Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VIDEOTON RT (RA) 6380S
 
Témaindító: tatabike, idő: Jún 22, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   41 / 45
(#) lele válasza lele hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Szia!
Most készültem el az összes elkók cseréjével, a tápot is ki operáltam, a trafó csavarjain lehetett 2-2 fordulatot még húzni. Hatásosnak tűnik, mert sokkal halkabb lett a zúgás. A képeken is látható, hogy nem minden értekben kaptam axiális kondikat, többségében radiálisat lehet kapni. De mindegy, hogy álló vagy fekvő kondik, a lényeg, hogy szinte meg táltosodott. Az erősítő minden állásban jobb lett dinamikusabb lett a hangja. De az örömben üröm is van, mert a rádió részében az AM sáv rendben szól, már amit lehet fogni, de az FM sávban csak fehér zaj van. A programváltó kapcsolók is tisztítva lett. Minden modulok kiszedve, a tüskék tisztítva. A sztereó rádiók 2 szervizkönyvében található leírás, szerint az értékek a következő. FM modul tüskéin mérve: 3-as láb: CCIR= 0 V OIRT= 14,8 V
a 12-es láb: 14,8 V 14-es láb: OIRT= 1,5-3,3 V helyett 1,78 V - 2,45 V van, ill. állítható. Át kapcsolva CCR sávra = 6,3 V - 11 V helyett 7,86 V - 8,89 V - ig állítható.
Ugyanezek az értékek jelennek meg az 1 -2 -es lábon is hangoláskor.
A modulon belül az IC-éken mért érték: a 741-es rendben van, a TDA 1062 IC-én a 13-14-15 -ös lábon 13,5 V helyett 14,78 V van, a 16 - os lábon: 2,5 V helyett 1,25 V van, a 2-3 - as lábon 4 V helyett, 2,72 V van. A 3089 - es IC 11 - es lábán 9,6 V , a 9 - es lábon 5,76V mérhető, ami rendben van. A zajzár is rendben üzemel.
Többszöri próbálkozások mellet, egyszer bekapcsolt, ill néhány csatornát lehetett hangolni, még a sztereó led is be kapcsolt. Aztán egyszer csak halk kattanást lehetett hallani, és megszűntek a csatornák. A fehér zaj maradt. A zajzárral lehet némítani.
Elszállt a TDA 1062 -es IC?
Csak tippelek. Mert a mért értékek az IC lábakon továbbra is meg van.

Üdv Lele
(#) lele hozzászólása Ápr 30, 2018 /
 
Üdv Mindenkinek!
Segítséget kérnék, az FM modullal van gondom.
Az előzőkben leírtam a feszültség értékeket.
A mai nap az UD23-as varikap dióda BB 139-es cserélve, vele párhuzamosan az UC 22-es 220pF kondi cserélve lett. A modul vissza helyezés után az FM sávban minden állomást be lehetett állítani a program kapcsolókon keresztül, bár a folyamatos hangolást nem lehetett, mert csak a felső sávban két állomásra lehetett hangolni. Mindezek ellenére kb. egy órát üzemelt, és hirtelen az állomások elhallgattak, és azóta csak a fehér zajt lehet hallani.
Az ötleteim elfogytak, mit kell még cserélni?
Köszönöm a segítséget.
Üdv. Lele
(#) lele hozzászólása Júl 14, 2018 /
 
Üdv Mindenkinek!
Többször letettem, és ismét elővettem az FM modult.
Megpróbáltam az oldalakat is át olvasni, melyben köszönöm a jó tippeket, de talán átsiklottam a megoldás felett, ezért kérek még segítséget az FM modul beállításához.
A képen is látható, hogy a 89,5 MHz-en fogható a "Music FM"
Itt lehet a 6,3 V-os hangoló feszültséget mérni a modul 14-es lábon, az 1-es lábon rendben van a 11 V.
A felső sávban a 104-es MHz-en fogható a 92,9 MHz "Klubrádió".
Ha UP60-as potival próbálom az FM sáv alsó határát beállítani, akkor a 88,1 MHz-en az "Infó Rádió" eléggé zajosan fogható, és utána az egész sávban semmi nem fogható.
A térerőjelző alig mozdul meg.
Sajnos nincs szignálgenerátorom, csak mérő műszerem.
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv. Lele
(#) lele hozzászólása Júl 16, 2018 /
 
Helyre igazítás:
(A képen is látható, hogy a 89,5 MHz-en fogható a "Music FM")

Pontosítás: A képen is látható, hogy 89,5 MHz "Music FM", a sáv közepén, 95, 96 MHz-en fogható.
Üdv. Lele
(#) doktor válasza lele hozzászólására (») Júl 17, 2018 /
 
Tasztatúrán is ugyanez a helyzet?
(#) lele válasza doktor hozzászólására (») Júl 18, 2018 /
 
Ez egy jó kérdés.
Mivel csak a folyamatos hangolásra figyeltem, a program kapcsolóval nem foglalkoztam.
Azonkívül, hogy kis kontakt spray-al megtisztítottam.
Tegnap este kipróbáltam. Érdekes volt.
Mert 1-4-ig hangolás ugyan az mint a folyamatosnál.
Az 5-ös program kapcsolóval kb. a közepétől lefelé, a 94 és 88 MHz között nem hangolható.
De ha közben a folyamatos hangolót elmozdítom anélkül, hogy át kapcsoltam volna folyamatos hangolásra, más adókat is lehetett fogni, a tér erő gyenge 2-3-as között volt.
Üdv. Lele
(#) doktor válasza lele hozzászólására (») Júl 19, 2018 /
 
Érdemes lenne a tasztatúrát lehúzni az alaplapról, mer úgy tűnik az sem tökéletes.
Nem segít, egy másik próba FM modullal lenne érdemes megpróbálni.
(#) marcus hozzászólása Júl 23, 2018 /
 
Sziasztok! Szereztem egy Aida erősítőt. Olyan problémája van, hogy a sztereó jelzés nem világít, vagyis csak parázslik benne az izzó. 6V-os van benne. Mitől lehet?
(#) djhans válasza marcus hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
6V 100mA-es szokott benne lenni. Hány mA-es van benne?
(#) Gafly válasza djhans hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Papiron csak 50mA.

aida.PNG
    
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Lehet hogy inkább ki kellene cserélni LED-re?
(#) djhans válasza Gafly hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Az igaz. Én eddig viszont csak 100mA izzóval találkoztam vagy 20db készülékben.
(#) Gafly válasza djhans hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Nem bántás akart lenni. A kérdező meg megnézi mi van benne és miért pislákol csak.
Szerintem nehezen talál bele odavalót (ha nem az van benne), de LED (+ellenállás) alternatíva lehet...
(#) djhans válasza Gafly hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Én se gondoltam annak.
(#) bekeipeter válasza marcus hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Nézd meg a dekóder modulon az izzó előtét ellenállását, mert az is hajlamos a melegedés hatására megnyúlni. Pláne, ha 300mA-es izzó volt valaha benne. Filyelembe kell venni, hogy az IC kimenete max. 150mA-rel terhelhető!
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2018
(#) marcus válasza bekeipeter hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
300mA-s volt benne. Amikor megvettem a rádiót, semmi nem világított benne. Szétszereltem, de szerintem még nem volt, mert az egyik csavar be volt vonva viasszal. 3 db égő volt kiégve, 2 db meg csak kontakthibás volt. A sztereó jelzésnél 300mA-s volt benne annyi különbséggel, hogy gömb volt a búrája az izzónak. De ez is ki volt égve. Sehol nem találok 6V-s 50mA-s izzót.
(#) marcus válasza marcus hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Ha a DR02-ről van szó, akkor az jó.
(#) Gafly válasza marcus hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
(#) djhans válasza marcus hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Vegyél bármelyik kerékpár boltban E10 menetű 6V 0,6W (100mA) izzót. Gömb a búrája de nem számít.
(#) marcus válasza djhans hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Sikerült megoldani mindent! Köszönöm mindenkinek a segítséget!
(#) martin66789 hozzászólása Aug 22, 2018 /
 
Sziasztok

Nekem is sikerült szereznem egy Videoton Cleopatra RA 6380 S kis készüléket. Kb 3 hónapig volt használva rendszeresen, az utóbbi időben a jobb oldal hibákat produkált ezért kellett szednem. A jobb oldali végfokot már valaki előttem javította mert a lefestett csavarokon látszott sérülés, meg látszott hogy ott új paszta van a végtranzisztorok alatt. Ez még nem is lett volna baj de aki előttem buherálta az a VT32 BD243B végtranzisztort elfelejtette rendesen odacsavarozni a hűtőbordára ott volt a levegőben és én meg úgy hallgattam. Ezt javítottam szépen újrapasztáztam, alája csillámot visszatettem majd odacsavaroztam rendesen a hűtőbordához.
A gépet teljesen kitakarítva mindent leellenőrizve összeraktam majd próba, kb 5 percig szépen működött majd a trafó mögött a panelnál egy villanás egy kis füst és minden kikapcsolt. A bejövő 220V 820mA-es biztosítéka olvadt ki. Nem tudtam hogy miért olvadt ki ellenőriztem mindent nem-e forrasztási hiba de nem találtam semmi hibát vissza összeraktam biztosítékot cseréltem sajnos csak 1A-es volt azzal helyettesítettem. Bekapcsoltam és újra ugyanaz a biztosíték kiolvadt. Kiszedtem a modulokat a rádióból és minden modulnál külön lepróbáltam hogy mi lehet a bűnös, és végül a jobb oldali végfok miatt olvadt ki a biztosíték.
A VT32 BD243B és a BD140 tranzisztorok zárlatosak minden más jó. Olvastam visszább a fórumot és láttam olyat hogy ezeket ki kell cserélni más típusra, de én meglátásom szerint ha az egyik oldalon másabb tranzisztorok vannak akkor ott másabb lesz az erősítés nem fog majd megegyezni a két csatorna másabbul fognak szólni. A műkődó másik oldalt nem szeretném piszkálni.

Hogy lenne érdemesebb ha kicserélném a leírtak szerint a tranzisztorokat másra vagy ha megpróbálok keresni eredeti működő végerősítő modult (jó lenne ha a gép minél jobban megközelítené az eredetit konstrukciót).
(#) djhans válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 22, 2018 /
 
Szia. Meghallani nem fogod hogy az egyik oldalon más végtranzisztorok vannak. A BD243-244 már régen se volt jó választás mert nagyon gyengék. Pláne 4 ohmos terhelésre. Ezek mindössze 6A-es tranzisztorok. Már sokszor leírtuk ide BD911-912 végtranzisztor pár kell. Ennek ugyan az a tokozása. ezek 15A-es 100V-os tranzisztorok. Mindkét végfokban érdemes ilyenre cserélni.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2018
(#) martin66789 válasza djhans hozzászólására (») Aug 22, 2018 /
 
Akkor kicserélem őket újakra, a többi alkatrész maradhat az eredeti a BD140 kivételével minden más tranzisztor jó.
(#) djhans válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 22, 2018 /
 
Ha ki van mérve akkor maradhat. Ha esetleg rossz tranzisztor marad a végfokban akkor a végtranzisztorok is tönkre fognak menni.
(#) martin66789 válasza djhans hozzászólására (») Aug 22, 2018 /
 
A tranzisztorokat mind megmértem csak a BD243B és a BD140 lett zárlatos a többi elvileg jó. Még egy huzalellenállás a VR29 ami a BD243B tranzisztor középső lábára kapcsolódik az van egy kicsit megfeketedve. Az ellenállásokat és kondikat még nem mértem ki.
(#) HA5BRG hozzászólása Szept 25, 2018 /
 
Sziasztok

Látom, hogy a korábbi hozzászólások között volt téma az FM modul totális süketsége, amikor csak fehérzaj van és semmi más. A lehetséges megoldást látom, de sajnos azt már nem, hogy célravezető volt-e a beavatkozás. Nekem ugyanilyen gondom van, ezt szeretném orvosolni.

A másik kérdésem inkább mechanikai mint elektronikai. A korai, fekete előlapos és a későbbi szürke előlapos Cleopatra készülékek között volt mechanikai eltérés? Gondolok itt pl. a skála-mechanika áttételeire, stb.

Hozzám került egy 1980 előtti példány és szeretném rendbe tenni.

Köszi
(#) magery hozzászólása Dec 5, 2018 /
 
Sziasztok!

EA 6380-S készülékhez keresek kapcsolási rajzot.
(#) Medve válasza magery hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Szia, s mi a problémád az interneten lévőkkel?
(#) bekeipeter válasza magery hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Magnósok Eékönyve 1983. Ha írsz privátot, elküldöm!
(#) Secret válasza magery hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Itt megtalálod:
Bővebben: Link
Következő: »»   41 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem