Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   127 / 152
(#) elektroncso válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 9, 2018 / 1
 
A térképek a biztos lefedettséget ábrázolják, de a rádióhullámoknak nem lehet határt húzni.
(#) ECH21 válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 9, 2018 / 2
 
Próbálkoztam előfeszítenni régebben, valahogy nem sikerült sem nagyobb érzékenységet, sem nagyobb hangerőt kicsikarni, de elég hamar feladtam a kísérletezést, lehet hOGY folytatni kellett volna. A fellelhető Ge-diódákból (ideértve a nagy szovjet D-2-est ) kiválogattam azt amelyik a legnagyobb feszültséget adja. Egyben ennek a legnagyobb a záróirányú ellenállása is. A hídegyenirányítóban azért nem látok nagy fantáziát, mert jóval nagyobbak a veszteségei. Kösz a tippeket, sávszűrőset használok, eddig ez vált be a legjobban, mégpedig olyan változatban, hogy az első tekercs párhuzamos kapacitása - amennyire csak lehet - az antenna maga legyen. A legfontosabb tapasztalatom: minél nagyobb körjóság és minél nagyobb impedanciák. Esténként így hallgatom a BBC-t hosszúhullámon

Tényleg olyan nehéz azt a három betűt odabiggyeszteni?!
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) bigrobi válasza ECH21 hozzászólására (») Aug 9, 2018 / 3
 
Egyszer már feltöltöttem ezt de sosem csináltam meg.

nopower.gif
    
(#) ECH21 válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 12, 2018 / 3
 
Úgy tudom hOGY ezek az "önmagukat ellátó" rádiók csak erős adónál erősítenek igazán. Még én sem próbálkoztam vele.

Tényleg annyira nehéz ezt a három betűt leírni?!
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) Gyantáscin válasza ECH21 hozzászólására (») Aug 13, 2018 / 2
 
Az ábra tetején lévő írás szerint az antenna által sszeszedett hálózati brumm, meg a légköri elektromosság biztosítja a tápfeszültséget. Lehet benne valami, mert az egyenirányító híd váltóáramú kapcsai 1 nF-dal rádiófrekvenciás szempontból gyakorlatilag rövidre vannak zárva.
(#) Atis57 válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 14, 2018 /
 
Sziasztok!

Kipróbáltam -a betett kapcsolás , táprészét.
Schottky val még jobban működött , mint Germaniummal.
Az 500 Khz környékén Uo= 2v 1100kHz felett Uo = 1-1,4V
terhelve leddel is működött itt már csak az 1mA szerette .

Az antenna kör rezonanciájára érzékeny --ha az 1nF helyett ; 470pF és 2,2nF között mindenütt volt kiugró feszültség , bár nem tudom mitől.?
(#) bigrobi válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
Nem semmi. Bár amin most dolgozok az sem nicsn kész de ez lehet a közevtkező projektem.
(#) sufni_elektro hozzászólása Szept 5, 2018 / 1
 
Sziasztok! Építettem egy detektoros rádiót, de a germánium diódámon (multiméter DC állásában mérve) csak 1 mV esik. Az a típus, amit használok 200 mV-ot nyit ki. A tekercsem WC-papír gurigára 0,5 mm átmérőjű zománcozott rézhuzalból feltekerve 140 menet 10 menetenként leágazásokkal. A forgó kondi egy régi rádióból bontott, kapacitását nem tudom. Antennának autó generátor forgórészéből bontott huzalt használok, 2 szintes ház padlásán vízszintesen 10 m hosszan kifeszítve. Földelésnek a konnektor föld pontját. Mi lehet a probléma?
(#) kadarist válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Szia!
Ha áramkörből kivéve esik 1mV a diódán, akkor az a dióda zárlatos.
(#) sufni_elektro válasza kadarist hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Nem az áramkörből kivéve. Multiméterrel kimértem a diódát kiszerelt állapotban. Ez a feszültség üzem közben, beszerelt állapotban mérhető.
(#) kadarist válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 / 1
 
Kiszerelt állapotban mérj rá, mert az áramkör egyéb elemei meghamisítják a mérést. Milyen fejhallgatót használtál? Vagy erősítő bemenetére kötötted a dióda-kimenetet? Látom már, piezó-hangszóró van rábiggyesztve. Az nem lesz jó oda, mert végtelen nagy ellenállást képvisel kis frekvencián. Legalább párszáz-ohmos terhelés kell a diódának és nem árt a kimenetre egy pár nF-os kondenzátort kötni.
Vevő piezó-hangszóróval: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2018
(#) sufni_elektro válasza kadarist hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Nem akartam a hangszóróval foglalkozni, míg ilyen kis feszültség esik a diódán. Akkor azt mondod, ha van egy pár száz ohmos terhelés, a feszültség is nőni fog? Egyébként azt olvastam, hogy 2 kilo ohmos ellenállású fejhallgató kell.
(#) kadarist válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Nem, hagyd a diódán eső feszültség mérését. Csináld meg a mellékelt oldal szerinti kapcsolást a piezó (crystal) hangszóróval és próbáld ki. Ha a dióda jóságát akarod ellenőrizni, akkor csak kiszerelt állapotban mérj rá a multimétered diódavizsgáló funkciójával. Viszont ha tudsz szerezni nagyimpedanciás fülest, akkor inkább használd azt, ne piezó-hangszórót.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2018
(#) sufni_elektro válasza kadarist hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
A linken található oldalon az első kapcsolási rajzra gondolsz? Jó ez a piezo hangszóró? Vagy próbáljak sima 8 Ohmos hangszórót trafós csatolással?
(#) kadarist válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
A normál hangszóró trafóval ugyanúgy halk lesz, mint az első rajz piezós megoldása. A jó változat a nagyohmos fejhallgató a füledre illesztve, így a hang jó hatásfokkal kerül majd a füledbe.
(#) Atis57 válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 / 1
 
Szia!
a kapcsolásodban több hiba is van . A terhelő kör, a dióda csatolás ,aaz antenna csatolás .
ezen rajz gyűjtemény nézd át s meglátod ,--mit kell megváltoztatnod.
két oldallal előrébb meg van nagyobban is.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2018
(#) sufni_elektro válasza kadarist hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Nem az a problémám, hogy halk, hanem hogy semmi sem hallható.
(#) sufni_elektro válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
A 9-es jelű ugyanaz, mint az enyém, nem?
(#) kadarist válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Na meg persze antenna is kell, egy jó hosszú vezeték. Enélkül nem igazán hallható az adás.
(#) Kera_Will válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Idézet:
„(multiméter DC állásában mérve) csak 1 mV esik. Az a típus, amit használok 200 mV-ot nyit ki.”


A DMM dióda vizsgáló állásába kell állítani.
A mérőcsúcsok közé kell tenni a diódát.
Nyitó irányban kb.: 2-300mV körüli feszültséget mutat a műszer, záróirányban pedig semmit ("végtelen ellenállás", szakadás).
Ekkor jó a schottky dióda , más ettől eltérő mért eredmény a dióda hibájára utal.
(#) sufni_elektro válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Jó a dióda, hidd el. Ugyanígy mértem meg, ahogy leírtad.
(#) sufni_elektro válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Van rajta antenna, 10 m.
(#) sufni_elektro hozzászólása Szept 5, 2018 /
 
Tök süket a rendszer. Majd holnap újra megpróbálom.
(#) Kera_Will válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 / 1
 
Akkor rakjál rá hosszabat ... Tekerd körbe a padlást ... vagy használjál keretantennát:
itt mutattam meg
valójában így néz ki
Ennek födelés sem kell kisebb helyen is elfér.
Másik amit kipróbáltam 6-7m pecabotra tekerve 15-20 m vezeték kb 2-3 cm menetemelkedéssel ez volt az antenna.
(#) sufni_elektro válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Akkor körbetekerem az egész padlást. Hű, mi lesz odafent. A csatolt képen miért karikáztad be a tekercs toldást?
(#) Kera_Will válasza sufni_elektro hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Lekapartad a zománcot a tekercsről, toldásnál meg a kivezetéseken?
Lehet az baj.Nagyon zománc színűek a hurkok.
Kondi is lehet zárlatos. Annak szakadásnak kell lennie.

2 rétegű a tekercsed vagy toldást raktál bele?

Nagyon zománcos színűek és a hurkok mint meg csapolások, de lehet a fény viszonyok miatt tűnik úgy.A toldás is zománcos színű
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2018
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Ellenállásmérés / szakadás vizsgálóval ellenőrizheted a műszerrel az alkatrészeket.
(#) sufni_elektro válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Igen, lekapargattam a zománcot. De még azért befuttatom ónnal a kivezetéseket, hátha kontakt hiba van. Az csak toldás a képen, egy tekercset van.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Esetleg maga a piezzo is lehet rossz.
Nyálazd meg kivezetéseit és oxidos / részben lecsiszolt rézdarabon húzogasd , sercegnie kell mint "galvánelemet" kell érzékelnie, a különböző fémek vezető ionokat tartalmazó folyadékba merülését. Persze köthetsz rá valami hangforrást is .
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2018
(#) sufni_elektro válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 5, 2018 /
 
Próbáltam másik piezoval is. Tök süket. Ezt a tesztelési módszert nem ismertem, majd kipróbálom.
Következő: »»   127 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem