Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   87 / 91
(#) reloop válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Ha a TDA7265 bemenetén 1 µF a csatolókondi akkor nagyjából rendben kéne legyen az átvitel, ezt a felére érdemes még csökkenteni, hogy kiderüljön abból ered-e hiba amit feltételeztem.
Linkeld be melyik kapcsolást készítetted el, mert több változat is készült.
A 22 pF a rádiófrekvenciás sávban szűr.
(#) burgdavid válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Ahogy néztem ez a kapcsolás az: https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=198460
Itt vettem az apróban, készre szerelve
Mennyire növelhetem, hogy kb 19-20kHz-en vágjon? Van egy olyan gyanúm, hogy jön ki egy kis MPX jel a rádióból jó lenne levágni valamelyest.
(#) reloop válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
A 19 kHz -3 dB-es törésponthoz 180 pF kondi való, de az MPX szűrést a tunerben kéne rendberakni.
Az áramkörnek jutott független táplálás, vagy a végfokról kapja a tápot? Ez utóbbi sajnos melegágya a gerjedéseknek.
(#) burgdavid válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Oké, majd ránézek a kimenetre. Az is lehet, hogy a deemphasis miatt hallom nagyon sziszegősnek.
A tunernek/riaa korrektornak van külön 13,5V-os tápja, arról jár ez is, a 7812-t kihagyva.
(#) reloop válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
No, no! Kell a saját stabilizátor. Lehet 7810, vagy 12 V-os LOW DROP.
(#) burgdavid válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Ok! Van egyébként 24V is ilyen célra (egy buck regulator állítja elő) de most 25V-os elkók vannak beültetve, az elég csücskös, illetve induláskor nagyon megrántotta a tápot, volt hogy nem indult el.
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Tisztelt Reloop. Ismét a segítségedet kérném.
Közben megépítettem ezt: https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=242511
a kétpanelos elrendezés miatt, a Sharp system 7700 végfokomhoz, indult elsőre, viszont az 1 csatorna, nálam jobb nem szólt, van kivezérlésjelző is utána, majd méregetés után eljutottam a hibához, a kimenet előtti 10 mikrós kondi volt a bűnös (C23) nem jutott át rajta a jel. Csere és ment, na de, ha feltekerem a hangerő potit, max állás vége előtt iszonyatos sípoló jelet küld ki, de csak az említett jobb oldalon és a kivezérlésjelzőn is látszik 3-4 led világít. A bal oldal hibátlan. Egyébként ez alatt a tartomány alatt se zúgás, se búgás, gyönyörűen teszi a dolgát. Annyi hogy NE5532 helyett és LM 833N-t használok. Mértem az 5 v-s stab után 5,8V van, illetve az LM1036N 17 lábán is. A csatolt módosítással lecsökkentettem a potméterekre jutó feszt, így megszünt a zavaró jel, de a balance eltolódott erősen az egyik (bal oldal irányában), és kimenet is gyengébb lett, ha a csatolt módosítás nélkül a jól működő bal oldalt hasonlítom össze. Így a potméterekre jutó fesz:4,9V. Esetleg valami javaslat?
(#) Spanyol 5 hozzászólása Márc 13, 2018 /
 
Tud esetleg valaki segíteni a fent említett problémámom?
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Szia! Az említett jelenség egyik leggyakoribb kiváltó oka a bemenet és a kimenet kölcsönhatása. Ez adódhat a jelvezetékek közelségéből, vagy a testvezetőben kialakított földhurokból.
Az erősítőtől galvanikusan leválasztott tápról megy a hangszínszabályzó?
A huzalozást fotózd le!
Ha linket szeretnél elhelyezni a hozzászólásodban, azt a válaszmező alatti LINK gomb segítségével tedd meg!
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Szia. A hangszínszabályozó külön segédtápról megy. Eredendően egy rendelt kitt volt a hangszín TDA IC-s de nagy volt az alapzaja, és emiatt cseréltem. Próbáltam egy 12V akkumulátórról is, de ugyan egy a jelenség, kiiktattam, akkor az erősítő nem produkálja a jelenséget, sőt a TDA változatnál sem csinált ilyet, és úgymond csak kicseréltem, sajnos a beépítést követően nem fotóztam le, de délután lefotózom és rakok fel olyan fotót is. De a huzalozás az ugyan ez, annyi, hogy mivel egyenirányított, szabályozott a DC 12V, ezért a panelon a diódahidat áthidaltam.
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Szia! Ha jól értelmezem a beszámolódat, akkor két 12 V-os stabilizátor IC-t kötöttél egymás után. Egy a trafónál, egy a hangszínnél. Ez hiba lenne. A második stabilizátor után megugrik a táp belső ellenállása.
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Igen igen, ez így van, már nekem is volt a gondolatomban, hogy a hangszínen lévőt kiveszem, vagy azis elég ebben az esetben ha áthidalom az 1 és 3 lábát. Azt egyébként mértem hogy a bemeneti DC szint 12V viszont a második 12V stab után csak 10.3V. Akkor megpróbálom átkötni. És ha jó kiszedjem vagy nem befojásol ha benne marad átkötve?
(#) metabo123 válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Bocs hogy én... A stabot ki kell venni és úgy áthidalni az 1, 3 lábakat!
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) Spanyol 5 válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Semmi gond, örülök minden építő és hasznos hozzászólásnak véleménynek. Oké akkor kiveszem.
Köszi!
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
El tudom képzelni, hogy a kivezérlésjelzőnek és a hangszínszabályzónak közös tápot építettél. Ez esetben a kivezérlésjelző kizárólag a táptól kapjon testet, a jel az jöhet tetszőleges helyről.
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Igen közös a táp, természetesen csillagpontosan van mindkét panel bekötve.
A jel pedig a hangszín kimenetéről érkezik. Jobb bal és a gnd. Akkor a kivezérlésjelzőről kössem le a jel gnd-t? Lehet hurok lett a körben ezáltal? De a fesz szabályzót mindenképpen kiveszem most már.
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Ez bizony földhurok a javából.
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Na délután "szétrombolom" Kiveszem a fesz szabályzót, átkötöm, és a kivezérlésjelzőről levágom a gnd. illetve kiveszem a diódás átkötésemet. Bővebben: Link
És csak hogy tanulhassak is valamit az esetből, a diódás megoldással hogy lett viszonylag jó?
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Nem tudtál akkora jelet előállítani, hogy gerjedésbe vigye.
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Tisztelt Reloop. Kivettem a stab ic-t. Lekötöttem a hangszínről elmenő gnd a kivez.jelző irányába csak a két csatorna jelét kapja. A hangszín kimenetén 1.6 és 2V egyenfesz. Ha nem rakok rá bemenetet ugyan az a jelenség. Ha viszont rácsatlakozok az RCA-l nincs még bemenő jel sem, akkor nincs gerjedés? Viszont ha csatlakozó nélkül feltekerem a hangerőt 3/4 állás után a kivezjelző is teljesen világít de csak a jobb oldal, viszont ha a magas szabályzót letekerem félig, megszűnik a jelenség.
(#) Spanyol 5 válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Közben tapasztaltam, hogy valószínűleg az stk végfokozat és a segédtápom zavar össze valahogy, mert ha leveszem a végfokról a tápcsatit, megszűnik a teljes jelenség és akkor a hangszín kimeneti egyenfesz 0.23V. Megpróbálom segédtrafó nélkül a végfok trafón van AC 16V a középmegcsapolás és az egyik segédleállás között. Eszt kötöm a egyenirányítóra. Aztán próba holnap. A gnd mértem az a végfok bemenet gnd- je.
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Tanulmányoztam a képeket. Azt jól látom, hogy a hangszórókimenet vezetéke a hangszínszabályzó panel közelében fut? Ha így lenne, az egy elég biztos gerjedés forrás.
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A hangszín kimeneti feszültséget a kimeneti csatlakozón méred, vagy az IC kimeneti lábán?
A segédtáp test test nincs véletlenül összekötve a végfok testtel a jelvezeték árnyékolásán kívül is?
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A hangszín kimeneti feszültséget a kimeneti csatlakozón mértem, és nincs összekötve a segédtáp testje a végfokkal, csak az árnyékoláson keresztül. Az nem lehet, hogy a segédtáp negatívját a végfok GND- l össze kellebe kötni? Bár elképzelésem szerint akkor lessz igazán földhurok. Viszont érdekes ha van bemeneti csatlakozó, rajta és ha nincs jelforrás, akkor sincs gerjedés, illetve ha a végfokról leveszem a tápcsatit akkor is megszünik.
(#) zotya1983 válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A tápközép továbbiakban csillagpont (gnd) szivatott hetekig egy gyári konstrukcióban mikor is eljött a puffermező cseréjének ideje... Hangerőszabályzási problémáim is voltak (recsegés védelem leoldás) mire ott ért a hidegzuhany hogy ez a 230V PE (földelés) vezetőjével össze volt kötve.
Természetesen zizegés meg mindenféle zavar jelentkezett halkan de órák után már már zavaró volt... Leválasztva a tápközépről a PE vezetőt a sustorgás zavarok megszűntek ahogy a hangerőszabályzási probléma is amit okozhatott a pe felé hajtott pár mA szivárgó a kondikból... Amit még egy jóféle földhurok is tetézett.. Bár nem javaslom neked is de ez is lehetséges opció, vagy ha így van kialakítva akkor a PE és a GND közé legyen beiktatva egy 10K 2W ellenállás.
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Az elsődleges kérdésre, miszerint a hangszínszabályzó közelében fut-e az erősítő kimeneti vezetéke, tudnál reflektálni? Bővebben: Link
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Szia. Igen ott futnak a kimeneti vezetékek. De már próbáltam úh hogy fent volt az egység a hűtőborda tetején. Természetesen kartonon. És ugyan ez. És a degédtáp negatív és erősítő gnd összekötés?
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Illetve egy gondolat, lehet hülyeséget írok. Ha egy teljesen független tápról meghajtom a hangszínt, mondjuk egy 12V aksiról és megszünik a jelenség, akkor valmi hurok van ugye?
(#) reloop válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Ha független tápról gerjedésmentesen üzemel, akkor vissza kéne raknod a feszültségstabilizátort a helyére és a trafós táp pufferétől hozni neki a pozitívot. Nem szerencsés a stabilizátor paneltől távoli elhelyezése, bár van olyan erősítő-összeállítás, ahol ez nem okozott problémát.
A helyzet mindenképpen orvosolható, a hangszín bemenetén fogjuk csökkenteni a bemeneti impedanciát és ezzel a zavarérzékenységet. Ezzel azért várjuk meg a táppal végzett kísérletek eredményét!
(#) Spanyol 5 válasza reloop hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Sajnos nem. Ugyan az sőtt, így mindkét oldal gerjed. Egy 12V riasztó aksiról próbáltam. Biztos vagyok mostmár benne hogy a végfok gnd-e miatt van. Ha leveszem a végfok tápcsatiját semmi gerjedés. A végfok trafóján van olyan leállás hogy a gnd-hez képest 16 és 17V. Mi lenne ha a ezt a két leállást kötném a segédtáp ac bemenetére, és a gnd lenne a negatív az egyenirányított 12V pozitív meg pozitív. Így közös lenne a gnd.
Következő: »»   87 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem