Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   524 / 960
(#) kowi válasza mraulajos hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
E-on vagy alvállalkozói? Nem mindegy. Sajna az alvállalkozók közt vannak önjelölt hősök (legalábbis ÉMÁSZ területen)
(#) gyuszo válasza bakos13gab hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A régi Bakony kismegszakítók színjelölései:
6A zöld
10A piros
16A szürke
20A kék
25A citromsárga
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2017
(#) c27 válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Ok, kösz, bár, ha tartósan bírja a 35A-t akkor a sima 25A-es nem pont a helyettesítője, de talán jó lesz az is.

Helló mraulajos!
Én pont ezt akarom elkerülni.
Ha itt lecserélik, én nem írom alá a papírt amíg nem olyat tesznek fel mint az eredeti. Itt még a FI relé is az óra előtt van ráadásul nem is működik. Csak szarnak rá az e-onosok. Mivel plombálva van így hagyom a fenébe legyenek boldogak vele. Mérőhely átalakítás kellene ami nevetséges összeg, csak, hogy kiszedjék azt a szerencsétlen FI relét. Persze a helyzet még könnyebb is, mert még olvadó biztik is vannak külön táblán az óra után, szóval oda is fel lehet tenni az AVK-t, lehet egyszer fel is teszek egyet. Egyedül a nullával és a földdel lennék bajban, mert fene tudja hol van közösítve a FI relébe meg nem ártana a közösítés előtt bekötni a nullát. Ha jól sejtem a plombált résznél lehet közösítve a nulla és a föld szóval innentől szívás az egész.
(#) ötfelezős válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Bocs, a a Bakonyból az L az nagyjából a mostani B.
Miként az az általad belinkelt táblázatban is látszik.
(#) bakos13gab válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) mraulajos válasza c27 hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Nem jól értelmezed a leírásomat.
Van egy szüli házam, ahol 35-40 évvel ezelőtt bekötöttek 3x25A-t.
Olyan/azok a kis megszakítók vannak azóta is, mint amilyet itt c27 felrakott képet.
Ahol lakok, itt 3x16A lett bekötve 1990-be. Ezeket, kb. 8-10 éve egyszer lecserélte az e-on, ugyan olyanokra. Nem tudom miért.?
Az említett öreg háznál le fotóztam mindent, nehogy az általad írt csapdába essek valamikor, esetleg.
(#) Bakman válasza mraulajos hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Annó nálunk is lecserélték, egyértelműen olyanokra, amelyek gyorsabban leoldottak. Gondolom a cél az volt, hogy kérjünk teljesítmény emelést.
(#) sany válasza mraulajos hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Nálunk a villanyórát cserélte le az e-on 2006 -ban egy újabb típusra, mert ami benne volt az már akkor volt kb. 35 éves. Aztán 2007 -ben villámcsapás miatt az újonnan betett óra tönkrement. Ekkor újra visszahozták a régi órát. Azóta is van. Én sem értem őket.
(#) ötfelezős válasza c27 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Bocsánat, de kényes vagyok arra, mikor a szolgáltatót azért szidják, amiben nem bűnös.
1. Járni a névleges érték járt, és jár most is. Az, hogy a 70-es években olyant tudtak gyártani, ami jóval a névleges érték felett oldott ki, ma meg precízebbet, az nem azt jelenti, hogy most károsítanak meg, hanem azt, hogy eddig élveztél olyan előnyt, ami jogtalan volt.
2. A méretlenbe szerelt FI-relé is a tiéd, ha nem működik, neked kell kicseréltetni és leplombáltatni (ha hagyják ezt a megoldást).
(#) Dafni válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Szia egy kicsit elvagy tévedve most is vannak lassú és gyors kioldású biztosítók és kis meg szakítók egyébként felszokták újítani a régi órákat így olcsóbb
(#) GPeti1977 hozzászólása Máj 20, 2017 /
 
Van nálunk 3 eres lapos alumínium vezeték,nincs rajta szín az egész fekete, az egyik szélén van a fázis, de melyik szokott lenni a nulla vagy a föld?
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) cupika97 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Nem alternatív kapcsoló véletlenül?
(#) gyuszo válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Középen van a Nulla, a védővezető ( föld) egy kicsit távolabb.
Nem az egész fekete, belül a színek meg vannak jelölve,így ha nem is ez a sorrend, de így könnyen azonosítható, mivel kettős szigetelt a vezeték.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Idézet:
„Középen van a Nulla, a védővezető ( föld) egy kicsit távolabb.”

Hiszen oda szoktuk beütni a szöget, a rögzítéshez
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Úgy tűnik nem dolgoztál még panel lakásba
(#) gyuszo válasza sámli hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Ezt fejtsd ki bővebben, mert nem értem mire célzol.
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
A panel lakásokba használt vezetékek megerősített szigetelésű, egyszínű 2 ill. 3 eres vezetékek voltak.
(#) gyuszo válasza sámli hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Nem szerelték egyformán minden panelt, ez az évszámtól függ, 1960-as évektől kezdődően az utolsó Budapesti , káposztás-megyeri, II-es lakótelepig bezáróan. Szereltem és laktam is benne néhány évet. Elég jól ismerem . A legutolsók már egész jól lettek szerelve.
Sőt mivel Káposztás megyeri lakótelepen nincs bevezetve a gáz, a lakások 3 fázisra lettek szerelve.
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Megszűnéséig a 43-as ÁÉV-nél dolgoztam, ismerem őket mint a tenyeremet. A Hős u. környéki lakások most kb. 30-35 évesek, ott is ezeket használták. Tudomásom szerint az összes vezeték ragasztásos technikával készült lakás ilyen vezetékkel van szerelve.
(#) GPeti1977 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Érdekes nekem szimetrikus, a ház bekötése 1988 körül volt.
(#) Vacok válasza Vacok hozzászólására (») Máj 21, 2017 / 1
 
Szia!
Hosszú hónapok alatt gyakorlatilag végeztem a villamos hálózat korszerűsítéssel. Minden alumínium vezetéket kicseréltem réz vezetékekre és mindehova vezett földelést is, valamint az elosztó szekrény is elnyerte végső formáját. A fő nyovonalon a kábeleket a plafon és az oldalfalak találkozásánál felragasztott védőcsőbe vezettem el, melyet holker díszléccel takartem el így minimális a falon kívüli kábelcsatornák száma.
(#) sany hozzászólása Máj 22, 2017 /
 
Mai napon lesz a villanyszerelő írásbeli vizsga.
(#) ezermester1 válasza sany hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Jó szakmát választottál. Csak gratulálni tudok. Sikeres vizsgát. Egy lapáttal.
(#) sany hozzászólása Máj 24, 2017 /
 
Mi a hiba a képen?

kapcsoló.jpg
    
(#) Skori hozzászólása Máj 24, 2017 /
 
Adott egy gép aminek bekapcsoláskor max. 1..2 másodperc ideig, max. 40A az áramfelvétele, majd hirtelen leesik 1A alá. 1mm2-es vezeték elegendő-e a bekötéséhez? Illetve mekkora keresztmetszetű vezeték kellene hozzá? Van olyan szabvány vagy szabály, ami alapján a terhelés időtartama is figyelembe vehető? Tehát pl. túlmelegszik-e az 1mm2-es vezeték 2 másodperc alatt 40A-től?
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) pont válasza Skori hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Vezeték keresztmetszet számításhoz elengedhetetlenül fontos a használt feszültség, és a vezeték hossza. Az időtartamot a túláramvédelmi rendszer (pl. kismegszakító) veszi figyelembe, ha az megfelelő a használt keresztmetszethez, akkor előbb leold mint, hogy a vezeték károsodjon.
(#) kadarist válasza sany hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Egy kicsit mélyen van a doboz, de láttam már rosszabbat is.
(#) Skori válasza pont hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Tehát, ha jól értelmezem, a példánál maradva, mondjuk egy D karakterisztikájú 6A-es kismegszakító jellegörbéje alá "befér" az áramfelvétel, és így nyugodtan használható 1mm2-es vezeték. A feszültségesés nem probléma, 1m-nél rövidebb vezetékről van szó.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) pont válasza Skori hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Ha a 6A-es kismegszakító bírja akkor jó az 1 mm2

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) adapter válasza Skori hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Tudod ellenőrizni legalább az első időben? Nekem bizonyos idő után megsült a vezeték és nem ment rajta korántsem 40 A (mondjuk hosszabb is volt kissé), pergett le róla szigetelés mint a száraz kenyér. Mondjuk a vezeték minősége nem mindegy, meg hogy kötegben fut-e vagy sem, meg ténylegesen mennyi az időtartam....
Következő: »»   524 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem