Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   36 / 52
(#) robyrob hozzászólása Nov 20, 2018 /
 
Sziasztok!
Van egy 3 fázisú Fi-relém, aminek jelenleg csak az egyik ágát használom 1 fázissal.
A Fi-relé 40A-es a fő biztosíték 32A-es.
Időnként lemegy a Fi-relé látszólag ok nélkül. A minap egy ilyen után lekapcsoltam néhány fogyasztót és akkor nem ment le.
Lehetséges, hogy túlterhelem a FI-relét?
A 40A terhelést egy ágon is kell hogy bírja?
(#) Kolti0 válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Igen, igazad lehet, mert mikor ez a rendszer ki lett építve, szó volt róla, hogy majd cserélve lesz a garázs légvezetéke is földkábelre.
Eddig mérgelődtem a szakira, hogy a légkábel földkábelre cseréléséhez is EON.os emberke kell, mert csak az óránál lévő kismegszakítóval tudom azt lekapcsolni tehát ott van rákötve, de akkor a belső kiselosztóról (FI relé aljáról) megy oda ki. Amúgy ha a wago is tűzveszélyes és a FI relébe kettő vezetéket is beerőszakolni, akkor mi lehet a megoldás a FI relé kijövői megosztására?
Csoki szerű sorkapocs?
(#) proba válasza robyrob hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Föld nulla zárlatra/átvezetésre szokott ilyet csinálni. Szerintem az áram csak az érintkezők terhelhetőségére utal. Esetleg sok zavarszűrős szerkezet van a hálózaton, és a kapacitások összeadódása miatt old le.
(#) CIROKL válasza robyrob hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Igen áganként 40 A igy.semmi gond
Meg kell keresni melyik fogyasztó okozza a leoldást.
Föld és nulla a fi relé után nem találkozhat semmi módon .
Valahol.valamelyik fogyasztónál itt össze megy a kettő zavarszürő vagy hasonló.
(#) gulyi88 válasza Kolti0 hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Dupla érvéghüvely?
Fi mostani elmenő (pár 10cm tömör, kidobálod, újakat teszel), a régi irány és az új elmenő irány egy hüvelybe megnyomva (természetesen sodrott erekkel) szerintem megteszi.
(#) Sendi hozzászólása Nov 27, 2018 /
 
Az udvari tolókapum elektromos működtetésű. PLC vezérlés, 3 fázisú motorral. Betettem egy 3 fázisú FI relét a védelemnek. Kb. egy hónapig működött, (nagy ritkán az áram alá helyezéskor leoldott). Egyik napról a másikra nem tudom felkapcsolni a FI relét mért rögtön leold. (először felkapcsolom a FI relét, majd a 3 fázisú automatát, de fordítva sem megy) Megkerestem a vezérlésbe beépített Omron 24 VDC kapcsolóüzemű táp veri le. A tápot kiszerelve minden rendben van. (föld felé a kondik kiforrasztva, föld felé a szivárgó áram kb. 100 micro amper,) Műanyag tartóval van a sínre rögzítve, tehát le sincs földelve. A táp a műhelyben, FI relére kapcsolva azt nem veri le.
Kicseréltem a 3 fázisú FI relét egy másikra. Azonnal jó volt, 1 hétig. Azóta azt sem tudom felkapcsolni.
Tudom, hogy logikátlan de ez van. Esetleg valakinek ötlete, hogy miért van ez?
(#) CIROKL válasza Sendi hozzászólására (») Nov 27, 2018 /
 
Akkor lehetséges ha a nulla és a védővezető valahol találkozik.
Ez irányban kell keresni .gondolom 5.eres vezeték megy oda a kapuhoz ha a vezérlés.simán 230 volt rol megy ?
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2018
(#) gyuszo válasza Sendi hozzászólására (») Nov 27, 2018 /
 
Kint a kapunál nézd meg, beázhatott, ez is okozhatja.
(#) (Felhasználó 122012) válasza robyrob hozzászólására (») Nov 28, 2018 /
 
Olyankor is leold a FI-relé, ha egyik konnektorban fel van cserélve a föld és a nulla, a konnektorokat le kell ellenőrizni egy sima izzóval.
(#) proba válasza Sendi hozzászólására (») Nov 28, 2018 /
 
Kérdés, hogy a tápegység veri le valóban, vagy csak áramot ad olyan fogyasztónak, ami a tényleges leoldást okozza.
(#) robyrob válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Talán sikerült kitapasztalni, hogy mikor old le a Fi-relé, de továbbra se tudom mitől!
Ha megy valamelyik klíma, akkor nem tudjuk használni az indukciós lapokat, mert időnként lenyomja a Fi-relét. Ha kikapcsoljuk a klímákat, 1-2 percre rá már nem nyomja le.
(#) Bakman válasza robyrob hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
A felderítéshez kelleni fog egy ÉV műszer vagy sok türelem és keresgélés. Nagy valószínűséggel valahol a nulla és a földelés összeér. Pl. lámpatest, dugalj alatt becsípett vezeték, beázott és/vagy sérült szerelvény/kábel. Hibás klíma kültérivel is találkoztam már...
(#) elektrorudi válasza Bakman hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Bizony, volt már ilyen esetem. Két napig kerestük a hibát egy kollégával, közben csodálkozva, hogy mindent lekötve is még mindig 50-300mA csordogál a földelő szoda felé. Persze ez tévút volt, mert ez az áram, az "oszloptól" jött. Két nap után elárulta a tulaj, hogy mielőtt az ismeretlen okból bekövetkező és megmagyarázhatalan véletlenszerű Fi relé leoldások kezdődtek volna, egy villanyszerelő felszerelt a napplaijába egy falikart. Ez után öt perc volt a javítás. (enniy idő kellett a becsípett nulla vezető kiszabadításához)
(#) gyuszo válasza robyrob hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Legutóbb én egy gipszkartonba tekert csavart találtam, ami pont belefúródott egy világításhoz menő vezetékbe, de csak néha oldott le. Egy pár napig okozott fejtörést, de meg lett találva.
(#) CIROKL válasza robyrob hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Akkor szükült a kör .
A klimát nézném meg a kültéri egységet nem e azik benne valami .
(#) robyrob válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Még tovább szűkítettem a kört, konkrétan az egyik klíma, és a főzőlap nem mehet együtt.
Egyelőre úgy tűnik minden más kombináció működőképes.
Hétvégén ránézek a klímára.
Addig próbálom agyban összerakni, hogy miért pont ez a két fogyasztó.
(#) Bakman válasza robyrob hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Így emelkedik meg a zárlatos (földelés és nulla zárlat) pont feszültságe annyira, hogy a Fi-relé érzékelési áramát elérje a szivárgás mértéke.
(#) Kolti0 hozzászólása Jan 29, 2019 /
 
Sziasztok.Fi relének van valami tesztelési módja a gombon kívül?
Gondolok olyanra,h bizonyos fogyasztót kötni , érinteni földre, fázisra.
(#) gyuszo válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Ha összeérinted a nullát és a védővetetőt, leold.
Egy 40 W normál izzót a fázis és a védővezető közé teszed, leold.
(#) elektrorudi válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Ha beírnád egy keresőbe, pl. hogy "életvédelmi relé teszter", akkor látnád, hogy 10 ezertől fél milláig bármilyen van. Az otthoni működéspróbához elég a saját teszt gobja.
(#) ötfelezős válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Kell némi magabiztosság a villanykodás terén, mert például, ha szerelési munka alkalmával a dugaszolóaljzatban elcserélődik a fázis és a védővezető, akkor a 40 W-os izzós próbánál megfelelően fog működni, és valakit mégis kellemetlen élmény fog érni.
Az áram-védőkapcsoló tesztereknek is kinevezett kétpólusú feszültségjelzők meg általában a nagyobb kioldóáramúakat nem verik le, mert azokban csak egy fix ellenállás van.
(#) mpisti válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Igen. A korszerűbb ÉV műszerek tudják ezt a funkciót, mérik a kioldási áramot és a kioldási időt is.
A régiek csak a kioldási áramot tudták mérni, de igen nagy hibaszázalékkal, ezt tapasztalatból írom. Megkérsz valakit a környezetedből, aki rendelkezik ilyen eszközzel, és ő teszteli az eszközt.
(#) (Felhasználó 122012) válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Elég, ha a konnektorban a 0 és a védőföld fel van cserélve, akkor is leold!
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Idézet:
„Ha összeérinted a nullát és a védővetetőt, leold.”
Általában de nem feltétlen.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Ha fel van cserélve a 0 és a védőföld, bedugsz a konnektorba egy fogyasztót leold!!! elhiheted, egy sima izzólámpával lehet így ellenőrizni a rendszert: konnektor egyik kivezetése és a védőföldhöz kapcsolni az izzót (Murphy törvénye szerint elsőre 0-védőföld és nem történik semmi, majd a konnektor másik kivezetése és a védőföldhöz kapcsolni az izzót, FI-relé leold. Ki lehet próbálni minden veszély nélkül. - persze csak akkor, ha egy kicsit jártas a villanyszerelésben, valamint nem tisztázódtak a vezeték színei alapján a bekötés az adott helyen.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2019
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Ezzel nem is vitatkozott senki, ugyanakkor köszönő viszonyban sincs azzal, amit én írtam.

Annyit hozzátennék az írásodhoz, hogy korrekt módon ÉV műszerrel lehet ellenőrizni a Fi-relét, pláne ha nem hagyományos AC típusú.
(#) ötfelezős válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Azt nem is vitatja senki, csak a köszönő viszony... Én arról írtam, hogy van, ami látszatra jót mutat, közben meg közvetlenül életveszélyes. Be nem kapcsolt, de bedugott készülék megérintése, vagy egyszerűen a védőérintkező megérintése jár (ha a FI-relé 30 mA vagy kisebb kioldóáramú, akkor rövid idejű) áramütéssel.
(#) ötfelezős válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Bocs, én kissé másképp látom.
Ha fel van cserélve a nulla és a védővezető, akkor a védőérintkező és az üzemi pólusok között a következők lehetnek:
1. nulla-védővezető > leoldás általában igen, de nem feltétlenül, írja Bakman (jól írja)
2. nulla-fázisvezető > leoldás nincs
(#) gordonfreemN válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Ha csak az aljzatban van felcserélve a nullavezető-védővezető, és meghaladjuk a kioldási áramát a FI relének, akkor mi az az eset amikor nembiztos, hogy leold?
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Amikor hibás a FI-relé.
Következő: »»   36 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem