Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   160 / 274
(#) _BiG_ válasza szoftveres hozzászólására (») Okt 12, 2018 / 1
 
Az OA1160 a legnagyobb határfrekvenciájú, ha jól emlékszem. Tévékben is azt használták detektornak.
(#) kristikoma válasza szoftveres hozzászólására (») Okt 12, 2018 / 1
 
OA1160 jó lesz. Válogass két egyforma példányt, lehetőleg minél alacsonyabb nyitófeszültségűt.
(#) szoftveres válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 12, 2018 /
 
Köszönöm a tippeket, én is hasonló módon OA1160-t láttam Orion TV-k 38MHz-es KF detektorában (itt 39. és 49. oldal), illetve OA1161-et egy 100MHz-es vevőben (itt, a 42.oldalon).
Csak kíváncsiságból: szinte minden FM vevőben OA1172 volt, ez a típus vajon mit tudhat amit az OA1160 nem?
(#) bigrobi hozzászólása Okt 14, 2018 /
 
Mi a baj? A rádió így ferritantennával is szól hangszórón. Van az a 3.8nF kondenzátor akár 1.8nF is lehet. Az nélkül csak susogás van, Az a fojtótekercshez kéne hogy mennyen utánna, de oda hijába teszem. Ha 10nF teszek vagy nagyobbat nem jó nem is szól. Szóval a rádió szól, elértem amit akarok de nem értem a 3.8nF kondenzátor helyét és funkcióját.
(#) tnl hozzászólása Okt 14, 2018 / 3
 
Egy kis ssb beszéd. Vágott, rossz részek kihagyva.

Polyakov vevőm vette me reggel.

2.wav.mp3
    
(#) fecameca válasza bigrobi hozzászólására (») Okt 14, 2018 / 1
 
Az a kondenzátor szűri ki a demodulált jelből a nagyfrekvenciás összetevőket. Ha túl nagy az a kondenzátor, akkor nincs mit visszacsatolni a bemenő rezgőkörre. Sohasem értettem mire jó az audion, hiszen egy dióda szinte semmibe nem kerül. Amikor feltalálták, talán jó volt,mert elektroncsövet spóroltak meg vele, nem ismerték még a félvezetőket.
(#) bigrobi válasza fecameca hozzászólására (») Okt 14, 2018 / 2
 
Nekem az egyszerúsége tetszik. 3 tranzisztorbol külső antennával hangszórón müködő vevő jó szelekivítással. És kell tudni kezelni ez vonzó. Picit még valtoztattam egy két értéket. Lassan dobozba fog kerülni egyenlőre csak KH lessz e RH még nemt udom kellene hogy legyen. Ez tényleg egyszerű és olcsó amit összedobtam. Jobb a korábbi kisérleteimtől.
(#) tnl hozzászólása Okt 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Szerintetek érdemes lenne e építenem egy miniwhip antennát?
Elég egyszerű, és meg tudom csinálni, a padon el tudom helyezni.

50 ohm-os koaxom nincs egyelőre, de valószínűleg lesz.
Lehetne e esetleg 300 ohmos szalagkábellel üzemeltetni?

A Chirio és a Kokotov kapcsolások tetszenek, ti milyet
ajánlanátok?

Tudom e használni egérfogó vevőmhöz az ilyen antennát?

Jó e más egyszerű kapcsolásokhoz, műsorvevőkhöz stb?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Koaxon vezesd el , nem jó a szimmetrikus szalag kábel!
Bármilyen 75 ohmos koax is jó hozzá amit TV-khez is kaphatsz.
Jobb minőségű kültéri F csatlakozókkal szerelve jól viseli majd az időjárást is.
Bármelyik verziót is építed meg távtáplált módon küld fel neki a tápot.
Tehát a koax meleg ere a + táp a harisnya pedig a negatív táp pont.
A meleg érről 2 db fojtó tekercsel és 2db kondenzátorral tudod a lejövő RF jelet és felmenő DC energiát elválasztani.Külön madzagot a tápnak felvinni felesleges !
Mindenképpen szigetelt (cső/rúd valami) legyen az "árbóca" de legalább az utolsó 1 2 méteres darabon .

kb.: 10 KHz től 20 jobb esetben 30 MHz sávban "erősít", inkább illeszt !
Mint látod a videjókon és nem csak ott jól működik .
Nálam is volt fent kb.: 6 méterre a földtől.
Egérfogónak is jó lesz , legfeljebb lesz viszonyítási alapod a drótokhoz képest.
Meg minden egyéb más vevővel is kipróbálhatod , jelentős változásokat fogsz érzékelni.

A villámokra a FET gateje hisztis lehet és bevágja a durcit és nem lesz hajlandó tovább kapuzni a hullámokat .
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2018
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Ezek elég jó hírek, tavaly ősszel már beszéltünk a miniwhipről.
Arra is emlékszem, írtad a te fet-edet tönkretette a villám. (Nem az amivel én eszek)
Akkor arra gondoltam relével lehetne védeni, ha nincs tápfesz a relé rövidre zárja.

Vagy esetleg ha nem zavarja a működést, akkor 2 diódával is lehetne védeni,
mint ahogy a cmos ic-k kimenetét védik.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 16, 2018 / 1
 
A +2 didóda intermodulációs torzítást generál a vett hasznos jelekbe, aztán ha jön a menykű akkor az olyan mint a "piros Ferrari az autós kártyában" , mindent visz .
Esetleg glimmlámpa , vagy túl fesz patron , de ezeknek a megszólalási küszöbjük jóval a FET átütési értéke felett van . Rakd ki azért elvileg télen kevésbé villámlik ...
Relével esetleg lehetne , DIL tokos kis bontó reed relé, ami gerjesztésre nyit.
Vagy ha arra zár akkor egy kis külső mágnessel zárásra biztatni amikor gerjesztést kap akkor meg elenged mert a 2 mágneses mező kioltja egymást.
dip tokos relé
reed relék
A relével legfeljebb + szerelési kapacitást viszel bele.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2018
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Így gondoltam!

whipprot.PNG
    
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Teljesen jó az elgondolásod, viszont eszedbe ne jusson azt az induktivitást(?) oda betenni, hisz azzal pont a rövid ideig fellépő impulzusokat hagynád meg, amik ugyanúgy rövidtávon hazavághatják a FET-et, mint ha statikus tenné meg.
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Pedig az védené a magasabb frekvenciákat a diódák káros hatásától!

Pl kapacitás. 4148-akat gondoltam oda tenni.

Ez a kapcsolás, ha jól gondolom -0.7v-15.7v között korlátozza a feszültséget.
a +15v és föld közé kötött két ellenállás 7.5 v-ra állítja a gate feszültségét,
így torzítani nem torzítja az erős jeleket, van nekik bőven feszültségtartomány.

a 4148 200 MHz-ig jó elvileg, jó lehet ha nem zavar be valahogy.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Szia!
Itt találsz egy másik kapcsolást , mindössze, egy 9V elemről üzemeltethető és nem tartalmaz viszonylag nehezen beszerezhető alkatrészt. Persze jó, amit Te is találtál, csak egy ötlet.
Igaz csak 30 MHz-ig jó.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2018
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Jó kapcsolás ez is, jobb is abból a szempontból hogy 9 v ról megy,
viszont az a padon lenne, ahova fel kell vezetni a tápfeszt, ezt az egyik
eren tenném meg, nem szeretnék plusz drótot a padra vezetni, de jó
maga a rajz, mert 200 ohmos a kimenet, és ezt is ki lehet egészíteni tápfesz
felvezetéssel.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Okt 16, 2018 / 1
 
Nem tudom, hogy a tápegység kapcsolását megtaláltad-e, de ha nem itt megtalálod.
(#) tnl hozzászólása Okt 17, 2018 /
 
Köszönöm szépen a táp kapcsolását!

Azon gondolkoztam, a Chirio féle rajzon az npn egy sima tranzisztor, talán
bc547-is jó oda. Az első rajzon egy nagyfrekvenciás tranzisztor van, ami 0.4 A
ig bír. Erre azért van szükség, hogy az 50 ohmos rádióbemenetet ellássa.
A második csak 200 ohmosat lát el, ráadásul kisebb a működési feszültség.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Okt 17, 2018 / 1
 
Igen, a közé korlátozza a feszültség szintjét! Itt annyira nem is lényeg a + táp felé vezető dióda, mert abba az irányba a FET önmaga is egy egy dióda a gate felől nézve, amire érzékeny, és átütést okozhat, az a negatív polaritású feszültség. De egyszerűbb, ha mindkét dióda ott van...
A kapacitás miatt nem kell aggódni, 7V záróirányú előfeszítésnél minimális kapacitása van annak a diódának, így 50ohm impedanciára nézve jelentéktelen a hatása! Viszont...jobban megnézve ez már megint valami bóvli rajz lehet, mert ha nincs kondenzátor a bemeneten, akkor ugye +7V-ot kap a gate, ami értelmetlen, mert a gate potenciálnak kisebbnek kell lennie a source-nél, máskülönben csak egy darab szabályozatlan ellenállás lesz a FET működése!
Ha nincs kondenzátor ott, és egyenáramúlag földre megy, akkor már normálisan működik a FET, viszont akkor a 3 db 1M-ból kettő felesleges ott. Csak egy kell, ami a gatet-t földre húzza.
A torzításra visszatérve..., ha ilyen jellegű félelmeid vannak, több diódát is sorba köthetsz egy helyett, így annyival magasabb lesz a törési feszültség is! És még a parazita kapacitás is csökken ezzel. Bár szerintem alaptalannak tűnik ez a félelem, hisz kicsi az esélye, hogy az antennán néhány tized V-os RF jel alakuljon ki, normál esetben. Adó közelében előfordulhat ez, de ott meg már ebben az esetben minden mindegy úgyis )
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Lenne egy kérdésem, hogy szimulátorban kipróbáltam, a Kokotov féle rajzot,(50 ohm kimenet).
De vajon egy ilyen fémdarab milyen áramot szolgáltat? Próba szerűen 100 mv és 30 megaohmos
belső ellenállást adtam a fémdarabot pótoló feszültségforrásnak, frekvenciája 200 KHz.
Az 50 ohmos kimeneten 1.2 mV jelent meg.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Okt 17, 2018 / 1
 
Mivel egyik tranzisztor sem erősít feszültséget, hanem követőként vannak alkalmazva, így csak impedanciát illesztenek, tehát ami feszültség kialakul a FET bemenő impedanciáján, adott frekvencián, kb az jelenik meg a kimeneten is. A baj csak az, egy ekkora fémdarabnak igen kicsi a hatásfoka rövidhullámon...
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 17, 2018 / 1
 
Az elmúlt években nem kevesen mérték , fagatták a miniwhippet :

1. pa3fwm
2. dl1dbc
3. Antenna modellező softverben

... stb ... rengeteg találatot kapsz , miniwhip-re
Itt aztán mindenféle egyéb megoldások : mini aktív antennák ...
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Érdekes, hogy mennyire népszerű ez a villámhárító )
Mondjuk ott már vannak konkrét erősítős illesztők is, ami azért valamelyest javít a helyzeten(mondjuk nem sokat)
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Idézet:
„Chirio féle rajzon az npn egy sima tranzisztor, talán
bc547-is jó oda.”


BC547 nem nagyfrekvenciás tranzisztor amolyan univerzális , nagy B és "kis" zaj kb.: 300MHz tranzit frekijű de még se használnám magasabb széles frekire és "vonalmeghajtónak" , mint amilyen funkciót betölt a miniwhipben.
(az "eredetiben" nagyobb teljesítményű bfw16 vagy hasonló )URH tranzisztorok voltak)

A 2n2222 jobban se jobban használható , mivel a CBE rétegek közötti kapacitások nagyobbak a BC547éhez képest.
Katalógus adatok többet mondanak érdemes átnézni őket a pontosabb összehasonlítás miatt.

Habár van mikor ugyanaz a típus, de gyártónként van 1 2 paraméter ami mégis eltérő .
Valószínűleg a szimulátoros (PSpice) modell adataik között is lesz gyártónkénti különbség , ha már úgyis szoktál szimulálni, lesd meg azt is.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2018
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Ezt így tapasztaltam a szimulátorban!
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Nagyon rossz lenne, ha mégis ezt használnám?
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
bfw16 860 mhz-s antennaerősítőkben is használják,
1,5 w és 200 !!! celsius fokig bírja!
Kérdés tudok e szerezni
(#) tnl hozzászólása Okt 17, 2018 /
 
Idézet:
„Diodes connected to antennas

One of the features of the many variations of active antennas of this type is the use of inverse parallel diodes connected to an antenna, presumably for protection of the input device.

The thinking being that the diodes will conduct only when the impressed voltage exceeds the 'turn on' voltage for the diode.

This is a naively simple model of the way that a diode operates. Practical diodes exhibit non-linear current at voltages between zero and the nominal 'turn on' voltage and connection of diodes to antennas runs a great risk of creation of intermodulation products over an wide frequency range that might be disruptive on site and to other nearby communications systems.

Connecting diodes to antennas is plainly irresponsible!”



De ez talán nem az én kapcsolásomra vonatkozik!
(#) Feri007 válasza szoftveres hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Tungsram GE diódák adatai

Dioda0001.pdf
    
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Ezzel kezdtem a diódás védelmi ötletedre válaszul .
Következő: »»   160 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem