Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   71 / 83
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Feb 1, 2017 / 1
 
Másik LED forditva beköve...
(#) teglascs válasza ferci hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Azt a kondenzátorral párhuzamosan kössem? (kezdő vagyok)
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Milyen másik?
Egy LED van a rajzon, annyi nekem elég is lenne...
(#) nedudgi válasza teglascs hozzászólására (») Feb 1, 2017 / 1
 
Azéert kell, hogy ne vibráljon, illetve megvédje az eredeti, első LEDet. Ebben az eetben nem kell az 1N4007.
(#) teglascs válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Ó, értem!
Vagy egy sima dióda, vagy egy másik LED "ellenirányban".
Köszi.
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Igen.
Fogyasztani ugyanannyit fog, világitani meg kétszeresét...
(#) Horvath65 válasza fongab hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Helló! Tisztába vagyok az É.V. szabályokkal. Én a kondenzátor méretére lennék kíváncsi 180mA-on. Vagy a számítás módjára. A LED 3-3,2V 180-200mA 0,5W. Üdv!
(#) ferci válasza Horvath65 hozzászólására (») Feb 2, 2017 / 1
 
Szia!
1., R össz = 230/0,18
2., XC = 1 / ( 6,28 * 50 * C )
A kiszámolt R-ből vond ki a soros ellenállás értékét, ami 180 mA-nél már csak 47..56 ohm legyen, a maradék a kondi váltóáramú ellenállása ( xC ), aztán a 2. képletből fejezd ki a C értékét.
A soros ellenállást esetleg csökkentheted még, mert ekkora áramnál így már 2 W fogja melegíteni.
A leden eső feszt elhanyagolhatod.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2017
(#) Horvath65 válasza ferci hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Helló! Nagy nehezen behelyettesítettem a képletet. Nekem 2,5µF-os kondi jött ki, nekem itthon 2,2µF-os X2 400V kondim van. Szerintem némi áram csökkenést eredményez, de ez nem befolyásolja különösebben a fényerőt. A számításaim szerint 2,2µF-on 158mA folyna. Amint a led meg jön kipróbálom. Amint kész beszámolok. Szép estét!
ui. Az ellenállást ebben az esetben meddig vihetem le?
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2017
(#) ferci válasza Horvath65 hozzászólására (») Feb 2, 2017 / 1
 
Igazán ide egy 275 V AC, vagy normál 630 ( vagy 1000 ) voltos kondi kéne és nem X2-s...
(#) capali68 hozzászólása Feb 3, 2017 /
 
Üdv mindenkinek.
Tudja valaki, hogy ez a csati , de inkább a középen lévő doboz milyen kapcsolást rejt? Esetleg rajz van valakinek ledszalag 220 V ra?
Köszönöm.
https://ledlampabolt.hu/LED_STRIP_230V_WW_02
(#) nedudgi válasza capali68 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ezt inkább az eladótól kellene megkérdezni, mi csak tippelhetünk, azt is felelősség nélkül.
Én arra tippelek, hogy egy sima sorkapocs, esetleg egyenirányító van benne.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2017
(#) capali68 hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Sziasztok. Lenne arra lehetőség, hogy 12V os, 6W os cob led panelt (akár több darabot) vagy 12V ra méretezett 5050 led szalagot 230V ra csatlakoztazzunk tápegység nélkül?
Köszönöm.
(#) Horvath65 válasza capali68 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Helló! Mekkora az áram felvétele, milyen feszültségen?
(#) uniman válasza Horvath65 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Idézet:
„12V os, 6W os”
...az áramfelvételét ugyebár, ki tudjuk számolni?...vagy nem?
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) Horvath65 válasza uniman hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
He He! 0,5A. Nekem most jön kínából 0,5W-os led 3-3,2V-os 180-200mA-os. Na mármost, ha 200mA X 3V-al = 6W; 200mA X3,2V-al=0,64W; 180mA X 3V=0,54W; 180mA X 3,2V=0,576W. Ezért tudni kell a felvet áramot. Arról a tényről nem is beszélve, hogy ez egy szélesebb tartományú led sor, ami elvileg 11-14,2Volt között ingadozhat. Fél amper nemsemmi, nekem erre a 0,5W-os ledre jött ki 2,4µF-os kondi. nem kicsi kondi kell ide, sem µF-re sem terjedelembe, mert a feszültség tűrést és az ÉV-t is figyelembe kell venni. Itt a topikban olvastam régebben, hogy nem éri meg 250mA felet a kondis megoldás, itt már labdába rúg a trafó, vagy a dugasztáp.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) Pafi válasza capali68 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Ez veszélyes üzem. Én magamnak megcsináltam, pici, olcsó, de hozzáértés nélkül életveszélyes lehet, ezért neked inkább azt javaslom, hogy vegyél egy LED-meghajtót vagy tápot, 1000-1500 Ft-ért nem éri meg kockáztatni. LED-diszkont és Anro díszléc a két legjobb hely. Előbbiben áramgenerátoros meghajtót (36-62V 300mA), utóbbiban 12 V-os dugasztápot lehet fillérekért venni.
(#) uniman válasza Pafi hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Léteznek 230V-os LED szalagok... Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) Tetye hozzászólása Feb 22, 2017 /
 
Sziasztok!
Szerintetek ha csak a 230V-ok meglétét szeretném figyelni egy opto-n keresztül egy AVR-el, akkor a mellékelt kapcsolás, a feltüntetett értékekkel jó lehet a célra?
A kondinál a 275V x2 100nf nem túl kicsi?
Sajnos a mérete miatt választottam mert 5mm a hely amit tudok csinálni neki, és a nagyobbak szélesebbek is.
Illetve az 1M-ohm ellenállás 0,6W elegendő lehet?
A kapcsolás mellett feltüntettem az opto adatait.
Köszi!

opto.png
    
(#) proli007 válasza Tetye hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Hello! Jó lesz ez így.
- Az 1Mohm-nál nem a teljesítmény miatt, hanem a feszültség miatt szoktak két soros tagból azt összeállítani.
- Azt ugye tudod, hogy a félhullámú jel miatt ez 50Hz-es négyszögjelet fog szolgáltatni.
- A Led árama csúcsban kb. 7mA lesz. De nincs az ábrán, mekkora lesz a tranyók kollektor ellenállása. De "cserében" az opto CTR paramétere sem szerepel az adatlapon. De ha az ellenállás nem lesz kisebb mint 10kohm, akkor nem lehet gond.
(#) Tetye válasza proli007 hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Köszi, igazából az 50hz nem gond. Maximum teszek rá egy 33nF os kondit parhúzamosan. Nem a sebesseg a lényége. AVR In re megy majd, belső felhúzóval. A kimenete 220R al térveztemcsatlakoztatni az IO lábra, amit GNDre húz le.
(#) Skori válasza Tetye hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Létezik olyan optocsatoló, amelyben 2db antiparalel led van, kifejezetten AC érzékeléshez: PC814, ráadásul filléres cucc. 2db 100k 2010-es ellenálláson keresztül hajtom meg a ledjeit. A kimenetén meg 22...47k-t húz le, és át van kötve egy 10µF-os kondival, hogy a nullaátmeneteket áthidalja. Ha nem közvetlenül uC-t hajt meg, akkor egy FET-et rakok még be utána.
(#) Skori válasza ferci hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Ez a számolási módszer alapvetően rossz, van amikor teljesen hibás eredményt ad. Csak egy példa: ha mondjuk 250V esik a sorbakötött ledeken, akkor még nyugodtan lehet előtétkondival működtetni, hiszen a csúcsérték 320V, csak jól kell méretezni. ITT leírtam hogyan lehet kiszámolni az előtétkondit, viszonylag pontosan. De idézem:
Idézet:
„....Az elõtét-kondenzátor méretezése:A kondenzátoron esõ feszültség, és áramerõsség alapján meghatározzuk a szükséges impedanciát. A frekvencia ismeretében pedig ebbõl a szükséges kapacitást. Az elsõ hiba, amit sokan elkövetnek, hogy effektív értékkel (230V) próbálnak számolni, ugyanis az egyenirányító bemenetén levõ feszültség nem szinuszos (csak hasonló). Ennek csak a csúcsértékét ismerjük, ami a ledek nyitófeszültségének, és a graetz egyenirányító nyitófeszültségének az összege, a példánál maradva kb. 75V + 1,5V. Az elõtét-kondenzátoron maradó feszültég csúcsértéke tehát a hálózati feszültség csúcsértékénél ennyivel kevesebb, azaz 230V*gyök(2)=325V; 325V-76,5V=248,5V marad a kondin. A kondenzátor árama (másik szokásos hiba) szintén csúcsértékkel számolandó, azonban az egyenirányító C3 utáni árama a C1-C2 áramának az abszolút-középértéke, azaz nem "gyökkettõvel" kell számolni a csúcsértéket, hanem Pi/2-vel. Persze ez is sántít kissé ugyanis a hullámforma nem szinusz lesz, csak valami hasonló, de ez utóbbi mégis használható közelítést ad. Tehát ha a led csoporton összesen 60mA áramot szeretnék elérni, akkor 60mA*Pi/2= 92,2mA csúcsértékû árammal kell számolni C1-C2-n. Ebbõl a kondenzátor szükséges impedanciája 248,5V/92,2mA = 2,6kohm = 2600 ohm! Ebbõl pedig a kondi kapacitása C12=1/(2*Pi*F*Xc) azaz 1/(2*3,14*50*2600)=0,000001224F azaz 1,24uF. Mint látható hasonló értéket kaptunk, mint a kapcsolási rajzon, és a gyakorlat is kb., ezt mutatja. Azonban tudni kell, hogy több dolgot elhanyagoltunk a számoláskor, pl. R1 és R2 ellenállást elhanyagolhatónak vettünk, nem vettük figyelembe hogy nem lesz teljesen szinuszos az áram hullámformája, és C3 veszteségével sem számoltunk (ami egyébként szintén nem is jelentõs), és ráadásul kerekítettem is a számoláskor.
Az áramkör kapcsolását (TINA) áramkör-szimulátor programmal is megvizsgáltam, ami nagyon jó közelítéssel a valóságnak megfelelõ értékeket adta vissza.....”
(#) ferci válasza Skori hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Bocs, de nem tudom, miről írtál... a számolásomat Horváth65 részére 1 db led és paralel dióda részére írtam, és ott nincs graetz, stb....
(#) Skori válasza ferci hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Akkor ezt benéztem, bocsánat!
(#) ferci válasza Skori hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Oké, semmi gond.. töröltesd a modikkal..
(#) Tetye válasza Skori hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Az a baj hogy a képen látható helyre (OK3) kellene be ültetni. :S
De tetszik amit mondasz csak már nem fogom tudni kivitelezni...

DSC_2757.JPG
    
(#) Szárnyas válasza ferci hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Egy kis hiba mégiscsak van a számításodban szerintem. Hogy az eredő impedanciát nem az ohmos ellenállás és kapacitív ellenállás algebrai összegével számolva tudjuk meghatározni, hanem azoknak vektoriális összegeként. Tehát: Z² = R² + Xc²
(#) Pafi válasza Skori hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Skori!

Te mindig meg szoktad találni a legegyszerűbb megoldást, de ez most nem az. Nem érdemes itt hullámformákkal vacakolni, a feszültségváltozás egy kondin közvetlenül töltésbe számolható át jelalaktól függetlenül. Nem kell ide pi. C=I/f/(320V-Udc)/4.
(#) ferci válasza Szárnyas hozzászólására (») Feb 24, 2017 /
 
Ezt tudom én is, de ebben az esetben elhanyagolható, azért nem is foglalkoztam vele. A soros kondi értéke annyira lehet +/--os, hogy kár a gőzért.
Következő: »»   71 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem