Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rendezvény-hangosítás (PA) hangtechnikái
Lapozás: OK   230 / 244
(#) ozpecs válasza Mzolee hozzászólására (») Aug 10, 2018 1 /
 
Nem... a kimeneti impedancia max 50 ohm a bemeneti meg kb 10kohm azaz akár 10-et is összeköthetsz mire számottevő változást érzel, ami miatt ez nem teljesen igaz az a bemeneti kapacitás esetleg
(#) Tepee válasza game4812 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
A 130 db az kemény zárt kis térben. Süketeknek a klubja ez?
(#) jocko válasza Tepee hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Modern korban élünk! Már vannak egész jó hallókészülékek is.
(#) Kovidivi válasza Tepee hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Darab: db, deciBell: dB (Bell a tudós neve, deci az arányosító tényező).
(#) gg630504 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
off
A bácsi neve Alexander Graham Bell, a mértékegység neve bel.
Mint Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta - volt.,
André-Marie Ampère - amper,
Jean-Maurice-Émile Baudot - baud.
on
(#) game4812 válasza Tepee hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
130 dB@1m-es hangdobozról beszéltünk. TX1152 van, specifikáció szerint 2000W Peak mellett 134 dB, ebből van oldalanként 2, de csak 500-500W-tal hajtva, tehát dobozonként kb. 127dB. Volt már, hogy bent is dolgozott a limiter, de néha szabadtéren is van használva, akkor kell a hangnyomás. Amúgy emiatt tényleg érdemes volt kommentelni, konstruktív megoldási javaslat nélkül?
A cél még mindig ennek a 4 ládának a legjobb elhelyezése lenne, nem a csere.
(#) Kovidivi válasza game4812 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Érdemes volt, mert 3x olvastam el, hogy 130 darab az kemény kis zárt térben. De mi?
130darab üveggolyó? Pont az a lényeg, hogy a személynevekből átvett mértékegységek rövidítésénél nagy betűt írunk, megtisztelve ezzel az embert, akitől a felfedezés származik, plusz szabály is megköveteli (Magyar helyesírás szabályai). Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
(#) game4812 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Igen, és ha visszakeresed a hozzászólásaimat, akkor láthatod, hogy helyesen írom. A kommentem fejlécéből pedig az látható, hogy a kérdésem nem hozzád szólt, hanem ahhoz, akit egy több, mint egy hónapja leírt szám zavart meg, gyakorlatilag indokolatlanul, konstruktív ötlet nélkül. Így most 5-6 plusz OFF hozzászólás létrejött. (A helyesírásról szóló az kevésbé OFF, mint a többi.)
(#) bajtaig válasza game4812 hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
(#) game4812 válasza bajtaig hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Oldalanként 2-2 darab, 60x40 fokos tölcsérrel rendelkező topláda legjobb elhelyezése a kérdés, szerintem a "line-array szerű" a legjobb megoldás, a ládák fektetve, olyan szögben, hogy egyenletes legyen a hangnyomás az átfedő tartományban, kb. 60x80 fokos lefedettséget elérve.
(#) bajtaig válasza game4812 hozzászólására (») Aug 12, 2018 / 1
 
Topok
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) mraulajos hozzászólása Aug 30, 2018 /
 
Hali!
Ha csinálok a keverőm xlr kimenetére ("L" - "R") egy hármas elosztót, mert három végfokot szeretnék meghajtani, az nem jár valamilyen mértékű jelvesztéssel.? Vagy ez nem csak annyi, hogy párhuzamba kötök három aljatot? A keverő kimeti jelére gondolok.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) andras99 válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Szia!
3db végfok esetén ennek nem kéne gondot okoznia. Az egy végfokra jutó jelszint valamelyest csökkeni fog, de nem számottevően. 10 vagy több végfok esetén azért már illene aktív splittert használni, de jelen esetben nyugodtan kösd így rá!
(#) mraulajos válasza andras99 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Köszönöm a megnyugtató választ!
(#) ozpecs válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Általában az elosztó is felesleges, mert a végfokok a gyáriak szinte minden esetben továbbfüzhetőek.
(#) mraulajos válasza ozpecs hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Ezt hogy fűzöm tovább? A jack aljzatról?
(#) andras99 válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Nem ismerem a konkrét típust, és a gyári user manual sem említi konkrétan, de szerintem a TRS Jack párhuzamos az XLR bemenettel. Tehát egy TRS Jack dugó - XLR papa kábellel megpróbálhatod továbbfűzni, ilyenkor megmarad a jel szimmetrikusnak.
(#) ozpecs válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Pontosan, belül párhuzamosítva van szokásos eljárás Nálam szinte mindegyiken ilyen van
(#) mraulajos válasza andras99 hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) mraulajos válasza ozpecs hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) golem hozzászólása Szept 15, 2018 /
 
Sziasztok!
Kipróbáltam az udvaron a hangcucomat meg fel avatam az új hangfal álványaimat.
Bocsi a képminőségért a telefon kamerája rommá van karcolódva.
A videó Link
Link
Link
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2018
(#) normalize válasza Lovas Gabi hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Sziasztok
Ti mennyin vágjátok (első sorban hangosítás) a mélyek (18" sub) tetejét <-> a topok alját?
És a subok alját levágjátok?
--
Olvastam hogy fázisfordítva használod a sub-okat? Ezt most úgy kell érteni hogy a két sub egymáshoz képest fázisfordítva szólalt meg? Tehát egyik "fázishelyesen" másik 180 ellentétesen lett bekötve?
Ez miért jó, mi a tapasztalatod?
(#) andras99 válasza normalize hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Szia!

Ez a konkrét sub és topládától függ.
Sima bass-reflex láda esetében gond nélkül kerülhet magasabbra a váltás, de pl. bizonyos tölcséres vagy főleg bandpass ládáknál limitált a felső határfrekvencia.

18" subnál, ha pl. szimpla 15" toppal használod, 90-110Hz jó kiindulópont, 12" vagy kisebb toppal használva pedig inkább 100-120Hz, vagy magasabb.

Ha vágod az alját több előnnyel is jár, egyrészt nem terheled a hangszórót és végfokot feleslegesen olyan frekvenciákkal, ahol a láda már nem produkál értékelhető hangnyomást. Ebből kifolyólag javul a mechanikai terhelhetőség, nagyobb teljesítménynél "koppan le" a hangszóró, így a hasznos frekvenciatartományban nagyobb hangnyomás érhető el.

Több sub esetén probléma, hogy mivel több forrásból érkeznek a hanghullámok, bizonyos helyeken különböző fázisban találkoznak, így többé-kevésbé kioltják (vagy épp erősítik) egymást.
Tipikus példája, amikor a színpad két oldalán vannak a subok, és a színpad előtt középen állva kevés a mély, pedig máshonnan hallgatva elég. Ilyenkor, ha az egyik láda fázisát megfordítod, a színpad előtt már jól fog szólni, mert máshová kerül az a pont, ahol kioltják egymást.
(#) normalize válasza andras99 hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Ez nagyon hasznos volt köszönöm.
Néhány tesztel megvagyok, pl:
Nevezetesen erről van szó: /JBL MRX 515 + 518S/ 2 db Crown Xti2000 tolva.
ha 90hz re teszem a subok tetejét és a topok alját 24 dB/oct Linkwitz-Riley crossal, gyengébben üt mint ha pl 110hz re engedem sub ok tetejét, topok alját, és a magasak is tisztábbnak tűntek így.
Viszont ha a sub-ok alját még pluszba elmetszem 40hz (nél 24 dB/oct Linkwitz-Riley crossal) (adat szerint csak addig megy le a sub) nem olyan puha meleg a mély. Gondolom mert már hamarabb el kezdi vágni(csökkenteni) a frekit (a cross szűrő) Szóval érdekes dolgok ezek.
Van még ilyen beállítási lehetőség a vég dsp-jben hogy subharmonic, ezt használjátok? én még jobb hangot nem tudtam kiszedni ezzel belőle.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2018
(#) normalize hozzászólása Okt 7, 2018 /
 
Dew egyébként ha a láda spec nél ez olvasható:
Frequency Range (-10 dB): 40 Hz – 200 Hz
Frequency Response (±3 dB): 45 Hz – 200 Hz
Akkor milyen fajta/hány dB szűrővel vágnád és hol a sub alját?
Mert mint írtam én ha pl levágom 24dB Linkw el 40hz nél, elmegy a mély, nem olyan szép kerek.
(#) ozpecs válasza normalize hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Én annyiban szoktam módosítani, hogy marad kb 40 Hz körül a mélyvágás, de a kimeneti soksávos eq-ban a keverőn viszont a 63 Hz környékén pár dB-t emelek, így meredeken vág, de téynleg csak kb 40 Hz alatt esik, vagy lehet 35 Hz-re tenni akár az alsót, akkor marad kb 40 ig az egyenletes átvitel ott kezd esni. Alatta normális zenében ( hangszeres ) csak az orgona ad ki hangot, a többit nem érinti
(#) andras99 válasza normalize hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
A gyári ajánlást megnézve 31Hz-es felüláteresztőt ajánlanak a subhoz minimum. (1. kép)

Crown XTi-hez vannak gyári JBL presetek, ezt innen tudod letölteni. Ebben 80Hz-en van váltás, a sub pedig 40Hz-ig van leengedve. (2. kép)

A kérdéses ládák frekvenciamenetét megnézve, a topok átvitele kb. 130Hz alatt elég meredeken esik (3. kép), én megpróbálkoznék a preset szerinti 80Hz és 125Hz közötti váltással, aztán amelyik a legjobban szól.
(#) normalize hozzászólása Okt 8, 2018 /
 
Köszönöm.
Igen néztem a gyári beállításait én is De azzal nagyon gyengén szól a mély a tophoz. De közben sok utána olvasás után arra jutottam hogy a toppokat 600-800 watt/per chanel 8ohm is érdemes lenne hajtani még szebben szólna, pl olvastam valaki xti4000 tekeri es sokkal szebben szólt( mondjuk ez érthető) Csak ott már vigyázni kell a jelekkel még inkább.

Viszont akkor meg még kevesebb lenne a mély. Mivel az pont ideálisan 800w van hajtva ( ugye a 4 Ohm miatt).

Egyébként azt írja nem megy 40 Hz alá Mégis mikor megvágom 40 nél és csak onnan kezd el esni mert be emelek 6dB t, nem szól olyan öblösen(erősebben) mintha rá engedem az egész alját.

azt a reális magyarázatot látom rá, hogy mikor nem vágyom az alját a subnak 40 Hz nél akkor ugye +6dB lesz lineárisan egészen 40 Hz ig a beemelés miatt, míg ha vágom akkor pl 40hz már csak előzőhöz képest -6dB lesz. Vagyis ha a 6dB csúcs 6xhz nél van onnan lefele szépen csökken 40 ig. Még azt fogom kipróbálni hogy nem 6xhz nél emelem be a 6 db t hanem lentebb mondjuk 40 Hz en. Mert inkább 50hz alatt kapjuk meg azt a puha finom sub ütést.( ha jól gondolom). De az igazi 30hz aljjal lehetne). Amitől még krémesebb lenne az alja.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2018
(#) normalize válasza andras99 hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Még megfelelő végfokkal sincs hajtva a láda. Most néztem a táblázatot amit belinkelt él XT 4000 el lehetne vinni. Egyszer rá kötöttem egy Crown XS1200 a toppokra hallhatóan sokkal szebb volt a megszólalás. Aztán egy XS900 al is, azzal rosszabb(fakóbb) volt mint az Xti2000 el.
Visszatérve, Tehát akkor elvileg Simán lehetne hajtani a toppokat 800 watt 8 ohmon, a subra meg ami 4 ohm on 1000w ad. hogy szépen kihozzuk a ládának a hangját.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2018
(#) normalize hozzászólása Okt 9, 2018 /
 
Egyéb iránt, adott a két sub láda. Ami per pil két oldalra kirakva sztereoban szól. Jól tudom, hogy az igazi inkább az lenne ha mono hajtanám meg és egymás mellé raknám? Úgy szebbet adna érzésre nem, meg homogénebb is lenne a lefedettség. Bár, 110hz en elég irányított vagy közeli a hangkép már.
Következő: »»   230 / 244
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem