Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   184 / 312
(#) cimopata válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 11, 2018 /
 
Szerintem ha kinézel egy bármilyen ismertebb ledet akkor mindegyikhez lehet kapni foncsort is.
(#) rockersrac válasza cimopata hozzászólására (») Máj 12, 2018 /
 
Ekkora méretben? (Kb 15-20cm a foncsor átmérője ) plusz vajon mekkora led kellene, ami ilyen távolra el tud világítani?
(#) cimopata válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 12, 2018 /
 
Nézd meg az ebay-es 10-15k-s lámpákban milyen led van elég csak azt lemásolni. pl SST90 elég brutál. Van van egy pár féle cree is. Nem a foncsor átmérő a lényeg hanem a led sugárzófelület mérete. Ha az elég picike akkor viszonylag párhuzamosított fényhez kis foncsor is elég.

SST-90-nek pl 3x3mm. Ugyan ez a teljesítmény pl egy "sima" 50W-os led "array"-nek 20x20mm.

Azért érzed a különbséget.
(#) FPeter hozzászólása Máj 13, 2018 /
 
Sziasztok! Szeretnék egy szemétbe való belsejű kínai 2x18650 cella töltőt feljavítani. Van itthon pár TP4056-os modulom - ebből gondoltam egy USB-ről kb 0.5A-el töltő vasat készíteni. Az akkuk érdekében mi a jobb - cellánként tegyek bele 1-1 töltő modult vagy a két cella legyen párhuzamosítva egy töltővel?
(#) nedudgi válasza FPeter hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Figyelembe véve a TP4056 árát, két külön töltőáramkört javaslok. Akár az egyiket csökentett áramra is beállíthatod.
(#) spgabor hozzászólása Máj 15, 2018 / 1
 
Sziasztok!

Még mindig akkutöltő vásárlás, de már konkrétabb kérdésem lenne típusokkal kapcsolatban. A korábban általatok írt b6-ot elvetettem, mert az akkupakkokhoz lesz balancer rakva, így nem látom szükségességét a b6-nak. Viszont közben összeszedtem az NiMH töltőimet, amiket le szeretnék cserélni egy újabbra, ami már a liionokat is kezeli, illetve a bontott akksik állapotát is tudom tesztelni. Így inkább liion, de néha NiMH akkuval is használnám.

A lényeges szempontok nekem a következők:
-lehetőleg tudjon csak egy darab akkut is tölteni, de 4 slotos töltő legyen
-tudjon liion esetében gyors és teljes kapacitás tesztet csinálni
-tudjon belső ellenállást mérni
-minél több féle akkuméretet fogad, annál jobb, mivel hosszútávon használnám és később máshoz is jó legyen

Eddig ezeket néztem, illetve az olvasott tesztekből és véleményekből a következőket szűrtem le:
Liitokala Lii - 500:
+legolcsóbb az eddig nézettek közül
+számomra a leginformatívabb kijelző
-belső ellenállás mérés minden teszten elbukott

Opus BT - C3100 V2.2:
+bár kevesebb együtt megjelenő információ, de slotonként kiírja egyszerre
+nem drága, még 10k alatt elérhető
-PWM töltés, ami a liion akkunak nem ideális
-beépített ventillátor, ami zajjal jár

XTAR VC4:
+slotonként biztos tud tölteni
-sehol nem láttam, hogy írták volna a belső ellenállás mérést
-sehol nemláttam, hogy gyors és teljes tesztet tudna-e csinálni
-kijelzője nekem nem tetszik, mert informatív helyett kicsit parasztvakítós szerintem
-kicsit drágább, bár van ahol 10k-ból megáll
Xtar DRAGON VP4 Plus:
+mindent tud, még többet is mint ami kell
+jó kijelző
-horror drága

Van esetleg pro kontra érvetek valamelyik mellett? Illetve ezeken kívüli alternatíva?

Üdv:
spgabor
(#) Firefighter1 válasza spgabor hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Na ezzel most adtál pár ötletet!
(#) Kovidivi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Én még nem láttam korrekt belső ellenállást mérni tudó készüléket. Főleg akkor lenne ténylegesen informatív, ha a valós terhelés mellett végezné a mérést! Pl. Van 6 cellás pufi akksim, tudja 1A-rel merítve a ráírt kapacitást (!!!), de autóban már nem használható... Másik 4 cellás akksim úgyszintén pufi (ezeket ajándékba kapom), aminél 10 perc rendes terhelés (1/8 autóban) után elkezd riasztani a lipo védő, miszerint egyik vagy több cella feszültsége 3.7V alá csökkent. Mikor abbahagyja a csipogást, ránézek a cellákra, mind 3.95V-on van... Ezt a pakkot még nem mértem, de valószínűleg 1A-rel merítve sokkal nagyobb kapacitást tudna leadni, mint az autóban. Általában 1Ah-t töltök ilyenkor vissza 3.95V cellafeszültségeknél.
Több probléma is van: 1 cellánál nem gond a 10-20A-es pillanatnyi merítés, kis méretben is kezelhető a mondjuk 100mS-ig tartó 80W-nyi hő. De ahogy emelkedik a cellaszám, kezd szinte lehetetlenné válni a teszt. 4S pakknál 10A az 160W, ehhez már kell anyag bőven (borda és FET). Emeli a költségeket rendesen! Több cellás pakknál a balanszer csatin se tudsz mérni semmi okosat, ha esetleg cellánként lenne terhelve, mert a bekötő vezeték ellenállása túl nagy. Emiatt szerintem nem létezik korrekt mérő eszköz.
Ami pedig 1A-rel merít, és abból számol belső ellenállást, véleményem szerint nem sokat ér... Tervezek egy ilyen szerkezetet, de elég sok időt igényelne, és nem is biztos, hogy szükségem van rá. Én B6-ot használok emiatt.
Esetleg nem FET-tel, hanem valami mással kellene meríteni a pakkokat (izzó pl), és akkor már lehetne kezelni 160W-ot is (pl. 8x20W izzó), de az meg törékeny szerkezetet eredményez. Átgondolom, lehet ez lenne a megoldás a problémára.
(#) spgabor válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Akkor mindenképp független eszközzel érdemes a belső ellenállást mérni. Ez alapján meg akkor választhatom a legolcsóbbat, mert a többi használni kívánt funkció annál is elérhető.
(#) Kovidivi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Ha találsz ilyen eszközt, szólj léccilégy szíves. Engem is érdekelne.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) pipi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
LI500 - ha kapacot is akarsz mérni, felejtsd el.
a kinaiak által ráírt kapacitást "méri" illetve számolja valahogy.... kb az idő*max áram...
A tölteni jó, működik, nincs rá panaszom...
Mikor vettem, reménykedtem hogy az aktuális töltőáramot is kijelzi, de nem, csak a beállított max áram van a kijelzőn
(#) spgabor válasza pipi hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Ezt hogy érted, hogy a
Idézet:
„a kinaiak által ráírt kapacitást "méri" illetve számolja valahogy”
?
De ha csinálok kapacitás tesztet vele, akkor pontos azért?

Kovidivi:
ebay-en lehet kapni különböző tesztereket, de szerinte azok sem pontosak.
(#) pipi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
A 800mAh akksiba simán beletolja őszerinte 1500mAh-t, ami nyilván lehetetlen....
betettem ma 3 öreg cerkaakksit tölteni, 500mA-beállítva, 1ó 41p múlva 900mAh körül volt (pontosan nem emlékszem), de a 3 akksi "mért" betöltött kapaca csontra azonos volt.
Kellettek az akksik, nem vártam meg a töltés végét, de nem is voltak teljesen lemerulve, úgyhogy nem hinném hogy a másfél óra alatt mindhárom cella egyformán végig 500mA-t vett fel töltésként.
Ezeket a cellákat ebayos kapacmérővel 1580,1145,1042 mAh-snak mértem régebben...
(#) nedudgi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Egy örök igazsággal kezdem a kisregényt. Ami mindent tud, az semmit sem tud igazán jól.
Amikor egy automatikákkal teletűzdelt műszaki terméket vettem a "régi szép időkben", az első kérdés, ami felmerült: "jó, hogy ezt is tudja, de hogyan lehet kikapcsolni".
Döntsd el magadról, mezei átlagfelhasználó vagy, vagy pedig valamennyit konyítasz az elektromossághoz?
Tudjuk, hogy az egy akkumulátorból kivehető energia a terhelő áramtól függ. Általában ismert, hogy milyen terheléssel akarjuk a későbbiekben használni. Én fogtam egy marék LM317 áramkört, és egy-egy ellenállással, esetleg hűtőbordával áramgenerátort "építettem" belőlük, vettem hozzá egy olcsó kínai üzemidőmérő/kapacitásmérő modult. ZB2L3 azt tudja, ami kell. Adott terhelő áramnál megméri az üzemidőt. Ha esetleg nagyobb áramot akarok mérni, egy jelfogóval, MOSFET-tel akármekkora műterhelést össze tudok állítani. Én nem esek attól hanyatt, hogy az iMax B6 kiszámolja nekem egy akku kapacitását milliamperóra pontossággal. egy más terheléstartományban ez az érték összehasonlító adattá silányodik. Hamarabb bekötöm a konkrét terheléshez tartozó áramgenerátort, mint az univerzális töltőn beállítom a kívánt terhelést.
A töltésből szintén nem csinálok nagy ügyet. Egy marék TP4056 modul, az akkuk kapacitásához beállítva plusz egy 100Ft körüli elemtartó, ha lítium akkuról van szó. NiMH-t nem használok, a NiCd akkupakk a célgépben töltődik - nincs választási lehetőség.
Epilógus:
Van értelme egy csili-vili töltő-kapacitásteszter kombónak? Akármit állítasz be neki, csak relatív, összhasonlító adatot kapsz egy saccolt érték alapján. Konkrét kapacitást csak konkrét, fix terhelésnél, például egy lámpánál tudsz használni.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) rockersrac hozzászólása Máj 16, 2018 /
 
Kérdés: valakinek van valami ötlete, hogy egy picike dc-dc konvertert hogy tudok meghajtani, 100khz frekin? Ne555 felejtős, mert +ut 2,8-4,2V között változik, ergo alacsony a tápfeszültség hozzá. Li-ion celláról lenne hajtva. Terhelés nem nagyon lesz rajta, egy fetet fog meghajtani, az fogja viselni a terhelést.
(#) spgabor válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Köszönöm a válaszokat. Azért szerettem volna ilyen töltőt, hogy kompakt legyen. Sajnálom, hogy ilyen drágán nem lehet reális képet kapó készüléket venni. Átgondolom az egészet még egyszer.
(#) gerleimarci válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
555-nek van CMOS változata, ami 1.5 V-tól már működik. De ilyenre szerintem van cél IC, ami akár a kapcsolóelemet is tartalmazza.
(#) proli007 válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Hello! Nem igazán értem, miért egy NE555 időzítővel szeretnétek tápot építeni, mikor itt van az MC34063 ami kimondottan ilyen feladatra van készítve és ugyan úgy nyolc lába van.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) MATA hozzászólása Máj 16, 2018 / 1
 
Üdv mindenkinek!
Látom sokan normális kapacitás mérőt szeretnének ezekkel a kis Kínai modulokkal az a a baj hogy igaz árban verhetetlenek de a terhelés egy ellenállás és mint tudjuk annál ahogy változik a feszültsége az akkunak úgy változik a terhelő áram is!
Én találtam egy elég jó megoldást erre a feladatra ez 0.01A-2.56A-ig állítható a terhelő áram a lekapcsolási feszültség meg 0.8V-20V ig lehetséges! Ha egyszer jól be van állítva akkor szinte mA pontossággal dolgozik!
http://danyk.cz/avr_aku_en.html
(#) RoliNyh válasza spgabor hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Ha egy kicsit drágább készülék még belefér (kb 65-70$), tudnám ajánlani az EBC-A05 készüléket.
Mióta megvan, nekem gyakorlatilag a B6 csak porosodik...
(#) spgabor válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Köszönöm, néztem, de ennek elég magas az ára. Főleg úgy, hogy a sok kritika miatt hajlok a legolcsóbb megvásárlására, mivel a sima töltésre az is megfelelő.
(#) rockersrac válasza proli007 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Az jó kérdés. De kérdés az, hogy az ajánlott 34063 ic-t tudom használni li-ion celláról? Telefonról vagyok, és bár van pdf olvasóm, mégsem hajlandó megnyitni a letöltött pdf-et, pedig wifiről és mobilnetről is próbáltam.
(#) proli007 válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 17, 2018 / 1
 
Én meg kiütést kapok a telefonoktól.. Az nem "munkaeszköz", csak egy időzabáló gép, ami lefoglalja a bal kezed. Félkezű leszel tőle, majd féleszű..
Adatlap nélkül az IC csak egy fekete műanyag, amiből 8 drót áll ki..

MC34063.png
    
(#) rockersrac válasza proli007 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Jelenleg nem vagyok otthon, este 22 óráig dolgozom, szünetben tudok néha válaszolni.
(#) Kovidivi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 19, 2018 /
 
Hello.
Tervezegettem egy szerkezetet 4 FET-tel, 100W maximális disszipációig, de már a kapcsolás elég bonyolult a cellánkénti feszültség figyeléssel (én 3S-ig figyelném csak), hol van még a program?
Ezért elkezdtem nézegetni az elektromos műterheléseket, általában 10A-t tudnak maximum, 100-150W-ot, egy db. valami nagy méretű félvezetővel (TO-247 talán). Számolnak sok mindent, de belső ellenállást nem, úgyhogy azt nekünk kellene mérni és számolni. Ebből kiindulva az egész LCD kijelzős megoldás felesleges, a konstans 10A terhelés is...
Szerintem a megoldás nálam az lesz, hogy készítek egy 12V 20W izzókból egy táblát, amivel többféle árammal tudok akksipakkokat terhelni 3S-ig (nekem nagyobb nem kell, a 4S pakk is 2db 2S-ből van). Aztán fogok két multimétert, és kiszámolom a belső ellenállást számológéppel. Olcsó, gyorsan készen van, megbízható.
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 19, 2018 /
 
Tovább gondolva 10db 20W-os izzó lesz a próbanyákon, ami 3S pakknál 200W terhelés, 2S-nél kb. 100W, 1S-nél 50W (mértem, 1A folyik, ha 4.2V az izzón a feszültség). A 10-ből 9db izzó be/ki módon kapcsolható, 1db pedig 0-100% között, így akármekkora áramot be tudok állítani. Szerzek 16A-t elbíró söntöt, felerősítem a rajta eső feszültséget, és így mérem az áramot. Arduino Nano tudja vezérelni, minden izzónál egy db. AO3400 smd FET, csak soros ellenállással. A feszültség és áram potival lesz kalibrálható, nem programból. A cellánkénti feszültség védelemnél arra gondoltam, hogy beáldozok egy lipo őrt, leveszem róla a jelet a piezóról, ez megy az Arduino-ra, így tudni fogom, ha az egyik cella túl van merülve. Ez az izzós megoldás 3S-ig működik, bővíteni lehetne 6S-ig, sorosan kötve két db 12V 20W-os izzót. A programon nem is kellene módosítani, mert úgy tervezem, közelítéses módszerrel állítom be az áramot. Bekapcsolok egy izzót, megnézem mennyi áram folyik, ebből tudok saccolni. Az egészben a legjobb, hogy nem kell nyákot se készíteni, a program is egyszerű, LCD-re írok ki mindent. Meglátjuk, lesz-e időm összerakni.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2018
(#) spgabor válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 19, 2018 /
 
Igen, ez is egy megoldás. Közben rendeltem egy LiitoKala Lii-500-at, mert akciós volt, töltésre használva meg nem olvastam rosszat róla. Ha kell ellenállást mérnem, akkor én is hasonlóképpen fogom tenni.
(#) Kovidivi válasza spgabor hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Találtam egy oldalt, nem rossz. Egy a gond vele, hogy a max4708-at nem igen lehet beszerezni (8-to-1 multiplexer). Bővebben: Link , a szerzője egy magyar srác.
20W 1ohm ellenállást kapcsol 2.5mS-ig az akksira. 1S-nél 4.2A folyik, 17.6W fűti az ellenállást, 2S-nél 8.4A, 70.5W, 3S-nél 12.6A, 158W, 4S-nél 16.8A, 282W. Esdig tesztelte, de elvileg 8S-ig rendben lenne, ekkor 1KW hő keletkezne az ellenálláson (nem hiszem, hogy bírná még 2.5mS-ig se). Nekem már 4S bőven elég lenne.

Én is próbálkoztam, pókháló design-ban. Nyákot tervezni még teljesen felesleges, rengeteg módosítás történt menet közben is.
Tapasztalatok (- rossz, + jó):
- a keletkező hőt el kell vezetni az izzókról is, megsüt a környékén mindent, plusz vakít is, de visszajelzés kellene, hány izzó világít ténylegesen, és milyen fényerővel...
- a 12V 20W-os izzó 4S pakk 16.8W-jánál már rossz választás... Talán két db sorban, és akkor mehetek 6S-ig.
+ 1S akksit is lehet akár 10A-rel is terhelni
+ az áram fokozatosan állítható be, nem csak fix (mondjuk 1A-es) lépésekben, tehát ez egy digitális műterhelés nem dinamikusan változó dolgokhoz.
+ akár szakadásba, akár rövidzárlatba megy a FET, nem fog robbanni az akksi, nem úgy, mintha FET disszipálná a hőt bordára.
- a cellafeszültségek külön-külön mérése még nincs kitalálva, pedig kellene, hiszen nem a bekötő kábel és a csatlakozások ellenállására vagyunk kíváncsiak, hanem a cella belső ellenállására. Ezt annyiból ki lehetne cselezni, ha elég gyors vagyok, hogy lekapcsolom a terhelést, és még mielőtt az akksipakk kémiája regenerálódni tudna, feszültséget mérek (elég gyors tudok lenni?).
- a SOT23 AO3400 FET ide kevés, eddig a 10-ből kettő tönkrement, vagy csak a felette levő izzó forralta fel, ezt még tesztelni kell.
- a sönt jelenleg 0.05 ohm 4W, 10A-hez elég, de 16A-hez túl kevés, 0.0025 ohm kellene (meg hozzá jó műveleti erősítő, kicsi bemeneti offsethibával).
- az izzók hideg ellenállása gondot okozhat? Az izzókat kettesével tudom kapcsolni (akár PWM-mel tudok "lágyindítani", ha kellene, plusz 1db-ot magában kapcsolok, és egy db-ot pedig PWM-mel szabályzok 0-100% között, így teljes átfogásom van a 200W-nyi terhelésen.
- az akksipakkal soros dióda van, de ha tönkre is menne, akkor sem károsodna a pakk, így fordított polaritás védett a szerkezet
+ a szerkezet nem csak belső ellenállás mérésre jó, hanem műterhelésként is használható, minimális méretben, így a pakkok kapacitását a valós terhelésen lehet tesztelni (vagy annak közelében).
- az izzóknak van bemelegedési idejük, ezzel számolni kell. Így sajnos a 2mS-os mérés ki van zárva, de szerintem 1-3mp alatt végezne belső ellenállás mérésnél.
+ táplálható az egész áramkör 2S celláról is, vagy az akksipakk 8.4V-os kivezetéséről.
+ a program Arduino alatt írható, módosítható, USB kapcsolattal, könnyen debuggolható.
+ lehet beépíteni védelmet, pl. 100mOhm belső ellenállású akksira ne akarjunk 16A terhelést rakni, mert ez már majdnem olyan neki, mint a rövidzárlat. Tudom számolni a cellában maradó hőt, ezt lehet limitálni egy értéken. A példaként felhozott esetben 25W hő keletkezne az akksiban...


Amit most összeraktam, azt egy és két cellás akkisnál jól lehet használni, 3S pakk már túlmelegít mindent, 4S pakk pedig az izzókat tönkretenné.

Felbuzdulva le is mértem a pakkjaimat. Régebben már megjelöltem párat, mint "gyenge", mert melegedett terhelés alatt. Most beigazolódott a tippem, 100mOhm körül voltak. Legjobb akksim 20mOhm (bekötő vezetékkel együtt), nem rossz.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) rockersrac hozzászólása Máj 24, 2018 /
 
Sziasztok! Haveromnak kellene egy külső akku bank. A ,,paraméterek" egész jók, 5A az akksik folyamatos maximális terhelhetősége. Még max terhelésen kilengésekkel is I max=3A. Adott cellapakkot, meg bms panelt hozzá, amin csak az akksiknak van csatlakozó, és egy P+ meg P- jelölés van. Most a kérdés: töltéshez kell külön panel, vahy a P+ P- csatlakozókon keresztül történik a töltés is? 4S 18650 akkupakkról van szó. Előre is köszönöm a segítséget!
(#) pipi válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 25, 2018 /
 
P+,P- a toltés-terhelés csatlakozó
pl: https://i.ebayimg.com/images/g/GvEAAOSwFdtXxFZm/s-l500.jpg
A cellaszám * maxcellafesz értékű stabilizált tápról (pl egy step down modulka) tudod tölteni
Következő: »»   184 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem