Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AM légiforgalmi vevő
 
Témaindító: mrkatona, idő: Júl 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 14
(#) sany válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Addig próbálkozok amíg nem sikerül. Köszönöm.
(#) sany válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Így a szűrőre visszatérve , egyszerűsíteni nem lehet rajta?
(#) Ferkógyerek válasza sany hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
De lehet, viszont akkor a nagy vételi sáv miatt együtt kell hangolni az oszcillátorral, ami szintén nem egy egyszerű feladat.
(#) sany válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 12, 2017 1 /
 
Ok. Akkor ne bonyolítsuk. Így megpróbálkozok vele. Ha készen lesz az áramkör többet tudunk majd változtatni rajta.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2017
(#) sany hozzászólása Aug 12, 2017 /
 
Nézzétek mit találtam. Bővebben: Link

Azért is magam építem meg. Legalább az hiányzó adatok is megvannak.
De persze lehet Ferkógyerek fórumtárs javaslata alapján lesz jó a a vevő.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2017
(#) sany hozzászólása Aug 12, 2017 /
 
Kezdem elveszíteni a reményt a behangolást illetően.
Itt az angol nyelvű leírás hozzá.
(#) sany hozzászólása Aug 12, 2017 /
 
Ez a tranzisztor jó lehet a 2SC2570 helyettesítésére?
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nos, pedig ez még csak a kezdet. Építeni kívánt kapcsolások között nehéz a döntés, jobb meghatározni az elvárásokat... Pl.: csak játszani vagy értelmesen használni ill. élvezni is szeretnéd a működését. Utóbbi esetben, nem úszod meg a bonyolultabb kapcsolásokat. Mert egy vevőkészülék esetében, amit um. hullámvadászatra használsz, kell a pontos frekvenciára hangolhatóság. Mert jellemzően sokáig kell kagylóznod a kijelölt frekin míg adást nem fogsz...
Ezért ekkor PLL hangolás lenne az alapvető(Feriét megépíthetnéd). Illetve építésnél ezzel kell kezdeni, hogy ez jól menjen, illetve legyen ilyen. Mellette kell egy frekimérő, és nagyon javasolt ha tudsz még jelszintet mérni ill. detektálni (AD8307). Ha mindezek kezdéshez összeálltak, akkor élvezet lesz az építés, és a végeredménye sem fog csalódást okozni. Szóval ha építeni akarsz vevőket, akkor röviden kelleni fog jelgenerátor, frekvenciamérő, jelszintmérő.
Persze ezek nélkül is lehet, csak siralmasabb úton, és több hozzáértéssel.
Értéke csak annyi lesz, hogy a szerzet tudás, mélyebbe vésődik majd, ill. a kitartás próbája is egyben.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Remélem időben említem ezt az opcionális lehetőséget :

persze kicsit várni kell rá

ez se egyből lesz

Itt kompletten meg van minden ami kell az építéshez.

NYÁKon készen vannak az összes tekergetni való "kritikus" alkatrészed.
Persze lehetnek ezzel is bajok, ha nem olyan anyagú nyákból készül mint amire tervezték az eredeti meneteket.De ez azért 100 MHz körül kevésbé számít mint GHz-es tartományokban.
(számtalan példányban készültek urh mikrofonok , úgy ahogy amilyen darab nyákot szereztek be és mindegyik elindult és oda lehetett hangolni ahova akartad a kondival)
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Teljesen igazad van. Műszer nélkül nem biztos a siker, de azért próbálkozok. Nem baj ha nem megy elsőre, majd másodjára vagy harmadjára.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Építőkészletet nem szeretnék.
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Helyes hozzáállás, csak arra akartam célozni, hogy érdemes előbb a műszerezettséget fejleszteni. Mert az mindig jól jön majd, csökkenti a sikertelenség esélyét, ezáltal a kedved sem veszik oda a harcban majd.
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Rádiós áramkörökkel az utóbbi években kezdtem el megismerkedni és egyszerűbbeket készíteni, foglalkozni működésükkel. Igaz még nagyon , de nagyon sokat kell tanulnom és fejlődnöm. Én úgy gondolom ennek a vevőnek a segítségével megismerhettek több dolgot is a a "rádiós" áramkörök működésével kapcsolatban.
(#) sany hozzászólása Aug 13, 2017 /
 
Esetleg egy frekvenciamérőt ki tudok "termelni" , egy LCD- vel ellátott kisrádióból.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nem tudom, hogy a uC-kel hogy állsz, de inkább építs egyet. Azokkal az LCD-s "műszerekkel" az a baj, hogy nem teljes értékű frekimérők, össze vannak integrálva a rádió vezérlő procijával. Ma már nagyon könnyű építeni egyet, nem úgy mint a TTL korszakban, ahol egy 500MHz-es frekimérő egy szilícium temető volt. Például itt van Novak fórumtárs 500MHz-es ATMEGA-s példánya, én most ezzel szemezek.
500MHz-es frekvenciamérő
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
A PIC -kell elbírok, jobban mint az analóg áramkörökkel. Köszi az ötletet.
Én vicsys féle frekimérővel szemezzek, de nem tudom, hogy alkalmas lenne-e rádió áramköreinek mérésére.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Én nekem az első frekimérőm a Vicsys féle volt, meg vagyok vele elégedve, most is megvan, használom is. Viszont kb. 20MHz-ig mér csak, ha ez elég (nekem elég volt, mert 3,5MHz, 7MHz amatőr sávokon kísérleteztem) akkor nyugodtan építsd meg. De ha kiegészíted egy előosztóval ( pl. a Novak féle frekimérő előosztójával) akkor ez is fog tudni pár száz megáig mérni, csak rossz lesz leolvasni az értéket, mert (ha jól emlékszem) az 64-el oszt. Persze ha tudsz programozni (én sajnos még nem) akkor könnyen átírod a programot, hogy a kijelzett értéket meg szorozza meg 64-el és akkor tökéletes lesz. Eddig nem kellett gondolkodnom magasabb frekvenciás frekimérőn, mert régebben csak az alsó RH sávokon játszottam, mióta feljebb másztam a 20MHz-nek azóta meg hozzáférek egy 1,3GHz-es spektrumanalizátorhoz.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nem tudom nekem ,hány MHz-es kellene.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nem tudom , hogy ez a kis műszer elegendő lenne-e? Ha igen beruházok egyre.
Bővebben: Link
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Ha már frekimérőt veszel és nem építesz akkor jobb ha 0-sok MHz tudsz mérni.
Ami valahány MHztől indul azokban fixen benne van az előosztó.
Azok a lassú jeleket nem tudják mérni. Ezért van az hogy nem 0Hz től mérnek.
Igaz felbontásuk is rosszabb 1kHz-100Hz.10Hz.
Persze sok 100MHz 10-100Hz ide vagy oda nem számít arra célra aminek neked kell.
(nem termosztátokban "főzött" precíziós laborműszerről van szó)
2 független bemenetű 0-2,4GHz
Ha még mindig csongrádi vagy akkor érdemes lesz kilátogatnod a "torokra" (camping).
2017-08(Aug)-26 szombat rádióamatőr találkozó lesz !
(alkatrész, műszer , ismeretségek )
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
De jó , hogy szóltál. Nem is tudtam, hogy idén is lesz. Ha nem kell dolgoznom ott leszek. Menjünk át a frekvenciamérő topikba.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Szerintem nem. A repsávban 25 kHz a csatorna osztás, ezt legalább 1 kHz (de inkább 100 Hz) pontosan kéne mérni, és akkor ez még csak egy gyakorlatilag digitális skála kategória, nem műszer. A kijelzett érték utolsó digitjét a mérésnél nem szoktuk figyelembe venni. 100 MHz feletti frekvenciák mérésénél a 8 digites kijelzőt illik használni, ennek a kijelzési pontossága már megfelelő. pl. ki kell jelezni, hogy 123.525 MHz, ez ugye 6 digit. Az utolsó digit az az 1 kHz kijelzésére alkalmas, de az ugrálni szokott, ezért nem vehető figyelembe, meg illenék az 1 kHz -et is valami ehető pontossággal kijelezni. Ha 7 digit van, akkor csak a kijelzés pontossága 10 % körüli. Ez azért nem túl pontos mérés.
A másik, a mérés pontossága, ami alapvetően az időalap pontosságától függ. Ezt már csak egy hőkompenzált időalap tudja teljesíteni.
Bár vevő készítésénél nem kell ekkora pontosságra törekedni, többnyire megfelel a digitális skála kategória is.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Lehet marad az ismert "egymás mellé tett" rádiókészülékek módszere a behangoláshoz.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 / 1
 
Ha az embernek nincsenek műszerei, ki kell, és lehet találni helyettesítő megoldásokat.
De ha RF dolgokkal szeretnél foglalkozni, akkor szerezni, építeni kell műszereket. Hosszabb távon anélkül nem megy. Míg megépíted, sokat tanulhatsz.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 / 1
 
Csak ajánlani tudom én is a készülékek műszerek építését. Olyan profi soha nem lesz mint a gyári, de rengeteget tanulhatsz a megépítésükkel. Elsőre ne számíts arra, hogy minden úgy fog menni ahogy szeretnéd, de egy nem működő berendezés építéséből is sokat tanulhatsz (már úgy értem, hogy ha végül nem működik és nem eleve nem működik). Nem gond, ha nincsenek profi műszereid, az a lényeg, hogy ne add fel és tanulj, kísérletezz. Egy profin felszeret laboratóriumban sem tudnál mit kezdeni, hogy ha nincs meg az elméleti tudás.
Én nagyjából 5 éve kezdtem el foglalkozni a RF technikával, sokat tanultam, de még mindig rengeteg dolgok nem tudok. Akkor alapiskolás voltam, idén érettségizek, és szeretnék ez irányban tovább foglalkozni. Lehet főiskola lesz belőle és ez irányú képzés, de lehet, hogy ilyen területen keresek munkát. Amikor elkezdtem ezzel foglalkozni egy 5€-s multimétertől eltekintve semmilyen műszerem nem volt és tudásom, tapasztalatom sem. Többen mondták itt és magamtól is rájöttem, hogy műszerek nélkül csak vaktába lehet lövöldözni. Aztán a rádiók mellett műszereket is kezdtem építgetni, kezdetlegeseket, egyszerűeket de mindig jobbakat. Jelenleg több saját készítésű műszerem van a műhelyben, egy GDO, egy frekvenciamérő, egy HF jelgenerátor, több különböző labortáp és egy saját készítésű 40MHz-es széles sávú vobbulátor. Most épp egy zajgenerátor épülget és egy RF AM/FM modulált RF jelgenerátor van még tervbe véve. De azért pár gyári műszerem is van már, bár pár darab csak kölcsönben.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Igazatok van pucukával fórumtárssal együtt. Építés lesz!
Esetleg megtudjátok mondani, hogy jelen esetben mik azok a műszerek, amik a legfontosabbak az általam belinkelt AM vevő beméréséhez?
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Mindenképp frekvenciamérővel kezdenék. Ha ez van, akkor már nem bolyongsz el. Utána valamilyen RF jelgenerátor amivel ezen a sávon elő tudsz állítani RF jelet, jó ha van AM modulációra lehetőség, mert akkor ki tudod próbálni a vevődet akkor is, ha nincs adás. Jó ha van benne FM modulációs lehetőség is, mert akkor egy kis külső elektronika segítségével primitív vobblerként is tudod használni, amivel nagyon könnyű beállítani a sávszűrőket. De ezzel menjünk át a RF mérések, műszerek témába, ott pár konkrét ötlet is van már.
U.i.: A vobblerezéshez kell egy oszcilloszkóp is, ami tud XY üzemmódot.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) Feri007 hozzászólása Aug 14, 2017 /
 
Sziasztok, van ugye ez a Egyszerű légiforgalmi vevő
Ennek KF a sávszélességét mi határozza meg? Az a 10,7Mhz-es kerámiaszűrő?
Az FM vevőkben található ilyennek 350kHz körüli a sávszélessége, ez igencsak sok az AM szükséges (kb 6kHz) -es sávszélességéhez képest.
Van keskenysávú 10,7Mhz-es szűrő is, de az nem kapható minden utcasarkon.
A szokásos megoldás a második KF (455kHz) használata.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2017
(#) pucuka válasza Feri007 hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Igen, az a 10,7 MHz-es kerámia szűrő. A Murata kínálatában van megfelelő sávszélességű is, de általában közönséges FM műsorvevő szűrőjét használják. Ez a megoldás azért működik úgy ahogy, mert ebben a sávban ritkán akkora a forgalom, hogy egyszerre több egymáshoz közel eső csatornákat kelljen használni. (mondjuk egy forgalmas reptér közelében, mint a frankfurti, vagy a londoni, kicsit másabb a helyzet) Ezenkívül a forgalom javarésze dedikált csatornákon zajlik.
Amatőr körülmények között a 455 MHz -es másodikKF a megoldás, mert egy közönséges 455 kHz -es kerámia szűrő szelektivitása már megfelel.
25 kHz sávszélességű 10,7 MHz -es szűrő nem hever minden utcasarkon, de BRG titánból hozzá lehet jutni.
A KF sávszűrő sávszélessége csak egyoldalsávos vétel esetén kell, hogy 6 - 9 kHz legyen, a repsávban 25 kHz a csatornaosztás, rendes, vivős kétoldalsávos AM modulációt használnak, így a KF sávszélességnek is 20 - 25 kHz -nek kell lenni.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2017
(#) Feri007 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Hát, a közönséges 350kHz FM kerámiaszűrő sávszélességébe belefér 14 AM csatorna.
Elhiszem, hogy müxik, de hogy nem korrekt, az is biztos.
Ha ritkásak az adók, akár 455kHz-es KF is lehetne, hozzá való "AM" kerámiaszűrővel.
Mert ugye akkor gyenge/semmi a tükörfrekvenciás elnyomás. Ja, hogy akkor az oszcillátor könnyen elhangolódása miatt könnyen elmegy az adó? Bocs...

Szóval, az a helyzet, hogy vannak itten mindenféle "egyszerű" kapcsolások.
Kezdőnek, hozzá nem értőnek: egyszerű = kevés alkatrész. Pedig a szépen megtervezett, megépített fokozatok sokkal könnyebben érthetőek, utánépíthetőek, módosíthatóak.

Nem akarom szétoffolni a lelkesedés, de én inkább a korrekt dolgokat komálom.
Ezért szép a hobbielektronika, mert a szívást is élménynek könyveljük el.
Következő: »»   8 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem