Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   149 / 219
(#) Orbán József válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Azóta is röstellem, először próbáltam anno úgy, hogy a bemeneten levő potméter nem volt feltekerve és már irreális bemenő szintet adtam neki, mire rájöttem, ez a hiba.
Méregetni kell és követni a jelet, ha minden tranyó jól van benn, akkor valamit még állítgatni kell. Nekem a meghajtó tranyó potiját egész más értékkel kellett, hogy a nyugalmi elmenjen 1.5-2A köré.
Ugyanezt a nyákot használom, ez volt a legszimpibb.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2016
(#) david9999999 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Szinte biztos vagyok benne hogy valami banális hiba lesz... Lemértem az összes ellenállás és kondi értéket, kimértem a tranzisztorokat, beállottam a féltápfeszt illetve a nyugalmi áramot (igaz nem túl magasra 20V/0.8A) és ugyanolyan halkan szól végig. De ilyenkor hiába nézem már, fától az erdőt, gondoltam több szem többet lát
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2016
(#) Orbán József válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
0.8A???
2x annyit minimum!!!
(#) david9999999 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Magasabbra akarom én is, de amíg nem vagyok megbizonyosodva arról hogy működik, nem akartam ráereszteni a nagy áramot.
(#) keszeg01 válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Jó napot.
A tranyókat forraszd be a helyükre rendesen és a kicsatoló kondit is, a bc tranzisztort gyátó szerint nézd meg mer különböznek a bekötésük .
A féltáp a 20 volt ?
A végtranyók milyen típusúak ?
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2016
(#) david9999999 válasza keszeg01 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Szia!

A végtanyók 2N3055 típusúak, a teljes tép volt a 20V, sokkal többet sajnos nem tudok, a másik oldallal 26-ig mentem fel, nem lett jobb a helyzet! Közben felélesztettem a másik oldalt is, abban minden tranyó be van forrasztva, adatlapokat is megnéztem, legalábbis ami hozzá van csatolva, de mindkét oldal halkabb mint kéne. Teljesen elvesztem a hibát illetően...
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2016
(#) steelbird válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Van két tranzisztor, amiknek fel van írva a bekötése a nyákra.
Azokat miért szerelted alulról, a forrasztási oldal felől a panelra?
Azok úgy lennének jól, ha alkatrész oldalról tennéd be mindkettőt. Ha alul vannak a forrasztási oldalon és nem forgattad át a lábaikat, akkor fordítva vannak benne.
(#) david9999999 válasza steelbird hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Természetesen csak a hibakeresés idejére fordítottam meg a szerelést, az alsó oldalhoz könnyebben hozzá férek, ügyeltem a fordított bekötésre is. Azóta pedig van egy másik nyákom amin az alkatrész oldalon vannak a tranzisztorok és az is pontosan ugyanígy viselkedik.

Számomra érdekes, hogy a T1-es tranzisztort direkt fordítva kötöttem be, csak hogy lássam hogy mi történik, és meglepetésemre semmi, ugyanúgy szólalt meg, persze lehet hogy az alacsony hangerő miatt nem halottam az "extra" torzítást
(#) Orbán József válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Idézet:
„nem akartam ráereszteni a nagy áramot.”

Ha utánanézel, az áram határozza meg a kivehető teljesítményt ennél az "A" osztályú erősítőnél.
Amíg 0.8A-el próbálgatod, soha életben nem fog rendes hangerőt produkálni.
Van fenn többször is a topikban egy táblázat a nyugalmi áramokról, terhelő impedancia, tápfeszültség vonatkozásában.
(#) david9999999 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Hát 1.2A-al 30V-onmár elég tisztességes hangerőt produkált eddig, ha 25V 0.8A mellett a fejhallgatóm hangosabb ha leveszem a fejemről, akkor nem hiszem hogy önmagában az alacsony árammal lenne a gond.
(#) Orbán József válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Na újra, ha el nem tolom
Szerintem nem érted az "A" osztályú erősítők lényegét. Állítsad azt a nyamvadt áramot, ahova a táblázatok mutatják, különben nem fog szólni!
Számítások módja:
Iq=Ut/(2,8*Zh). Az Ut a táp terheléskor mért feszültsége, a Zh esetedben 4 Ohm, az Iq-ra kapott
eredmény szerint állítsd be a nyugalmi áramot.

Példa az én JLH-mnál, tápom 26V, hangdoboz 6 Ohm, kiszámítandó a beállítandó áram:

Iq=26/ (2.8*6)
Iq= 1.54 A
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2016
(#) david9999999 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Szóval előbb a nyers tények:
Számításaid szerint: Ut=22V Zh=8Ohm Iq=22/(2,8*8)=0,98A Ha nem tévedek
Mindenféle számítás nélkül felvittem 1,8A-ra az áramot , eredmény: HALK és TORZÍT!!

Tapasztalat: Ugyanezzel a táppal élesztettem 2 éve ugyanezt, csak saját tervezésű nyákon és bőven elég volt a fele annak amit fent leírtam értelmes hangerő előállításához.
(#) Orbán József válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Akkor hibakeresés tovább...
Meg kell annak lenni.
(#) david9999999 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Előbújik az szkóp a fiókból ránézek a jelekre.
(#) Orbán József válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Mint írtam, én is ezt a nyákot használtam 70mikronosra hangszerelve, de nem volt komoly bajom, néhány ellenállást a munkapont beállításához módosítottam a tranyók miatt, amúgy hibátlan.
(#) david9999999 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
És semmilyen módosítást nem kellet végrehajtani rajta? Átkötés szakadás ilyesmi?
(#) reloop válasza david9999999 hozzászólására (») Dec 27, 2016 /
 
Ha kimeneti DC-t és áramfelvételt kényelmesen tudsz állítani, akkor a beépített tranzisztorok helyükön vannak. Tranzisztor C-E felcserélés esetén. az eddigi tapasztalatok szerint az előbbi értékek csak elég korlátozottan módosíthatók.
Elolvasva a később közölt információkat is, ellenőrzésre ajánlom a jelforrásodat és a teszthez használt hangszórót.
Akár szkóppal, akár AC voltmérővel (ha tud 2V, vagy kisebb méréshatárt) mérd meg a panelen a bementi és a kimeneti jel nagyságát. Ha nincs jelgenerátorod nézz valamit a neten: példa.
Amennyiben nem tapasztalsz jelerősítést a visszacsatolás elkója kerül az ellenőrzés fókuszába, bármely kicsi is hibalehetősége.
(#) david9999999 válasza reloop hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Üdv!

Köszönök minden segítséget, időközben sikerült feléleszteni mindkét oldalt, sikerült egy rosszul bekötött ideiglenes kondival kapacitív osztót csinálni a kimenetre, ez okozta a bajt.
(#) Cinema hozzászólása Feb 12, 2017 /
 
Kedves Mindannyian!

Érdekelne, hogy megépítette-e valaki duplázott BD, TIP, vagy 2N-tranzisztorokkal, csökkentendő a melegedést?
Érdemes ma is belefogni egy ilyen 10-15W-ot leadó A-osztályú végfokot megépíteni? - vagy inkább adjam el a transzformátorokat, amiket munkadíjként kaptam? ( 2db 2x14V-os, kb.140-160VA-es trafó, EI-magos, impregnált német gyártmányok.)
Mit javasoltok?

Üdv!
(#) Orbán József válasza Cinema hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Szia! Felesleges duplázni, több ezer bírta ki eddig 1-1 tranzisztorral, nálam is.
60-70 Celsiusban kivirul a hangja a JLH-nak, szinte pontosan érezhető, mikor üzemmeleg.
Az 1x14V kevés lehet, a soros 28V kissé sok...attól függ, hány impedanciás a dobozod.
Amúgy míg nem építed, hallgatod, nem döntő ki mit mond - enyém sem - meg kell építeni és a későbbieket van mihez viszonyítani.
Dobozolásnál kénytelen vagyok hibás erősítők dobozát felhasználni, nekem néhány laposreszelő, furdancs, amerikáner, fakalapács híján nincs módom saját cizellált dobozt szülni...
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2017
(#) steelbird válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Nagyon szép az a végfok!
(#) Cinema válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Értem, de jobban örülnék ha nem melegedne ennyire erősen, ezért gondoltam duplázott tranzisztorokkal megépíteni, talán úgy kevésbé lenne forró a hűtőborda, hosszútávon számomra megnyugtatóbb megoldás lenne.
Tényleg szép, amit csináltál.

Üdv!
(#) Orbán József válasza Cinema hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek, annyi volt a pluszom a külsejéhez, hogy a két NAD műszer belekerült és az elején a LED-ek jelzik bekapcsolást, valamint a hőfok elérését, ahonnét szépen szól a JLH.
A LED hőfok visszajelzést egy preciziós, vasaló hőfokszabályozó kapcsolja...

@ Cinema - pedig a meleg hozzá tartozik az "A" osztályhoz. Én is idegenkedtem tőle, de akkor is így van.
Nálam 60 Celsius körülre állt be a hőmérséklet.
Szilárdtest relék hűtőtönkjeire raktam panelt.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2017

JLH-M1.jpg
    
(#) Gery78 válasza Cinema hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Szia!
Nekünk is van egy JLH, az is rendesen forró, pedig az erősítő bal-jobb oldala egy komplett hűtőborda... de ne aggódj a melegedés miatt, az úgy jó, ez az "A" osztályú erősítők sajátja. Józsinak abban igaza van, hogy akkor táltosodik meg az erősítő, ha üzemmeleg. Ezt lehet hallani is, megváltozik a hangja, természetesebb lesz.
(#) reloop válasza Cinema hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Szia! Ez bizony pont fordítva működik. Először is a fejlődő hő a tápfeszültség és nyugalmi áram szorzata az A-osztályú erősítőknél. A képletben nem szerepel a tranzisztorok száma! Amit nyerünk a dupla tranzisztorral, az az adatlap deratációs ábrájából olvasható ki. Az egy tranzisztorra eső kisebb terhelés miatt magasabb hőmérséklet engedhető meg a félvezetőnek, ezáltal kisebb hűtőborda is elegendő. Forrónak bizony forró lesz, de mivel nem károsítja a tranzisztort nyugodtan alkalmazható.
A transzformátorodhoz a 20W-os DoZ illik.
(#) Cinema válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Inkább eladom a két transzformátort, amúgy is van másik három erősítőm itthon.
Köszönöm a megnyugtatást, de inkább a konvektorral fűtök.

Üdv!
(#) CIROKL válasza Cinema hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Gyorsan feladtad , sajnos az Á -osztály az kicsi hővel jár .
Anno én ki probáltam az általad felvetett témát és nézd csak :
Bővebben: Link
(#) Cinema válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Nem feladtam, hanem bele sem kezdek.
Kellene egy jóképű doboz, ami kb 8-10000.-Ft újonnan, táp-szűrőkondenzátorok, egyebek, csatlakozók, teljes megépítés, komplettre, nem olcsó mulatság és nincs rá szükségem, mint hangerősítőre.
Épp ezért megválnék a transzformátoroktól, valamint egy azóta kapott szép nagy hűtőbordától, amire ráfér 4db. TO3-tokozású tranzisztor, szinte ehhez készült a borda. meghirdetem az apróban, hátha valakit érdekel.

Üdv!
(#) Toth Attila hozzászólása Márc 5, 2017 /
 
Sziasztok!
Régóta terveztem, hogy kipróbálom az "A" osztályú JLH-t. Elkezdtem olvasgatni a fórumot az elejétől és az ötvenedik oldal után úgy döntöttem összedobom próbapanelen a legegyszerűbb módon, ahogy azt Lamalas is tette. Próbáltam a lehető legjobb nyák rajzot felkeresni itt a fórumon, de rájöttem nincs olyan hogy lehető legjobb.
Követve Lamalas írását és tanácsait, hasonló módon készítettem el, a próba kapcsolást. Az alkatrészek típusa és értéke megközelíti a leírásban szereplőket. Elsőre indult minden, nem volt gond az élesztéssel. Az eredmény meglepően tiszta hangzás, teret nyitott a zenékben.
Amit módosítottam: BC212- helyett 2N2905- öt használtam. A végtranzisztorok jelenleg BD249C -típusok melyeket BC301- hajt. Amint összerakom a béta mérőt, válogatok 2N3055- töket.
Ha az általam használt tranzisztor típusokkal (2n2905,bc301) kapcsolatban észrevétel lenne, azt szívesen fogadom, és ezzel együtt minden más építő kritikát is. A kicsatoló kondenzátor jelenleg 4700uF, kötöttem vele párhuzamosan 4,7µF fóliát is. Olvastam, hogy ide elég lenne 2200µF-is, erről mi a vélemény? A kimenet (kondi után) és a test közé tennem kellett 1K-ohmot, a hangszóró pattanás miatt. A tápfeszültséget 25-35 volt között (labortáp), a nyugalmi áramot 1-1,3 amper között próbálgattam, nem igazán hallottam a hangzásban változást. Ami biztos: ezt aztán hűteni kell majd!
Miután meghallottam a hangját, szeretném teljesen készre építeni. Ha tudtok tuti kiforrott nyákrajzot (de lehet hogy Lamalas mintájára készül el), és egyéb tanácsot és infót azt szívesen fogadom!
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2017
(#) reloop válasza Toth Attila hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Üdv!
Van itt pár szép terv: Bővebben: Link Bővebben: Link
Jómagam ilyet szerkesztettem.
Kimeneti csatolónak 3300µF-et használok, az 4 ohm-hoz megfelel.
A nyugalmi áramot ne a hangján kérd számon, az a kivezérelhetőséget határozza meg. Lamalas cikkében megtalálod.
Következő: »»   149 / 219
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem