Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   689 / 840
(#) HA5AWS válasza nagysasy hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 1
 
Szia!
Igényes kidolgozás. A kevert nyelvű feliratozás szerintem kicsit érdekes. Vagy legyen minden angol, vagy (ha már itthon vagyunk) akkor legyen minden felirat magyar.
Üdv: Gábor
(#) nagysasy válasza HA5AWS hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Nos igen ez már nekem is eszembe jutott ötletelek még a feliratokon melyik verzió lenne jó. Törekednék mindenféleképpen a magyar verzióra. Ha van ötlete valakinek szivesen veszem.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) pucuka válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 3
 
Egyáltalán tudod, hogy miről beszélsz? Az a "kerámia forrléces szerelés" jelzi pont a minőséget. A nagyfrekvenciás áramköröket (szélessávú oszcilloszkóp) rövid alkatrés lábakkal, kerámia szigetelésű tartószerkezetre szerelik. Így tartható a szerelési szórt kapacitások, a kerámia, és levegős szigetelések miatti veszteségek alacsony értéken.
(#) nagysasy hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Elkezdődött a dobozolás.
(#) FAZ1 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2018 1 /
 
Tudom!
Hatvanas évek - hol volt még akkor /ipari méretekben elterjesztve/ a nyomtatott áramkör a magyar elektronikai, híradás- és műszertechnikában? Csupán a forrlécek voltak - bakelitból, porcelánból, kerámiából, stb. Meg persze a sima textiles bakelitlemez - a csőszegecses forrpontokkal.
(Én még mindig használok olyan EMG-s cuccokat - például a kisérleti és próba-paneleimhez.)

Amit viszont Te emlegetsz - "A nagyfrekvenciás áramköröket (széles sávú oszcilloszkóp) rövid alkatrész lábakkal, kerámia szigetelésű tartószerkezetre szerelik."
- hát volt ott bizony olyan alkatrészi vezetékhossz, hogy ihajj. A forrlécek párhuzamosan, de eléggé távol voltak felszerelve egymástól, így maga az alkatrészezés - jó hosszan volt az "áthidalásos" módszerrel rájuk cinezve.
Volt ott a készüléken belül akkora szórt kapacitás, meg egyéb egymás elektronikai nyalánkság, hogy csak na!
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2018
(#) Lamprologus hozzászólása Márc 6, 2018 /
 
Megépítettem az Alkotó féle labortápot 2 példányban, a szerző nyákterve alapján. ( 0-30V/0-3A 2,7,4-v2)

Élesztés során jó darabig úgy tűnt minden rendben... feszültséget, áramot is szépen szabályozza.

0,5Ohm-os terhelést téve a kimenetre, 3A-es áramkorlát esetén szépen beáll a 1,5V.
30V -ról lefelé tekerve a feszültség szabályozó potit 1,5V-nál szépen elkezd csökkenni az áram, teljesen letekerve a potit 0A kimenő áram ... Tökéletes, ezt várja az ember.

Ugyan ezt eljátszva a kimenet rövidre zárásakor, 30V-os állásban 3A kimenő áram ... stimmel!
Feszültség szabályozó potit elkezdem lefelé tekerni, egyszer csak elkezd nőni a kimenő áram ( rövidzár nélkül kb 11,5V kimenő feszültségnél), 3A-ről 8-10A-re felszalad a fesz szabályozó poti állásának függvényében. Közben a tranyók "ciceregnek".
( 0,3Ohm terhelésnél már mintha jelentkezne kis mértékben az áram megugrása 3,5-4A, de ezt nem nagyon tudtam tesztelni mert nem volt megfelelő terhelhetőségű ellenállásom. )

A jelenség mindkét tápnál egyformán jelentkezik.

Mi okozhatja ezt a jelenséget?
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2018
(#) _BiG_ válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 6, 2018 / 1
 
Nekem úgy tűnik gerjed. Egy áteresztős tápnak nem szabadna hangot adnia.
(#) tibibalogh520 válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Én is erre gondoltam!
(#) Lamprologus válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
És ha gerjedés, akkor mit lehet tenni ellene?
(#) Alkotó válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Mutass fotót a kivitelezésről, mert ez sokat elárulhat. Például kiderülne hogy esetleg a huzalozott változatról van-e szó.
Ha egyébként a működés jónak tűnik, tehát nincs hibás alkatrész, vagy rossz érték, illetve tokban van az LM324, akkor első lépésként cseréld ki az IC-t. Sajnos ezek nagyon vegyes minőségűek. Többen is gyártják, és ez egyes műveleti erősítő tagok esetenként nem tudják amit tudniuk kellene.
Nem gondolom meghatározónak, de pl. az én Texas sorozatom eddig mind jól helytállt, és néhány ST-t is sikeresen építettem be.
(#) Lamprologus válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 7, 2018 1 /
 
Az IC-k foglalatban vannak, szerzek másikat, aztán kipróbálom a cserét.
Ez a panel változat lett megépítve:
(#) vatti65 válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Szia!
Mérd meg a -5voltot. Nálam az R18-at (3,3 k) kisebbre kellett cserélni.
Amíg nem terheltem a kimenetet a feszültséget szépen lehetett szabályozni, ahogy terhelés került rá hasonlóan viselkedett.
Üdv.: Attila
(#) Alkotó válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Megerősítve Vatti65 észrevételét, feltételezve 10 mA áramot az IC negatív tápágában, Reloop szimulációjára és véleményére támaszkodva az alábbi módosítások lehetnek ésszerűek.
R5 = 33R,
C3 = C4 = 100 uF,
R18 = 1k5.
Fontos megjegyeznem, hogy az eredeti értékekkel is számos jól működő példány létezik.
(#) Hp41C válasza vatti65 hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Itt van hozzá egy kis számítás.
(#) Lamprologus válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
R5, C3, C4, R18 kicseréltem ... a jelenség ugyan az.

Valóban gerjedésről van szó, ahogy tekerem lefelé a fesz potit kb 100kHz-es jel jelenik meg az áteresztő tranzisztorok bázisán, majd a potit lefelé tekerve tovább, csökken a frekvencia.

LM324-et holnapra ígértek, talán az megoldja a dolgot.
(#) Hp41C válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Próbáld meg a C2 és/vagy C5 kapacitását növelni (a lábaira forrasztott pótlólagos kondenzátorokkal). Ha gerjedésről lenne szó, a kapacitás segít, de elrontja a dinamikus viselkedést (lassan fog beállni a kimeneti feszültség)...
(#) Lamprologus válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
LM324 kicserélve (más gyártó) ... jelenség ugyan az.
C2, C3 cserélve 2,2nF-re jelenség továbbra is fennáll.

Holnap még növelem a kondik kapacitását ...
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2018

DSCF3004_.jpg
    
(#) pinyó39 válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Ateresztők milyenek, lőnél egy képet róluk?
(#) Lamprologus válasza pinyó39 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
2SC5200
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2018
(#) Alkotó válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
A kimeneten lennie kellene egy kondenzátornak, ami a képen nem látszik. Ez nem egy elhanyagolható alkatrész, befolyásolja a kimenet lengését.
(#) Lamprologus válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Kapcsolási rajzról idézek:

"H - Kimeneti kondi, aki akarja beültetheti."

Azért megpróbálom! Hátha ...
(#) Alkotó válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Mivel nálad éppen ilyen a probléma, én is kipróbálnám.
A szerző eredetileg nem rajzolt ilyet a kimenetre, de a legtöbb tápegységben létezik ez a kondenzátor. A kimeneti feszültség változásának sebességét lassítja, ezért egy nagyobb érték hatása már értékelhető károsnak is. Ez indokolja a feltételességét.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2018
(#) Lamprologus válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Beépítettem, nem segített!
Mondjuk rövidrezárt kimenetnél nem is vártam tőle sokat!
(#) MATA válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Hello!
Én is megépítettem két féle példányban ezt a tápot a sorkapcsos és a TO-3-as nyákkal igaz a 2N3055-ötöket is ki kellett cserélnem BD249-eket tettem beléjük de nem tapasztaltam ilyen hibát!
(#) Lamprologus válasza MATA hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Akkor, mit tegyek?
(#) Tonybacsi válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Hello!

Próbáld meg a következőket:

1: Az LM324,-es IC, 4-es, és 11-es lábára közvetlen 100n ker.
2: A C1-re közvetlen 100n ker.
3: A Z2 anód katódra 100n ker.
4: Közvetlen a kimeneti kapcsokra (még belül) 10n ker.
(#) MATA válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Próbáld meg még Tonybacsi javaslatát ezeket a végtranyókat nem ismerem de könnyen lehet ezek okozzák ezt a hibát.
(#) Lamprologus válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
C2, C5 kondi értéke meddig növelhető "büntetlenül"? Meddig nem szól bele jelentősen a szabályozásba?
(#) Lamprologus válasza Tonybacsi hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Kondik beépítve, C2 és C5 már 100nF ... jelenség még mindig ugyan az!

Megpróbálom majd az áteresztőket cserélni, hátha az segít!
(#) Lamprologus válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
Mindenkinek köszönöm a segítséget!

A 2SC5200-as áteresztők kicserélve ideiglenesen ( a sokat szidott ) 2N3055-re ... és láss csodát! Hibátlanul működik! Minden utólagosan végzett átalakítás nélkül is!

Milyen áteresztőket javasolnátok ami már bizonyított ebben a kapcsolásban, és a 2SC5200 helyére bemegy.
Következő: »»   689 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem