Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   593 / 958
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Nem akarod megérteni, vagy nem tudod elfogadni, hogy másként is lehet mint ahogy írod (gyanítom az utóbbi)? Senki nem írta, hogy a kurblis mérők mind váltakozó feszültséggel mérnek. Senki nem írta, hogy "hivatalos" mérést nem csak egyenárammal lehet végezni.
Ez volt az első hozzászólásom a kérdéshez:
"A mérést gondolom váltakozó áramú műszerrel végezted."
(#) lelkes amatőr hozzászólása Ápr 18, 2018 /
 
Bocsánat mindenkitől, hogy nem írtam a műszer tipusát, erről van szó.
(#) sámli válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Hát ez egy korszerűnek tűnő műszer, aligha hinném, hogy váltakozó árammal mérne (nem felelne meg a feltételeknek). Mivel a mért érték kapacitív jellegű, ebben az esetben azt tudom elképzelni, hogy az értékek eltérése a feltöltődéssel lehet összefüggésben. Látom mérési időt is lehet állítani, elég hosszú mérési időt állítottál be?
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Fordítva. Vagy szigetelési ellenállást mérünk ahogy kell vagy "valamit", aminek az eredménye szintén "valami".
(#) RoliNyh hozzászólása Ápr 18, 2018 /
 
Helló!

Autóelektronikában használatos késes biztosíték elvileg 32V -ig használható, legalábbis annyi van rá írva.
Nekem elektromos kerékpár főbiztosítékként lenne rá szükségem, viszont az akkufeszültségem maximálisan 65V. Használható lenne szerintetek, vagy van arra jobb alternatíva?
Lehetőleg hasonló méretben kellene, mert panelra tervezem beültetni...

Valamint mivel villamos motor lesz a fogyasztó, az indítóárama mint tudjátok akár többszöröse is lehet az üzemi áramnak. Üzemi áram kb 20-30A lesz (ez még csak becslés, nem pontos mért adat),
kérdés tehát, hogy az említett késes biztosítók mennyire bírják/tolerálják az impulzusszerű túlterhelést?
Valamint milyen értékű biztosítót lenne ésszerű választani hozzá?
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) gyuszo válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Ez valószínűleg megfelel. Bővebben: Link
Ez a biztosíték az akku dobozában van elhelyezve gyárilag.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) Zsolt 73 válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Szia !

Egyenáramú kismegszakító nem lenne célszerűbb? Abból létezik "C" karakterisztikájú.
(#) RoliNyh válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Szerintem (és majdnem biztos vagyok benne) de ez ugyanaz a késes biztosíték, amiről én beszéltem.
De a kérdésem egyébként most szakmai szempontból tettem fel, szakmai választ várnék
(épp azért írtam ebbe a topikba és nem mondjuk a kezdőbe),
tehát nem arról van szó, hogy nem működne, csak jó volna tisztán látni...
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) RoliNyh válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Biztos az volna, de az nem fér rá a panelre, arról nem is beszélve, hogy 100 -szor drágább is...
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
"Ugyanakkor a szigetelési ellenállásvizsgáló műszerek DC feszültséggel mérnek."
Hát ez így van. Elvégre AC műszer nem az ellenállást mérné, hanem az impedanciát. Amióta a világ világ, ezeknek a generátora állandómágneses gerjesztésű kommutátoros ketye. A DC érződik is, amikor elkezdi tekerni az ember, majd könnyebb lesz. Hosszabb kábel AC töltőáramát ki nem tekeri ember, az már az olajradiátor kategória. .
(#) lelkes amatőr válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 18, 2018 /
 
Igen, ez is DC-t használ, a leírásában is benne van.
Közben próbálgattam, a kritikus tartományban (5-7 MΩ) a megadott tűrésen belül van. Nagyobb ellenállásnál meg talán belefér abba a 30% körüli pontatlanságba.
Köszönöm az észrevételeket a felvetett problémához.
(#) Chipmunk1960 válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Nem olyan nagy a különbség, 100 V alatt az átütési fesz sem mérvadó. Elektromos targoncákban 48/72 V -on használják azokat.
(#) proba válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Nem kell hitelesíteni váltáskor ? A szakadást (üres kapcsokat) pontosan ugyan annyinak méri?
A legtöbb műszer azért annyira nem pontos hogy méréshatártól, egyéb beállításoktól függetlenül ugyan azt mutassa.
(#) sámli válasza proba hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Hitelesíteni semmiképp.
(#) kendre256 válasza sámli hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Azt azért odaírhattad volna még, hogy a hitelesítés akreditált laborban történik, és jegyzőkönyvet állítanak ki róla. Így fogalma sincs arról, hogy ezt miért írtad, meg a többi hozzá nem értőnek sem...
Amire ő gondolhatott, az valószínűleg valami nullázás (nem ismerem a műszert)
(#) Gromit válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Amiről Te írtál az a kalibrálás, a hitelesítést a kormányhivatal MKEH régen OMH) szervezete végzi, majd hitelesítési bizonyítványt állít ki róla.
(#) pucuka válasza Gromit hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Azért nem annyira egyszerű a kérdés, mert a köztudatban eléggé keveredik.
Bővebben: Link
(#) Bakman válasza Gromit hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
kendre256 hitelesítésről írt, szerinted kalibrálásról majd leírod te is, mi is az a hitelesítés.
(#) kendre256 válasza Gromit hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Nem a kalibrálásról írtam, az egy másik műszerrel történő összehasonlítás, azt bárki végezheti, de az nem hivatalos. Mondjuk úgy, hogy "belső használatra szánt hitelesítés" a kalibrálás. De ahhoz mindig kell egy, a kalibráltnál pontosabb osztályú, lehetőleg hitelesített másik műszer. A hitelesítésről írtam azt, hogy:
Idézet:
„a hitelesítés akreditált laborban történik, és jegyzőkönyvet állítanak ki róla.”

Itt van egy összehasonlítás a hitelesítés és a kalibrálás között.
Szerk: Bocsánat, közben látom, hogy pucuka pont ugyanezt linkelte be...
Vannak műszerek, amelyeknek van valamiféle öntesztje, vagy eljárása (" Zárja össze a két kivezetést, majd az X tekerővel állítson végkitérést, vagy valamit... stb. ) de az nem hitelesítés, nem is kalibrálás. Régen olyan digitális feszültségmérőt is gyártottak, amelyben beépített normálelem volt, azzal is csak kalibrálni lehetett, mondjuk elég pontosra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
(#) ötfelezős válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Az eljárást, amit Proba írt, leginkább egyszerűen nullázásnak hívják, "mindkét végén" meg kell tenni, algoritmussal dolgozó műszer megteszi maga (az önteszt) a megfelelő tapintóállásban (nem érintem össze és összeérintem), analógnál a nullázó gombbal a mutatót mechanikusan végtelen értékre állítva, majd összeérintett tapogatókkal villamosan a nulla értékre állítva.
De azért, bocs, hiába használta a hitelesítés kifejezést, a következő mondatából világos volt, hogy mire gondol.
(#) kendre256 válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 22, 2018 / 1
 
Nem én "mosolyogtam meg" amit proba írt, hanem sámli, és én is azt fejtegettem az előzőekben, amit most te írtál. Csak azért "szóltam bele", mert hiányoltam a hitelesítés magyarázatát sámli hozzászólásából, így az eredeti hozzászólásból a hozzá nem értők nem tudhatták, miért nem kell
Idézet:
„Hitelesíteni semmiképp.
(#) bakos13gab válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 23, 2018 /
 
Szerintem sincs ezzel gond. Ha viszont azért aggódsz, hogy nem szakad meg az ív teljes terheléskor (nem gondolnám ezt ilyen feszültség mellett, akkor valami anyaggal kitöltöttet tegyél be (kvarchomok stb.), ami gondoskodik ívoltásról.

szerk.: Ilyesmire gondolok
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2018
(#) Chipmunk1960 válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 23, 2018 /
 
Én meg azt hittem, hűtésnek van benne a homok! Ok, csak vicc volt!
(#) kowi hozzászólása Ápr 24, 2018 /
 
Sziasztok. Konkrét szabványszámot tudtok épületvillamosságban ami keresztmetszetre vonatkozik?
Gondolok itt arra hogy világítás 1,5 dugaljáramkör 2,5 stb.
(#) sany hozzászólása Ápr 24, 2018 /
 
Arra gondoltam , hogy villanyszeléshez összeállítok egy olyan alapcsomagot, amely szinte csak az alapvető hibák megkéréséhez és megjavításához szükségesek.
Íme a listám:
- Fogók (kombinált, oldalcsípő, kúpos)
- Csavarhúzó készlet
- Fázisceruza
- Jelölő eszköz (pl. : ácsceruza, alkoholos filctoll)
- Sorkapocs (több méret)
- Kábelsaru (pl. : villás)
- Érvéghüvely (több méret)
- Multiméter / feszültségvizsgáló
- Blankoló fogó / érvéghüvely fogó
- Kisebb villás kulcsok (7,8,9,10 méretűek)
- Szigetelő szalag / kábel kötegelők

Szerintetek kell(ene) még valami, amit esetleg kihagytam ?
(#) kowi válasza Busz hozzászólására (») Ápr 24, 2018 /
 
Elmondták nagyon jól. Annyival egészíteném ki még a vadkerítéshez is szondát kell leütni a légvezeték alatt. Illetve nem működő vagy rosszul beállított védelemnél "sokáig" fennállhat a zárlat.
(#) kristikoma válasza sany hozzászólására (») Ápr 24, 2018 / 1
 
-Egy láda okvetlen kell. Különben miben tartanád a szerszámokat?
-Fázisceruzát el kell felejteni. Feszültségkémlelő jó helyette.
-Krova készlet is jól jöhet.
-Imbusz és torx készlet szintén.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Ápr 24, 2018 / 2
 
Blankoló kés, nagyobb tapétavágókés, fogóból ajánlatos hosszúcsőrűt is tartani magadnál, sokszor jól jön. Esetleg kábelvágó (ecetes olló ) is hasznos lehet.
A többi attól függ, hogy mivel dolgozol, ha pl. sokat kötsz motorokat akkor jól jön hosszított dugókulcs 7-es, 8-as, 10-es méretben, 13/17-es villáskulcsot is tartsál magadnál.
A többit előttem már leírták. A fázisceruzát én sem ajánlom, maximum az ú.n. érintés nélkülit ami viszont nagyon hasznos segítőtárs. Inkább egy rendes fáziskémlelőt. De hogy ebből milyet azt kérdezd meg Magyarországi kollégától, én a SN-4-est ajánlom az modern is meg jó is. De nekem pl. régi SN-1-es van, ezzel még fázissorrendet is lehet mérni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
(#) Hp41C válasza sany hozzászólására (») Ápr 24, 2018 /
 
Fejlámpa / elemlámpa
Fúrógép fúrószárakkal
Próbalámpa
Vezetékdarabok különféle színnek, keresztmetszettel

Nagyon függ a lehetséges feladatoktól:
Háztartásban: Vezeték behúzó, véső, kalapács, védőcső, villanyszerelő gipsz, gumi keverőtál, simító...
Máshol: sin profil darab, vakszegecselő szegecsekkel...

Majdnem elfelejtettem: Ha nem háztartási munkát végzel, akkor minden szerszámról bizonylat, az elektromos szerszámokról érintésvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyv.

Sajnos a lista majdnem végtelen. Úgyis az kell majd először, ami nincs benne.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
(#) sany válasza kristikoma hozzászólására (») Ápr 24, 2018 /
 
Én egy szatyorra gondoltam, de jó lesz a láda is.
A láda természetesen adott. Csak egy kisebbet szeretnék, ami csak a legszükségesebbeket tartalmazza egyelőre.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
Következő: »»   593 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem