Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   130 / 232
(#) weend hozzászólása Márc 7, 2018 /
 
Idézet:
„Ha ugyanis hálózati karbantartás alatt ő lekapcsolja a hálózatot, ez az inverter visszatáplálhat és áramütést okozhat”

Ezt a butaságot hol olvastad?
(#) game4812 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Idézet:
„Fontos: áramszünet esetén az inverter is lekapcsol, így elkerülve az esetleges áramütés veszélyt hálózatjavítás esetén.”
Az inverternek figyelnie kell a hálózat fázisát a visszatermeléshez, tehát hihetőnek tűnik.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2018
(#) kameleon2 válasza weend hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Idézet:
„Ezt a butaságot hol olvastad?”
Egy kamarai kiadványban. De felnőtt ember - azt köt be amit akar a saját felelősségére. De ha te is végigolvasod, rá fogsz jönni, hogy az említett inverter több szempontból sem jó ajánlás. hacsak nem te árulod, mert az meg a te felelősséged.
(#) Joe_001 válasza game4812 hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Hali! Van sziget rendszerű online inverteres is. nem táplál vissza, de figyeli a hálózat tápját. Az átkapcsolás kimaradás mentes.
(#) kameleon2 válasza Joe_001 hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Igaz - én is használtam, de ott is az akksi a gyenge pont anyagilag.
(#) barkacsolo72 válasza greenpower hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Szia!
Köszönöm szépen a válasodat.
Így már van értelme tovább bújni a netet.
(#) barkacsolo72 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Szia köszönöm a válaszodat.
Ha a bekerülési költséget nézzük akkor is a visszatápláló a leg rentábilisabb?
"Van egy óriási hátránya a hálózati áramhoz képest. Nem végtelen a zárlattűrő képessége."
Ezek szerint egy műhely áramellátására nem feltétlen alkalmas a sziget üzemű rendszer amely párhuzamosan működne a hálózattal?
"Hálózatos készüléknél túlterhelés esetén egy relével, mágneskapcsolóval áthidalható a túlterhelés."??
(#) barkacsolo72 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Szia!
Mint teljesen laikus kérdezem....
Ennél a rendszernél és veszélynél, nem megoldás egy dióda elhelyezése hálózat belépésénél?
(#) barkacsolo72 hozzászólása Márc 8, 2018 /
 
Mennyi egy akkumulátor élettartama a sziget üzemű rendszereknél?
Melyek a leg jobbak, leg megbízhatóbbak?
Hogyan kell méretezni az akkut?
(#) JZoli válasza barkacsolo72 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Váltakozóáram esetén mit szeretnél elérni egy diúdávval a belépési ponton?
(#) barkacsolo72 válasza JZoli hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Egy laikus felvetés volt arra, hogy megakadájozd az esetleges visszatermelést.
(#) JZoli válasza barkacsolo72 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Az a dióda szó jól sikerült, nem is figyeltem.
A diódával egyenfeszültség esetén sem lehet rövidzárat elkerölni, nemhogy váltakozóáramon. Azért a rövidzár figyeléshez többminden kell mint egy dióda, és mivel a diódán mindig ugyanannyi feszültség esik üzemi körülmények között, áramtól függetlenül, így rövidzár figyelésére alkalmatlan. Ilyen esetben egy ellenállás vagy esetleg egy FET D-S feszülségét lehet használni, de ez csak példa volt, természetesen van több módja is az áramfigyelésnek, de mindet nem is tudnám felsorolni.
(#) greenpower válasza barkacsolo72 hozzászólására (») Márc 8, 2018 / 1
 
Egy NMC vagy egy LiFEPO4 lítium aksinak kb. 6000 80% DoD ciklus élettartama van.

A piacon a legjobb ár érték aránya szerintem az LG Chem RESU 10 vagy a Tesla PowerWall 2-nek van.
Kb. 5000€ bruttóban van az áruk.

LG CHEM RESU 10
(#) kameleon2 válasza barkacsolo72 hozzászólására (») Márc 8, 2018 / 1
 
Idézet:
„Ha a bekerülési költséget nézzük akkor is a visszatápláló a leg rentábilisabb?”
- igen. Emiatt a legnépszerűbb.
Idézet:
„Ezek szerint egy műhely áramellátására nem feltétlen alkalmas a sziget üzemű rendszer amely párhuzamosan működne a hálózattal?”
- műhelye válogatja. Volt olyan szigetüzemű rendszer ahol megadta magát az inverter (igaz nem trafós volt). Rákérdeztem kipróbálták egy sima izzóval? A válasz: persze - a hegesztőtrafóval, mert az volt kéznél....
A szigetüzemű rendszer neve nem véletlen. Ha egységnyi energiát állítasz elő - ennyit tudsz csak elhasználni és pont. Hálózatos rendszernél igen - mágneskapcsolóval áthidalható - egy határig - a túlterhelés. Utána nyilván már a mágneskapcsoló lesz a szűk keresztmetszet.
(#) kameleon2 válasza barkacsolo72 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Mire gondolsz pontosan? Váltóáramról van szó. A dióda csak félhullámra jó. A hálózatra lépés elég bonyolult - eleve szinkronizálni szükséges a két áramforrást, mielőtt összecsatlakozik,
(#) kameleon2 válasza barkacsolo72 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
A Banner fél év garanciát ad a solar akkukra. Annak ellenére, hogy vastagabb a cellájuk. (nehezebbek is). Ennek oka az, hogy nem megmondható pontosan, hogy a nap éppen mennyit fog sütni, képes-e a minimális, szükséges töltőáramot előállítani. Annyit, amennyit az akkumulátor hosszabb élettartama megkívánna. 2-3 év alatt megadták magukat az ólomsavas akksik.
(#) barkacsolo72 hozzászólása Márc 21, 2018 / 1
 
Nagyon Köszönöm a válaszokat, hozzászólásokat.
Igazán jó dlog, ha segítőkész emberek önzetlenül segítenek!
Nagy öröm és megtiszteltetés ilyen emberek csoportjához tartozni.
(#) meone hozzászólása Ápr 18, 2018 /
 
Sziasztok!
Remélem jó helye írom a hozzászólásomat.
Nem lakás energia ellátásos dolog ugyan, de az adatgyűjtőt amit ki szeretnék rakni alapvetően benti alkalmazásra tervezték.
Keresnék olyan embert aki jártas a napelem rendszerekben.
Lenne egy pár kérdésem hozzá.

Egy adatgyűjtő energia ellátását szeretném megoldani napelemmel.
Fogyasztását a rendszernek mértem, 15W körül alakul teljes terhelésen.
ahogy számoltam napi 24 órás működéssel az éjszaka kb 2db 55Ah autó akkumulátor elég neki, hogy biztosan működjön.
Viszont a rendszert nappal szeretném tölteni és működtetni is. Ezt napelemmel szeretném megoldani.
Ebben nem vagyok biztos, hogy ezt hogyan méretezzem. én most egy 20Wattos cellára gondoltam plusz a hozzá való töltésvezérlő.
De ebben teljesen járatlan vagyok.
Van esetleg valakinek valami ötlete, hogy hogyan méretezzem a rendszeremet?
Képlet vagy forrás ami alapján kidolgozzam.

Segítségeket előre is köszönöm.
(#) lazsi válasza meone hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Teljesen laikusként válaszolok, a józan paraszti eszemet használva...
- Ideális esetben 20W-ot termel a napelemed.
- Legrosszabb esetben 15W-ot fogyaszt a rendszered.
- Ilyenkor 5W megy a töltésre.
- Mindebből az jön ki, hogy a napelemről történő üzemnek kb. az 1/3-ával számolhatsz akkus üzemre. (12 óra napsütés esetén megy még 4 órát akkuról.)

És ebben még nincs benne:
- a hatásfok (átalakítások, akku töltése-kisütése, napelem optimális elhelyezése)
- nem 12 órán keresztül süt a nap, főleg télen
- amikor süt, akkor sem fogja a napelemed leadni a maximális teljesítményt folyamatosan
(#) meone válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Bocsánat, igen azt elfejtettem írni, hogy időszakos a rendszer. Májustól Szeptemberig lenne kint.
Az optimális kihelyezés az megoldott, szem előtt tartottam ezt, nem fák alá szánom a rendszert, hanem egy biztonságos, de szabad helyre ahol nincsenek fák, és egyéb árnyékolást zavaró tényezők.
Igen legrosszab esetben 15Watot eszik, alapvetően mikor kommunikál.
Ha nem kommunikál akkor rászámolva olyan 10W körül fogyaszt.
(#) greenpower válasza meone hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Szia

A legfontosabb kérdés hogy hány ciklusra tervezed az aksit.
Ha csak 20-30-ra akkor az autóaksi elmegy.
Ha 200-300-ra akkor ólmos munkaaksi.
Ha ennél többre akkor vagy ólmos szolár aksi vagy inkább a lítium aksik felé kacsingass (NMC, LiFePO4).
Az ólomaksit kb. 50%-ig egészséges ciklikusan lemeríteni a lítium aksinak a 20-80% közötti tartomány a legoptimálisabb.

Az rendszered teljesítménye alapján kb. 350Wh energia kell naponta. Ezt vagy kb. 3 nap aksikapacitással érdemes fedezni kétszeres napelem teljesítmény mellet, vagy 4-5-szörös napelem kapacitással egy napi aksikapacitás mellet. Esetleg megtalálni az arany középutat a kettő között.
(#) meone válasza greenpower hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
A ciklus alatt napot értesz vagy pedig szezont(évet?)
Ha jól értem akkor ez nem fedezhető mondjuk 55Ah autó aksival a napi igénybevétel mert az kb 110Ah.
Illetve akkor kb ha egy napi autó aksi tartalékkal tervezek akkor kell kb egy 60Wattos napcella.
Illetve azt még nem mondom, hogy a rendszer 5 voltról üzemel tehát a 12 ->5 Voltos transzformálást is meg kell oldanom. erre tudtok valami megbízható eszközt ajánlani?
(#) kameleon2 válasza meone hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Én csak annyit tennék hozzá, hogy inkább egy munkaakkumulátort javaslok, mint autóakksit. Miért? Mert a munkaakkumulátor lemezei vastagabbak, nem az indítóárama magas, hanem sokáig lehet meríteni - míg az autóakkumulátort nem erre találták ki, hanem a folytonos töltés alatti terhelésre és a hatalmas indítóáramra. 1 óra folyamatos terhelés után kiütközik a különbség. Persze vagy megfogadod vagy nem. Akár a riasztókhoz használt Yuasa is jobb választás, vagy Panasonic, CSB (legjobb). Esetleg használt Enersys. Napelemes rendszer esetén a legkevésbé ideális a helyzet. Mi lesz azokkal az időszakokkal, amíg nem használod az akkut? Mert karbantartani akkor is kell.
(#) meone válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Minden javaslatot meghallgatok, hiszen így tudom kialakítani azt a rendszer ami a legjobb.
Köszönöm a tippet.
(#) greenpower válasza meone hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Ciklus alatt egy nappali feltöltést és egy éjjeli lemerítést értek.
Ha naponta megcsinálod akkor az autóaksit egy hónap után kidobhatod.
Ezért kérdeztem hogy hány ciklusra tervezed? Ha 5-10 évre akkor már inkább a LiFePO4 aksi gazdaságosabb, kb. 0,3€-ba kerül egy wattóra kapacitás és 2000 80%-os ciklus az élettartama.
Egy jobb ólmos munkaaksi kb. 0,15-0,20€-ba kerül wattóránként, az élettartama kb. 4-500 50%-os ciklus.

12V->5V konverzióra egy 4-5A-os DC-DC konvertert ajánlanék, azoknak a hatásfoka 90% köröli.

Egy 50W-os napelem áprilistól-szeptemberig átlag 350Wh-t termel naponta. Ez neked az egész napi fogyasztásod. Ezért írtam a túlméretezést. Gondolnod kell arra is hogy borúsabb napokon mi legyen a prioritás, adatszolgáltatás vagy költségcsökkentés.
pl.
90% rendelkezésre állás (10 napból 9 nap működik 1 nap nincs energia)
99% rendelkezésre állás (100 napból 99 nap működik 1 nap nincs energia)
99,9% rendelkezésre állás (1000 napból 999 nap működik 1 nap nincs energia)
(#) meone válasza greenpower hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Nekem főként az adatszolgáltatás a prioritás. Első körben ezen tanácsok által már el is vetettem az autó aksikat és munka akkumulátorban gondolkodom. Most első körben 2-3 évre tervezem a rendszert üzemeltetni, szezon szerűen de akkor 24-órában.

Jelenleg csak sajnos egy 20W napelem van és azt nem nagyon kívánom bővíteni abból szeretném megoldani ami van. Ha jól gondolom akkor nagyon akkumulátor hátteret kell felhalmozni, hogy biztonságosan menyen a dolog.
A 20W-os napelem olyan 140Wh termel nekem naponta ha jól számolom.

Milyen akkumulátorokat javasolsz márkában? Varta, Banner

Ha jól számolom akkor egy napra kb 87A órát kellene biztosítanom, ha mondjuk nem sütne a nap egész nap?
Tehát mondjuk ha 3 napnyi tartalékot képeznék akkor 87 x3=216 Ah akkumulátor pakkot kéne összehozni?
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) greenpower válasza meone hozzászólására (») Ápr 18, 2018 / 1
 
Szia
Rosszul közelíted meg a dolgokat. Ha nincs megfelelően nagy energiaforrásod akkor nem tudod feltölteni az aksipakkot, lehet bármekkora. 20W panellel max. 10 órát tudod működtetni az elektronikát, az a 20W csak napi 2-3-án átt lesz 20W, reggel és délután kevesebb. Azért kell minimum 50W, de az is csak akkor termeli meg neked a napi 350Wh-t ha egész nap süt a nap.
Ólom aksikkal én már évek óta felhagytam, ebben nem tudok tanácsot adni.
Én mindenképpen a napelemet bővíteném először hogy legyen energiatöbblet amit érdemes aztán felhalmozni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) meone válasza greenpower hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Szia.
Köszönöm a segítségedet így is nagyon.
Ha mondjuk valahogy növelem 50W-ra a teljesítményt( 2x20W vagy valahogy feljebb tornászom) akkor a napi működés mellet jutni fog az aksipakk feltöltésére is (napelem vezérlőn keresztül). Ha jól értelmezem a dolgokat.
Ez esetben ha növelem a napelem teljesítményét akkor is javasolnád a 216Ah pakkot, hogy a rendszer stabilan működjön?
Ha meghatározom a rendszer szerkezeti elemeit, mivel még nem építettem ilyet, így már kész eszközökből tervezem össze rakni a rendszert (boltból beszerezhető anyagokból), nem kívánok építeni első körben semmit.
(#) Kovidivi válasza meone hozzászólására (») Ápr 18, 2018 / 1
 
Vagy pedig, amiről nem írtál eddig, a fogyasztásod csökkented le. 5V 15W az 3A. Ha csak kommunikáció lesz, meg adatszolgáltatás, azt lehet optimalizálni, hogy ne 15W-ot fogyasszon. Felesleges LED-ek, fogyasztók kivétele, alvó állapot használata. Nekem úgy sejlik át az írásodból, hogy lehetne csökkenteni a fogyasztást. Én lipo akksival oldanám meg az energia tárolást, az könnyen cserélhető, és egyre olcsóbb lesz idővel.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) greenpower válasza meone hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Ideális körülmények között az 50W napelem termeli meg a napi szükséges energiát. Nem ideális körülmények között pedig lehet hogy 100W is kevés. És hidd el, elég sok olyan nap lesz amikor nem lesznek ideálisak a körülmények.
Hosszútávon olcsóbb növelni a napelem teljesítményt mint bővíteni az aksi kapacitást. Persze az éjjeleket túl kell élned, így 1,5-2 napi aksikapacitás mindenképpen kell.

A másik megoldás pedig ahogy Kovidivi javasolja, csökkenteni a napi energiafogyasztást.
Következő: »»   130 / 232
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem