Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé kérdés
 
Témaindító: M.Béla, idő: Szept 15, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   30 / 41
(#) Sipiur válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Sajnos így már próbáltam de csak berregő lett belőle.

A tipusa OMRON G6AK 234P
(#) Johnycorp válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Pedig látszólag működnie kellene a dolognak.
Valami bezavarhat neki.
Valószínűleg az, hogy bekapcsolás gyors, és még kint van a jel, amikor a relé átvált.
De ekkor meg a reset megkapja még a jelet és ezért kapcsolgat.

Mivel kapcsolgatnád ezt a relét?
(#) Sipiur válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Ez az egész egy beléptetőrendszer része lesz. A kártyaolvasó ad ki egy 12V os impulzust ami ezt a bistabil relét szeretné vezérelni,ez a relé pedig egy elektromos zárat nyit illetve zár.

De nekem is az a véleményem,gerjed az egész, igy a relén keresztül a SET behuzótekercs megkapja a 12V-ot ,átkapcsol a relé,akkor meg a RESET kapja meg,megint átkapcsol a relé,és így tovább amig a vezérlő jel meg nem szűnik.
(#) Remci válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Csak kártya olvasód van, vagy van hozzá vezérlő is? Mert akkor a vezérlőn kell lennie olyan sorkapocsnak ahová bekötöd a mágnes zárat és kész. Ha olvastatják a kártyát, akkor beállított ideig nyitja a zárat. Ha csak olvasód van és az ad ki impulzust, akkor csinálj hozzá egy késleltetőt 555-ből, ami erre az impulzusra pár másodpercre nyitja a mágnes zárat. Itt találsz olyan rajzot ami neked megfelelhet : Bővebben: Link Persze az is kérdés hogy milyen mágnes zárad van, feszültségre ejt vagy zár?
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) Sebi válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Az a kérdés, lehet-e a relé (egyik) érintkezőpárját az állapot felismerésére használni?.
(#) Sipiur válasza Remci hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Csak kártyaolvasóm van ami 1 mp ig ad ki 12V-ot.
A mágnes zár másképp fog működni mint a társasházi bejárati ajtók.
Egy kártyaolvasásra kinyit és úgy is marad a következő kártyaolvasásig,amikor bezár.

Erre a vezérlésre egy bistabil két vezérlőtekercses relét szeretnék használni. OMRON G6AK 234P

Az a problémám,hogy egyszer az egyik tekercs kellene 12V- os impulzust kapjon,majd legközelebb a másik,igy kapcsolja át az érintkezőket.
Hogy kössem össze a kártyaolvasót és a relét?

Feltételezem ,hogy valami logikai áramkört kellene építsek vagy valamiféle elektronikus kapcsolót.
(#) Sipiur válasza Sebi hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Nekem csak érintkezőpár kell a zárhoz, a másik kihasználatlan.
(#) Sebi válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Most nem tudok rajzolni, de hátha átmegy a gondolat...
Az 1 mp-es impulzust egy D-flip-flop fogadja (pl 74C74 - kettes osztóként).
A Q kimenetre kettős monostabil csatlakozik (CD4528, 4538), az egyik szekció felfutó élre, a másik lefutó élre indítva. Az R-C tagokkal beállítható az imulzusszéleség, a legkedvezőbb a relének. Ez így már működteti, de nem tudja, hogy épp hol áll a relé, erre lehet majd beleszőni a kapcsolásba a szabad váltóérintkezőt.
(#) Sipiur válasza Sebi hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Köszönöm,sajnos logikai éramkörökkel nagyon keveset foglalkoztam,de majd utánanézek ezeknek.
Kiindulásnak mindenképp segítség.
(#) Remci válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Ja,értem...vagyis nem értem Az miért jó ha egyikre nyit, a másikra zár?
(#) Sipiur válasza Remci hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Mert reggel kinyitják az ajtót a kártyaolvasóval,egész nap nyitva van,este bezárják ,szintén kártyaolvasóval működtetve az elektromos zárat.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) Sebi válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Milyen a zár? Tartómágnes? Vagy elektromechanikus - két állapotú?
Mivel az impulzussal való vezérléshez mindenképp kell valami tároló, indokolatlannak tartom a bistabil relét... Mert az említett kettes osztó Q kimenetére kötött egyszerű relé minden második impulzusra fog zárni. A bistabilt ott szokták preferálni, ahol hálózat kimaradás után ugyanabban a helyzetben kell élednie az áramkörnek.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) Remci válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Ja,így már értem. De én akkor sem relével oldanám meg, hanem készítenék egy egyszerű áramkört, ami egy impulzusra zárna,másikra nyitna. Pl ebben a topicban proli007 készített pár rajzot amit össze lehetne párosítani az olvasóddal. De ajánlott lenne szünetmentesíteni az egész cuccot, hogy áramszünet esetén is működjön.
(#) Sipiur válasza Sebi hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Sajnos a zár forditott működésű elektromos zár,tehát amig 12V-ot kap addig zár,a feszültség eltűnésekor nyit.

Ezért kell a bistabil relé,mert az egy 12V- os impulzusra két érintkezőt zár (ajtó mágneszár 12V megkap,ajtó bezár) és azok úgy is maradnak,egészen a következő impulzusig,amikor bontja a kontaktust (ajtó kinyilik)

Csak sajnos a két impulzust két behúzótekercsre kell felváltva kapja,tehát SET 12V imp,-ra két érintkezőpár kontaktust létesít és úgy marad,következő 12V impulzus a RESET bemenetre kell kerüljön akkor a két érintkező bont.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) Sebi válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Ahogy kiveszem szavaidból: ez egy tartómágnes lehet, aminek állandó feszültség kell a zárva tartáshoz.
Tvábbra is azt mondom, hogy két bistabil eszköz szükségtelen: elég a D flip-flop - kimenetén egy sima relével. Amikor a relé húz, az ajtó zárva van. Kap egy impulzust: relé ejt, ajtó nyit. Következőre ismét zár.
Erre van szükséged, nem ?
(#) Sipiur válasza Sebi hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Úgy gondolom igazad van,egy egyszerű logikai áramkör elég ide.

A relét a zár mellé adták el,ezek szerint hozzá nem értő módon.
Én meg úgy gondoltam,ide az való csak még valami kisebb kiegészítéssel.Logikai áramköröket a suliban tanították jó pár éve,ezért amit tudtam az is feledésbe merűlt.
(#) Sipiur hozzászólása Jún 20, 2017 /
 
Mindenkinek köszönetet szeretnék mondani a segítségért.

Proli007 n készített egy rajzot és magyarázatot hozzá,amit értelmezni is tudok,igy igaz kettős bistabil áramkörrel,de el tudom készíteni a vezérlést.
(#) Tardief hozzászólása Júl 16, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy kondenzátor bankot szeretnénk feltölteni 564 Voltra egy 100ohmos ellenálláson keresztül. A feltöltést követően az ellenállást egy relével söntölnénk. A relé az átkapcsolás pillanatában nem vezet áramot, viszont utána ~25 Ampert.
Tudnátok erre ajánlani relét? Nagyon keveset találtam, ami ekkora DC feszültséget tud és nincs horribilis ára.

Köszönöm!
(#) Bakman válasza Tardief hozzászólására (») Júl 16, 2017 / 1
 
Ha az átkapcsoláskor nem vezet a relé, akkor kb. mindegy is, hogy milyet használsz, csak bírja el a 25 A-t. A relék akkor károsodnak a legjobban, amikor terhelést kapcsolnak. Állandósult állapotban kb. semmi gond.
(#) Tardief válasza Bakman hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) dokidoki válasza Bakman hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
A magas DC feszültséget kapcsoló relékkel az még a baj, hogy hermetikusaknak kell lenniük. Mert a DC-vezetők levegőből magához szívja a finom port, és csúnya bajt okoz idővel. Másik, hogy nem csak zárni - vezetni kell tudni 25A hanem esetleg bontani is, ívhúzással vagy ilyesmivel kell e számolni... Szóval mikor bont a relé nagy áramot szakít-e meg? Lehet, hogy nem, de ha csak egyszer is megtörténik, akkor kigyulladhat.
(#) Bakman válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
A leírásból nekem az jön le, hogy a kondenzátorokban tárolt töltést akarják valamire ráengedni, relé csak a töltőellenállás söntöléséhez kell.
(#) Tardief válasza Bakman hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
A kondenzátorok a tápban szűrőkondenzátorok. 10000µF 564 Volt. A relé azért kell, mert lassan előtöltjük a kondenzátorokat, hogy ne vegyen fel hirtelen nagy áramot.
Az eszközt csak a kondenzátorok feltöltése és a relé átkapcsolása után kapcsoljuk be, így sem áram sem feszültséget nem kell kapcsolnia. Az átkapcsolás után viszont nagy áramot(~25A) kell vezetnie. Kikapcsoláskor hasonló a helyzet.
Ez a normál üzemre vonatkozik. Ha hirtelen kell leállítani akkor viszont nagy áram közben kell kapcsolnia.
Egyébként egy Tesla tekercsről van szó.
Köszönöm, hogy leírtátok ezeket. Valószínűleg inkább egy háromfázisú kontaktort fogunk használni, így nem kell DC-t kapcsolgatni. A relé marad a finom kapcsolásokra.
(#) Bakman válasza Tardief hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Így azért más a leányzó fekvése, ebben az esetben mindenképpen javasolt valamilyen izmos relé.
(#) dokidoki válasza Tardief hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Egy szokványos jobbfajta 3F-ú. mágneskapcsolóval lehetne egy kísérletet tenni. Úgy, hogy sorbakötöd a három vagy négy áramkörét, esetleg valami szikraoltó komplexummal megtámogatod minden "pogácsáját. Ha működik akkor, hosszútávra valami jól záró müa. dobozt kell kreálni neki. Nem lenne elvetemült ötlet a gáztöltet sem bele. Nitrogén vagy ilyesmi...
(#) Bakman válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Előbb utóbb az a pogácsa kenődik el, amelyik elöször nyit, szerintem nem sok értelme van az érintkezőket sorba kötni.
(#) dokidoki válasza Bakman hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
A pogácsa távolság többszöröződés megvalósítása okán gondoltam erre. Persze közel sem biztos, hogy jó az ötlet.
(#) Doky586 válasza Tardief hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Mivel nem a kapcsolt áramkör, hanem a vezérlőáramkör (tekercs) és a kapcsolt áramkör közti feszültség a lényeg nálad, ezért a relé felépítése a lényeg, adatlapokat érdemes nézegetni.

Ez például (link) 20A-t tud oldani (akarsz te relét oldani 20A-nél? szerintem felesleges az esetedben), AC:240V DC:30V a kapcsolt lábakon, de DC:500V a bekapcsolási feszültségbírása..
A tekercs és kapcsolt lábak közti átütési feszültség ennek biztos többszöröse..
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2017
(#) VIM válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 17, 2017 /
 
Szia! A régi VMK mágneskapcsolók ívoltósak voltak és hosszú ideig bírták a strapát de, hogy hol lehetne beszerezni egy a feladatra alkalmas példányt az más kérdés.
(#) Skori válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 17, 2017 / 1
 
Pedig jó az ötlet. Gyártótól is kaptunk ilyen ajánlást, hogy DC kapcsolása esetén sorba kell kapcsolni az érintkezőket. Az ív több részre fog oszlani, és ezzel az ív energiája is, egyúttal gyorsabban kialszik.
Következő: »»   30 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem