Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   617 / 960
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
A kérdésedre itt a válasz a vezetékezésre:
(#) gernerakos hozzászólása Aug 7, 2018 /
 
Üdv!
Van a házunk és a medence aknája közt egy kb 3 m-es szakasz, ahol a medence betápja a képen látható módon van elvezetve. Kb 30 cm mélyen, egy egyszerű gégecsőben. Most, amikor csináljuk az esővíz-elvezetést, derült ez ki, előtte 18 évig így volt. Ha már így ki van ásva, gondoltuk megcsináljuk ezt is rendesen, ha nem jó így.
Kérdésem tehát, hogy ez rendben van-e így, vagy ha nem, akkor hogyan lehetne helyesen megcsinálni?
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
A csövet a teljes hosszában cseréld ki erre a típusra :
duplafalú védőcső Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2018
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Szobák vannak csövezve konyha vizesblokk mmfal ugye?
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Tiszta induktív és tiszta kapacitív terhelést nem olyan egyszerű otthoni körülmények között összehozni.
(#) gordonfreemN válasza kowi hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Konyha csövezve, a fürdőt WC-t még nem szedtem szét, de cső megy végig az előszobafalon.

gyuszo: köszi a képet. Benne volt az én könyvemben is, de valahogy nem akartam elhinni, hogy normális az ablakpárkány alatt vezetni a villanyvezetékeket. Ezek szerint csak nekem szokatlan és egyáltalán nem kókler..
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Sajnos adódhat olyan helyzet, hogy felül tartószerkezet, beton van és ott nehezebb lenne elvezetni. Pl:
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Idézet:
„piros vastag védővezető is, 1 lakásba 1megy.”

Az a védővezető, régen piros volt a használatos. Bővebben: Link
(#) gordonfreemN válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Köszi. Igen tudtam hogy a piros a védő, csak páran teljesen biztosak voltak benne, hogy itt nincs földelés.
De kowi is emlitette, hogy ezek a pirosak szinte biztosan a fürdőszobába mennek. Egyébként lentről jönnek a földszintről ahol van a főkapcsoló is (gondolom mert cimke nuku) a házba földkábelen érkezik a betáp.
Szóval ha van piros vezeték akkor lennie kellene földelésnek is nem?

A vizszintes vezetésről ablak alatt: én mindig arra gondoltam ezzel kapcsolatban, hogy fent megy a gerinc és leállok róla a szerelvényig. Így a laikus ránéz a szobára és ahol aljzat vagy kapcsoló akkor fölé nem üt szöget. De igy már ez akkor nem igaz.
(#) sámli válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Az nem védővezető, hanem EPH.
(#) gyuszo válasza sámli hozzászólására (») Aug 7, 2018 / 2
 
Az EPH vezető is védővezető.
A védővezetőnek több fajtája lehet:
• védőösszekötő-vezető: védő egyenpotenciálú összekötés céljára használt védővezető (régen: EPH vezető),
• védőföldelő-vezető: védőföldelés céljából használt védővezető,
• földelővezető: olyan védővezető, amely a berendezés vagy szerkezet adott pontja és a földelő között biztosít vezető utat, illetve ezen út egy részét képezi.
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Akkor hogy megnyugodj: Az nem védőföldelő vezető, hanem védőösszekötő vezető. Igaz, hogy így egy árva szót se ért belőle, de mindegy.
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2018
(#) erbe válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Még mikor tanultam a szakmát, volt néhány kategória. Pl. épületvillanyszerelő, általános villanyszerelő, hálózatszerelő,... bányász (petőfibányász).
A bányavillanyszerelésre egész más szabályok vonatkoztak. Ha ezt a tisztelt kartácsak átvitték épületre, érdekes dolgok jöhettek ki belőle. Igaz, ez ~50 éve volt, azóta bővülhetett a besorolási lista.
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
A cimke nélküli a tűzvédelmi kapcsoló lenne. Van bent védőföld(legalábbis a mérőhelyig) Itt van az ígért kép tisztán látszik a kötődoboz a kéményen van és át is volt fúrva a kémény csövet is tettek bele Csak lecserélték az elektromos hőtárolóst egy kályhára Amikor megtaláltam a hiba okát nem találtam szavakat
(#) gordonfreemN válasza kowi hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
Hát ez briliáns

Itt tettem fel képet a földszinti kapcsolókról:
Bővebben: Link
Én is ilyesmire tippeltem volna, hogy tűzvédelmi kapcsoló, de melyik mit kapcsol, van 3 és feliratozni nem ártott volna... a drága jó szerelőknek.

Ha a mérőhelyig van védőföld (ami jelen esetben a 2. emeletet jelenti ugye?), akkor remélhetőleg normálisan van megoldva. De sajnos azt nem lehet tudni, hogy melyik a védő és melyik a nulla. Bent a lakásban ha nem bízok meg az előző szerelőben ezt már nehéz kideríteni.

Bérelhetek egy regisztrált szerelőt, mert én nem nyúlhatok ugye hozzá, hogy rendesen megcsináljam.

De az is érdekes lesz amikor majd augusztus végén kijönnek ÉV-t mérni...

sámli: azért ne túlozz, attól hogy kérdezek az nem azért van mert nem tanultam, csak nem dolgoztam benne sokat, a gyakorlati kivitelezéseket/hibákat nem ismerem.
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
Plombált területen volt régen az összekötés. Pont ezért most már új létesítésnél nem így van hogy ne keljen plombát bontani. Reg szerelőt ha hívsz az se biztos hogy 3 eret visz neked a lakáselosztóig... Ennek több oka is lehet. Pláne hogy havi szinten van változtatás
(#) gordonfreemN válasza kowi hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
Ez a jó kérdés. Mitől függ, hogy elhozza-e a védővezetőt az órától?
(#) sámli válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
A szolgáltatótól. Van amelyik megköveteli, van amelyik nem.
(#) sámli válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 9, 2018 / 1
 
Eszembe se jutott feltételezni, hogy tök hülye vagy a villanyszereléshez, DE amennyiben nem vagy gyakorló villanyszerelő, lehet, hogy ezek az újabb elnevezések nem mondanak semmit. Sok villanyszerelő (aki nem forgatja rendszeresen a szabványok lapjait) is zavarba jön mikor ezeket olvassa. Úgy gondolom semmi kivetni való nincs abban, ha olyan szavakat használunk amik mindenki számára érthetők, az olvasók egyértelműen be tudják azonosítani miről is van szó.
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Egyrészt szolgáltató mit követel meg. Másrészt panelnál vannak kiskapuk. Nézd meg a mérőhelyet próbáld meg szabványosítani. Van hogy lehetetlen... De volt olyan kolléga aki behúzta a két eret mert az befért a csőbe így nem kellett vésni. Például vezérelthez megengedik a 6os MKH-t. De ha olyan jön ki visszaplombálni(mert azt már nem reg szerelő csinálja) akkor még az érvéghüvely hosszába is beleköt.
(#) gordonfreemN válasza sámli hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Akkor köszönöm, így érthető és igazad van. De azért engem érdekelnek ezek az elnevezések.
Sokszor leginkább azért jövök ide, mert pont a kevés gyakorlat miatt próbálok így lépést tartani amennyire lehet, hogy olvasom a tapasztalataitokat!
Kowinak is köszi, elég nehéz így akkor ez a téma.
Mintha már beszéltünk volna róla, hogy csak a tömör vezetéket engedi a szabvány lakás szerelésnél. Csak arra nem emlékszem miért. Ugyanis ponto ahogy írod, néha az MKH-val könnyebb dolgunk van, főleg ha 4-es vagy 6-os kellene pl egy tűzhelyhez.

Egyébként annyit láttam tegnap este mikor ránéztem, hogy 4db ránézésre 25-ös vezeték a háznak a betápja. 1 kék és 3 fekete.
Talán egyszer benézek a főkapcsoló mögé is, hogy mit követtek el.
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Ha nagyon érdekel átküldöm magánba ami mérőhelyek létesítésénél/szabványosításnál követelmény. Amit én is kapok átküldöm.
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Lakás szerelésnél (sajnos) Senki nem ellenőrzi milyen a vezeték típusa 3 fázis esetén a szimetriát se... Egyébként a tömör MCU-MBCU-és az MT-MKH stb között akkor jelentős a különbség ha mozgatva van, illetve különböző feszültség szinteken. Nyíló szekrény ajtó, háááát sokáig lehetne alkalmazásáról írni
(#) gordonfreemN válasza kowi hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Rendben azt megköszönöm,

Mod: E-mail cím kiszedve. E-mail címedet ne írd ki nyilvánosan fórumokra, ha csak nem szereted a spameket.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) sámli válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Idézet:
„Mintha már beszéltünk volna róla, hogy csak a tömör vezetéket engedi a szabvány lakás szerelésnél.”

Hát ezt meg ki és milyen szabvány alapján írta? Én nem emlékszem ilyen szigorításra. Ha tényleg van, kérném a szabvány számát néhány soros idézettel.
(#) norby87 hozzászólása Aug 10, 2018 /
 
Sziasztok! Jelenleg a házunkban van 20amperes nappali és 3x32amperes éjszakai áram hőtárolós kályhák/bojler miatt. Tehát két villanyóra.

Emellé villanytűzhelyet szeretnénk.

Ezt hogy fogja kivitelezni az Eon? A nappali villanyórát háromfázisúra cserélik, egyik fázis marad a lakásnak a többi a villanykályhához? Ez mennyire zsebbenyúlós ?

Köszönöm
(#) vargham válasza norby87 hozzászólására (») Aug 10, 2018 / 2
 
A 3x32 A vezérelt az marad. Ez több, mint 32 A, tehát valaki már egyszer megfizette a bővítési hozzájárulást, így jár mellé ugyanannyi nappali is, tehát 3 x 32 A. Ha viszont ez már régen történt, akkor a szolgáltató megkövetelheti a mérőhely szabványosítását.
(#) kowi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 10, 2018 /
 
Valamikor a hétvégén időt szakítok rá. Feltenném ide is csak nem tudom szabad-e...
(#) gyuszo válasza norby87 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Ha az igényelt áramérték meghaladja a fázisonként a 32 A-t, akkor villamos tervet kell készíteni, a mérőhely átalakítását, szabványosítását csak az áramszolgáltató jóváhagyása után lehet megkezdeni. A terv lesz még plusz költség.
(#) PappAkos hozzászólása Aug 15, 2018 /
 
Sziasztok

Egy kérdésben kérném ki a segítségeteket:

Történet:

tegnap a konyhai ágon ment a mosogatógép a sütő maxon és a 2000wattos actifry villanyos sütő külön, amit a kismegszakító azonnal levágással honorált.
A kismegszakító bakony művek gyártmány, azon az ágon 15 – L van fenn, ami talán 10A tud és a maximuma lehet a 15.

A kismegszakító felkapcsolása után a tefal átment másik ágra a házban és minden szépen működött tovább.

Ezért:
Azt deriváltam ki, hogy kellene egy kismegszakító csere, mert úgy fest, kevés neki a 10A. Ez több problémát vet fel.

A falban 1.5 réz vezetékek vannak, tömör és nem sodrott kivitel.

Az új bekötéseknél, 2 helyen is alkalmaztam 2.5 vezetéket szintén réz kivitel, színazonos kötéssel wagoval.
Ez okozhat e gondot, mert a mosogatógép egy ilyen 2.5 vezeték wago 1.5 vezeték ágon működik.
(A 2.5 réz vezetéket azért tettem be mert a boltban épp nem volt 1.5, hossza az egyik szakaszon kb 80cm a másik szakaszon pedig 25cm)

Ha ez nem gond, akkor lehet e kismegszakítót cserélni. Ezekről nem tudok sokat, de azt igen, hogy a régi L jelölés most B.
Arról annyit tudok, hogy a sütőnek pl az tök jó, de C kellene pl a mosogatógépnek / mosógépnek / hűtőnek pl.

Nálam ezek a gépek a konyhába lesznek datálva ha vége a felújításnak, így egy ágról fognak menni, ami viszont B megszakítós (bakony 15-L).

felmerült kérdések:

Cserélendő e a kérdéses megszakító C típusra ha a sorban mindegyik B-s most (15-L) es.

Van e értelme a cserének, vagy mint eddig, elmegy az B-vel is, mint tette a fagyasztó is ezen az ágon vagy 8 évig.

A kiépített 1,5 réz vezeték alkalmas e a 16A kismegszakítóra, vagy már ez gátat jelent a növelésnél?

(Anno a villanyóra mellett is 10A megszakítók voltak ezek 16A méretre lettek növelve évekkel korábban.

Köszönöm szépen!
Következő: »»   617 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem