pillancsátok át jó e minden. köszönöm.
(#) krisz69 válasza krisz69 hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Egy hiba megvan. kijavítva. töltök hozá fel pozició listás rajzot is. Várok hideget ,meleget.
(#) jocka0012 hozzászólása Feb 22, 2017 /
 
Üdv!Van egy erősítőm , ami néha bekapcsol néha nem.Méregettem kicsit az a furcsa , hogy ha mondjuk rámérek a vezérlő processzornak az 5V-os tápfeszültségére , akkor ingadozik nagyon a feszültség.Azt vettem észre , ha ki be dugdosom a dugvillát , akkor valamiért könyebben elszokott indulni az erősítő.Még tovább vizsgálódtam , és egyszer csak egy nagyon halk hangra lettem figyelmes a trafónál.Mint , hogyha kontakt hibás lenne a vezeték ami a primer tekercshez megy viszont , ha mérem a trafó szekunderét , akkor mindig van szekunder feszültség.Ettől még lehetséges az elméletem , hogy a trafó vezetéke kontaktos?Kérem aki tud segítsen!Köszönöm!
Következő: »»   1963 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem