Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   650 / 961
(#) proba válasza freddyke hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Erre bíztató megnyugtató választ szerintem senki nem ad(hat) . Gondolom már az eredeti doboz sem szabályos helyen van. ( falsík alatt 5cm mélyen ha a 2. zónán belül van).
Talán erre utaló valami , lehet nem teljesen hivatalos, de iránymutatónak jó lehet: Bővebben: Link
Miután a sok szabálytalanság közül úgyis valamelyiket elköveted, legkisebb szabálytalanság valószínűleg a vezetéktoldás zsugorcsővel, ha lehet ugyan olyan szinezésű vezetékkel. A dobozban wagózás könnyebben szerelhető/átlátható , de kevésbé biztonságos. ( pl a falon lecsapódó pára meglátogathatja)
(#) gyuszo válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Akkor ezek közül válassz : Bővebben: Link
Nem kell a lámpatestet cseréni, csak az izzót.
Arra kell csak figyelni, hogy milyen a tápegység, ha csak váltóáram, akkor olyat kell választani.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2018
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
A dobozok egy része csak a 67mm es lyukba fér bele, ezért inkább olyat keresnék. De ide teljesen felesleges. ( többet meg valószínű ilyet nem szeretne látni)
(#) rettung hozzászólása Nov 22, 2018 /
 
Valahogy igy kell?
(#) gyuszo válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Igen. Így jó lesz.
(#) Teaway válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
De azok közül is csak az AC/DC-seket. A meglevő halogéntrafó minden bizonnyal AC-s.
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Idézet:
„Ilyen vezetéket már sokat láttam, de a lényeg lemaradt. Még nem találkoztam olyan szekrénnyel, ahol a vezeték cserét ne lehetett volna megoldani. A csempe úgyis sérült, oda szépen be lehetne vésni egy 65-ös dobozt.”
Már kétszer leírtam, de idézem magamat: "A szekrényt összerakva vettem (bemutató darab volt), roncsolás nélkül nem szedhető szét, hogy a szekrényben lévő vezetéket kicseréljem hosszabbra."
Ha szétroncsolom a 130 EUR-os szekrényt a vezeték miatt, akkor sem biztos, hogy nem egy ragasztott doboz fog fogadni.

Nem értem mi lenne a gyakorlati haszna, ha betennék oda egy másik dobozt a jelenleg falban lévő helyett. A kérdés inkább az, hogy abban szabályosan elvégezhető-e a kötés. Ha igen, akkor tovább nem szeretném bonyolítani a dolgot.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2018
(#) gyuszo válasza Teaway hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Igen, ezt írtam.
(#) rettung válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Marmint ugyerted, hogy 12v valtoaram?
Lecsereljuk a tarfot is szerintem, mondjuk 60w-os femhazas trafora...
(#) gyuszo válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Jó a meglévő trafó, nem kell cserélni.
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Ezt ahhoz hasonlítanám, egy régi lakás felújításakor, ahol mindenhol falba vakolt alu vezeték van, nem biztos, hogy szét kell mindenhol verni a lakást azért, hogy mindenhol ki legyen szedve. Új nyomvonal, új cső, új vezeték. Mindenre van jobb megoldás.
(#) mugab válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
A rossz hírem az, hogy a kontakthibákat valószínűleg a szétégett foglalat okozza. Ledes meghajtásnál ez a hibaforrás megszűnik.
(#) freddyke válasza proba hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Idézet:
„Erre bíztató megnyugtató választ szerintem senki nem ad(hat) . Gondolom már az eredeti doboz sem szabályos helyen van. ( falsík alatt 5cm mélyen ha a 2. zónán belül van).”
30-50 éve, amikor ez készülhetett, talán szabályos volt.

Idézet:
„Talán erre utaló valami , lehet nem teljesen hivatalos, de iránymutatónak jó lehet: Bővebben: Link
Miután a sok szabálytalanság közül úgyis valamelyiket elköveted, legkisebb szabálytalanság valószínűleg a vezetéktoldás zsugorcsővel, ha lehet ugyan olyan szinezésű vezetékkel. A dobozban wagózás könnyebben szerelhető/átlátható , de kevésbé biztonságos. ( pl a falon lecsapódó pára meglátogathatja)”
Ez alapján hiába fúrok be egy dobozt, semmivel sem lesz jobb, szabályosabb (ilyen szempontból a jelenlegi, viszonylag zárt doboz még jobb is). A zsugorcső még rendben, de maga a kötés alatta forrasztással nagyon nem megengedett. Tudomásom szerint mással nem nagyon lehetne, hogy ráférjen a zsugorcső.
(#) rettung válasza mugab hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
És mi a különbség a 12V egyen, és váltóáram között? Lednek melyik kell?
(#) Kovidivi válasza freddyke hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Van préselhető toldó hüvely. Kétoldalról betolod a vezetékeket, és rányomsz a fogóval. Arra pedig mehet a zsugorcső.
(#) rettung hozzászólása Nov 22, 2018 /
 
Es jol szamolok? 8db 40w-os halogen izzo. Akkor 28A folyik a vezeteken?
(#) mugab válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
A foglalatos ledes világításnak jó a váltó, a ledszalag igényel egyent.
(#) Kovidivi válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Elég durva, de igen. Rakj be LED-es lámpákat, és nem lesz ekkora fogyasztásod.
(#) mugab válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
HA 40W egy égő akkor igen, de ezt kétlem, viszont a leddel ez is töredékére esik.
(#) gyuszo válasza rettung hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Ilyet tegyél bele : Bővebben: Link
Ez csak 3 W-os és jó lesz a meglévő trafó is.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2018
(#) mugab válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Idézet:
Új nyomvonal, új cső, új vezeték.”
Ha a falban lévő cső nyomvonalán kifúrom a falat a csőig, a falban lévő lyukon és a fúrás helyén roncsolt csövön keresztül felviszem a szekrény kábelét a kötődobozig, az úgy szabályos? (Villanyszerelő mondta, hogy kábelt lehet vinni a falban csövön kívül is. A kötődoboz 2.25m feletti magasságban, nem a kád felett van (3. zóna a korábban linkelt cikk szerint.)
(#) rettung hozzászólása Nov 22, 2018 /
 
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget, most már lassan menni fog!!!
Köszönöm!!!!
(#) kameleon2 válasza hapro hozzászólására (») Nov 22, 2018 /
 
Már hogyne volna szabvány rá. LVD direktívák. MSZ HD 60364-5-54:2012
(#) Alkotó válasza hapro hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Idézet:
„...fázis-nulla párja ugye kismegszakítóba megy...”

Nem vagyok a téma értője, de valamiért berzenkedek a nulla kismegszakítóba kötésétől. Talán elegendő lenne a fázissal így tenni.
(#) kameleon2 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Idézet:
„Nem vagyok a téma értője, de valamiért berzenkedek a nulla kismegszakítóba kötésétől.”
Ezt nem teljesen értem. Üzemszerű, szabványos, szabályos megoldás.
(#) Alkotó válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Milyen indokoltsága lehet a nulla vezető megszakításának? (Képek tömegét tudnám csatolni, ahol a csak a fázisok vannak megszakítva, és külön-külön "gyűjtők" fogadják a nullákat és a védővezetőket.)
(#) (Felhasználó 116638) válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Ipari elektronikáknál például alap, ha a gépen villásdugó van.
Mivel nem garantált hogy fázishelyesen történik a csatlakoztatás, mindkét ágat szakítják.
Életvédelmi, biztonsági megoldás.
Kell ezen bármit is magyarázni?
(#) (Felhasználó 116638) válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
De ha nem ipari környezet, mindennapos példa a villanyboyler bekötés.
Ott is mindkét ágat kell szakítani, előírás.
(#) pont válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Én nem ismerem az előírásokat, de annál nagyobb veszély nincs mintha a nullát megszakítják. A Fi relé és szakszerű földelés az már védelem. Egy 16A kétpólusú megszakító mi ellen véd?, az áramütéstől biztos nem....
Következő: »»   650 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem