Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Meteorológiai műholdvevő (137Mhz)
 
Témaindító: banday, idő: Nov 28, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   93 / 97
(#) pucuka válasza otvenkilenc hozzászólására (») Dec 25, 2016 /
 
Egy jó antenna, egy jó érzékeny vevő, és némi szoftver. Olvass vissza.
(#) szendi001 válasza Panhard hozzászólására (») Dec 29, 2016 /
 
Nekem annyi lett a a teljes projekt eredménye, hogy elmentem egy meteorológiai konferenciára ide.Bővebben: Link. Az előrejelzéssel kezdtem el foglalkozni. Kiderült a tavalyi konferencián, hogy az előrejelzéseket matematikai átlagolással szoftveren optimálják és az előrejelzések így pontosabbak. Idén a viharok előrejelzésére adott beavatkozásokról írtam cikket. A NOAA holdak elavultnak számítanak, de ezt majd külön megkérdezem márciusban a téma szakértőitől.

Műszaki aspektusban utolsó dolgom egy KIT megrendelése volt Ebay-ről. Ezt kompletten összeraktam, és előszedtem a kereszt dipólt. Elsején megpróbálom beüzemelni. A siker egyébként RH-n jött meg, mert annyit vesződtem az URH keveréssel és a sávszűrőkkel, hogy utána az RH szuper vevő beállítása ujjgyakorlat lett. Másik emlékem, hogy TBA120 S T AS verziók cseréjével sokat lehet szenvedni .
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2016
(#) kadarist válasza Panhard hozzászólására (») Dec 29, 2016 /
 
Én csak foglalkoztam vele a 90-es évek végén, 2000-es évek elején. Nagyon érdekes, nagyon hasznos hobbi, mert azon felül, hogy rádiózik az ember, még a kontinens felhőzeti állapotáról is információkat gyűjthetünk mindenféle internetes kapcsolat nélkül. A topik elején írtam erről.
(#) atesz33 hozzászólása Dec 29, 2016 /
 
Sziasztok! Én néha veteleem a meteor M2 est.azt kell mondanom az sdr stickek érzékenyebb ilyen célra.most várom az ebayrol az ujjab RTL 2832 est . gyakorlatilag 50 magától 900 megaig teker.egy kereszt dipol van fent a padláson.

atesz
(#) tbalint3 hozzászólása Ápr 1, 2017 /
 
Elég régen nem volt itt már új hozzászólás, úgy hogy gondoltam, megtöröm a csendet:
Itt egy ma késő délutáni kép a NOAA 18 áthaladásáról.
(#) elektroncso válasza tbalint3 hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
Vagyis az NOAA18 működik. Ez jó hír. Én hamarosan szeretném kipróbálni, de most van a konstrukciós verseny hajrája, ha vége akkor fogom elkezdeni a vevőmet építeni (kb. 1 hónap múlva). Legalább lesz egy kis élet a témában.
(#) Panhard válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
A NOAA18 mindig is működött. A NOAA16-nak hibásodott meg az adója a fellövés után. A NOAA17-nél van lejövő jel, de nincs kép. Motor meghibásodás miatt.
(#) elektroncso válasza Panhard hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
Melyik műholdak működnek még a NOAA18-on kívül? Mert a neten keresgélve nem találtam biztos információt. Valahol azt olvastam, hogy már csak két műhold működik, a többi meg van hibásodva.
(#) Ferkógyerek válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
Satellite Frequency (MHz) , Status , Image Quality

NOAA 15 137.620 (APT) , on , good
NOAA 18 137.9125 (APT) , on , good
NOAA 19 137.100 (APT) , on , good
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2017
(#) atesz33 hozzászólása Ápr 3, 2017 /
 
Sziasztok! szerintem a meteor m2 a LEGJOBB 137.900 .en.
Vevőt nem építek ott a dvb-t stick az tud mindent .
atesz33
(#) tbalint3 hozzászólása Ápr 29, 2017 /
 
Múlt hét vasárnapi Meteor M2 képem is van. Két áthaladását is felvettem. Szerintem egész jók lettek.
(#) kadarist válasza tbalint3 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Nagyon szép, gratulálok!
(#) elektroncso hozzászólása Máj 15, 2017 /
 
Sziasztok.
Nekiállok én is egy vevőnek. Már lassan végig olvastam a témát, sok információt begyűjtöttem.
A tapasztaltabbakat kérdem, milyen antennát érdemes barkácsolni erre a sávra? Találtam egy keresztdipól és egy helix antenna rajzot a neten, mind a kettőt el tudnám készíteni. Melyikkel próbálkozzam először szerintetek?
Keresztdipól.
Helix.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Most gondolkodom, mi lenne ha egy negyedhullámú GP antennát próbálnák ki elsőre? Könnyű elkészíteni és a méretei is kezelhetőek ezen a frekvencián. A számításaim szerint 547mm hosszú tagokat kell készítenem 137MHz-re. 550mm-rel kezdenék és utána csípőfogóval beállítanám. 4mm2-es rézdróttal tudnám kipróbálni.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Van különbség az antennák karakterisztikái között. A GP pont felfelé nem érzékeny, viszont a látóhatár felé igen. És viszonylag egyszerű elkészíteni.
A A helix felfelé érzékeny, a látóhatár felé kevésbé.
A legjobb választás, nem is túl bonyolult a keresztdipól, ugyan felfelé a legérzékenyebb, de nem sokkal, gyakorlatilag ez közelíti legjobban a három antenna közül a "(fél)gömbsugárzó" karakterisztikát.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
De mivel méred a csipkedéshez ?
Van még egy 2 lehetőség az eggbeater
eggbeater LEO holdakhoz
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) tbalint3 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Én a legkényelmesebb módszert választottam, vettem egy ilyen antennát kifejezetten a NOAA és Meteor műholdakhoz, igaz nem olcsó, de nagyon bevált: Bővebben: Link
(#) Kera_Will válasza tbalint3 hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Ennyi kb 4 méter 8as alu csövet meg kb 1 méteres vastagabb rudat harmad negyed áron itthon is kaphattál volna. .
Igaz azokat lehet faragni is kellenne . Ez meg készen van ... értem én .
(#) kadarist válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Szia!
Antennával kapcsolatban nekem az egyszerű keresztdipól vált be, stabil, csak itt-ott van reflexiós kioltásból származó jelcsökkenés. Más antennákkal vagy elforgatott keresztdipóllal rettenetesen fadinges volt a vétel még magas átvonulás esetén is.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
137 MHz méretek :
itt lesznek

Idézet:
„137 MHz WX Sat Dimensions
The loops should be built with # 8 AWG wire and the reflectors should be increased to about 1/4" diameter. The loops will be 54 cm wide by 66.5 cm high. The reflectors will be 107 cm long and 108 cm distance from the feed point. The RG-62 will be 45 cm long (plus 2.5 cm at each end).”
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Gondoltam kipróbálom a DIP mérőmet, hátha beválik. Azóta már szereztem egy frekvenciamérőt ami 1,5GHz-ig mér.
(#) elektroncso válasza pucuka hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Szerintem ki fogom próbálni mind a hármat ennek tudatában amit leírtál.
(#) elektroncso válasza kadarist hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Tudom, lassan végig olvasom az egész témát.
Ha jól gondolom itt is mint a hagyományos nyílt dipólnál félhullámra kell méretezni a tagokat. kereszt dipól
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 

Oda inkább egy ellenállás hídas mérőt kéne raknod. GDO-d lehet esetleg a meghajtása de azt izomból erősíteni kell ... habár van AD-s log erősítős mérőfejed akkor érzékeny lesz .
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
És ha HA8LKM Gábor honlapján lévő Z mérőhidat építeném meg (félig már kész van amúgy) a maghajtásához meg építenék egy combosabb oszcillátort 137MHz-re? Tudom, hogy nem a legjobb megoldás, de nem hiszem, hogy bárkit zavarnék a környéken ezen a frekvencián. A felharmonikusokra meg rá tudok nézni, itthon van kölcsönben a suliból a 1,3GHz-es spektrumanalizátor. Így az alsóbb és felsőbb frekvenciákon is ellenőrizni tudom, hogy nem e kerül zavar a kimenetre.
Z-mérőhíd.
U.i.: Diódáknak BAT85 van itthon.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) kadarist válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Igen, majd fázis és impedanciahelyesen közösíteni, illeszteni.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Esetleg ezt megpróbálni BAT85-ös diódával?
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Kereszt dipól nekem bevált. Egyszerű és nagyszerű.
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Nem kell túl hallucinálni. Sima GDO teljesen jó. A mérőhíd is szignál generátorral. Sáv közepet keresel alacsony SWR-el és jó lesz vételre is. Igazából, ha pontosan méred a centit, kellően közel lesz...Amúgy mérőhíddal könnyű mérni, a közép frekvencia egyszerű indikációval meghatározható.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Ha kellően vastag pálcát raksz fel akkor elég szélessávú is lesz az antennád.
Annyira nem lősz mellé a majd hogy mm pontosan csipkedni kellene .
Vételre jó lesz azokkal a méretekkel.
Legfeljebb gdoval meg fütyülöd saccra merre van a sávközepe és kész.
75 ohm koaxal kényelmesebb lemenni mert a fázistoló és illesztő tagot akkor 50 ohm kábelből vághatod le.
Ott esetleg érdemes a GDO-t használni a koax darabok rövidülési tényezőjét meghatározni.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
Következő: »»   93 / 97
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem