Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   443 / 577
(#) FeketeVipera hozzászólása Jún 18, 2017 /
 
Sziasztok! Annyira nem muzeális még, bár valószínűleg ma már nem sűrűn használják. Egy lomtalanításkor találtam az alábbi hálózati frekvenciamérőt. Akkoriban, még boldogult ifjúkoromban terveim voltak a tekercsével, emiatt szétszedtem. Most helyreállítanám, mert nagyon tetszik a működési elve, viszont se a pontos nevét nem tudom ennek a laprugós rezegtetésnek, se kapcsolási rajzom nincs hozzá. Rendkívül egyszerű szerkezet, ha jól emlékszek; 3-4 jópár wattos huzalellenállásból állt az egész kapcsolás a tekercs előtt. Gondolom valami feszültségosztó volt. Valaki megmondaná a pontos nevét, és esetleg ideszúrna egy kapcsolási rajzot is, ha tud? Köszönöm előre is, minden jót!
(#) mrbini válasza FeketeVipera hozzászólására (») Jún 18, 2017 / 1
 
Próbáld így
Nagyon tetszenek ezek a szerkezetek
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2017
(#) FeketeVipera válasza mrbini hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Világbajnok, köszi!
(#) Kera_Will válasza FeketeVipera hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Rezgő nyelves frekvenciamérő.
Röviden: Minden nyelv / rugó mechanikai mérete az adott frekvencián rezonanciát ad, ez fizikai elmozdulással jár, nagyobb kitéréssel fog mozogni.
(#) Kera_Will válasza FeketeVipera hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Okosabban vibrációs műszernek hívják:
wikiben írják róla elvi rajz is van
(#) Gafly válasza FeketeVipera hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Amire még ma is jól használható: Áramfejlesztő (aggregátor) fordulatszámának beállítása/ellenőrzése.
(#) gernerakos hozzászólása Júl 4, 2017 /
 
Üdv,
évek után rávettem magamat hogy rendbe rakjam az Orion 115A típusú néprádiómat. A doboza szépen halad, azzal nincs is baj. A régi kondenzátorok nyilván kiszáradtak benne, emiatt búg a rádió, nyilván cserélni kell, de: találtam benne 2700 illettve 500/1500V (ez így volt ráírva) feszültségtűrésű kondikat. Létezik, hogy majdnem 3000 volt rohangáljon egy ilyen rádióban?
Ha nem, mekkora feszültségtűrésűre cseréljem a kondikat?
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) _BiG_ válasza gernerakos hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Mivel ez egy univerzális vevő, így a földelést nem lehet a chassisra kötni, mert lehet ott a fázis is. Viszont az antenna földelést kíván. Így kondenzátoron keresztül oldották meg. Viszont életvédelmi szempontból nagyon fontos, hogy bírja a kondi a strapát és biztosan ne legyen zárlatos belátható időn belül (öregedés, nedvesség, közeli villámcsapás, sztatikus töltődés). Ezért használtak erre a célra ekkora feszültségtűrésű kondenzátort. Hogy tuti legyen. Mert ha a chassison a fázis, akkor bizony van állandó váltakozófeszültségű terhelés is, ami igénybe veszi a dielektrikumot. A régi kondenzátorok meg nem a kiváló minőségükről voltak híresek.

De manapság nem egy egetverő összeg egy nagyfesz kondi, van kerámiában elég kicsi méretben. Bele tudod építeni a régi házába.
(#) hobbyjani válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Képcsöves tévékben van elég 2-3000 voltos kerámia,de láttam 20000 voltost is régi orosz tévékben.
(#) gkari válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Van bizony, de nem nF nagyságrendű kapacitással.
(#) feketek hozzászólása Júl 6, 2017 /
 
Sziasztok,
Azt szeretném megkérdezni a nálam sokkal többet látott szakemberektől, hogy miért melegedhet egy AR612 tápegység trafója 3-4órás üzemeléskor. Több ilyen rádiót is felújítottam már, de ennyire még egyik sem melegedett.
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv.:
K
(#) goreny válasza feketek hozzászólására (») Júl 6, 2017 / 1
 
Szia,
- feszültségválasztó kapcsoló megfelelő állásban van? (én néha átteszem 240V-os állásba, ha van olyan)
- valami nagyobb áramot vesz fel (szivárgó pufferkondi, nagyobb csőáram, stb.)
- esetleges menetzárlat a trafóban
(#) Janó bácsi válasza feketek hozzászólására (») Júl 6, 2017 / 1
 
Áramfelvételt mérjél. Ha hálózati áramfelvétel 0.3 A nél nagyobb, akkor valahol, valami zárlat van. Ezt kizárásos alapon lehet bekeríteni, egyenként le kell venni a trafóról a terhelést, (kikötni a vezetékeket) és akkor kiderül hol a zárlat. Egyébként ezeknél a készülékeknél, amíg a trafót kézzel meg lehet fogni, addig nincs túlmelegedve.
(#) feketek válasza goreny hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Szia,
Köszönöm a gyors választ.
A betáp 240V-on van, a puffer kondikkal kezdtem a cseréket. Oldalanként egy-egy 47µF és 2,2µF hogy a legjobban közelítse az eredeti 50+50et.
A menetzárlat majd a legvégére hagyva és erre az esetre van még 2db tartalék trafóm.
Addig még keresgélek, mérek, amit tudok.
(#) kristikoma válasza feketek hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Elég a 47+47 uF. Már csak a szórás miatt.
(#) feketek válasza Janó bácsi hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Köszőnöm Janó bácsi,
Megmérem a hálózati áramfelvételt, és kipróbálom a rádiót EZ80 nélkül, hogy kiderüljön, a fűtőkörben lehet-e a hiba.
(Nálam egy picit fals eredményt ad a "kézzel még megfogható" hőmérséklet, mert valami hiba van a hőérzékelésemmel. Ami nekem meleg, az másnak már éget. Viszont biztos meleg lehet a trafó, mert már én is annak mondom.
Egyetlen kérdésem lenne:
Ha valami zárlatos lenne (mondjuk a fűtő, vagy világító kör) akkor valami ezeken a kőrökön nem működne, jól gondolom? Viszont a rádió szépen muzsikál, URH áthangolva és a KH is visszaállítva a helyére az alkatrészcserék utáni eltolódás után.
Üdv:
K
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2017
(#) feketek válasza kristikoma hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Elvileg a gyári kondinak is 10% volt a szórása. De gondoltam egy jó közelítés jobb eredményt hoz.
(#) Janó bácsi válasza feketek hozzászólására (») Júl 6, 2017 / 1
 
Attól hogy valamelyik feszültség alatt levő kondi átvezet, vagy menetzárlatos maga a trafó, még jól szólhat a rádió. Ilyenkor csak a mérés segít. Régi mesterem szavajárása volt, "Mi mérnökök mérünk."
(#) feketek válasza Janó bácsi hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Mi mérnökök..... Ezzel én is így vagyok, mert jómagam is az vagyok, csak én gépészmérnök vagyok, és lelkesen űzöm hobbiként a rádiókkal való foglalkozást. Van már néhány ismét működő AR612-es, majd az egyikkel elvégzek néhány összehasonlító mérést.
(#) elektroby hozzászólása Júl 6, 2017 /
 
Üdv mindenkinek!
Van egy VT R856 Diadal rádióm. (Illetve csak volt, mert a tudatlan előző énem kibelezte és egy félvezetős rettenetet rakott bele. Hál isten "szakszerűen" történt a kibelezés, így pl a kf-ek, forgó megvan.)
Elhatároztam, hogy újjáépítem, de van egy-két problémám.
A kapcsolási rajz és még néhány infó megvan a Kádár-féle könyvből de....
A sasszi eléggé el van színeződve. Olyan sötét, grafitos színe van. Csináljak vele valamit (átfessem? mivel?) vagy ez normális.
Szükségem lenne a tekercs és trafó adatokra, rajzokra. A kimenőtrafó talán megvan (nem biztos hogy az övé) a hálózati pedig hiányzik (ez okozta a kibelezést). Esetleg van-e valakinek ebbe való hálózati trafója szerelvényekkel (akár hibás).
A forrlécek már nincsenek meg. Azokat hogyan lehet/illik/szoktátok pótolni?
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Janó bácsi válasza elektroby hozzászólására (») Júl 7, 2017 /
 
Szerintem legegyszerűbb ha veszel a neten egy donnor készüléket. Nem kell feltétlenül Diadal, lehet más korabeli VT is, Velence, Szimfónia, stb. Ebből ki lehet bányászni a szükséges dolgokat, a maradékot pedig vissza lehet tenni eladásra. Igy jársz a legolcsóbban, és hozzá jutsz mindenhez ami kell.
(#) feketek válasza Janó bácsi hozzászólására (») Júl 7, 2017 /
 
Sőt... el sem kell adni, hanem gondosan kitermelni belőle minden felhasználható alkatrészt, ami pótalkatrész lehet a későbbi darabokhoz
(#) Gafly válasza elektroby hozzászólására (») Júl 7, 2017 /
 
Ha csak a hálótrafót belezte ki az
Idézet:
„mert a tudatlan előző énem kibelezte”
az "előző én", és tanult belőle, akkor lehet hogy akad "valami/valakinek" akár ingyen is
(#) Janó bácsi válasza elektroby hozzászólására (») Júl 7, 2017 /
 
Ja, és a sasszit le szoktam építeni ameddig lehet, a maradékot kimaszkolni, és ezüsttel lefújni (keréktárcsa ezüst, vagy dekor sprai)
(#) Janó bácsi válasza Gafly hozzászólására (») Júl 7, 2017 /
 
"forrlécek már nincsenek meg" szóval hiányzik ott sok minden.
(#) elektroby válasza Janó bácsi hozzászólására (») Júl 8, 2017 /
 
Először is köszi a válaszokat.
A donoros ötlet nekem is eszembe jutott de amit tudtam szerezni (egy másik Diadalt) az "sajnos" működik viszont a hálozati trafója nem az eredeti így nem tudom lelesni a méreteit.
Igen, a forrléceken kívül még hiányzik egy s más de remélem idővel csak összejön minden. Van néhány "menthetetlen", eléggé hiányos készülékem amiből tudok bányászni de pl hasonló forrléc egyikben sincs.
(#) Gafly válasza Janó bácsi hozzászólására (») Júl 8, 2017 /
 
Fénykép, és találkozóra lehet hogy találunk a lomok között
(#) feketek válasza elektroby hozzászólására (») Júl 8, 2017 /
 
Forrléceket kis barkácsolással, próbanyákból is lehet készíteni
Nem olyan, mint az eredeti, de működik!
Azt már nem is mondom, hogy lehet maratni nyáklemezből is, ha nagyon élethű megoldást szeretnél.
(#) elektroby válasza Gafly hozzászólására (») Júl 8, 2017 /
 
Nem az előző én belezte ki trafót! Azt a szakember tette (és el is felejtette visszaadni Apámnak) és azt is állította ( még az internet előtti időkben) hogy ez már biz javíthatatlan. Ezért került sor az átépítésre a kidobás helyett. A kibontott alkatrészeket meg eltettem, hogy jó lesz az még valamire és (a jelen ügy szempontjából sajnos) 1-2 dolog mát jó is lett.
Most az érzelmi értéke miatt akarom újjáépíteni.
(#) Gafly válasza elektroby hozzászólására (») Júl 8, 2017 /
 
Pont az elmondottak miatt igyekszek segíteni.
Következő: »»   443 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem