Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   541 / 961
(#) granpa válasza llax hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Csengőtrafót 1.5 mm2 vezetékkel! Bele sem fér a lyukba.
(#) proba válasza llax hozzászólására (») Aug 31, 2017 / 1
 
Idézet:
„A Fi relének nincs szüksége tápfeszültségre, úgy is mondhatnánk: árammal működik.”

Ebben már nem vagyok olyan biztos. Szeretek mindent szétszedni, ami hibás. Ennek esett áldozatul egy FI relé is. Meglepődve vettem észre a benne található nem is túl egyszerű elektronikát ( 8 lábú smd IC ). Nem tanulmányoztam tovább, de a megbízhatóságába vetett hitem megingott. Gyanús hogy az elektronikának kevés tisztán a hibaáram. ( de tovább valamiért nem boncoltam, pedig lehet tanulságos lett volna)
(#) szili83 válasza sámli hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Igen, megnéztem és minden kötés ép.
2.5mm-es Al-al van lefűzve, és az is 16A-t bír el, mint az 1.5mm réz.
Jelenleg így van
- 10A világítás
- 10A szoba 1
- 10A szoba 2
- 16A konyha, fürdőszoba

A világítási vezetékeket lecseréltem, mert a födémben ahol kanyarodott ki, az előző tulaj ahogy szedte le a lámpákat eltörött az Al.

Egy panelnek nem áll neki senki sem szívesen, mivel kérdéses a gégecsövek átjárhatósága. Ha probléma lesz vele, akkor átfűzöm, de festés után sem lesz problémásabb, mert szerelvények és doboztetők nélkül festetem le. De ha elöző tulajnál sem volt vele gond, nem hiszem, hogy nálam lesz....
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 31, 2017 /
 
Köszi a válaszokat.

granpa, neked meg ezt: Bővebben: Link
A betápjánál vígan belefér a másfeles.
(#) granpa válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Nekem még a régifajta csengőreduktor(aim)om van, abba nem fér bele. Amíg működik (30-40 éve), minek új.
(#) Wind-Storm válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Igaz, bár minek külön felcsavarozni egy fekete kis dobozt a biztosítékszekrény mellé, amikor bele is lehet tenni és esztétikus, praktikus, vezetéket sem kell kivezetni belőle hozzá.
(#) llax válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
A mai sínre szerelhető csengőtrafóknál ilyen gond nincs. A 6-os Mkh legtöbbe belemenne... Az más kérdés, hogy még az 1,5-ös sem lenne szükséges.
(#) elektroncso válasza szili83 hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Idézet:
„2.5mm-es Al-al van lefűzve, és az is 16A-t bír el, mint az 1.5mm réz.”

Én ezzel nem értek egyet! Én 1,5mm2-es rezet illetve 2,5mm2-es alut csak 10A-re biztosítanák. 16A-re inkább 4mm2 alu ajánlott (2,5mm2-es réz). Főleg, ha hosszabb a táv, mert nem biztos, hogy ki tud alakulni akkora zárlati áram, ami ki tudja oldani a 16A-es biztosítékot. Pláne ha pár bizonytalan kötés is van közben.
(#) llax válasza proba hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Előírás, hogy feszültség jelenléte nélkül is működjön. (Pl. egy 2P Fi nullszaladás esetén) Lehet, hogy ekkor már a sima "AC"-n felüli extra funkciókat nem tudja, de működnie kell.
(#) Bakman válasza llax hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Pedig van olyan Fi-relé, amelyik nem működik. Amit én próbáltam, az XS (Extra Slow) / A típusú volt (4P). Két meghatározott ponton kellett neki feszültség, különben meg sem nyikkant.
(#) maszek0005 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Az új előírások szerint, igen! A régebbiek szerint meg nem. Régebbiek szerint 1,5- es réz, meg 2,5- ös Alu 16 A, 1-es réz, meg 1,5- ös alu 10A.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2017
(#) llax válasza Bakman hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Az már inkább a speciális eset. Olyat vagy összegzőkét, vagy különleges kívánalmak esetén illene használni, általános (kieg. érintésvédelmi) célokra semmiképp.
(#) Bakman válasza llax hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Összegzőként vannak használva de nagyon meglepett, hogy egyáltalán nem működik akkor, ha nem kapja meg a két pontra a feszültséget. Eszembe sem jutott, hogy ilyen létezik.
(#) gyuszo válasza szili83 hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Sajnos pont ezzel a felfűzött alumínium vezetékkel van a legtöbb probléma, elég, ha az elején eltörik csak egy. Ha szorul nehézkes áthúzni festés után már problémásabb.
Legjobb cserélni az egészet, de festés előtt.
(#) kristikoma válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
A szabvány világosan megmondja, hogy alumínium vezeték 16mm2 keresztmetszet felett alkalmazható! Alatta csak rezet szabad. A biztosító értékek rendben vannak.
(#) roli025 hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Sziasztok!

Adott egy próbalámpa (220V) meg egy darab vezeték 2.5m2 réz, lényegtelen....

Ha a fali konnektoromban összezárom egy darab vezetékkel a fázist meg a földelést , akkor zárlat miatt leold a megszakítóm , de a fi relém nem.

Ugyanez a verzió, csak próbalámpán keresztül zárom , leold a fi relé.

Kérdés mik ezek az érdekességek szerintetek?
(#) Gafly válasza roli025 hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Mi ebben az "érdekes"
Idézet:
„Ha a fali konnektoromban összezárom egy darab vezetékkel a fázist meg a földelést”

Mellesleg: Jobb szórakozásod nincsen?
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) elektroncso válasza roli025 hozzászólására (») Szept 1, 2017 / 1
 
Nincs ebben semmi érdekes. Az ÁVK (FI-relé) nem zárlatvédelmi eszköz, a kismegszakító zárlatra sokkal gyorsabban kapcsol ki. Ha viszont egy izzót kötsz a fázis és a föld közé akkor hibaáram alakul ki, azt meg csak a ÁVK érzékeli, a kismegszakító nem.
(#) roli025 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Az, hogy a vezetékes föld-fázis zárlat esetén nem kellene leoldania?
(#) roli025 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Nincs jobb szórakozásom , köszönöm kérdésed
(#) elektroncso válasza roli025 hozzászólására (») Szept 1, 2017 / 1
 
A kismegszakítóban egy elektromágneses kioldó is van a hőkioldó mellett. Zárlat esetén előbbi nagyon gyorsan reagál, az ÁVK-nak nincs ideje észrevenni. Ha olyan hálózaton csinálnád ezt, ahol a zárlati áram alacsonyabb, mint a kismegszakító névleges árama, akkor az ÁVK kapcsolna ki. De valójában az izzóval ezt a nagy belső ellenállású hálózatot szimulálod, gyakorlatilag korlátozod a zárlati áramot egy alacsonyabb tartományban.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) roli025 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Értem , köszönöm szépen!
(#) roli025 hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Még egy kérdés. Szerintetek ez így helyes?
(#) Wind-Storm válasza proba hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Egyébként ha már szétszedtél egy fírelét, milyen gyártmány volt ha még emlékszel, illetve volt benne szuperkapacitás vagy akkumulátor? Ugye az elektronikának valamiből élnie kell áramszünet esetén is.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) elektroncso válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Ez rendben van, tudom, egyet értek vele. Volt lehetőségem dolgozni 2,5mm2-es aluval, egy rémálom. Nagyon könnyen törik, ha kicsit erősebben meghúzom a csavart ellapul stb.
De itt arra vonatkozott a megjegyzésem, hogy 2,5mm2-es alut akart 16A-re biztosítani.
(#) kristikoma válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Sajnos még találkozom sok helyen alu vezetékekkel. Tényleg rémálom.
(#) elektroncso válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
"Jó" dolog az alumínium, főleg ha nincs rendszeresen utánahúzva.
Múlt héten fényképeztem.

j7k_alu.JPG
    
(#) ötfelezős hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Be kell ütni a googleba a feszültségfüggő ÁVK kifejezést, és a figyelmeztető felhívásból következik, hogy az átlag áram-védőkapcsolónak nem kell feszültség.
(#) kristikoma válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Ez bizony kapott. Gondolom aluval szerelték, nem húzta utána senki.
(#) elektroncso válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Igen, alu szerelés volt. Pedig ezek a J7K-k elpusztíthatatlanok, kb. 40 évig futott ez a sorozat, még a II.V.H. alatt kezdték fejleszteni a J1K-t, és a 80-as évek közepe felé kezdett kifutni a J7K sorozat (J2K, J3K, J4K, J5K, J6K nem volt). Még nem láttam olyat, hogy a M5-ös acél csavarnak a feje elolvadt volna.
Következő: »»   541 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem