Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   254 / 342
(#) elektroton válasza gumibaba hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Az a jobboldali rátét egy kiegészítő érintkező vezérléshez, jelzéshez.
Ha egyszerűen önmagában használod a motorvédőt, akkor nincs mire használni, legfeljebb egy állapot jelzéshez pl. jelzőlámpához.
Mágneskapcsolós alkalmazás esetén pl. bontja kioldáskor a vezérlést, öntartást.
(#) Johnycorp válasza gumibaba hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Szia.

A motorvédő jobb oldalán lévő egység egy úgynevezett segédérintkező blokk.
Ez a motorvédő állapotáról ad jelet. Például mágneskapcsolós vezérlést ezzel lehet kikapcsolni, ha a motorvédő "leoldott". Vagy jelzőlámpára, PLC bemenetre adhat jelet.

Ez a fajta motorvédő az úgynevezett "főáramköri motorvédő". Azaz a kar bekapcsolása után AZONNAL megjelenik 2(T1), 4(T2), 6(T3) pontokon az a feszültség, amit az 1(L1), 3(L2), 5(L3) pontokra kötöttél.
Hiba esetén a kar lekapcsol és a motorvédő szakítja a három főáramköri kontaktust, valamint átkapcsolja a segédérintkezőt is.

Mágneskapcsoló csak akkor kell, ha valami módon még akarod vezérelni a rákapcsolt motort.
(#) gumibaba válasza pjg hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Köszönöm a gyors választ, a következő még az, kell e külön mágneskapcsoló is vagy sem?
(#) pjg válasza gumibaba hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Szerintem nem kell.
(#) gumibaba válasza Johnycorp hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Tehát ha 2 nyomógombal szeretném a motort ki-be kapcsolni akkor kell ezek szerint. Köszönöm
(#) Thomas10100 hozzászólása Feb 19, 2018 /
 
Sziasztok!

A képen látható villanymotor simán beköthető csillag kapcsolásban? Folyadék lesz keverve vele
Motorvédelemnél melyik áramfelvételt kell figyelembe venni?

Köszönöm a segítséget!

Motor.jpg
    
(#) zolika60 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Igen simán. A 400V-hoz tartozó áramfelvételt kell figyelembe venni. Mindegy mire használod.
(#) Thomas10100 válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) jantsika hozzászólása Feb 20, 2018 /
 
Sziasztok!

Van egy OZ 80b-4N típusú motorom, és a bekötésében szeretnék segítséget kérni. Mit hova kössek? Mekkora kondi kell hozzá? Üzemi vagy indító?

Köszönettel
(#) VIM válasza jantsika hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Szia! Ez egy "kis" 370W teljesítményű motor és alacsony fordulatú 1440 f/p, 80mm tengelymagasságú indítókondenzátoros (indítórelés, 42/115 MIHA kellene hozzá). Egy klasszikus relés bekötés vagy a nyomógombos változat ami szóba jöhet ha nincs relé. A kondenzátor értéke az 80µF/250V.
(#) Szalmakutya hozzászólása Feb 21, 2018 /
 
Sziasztok,

Vettem egy Straus Austria (vagyis gondolom Kína) egyfázisú motort, lenne két kérdésem. Nem értek nagyon az elektronikához.

- Nem vagyok biztos benne, hogyan kell bekötni, még nem csináltam ilyet. A gépház fényképe mellékelve. Ennek alapján, ha jól értem, most épp REVERSE-be van kötve, és az U1, U2 pontokra kell kötnöm a 220V-ot, a földet meg a gépházhoz. Ez így van?

- 2kW-at kértem, de 2.5kW-at küldtek. Nem fogja leverni a biztosítékot? A házon 13.67A van, ugye nominálisan 11.3A körül kéne hogy felvegyen működés közben, de azt olvastam, hogy indulásnál egy sokkal nagyobb lökésszerű áramfelvétel van. Ha így van, akkor lehet valamit csinálni, vagy próbáljam meg lecserélni a motort? Végülis nem azt küldték, amit kértem.

bekotes2.jpg
    
(#) VIM válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Szia! Az a kérdés, hogy lakáselosztód fő automatája hány amper terhelhetőségű, elviseli e az indulási áramokat leoldás nélkül. A bekötést azt jól gondoltad de az irány helyességét azt magadnak kell ellenőrizni, az adattáblán csak a lehetőség van feltüntetve ennek a megoldására. Legalább 2.5mm2 keresztmetszetű vezetékkel kösd be és egy, lehetőleg leágazás mentes dugajzatból próbáld meg indítani, vagy ha van az óraszekrényben akkor ott lévő ajzatból.
(#) Szalmakutya válasza VIM hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Szia, kösz szépen.

De hogyan tudom ellenőrizni az irány helyességét? És mi történik, ha rosszul kötöm be? Baja lesz a motornak? (A konnektor dugaljat is én kötöttem be, valamilyen irányba).

A többit értem. A villanyórán magán alul három 25A-est látok, a felette levő dobozon 16A-esek vannak. Nincs közvetlen aljzat, de ahol használni fogom, ott van. Mennyire tolja meg induláskor várhatóan? Vagy ezt nem lehet tudni?
(#) pucuka válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Az adattáblán ott a bekötés módja minkét irányban.
(#) VIM válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Tessék bekötni az egyik variáció szerint és elindítani a motor. Ha a forgásirány éppen megfelel Neked, akkor úgy hagyod a bekötést de ha nem akkor átkötöd a másik verzióra és leellenőrzöd, hogy úgy a megfelelő irányba indult e el. Az automaták áramerőssége szerintem megfelelő lesz ehhez a motorhoz. A dugajzathoz menő vezeték keresztmetszete remélhetőleg megfelel az előírásoknak és meg lesz az a 2.5mm2, hogy meg tudjon indulni a motor. Ahogy első ránézésre látszott a bekötésen, ez a motor röpsúlyos, kapacitás rásegítéssel indul és a megfelelő fordulat elérésekor lekapcsolódik a starter (indító) kondenzátor és marad az állandó üzemi kondenzátor az üzem fenntartásához. Az indulási áramfelvétel az 5-8-szoros de rövid idejű amit elvisel az a megfelelő áramú megszakító.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) Szalmakutya válasza VIM hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Hát, én is remélem hogy kibírja..

Szóval igazából nem számít hogy a fázist meg a nullát hogyan kötöm be, ugyanabba az irányba fog forogni? Mert ha nem, akkor mi értelme két különböző bekötésnek a két irányhoz?
(#) Imi65 válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Ha van 3x25A-od (ami egyébként egy kisebb vagyon, mire bekötik), miért kínlódsz 230V-os 1f motorral?
400V-os (380-as) sokkal olcsóbban van (még csak nem is kínai), és sokkal jobban bírja a terhelést....Az 5,5kW-os is lazán indul, 3 ilyen sem hajtja el azt a gépet, amit az könnyedén.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) pucuka válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
A főfázis, és segédfázis áramirányainak egymáshoz képesti helyzete a lényeg, nem a fázis nulla helyzete.(nem egyenáramról van szó)
(#) Szalmakutya válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Mert itthon van, ahol viszont használni fogom, ott nincs. Mondjuk lehet hozzá fázisváltót venni, de az már egy másik sztori.
(#) Szalmakutya válasza pucuka hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Vagyis a fázis meg a nulla mindig felcserélhető és ugyanazt fogja csinálni?
(#) pucuka válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Igen. A forgásirány csak akkor változik, ha az egyik tekercs kivezetéseit felcseréled, ahogy az adattáblán levő rajzon is láthatod.
(#) Szalmakutya válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Egyébként, tudnál ajánlani céget ahol nem kínai 3fázisú jó motort lehet venni olcsóbban mint 1fázisút? Vagy csak nem drágán?
(#) Szalmakutya válasza pucuka hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
OK, kösz szépen. Azon paráztam, hogy ha véletlenül fordítva kötöm, akkor elszáll vagy leég a cucc.
(#) pucuka válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Leégni nem fog, leégni akkor ha túlterheled, vagy megáll.
Egyébként kicsit huncut az adattáblája, 50 Hz -es aszinkron motornak nem lehet a fordulatszáma 3000 1/p, mert van slip is. Olyan 2800, 2900 között szokott lenni. A 3000 a szinkron fordulatszám, aszinkron motornak nulla a nyomatéka.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) Szalmakutya válasza pucuka hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Én nagyon remélem, hogy csak kicsit huncut. 20 rugó volt újonnan, telefonos rendelés, neten nem találtam meg ezt a motort meg a céget se. Lehet hogy a Straus, Austria egy kínai falu neve

Amúgy nekem jó a 2800 is.
(#) Imi65 válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
1 fázisúból a vállalatok nem nagyon használtak régebben, 3 fázisúból viszont igen sokat. Aukciós oldalon ezt a motort mindösszesen 15e Ft-ért vettem (7,5kW, 1440f/p). Ha nem sürgős, ki lehet fogni jó árban, komoly gépeket. Ennek már nincs 230V-osban alternatívája....
(#) Szalmakutya válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Jó massziv darab. Ja, azt elhiszem, hogy ha értesz hozzá, akkor ki tudsz fogni nagyon jó használtat olcsón. Sajnos én nem értek hozzá, kb azt sóznának rám, amit nem szégyellnek (és valahogy nem nagyon szégyellősek a népek). Új 3fázisú 7.5kW-os viszont szerintem ennek kb a tízszeresébe kerülne, bár nem tudom az árakat.
(#) Szalmakutya válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Összejött, szépen pörög, nem verte le a biztosítékot. Mindenkinek köszönöm.
(#) VIM válasza Szalmakutya hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
.... és bizonyára jobbra forog, mert, hogy gyárilag úgy kötik az áthidalásokat.
(#) Szalmakutya válasza VIM hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Igen, jobbra.

Tudja esetleg valaki itt, hol kapok normális áron ékszíjtárcsát?
Következő: »»   254 / 342
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem