Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2062 / 2208
(#) (Felhasználó 116638) válasza pcmaster90 hozzászólására (») Dec 31, 2018
Szépek, meg biztos jók is ezek a szörnyek, csak nem a magunkfajta hobbistáknak.
A kV nagyságrendű anódfeszültségek, és a több A-es, esetleg több 10A-es fűtőáramok már az extrém kategória.Ehhez kimenőt meg táptrafót gyártani horror.
Meg értelmét sem látom., hacsak a sznobizmust nem tekintjük annak.
Egy ilyen cucc árából egy 6L6 PP vagy hasonló kis PP erősítő simán kijön, és még sörre is marad lóvé.
De hát kinek a pap, kinek a papné.Én inkább maradok két lábbal a földön.
(#) Ge Lee válasza pcmaster90 hozzászólására (») Dec 31, 2018
Porosodik valamelyik szekrény tetején 3db GMI-90, szerintem neki is állok holnap SE-t építeni belőlük...
(#) szikorapéter válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2018
Ha megépíted eskü adok hozzá hálózatinak való trafót. (200A 1f hegesztőtrafó)
(#) Ge Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 31, 2018
Köszi, de az olyanoktól én is inkább már szabadulok. Csövest meg eszem ágában sincs építeni, se ilyet, se másikat, csak poén volt. De azon már elgondolkodtam hogy egyszer felfűtöm hogy hogy néz ki, csak drága asztaldísz lenne így belőle.
(#) szikorapéter válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2018
Hát igen azért ezek brutális csövek már , szerintem a hangjuk sem lehet "kifinomult".
(#) TAttila77 válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 31, 2018
Hali. Hogy egyesek mire nem veteműlnek. Gondolj bele mi energiát eszik meg azért a pár vattért. Nem tudom, hogy az országban csinált e valaki ilyen csövekkel audió erősítőt, de már az anód fesz is brutális lehet. Én még bekapcsolni is félnék. De azért megnézném egyszer ha közelembe kerűlne. Boldog Új Évet kívánok.
(#) Imi65 válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 31, 2018
(#) elektroncso válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 31, 2018
Igen csináltak. Sajnos műszaki paraméterekre nem emlékszem, de itt láthatsz róla képeket: OEKV 2016.
De azért a pár watt elég túlzás, emlékezetem szerint 1kW fölött volt a HF kim. teljesítménye.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2018
(#) TAttila77 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2018
Köszi. De minden esetre félelmetes darabok.
(#) elektroncso válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 31, 2018
Arra emlékszem, hogy anyagárnak több százezret mondtak. A középső négy elektroncső az anódfeszültség egyenirányítói. Maga a készülék valami 100kg fölötti súlyú volt.
(#) pcmaster90 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2018
2x1200 Watt és ez nem P.M.P.O
(#) TAttila77 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2018
Látom kereke van. Gondolom hogy nem kis munka volt összerakni a művet. Egyszer vagy húsz éve itt Berettyóújfaluban a volt TITÁSZ elnök, már elhunyt barátuk Czirják Jancsi egy jó ideig azzal riogatott minket kollégámmal, hogy építsünk 1kW-os csöves erősítőt rendezvény hangosításhoz. Mindíg amikor tudott eljött, hogy megnézzen minket mikor rendezvényeken dolgoztunk és annyira belelkesűlt, hogy majdnem össze is szedte hozzá az anyagokat. Végűl lebeszéltem róla, mert egyikünk se merte volna használni, még kíváncsiságból sem mellesleg csak a trafók nyomtak vagy 50-60kg-ot összesen. Agyalászott még rajta egy keveset aztán rájött, hogy nem sok értelme lett volna a látványon kívűl. Azt hiszem ő is GU81-ekkel akarta volna csinálni. Mindenesetre ezeket nézegetvén feltörtek a régi emlékek. Akkoriban még álom volt egy 1200w-os erősítőhöz hozzájutni, ma meg 6kW-os végfokokkal szaladgáluk a hónunk alatt.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2018
(#) pcmaster90 hozzászólása Jan 1, 2019
Hol lehet kapni ilyen csöveket?
Bizz Isten ,ha sikerül szereznem kettőt ,neki állok vele SE - et gyártani!

GMI-2B
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2019

GMI2B (2).jpg
    
(#) pucuka válasza pcmaster90 hozzászólására (») Jan 1, 2019
Ezek adócsövek. Mivel kellőképpen elavultak, a másodlagos piacokon tudsz ilyeneket beszerezni. (ezeket eredetileg gyakorlatilag egyedi gyártásban készítették, az ennek megfelelő árszinten) Azonban ezeknek nem túl nagy az üzemidejük, nagy eséllyel futhatsz bele használt (elhasználódott) példányokba. De lehet hozzájutni tartalékként tárolt csövekbe.
Adó végfokozatokban használtak ilyet, egyet az RF végfokozatban, és kettőt (PP) a modulátor fokozatban. Mivel a linearitásuk nem a legjobb, no meg a teljesítmény egyensúly miatt használták a modulátor fokozatban a PP megoldást.
(#) pcmaster90 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 1, 2019
Az a baj hogy nem sokat találni belőllük főleg jó állapotban (újakat),mit lehet tudni az üzemidőről? A linearitásuk nem tudom milyen de itt van egy elkészített példány

GMI-2B SE
(#) pucuka válasza pcmaster90 hozzászólására (») Jan 1, 2019
Az üzemidőről csak az tud valamit, aki a használt helyéről kivette. Az is csak akkor, ha benne volt az üzemeltető csapatban. Elvileg méréssel is eldönthető lenne az állapota, ha tudnánk, milyennek kéne lenni eredeti állapotában. Némelyiknek van ugyan hozzáférhető adatlapja, jobb híján arra lehet támaszkodni.
Ezzel csak az a gond, hogy vásárlás előtt ilyesmire nemigen van mód.
(#) Kingston hozzászólása Jan 1, 2019
Itt van a leírása (2x1200W GU81M PP):
Bővebben: Link
(#) Longa György válasza pcmaster90 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Nekem volt egy. Müszi-nek ajándékoztam. Őt kérdezd.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 2, 2019
Elkezdtem egy előfok készítgetését. SC-26 névre hallgat és tartalmaz phono fokozatot is.
Arra gondoltam, mivel a phono nem mindig lesz használva, egy 3 állású kapcsolóval működtetném az előerősítőt. Az 1-es állásban csak a line fokozat kap fűtést, tápot, aztán a 2-es állásban egy kisrelével egy FET-et kinyitok az anódfeszültségnek (+312V) a másik áramköre a relének bekapcsolná a fűtését ennek a fokozatnak. A RIAA fokozat 4 db ECC83 és 1 db ECC81. Arra gondolok, ezek a csövek minek "kopjanak", ha viszonylag ritkán kerül sor a használatára...
Az anódot a magas egyenfesz - ívhúzás ? - miatt kapcsolnám FET-el.
Az első képen a gyári belső, az enyém messze nem ilyen elrendezésű lesz, kész dobozhoz kell idomulnom.
A fűtés áramkörben a rajzon FET van, de igazából egy mezei 7812 kocka lesz ott.
A talpán levő SI dióda miatt kapunk 12.6V -ot a kimeneten.
A fűtés nyákon van egy egyszerű - Radfordék találták ki - egy késleltető áramkör, ami a RIAA fokozatot némítja egy ideig bekapcsolásnál.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2019
(#) jani1987 hozzászólása Jan 2, 2019
A deszka modell mondjuk úgy hogy most már működőképes. Az egyetlen gondot a mellékletbe levő hang okozza. Már csak a fazonra igazítás hiányzik. Minden mérési adat mellékelve. Az előfok lényegtelen mert a csöveket cserélgettem. A pcl86 triódája nem lett bekötve. Majd máskor.
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Valamit nem értek. Megváltozott terhelés hatására miért változik meg a tápfesz közvetlen az egyenirányító után és emiatt mindenhol?
(#) TAttila77 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Mert valamit megint elrontottál de rendesen.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2019
(#) gkari válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Pedig törvényszerű: a tápoldal belső-ellenállása állandó, de ha a terhelése változó, erre is érvényes az Ohm törvény! Ezt a hatást lehet csökkenteni pl. nagyobb telj.-ű (vastagabb huzal, több vas) trafóval. Apropo: szerintem jobb lenne a fojtót az első szűrőkőrben használni, és csak utána RC-t.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Ez nem túl jó táp megoldás.
1.A 2,2k sok oda, valamint már 50mA esetén is 1,85W-ot kell a nyomoroncnak disszipálnia.
2.A fojtó után hiányolom a kondenzátort. Egy 100u/400v-ot behegesztenék oda.
(A fojtó paraméterei valamilyen titkos NASA projekt része?Mer ugye nem mindegy hogy egy normálisan tekert légréses kivitel, 0,3-as huzallal, vagy csak valamilyen vasdarab dróttal, ami épp a fiókba volt)
Próbáld valahogy így:
(lásd rajz)
A 10M minek van ott? Sok van belőle?

001.JPG
    
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 2, 2019
A tekercs egy tv sorkimenő más megoldás nem lévén. Nélküle zajosabb volt a ketyere.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Az nem alkalmas a célra.(Emiatt eshet a feszültség, nagy a belső (tekercs)ellenállása.
Akkor már hatásosabb egy C-R-C-R-C megoldás is.
(#) tdi75 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 2, 2019
Gondolom azt a 10 megás ellenállatot arért rakta oda hogy az a 280 mikrós kondi kikapcsolás után ne tudjon akkorát rúgni mint egy lu

Bár szerintem kikapcsolás után sz talán még ki tudják sütni lassan a még meleg katódú csövek nyugalmi áramai. Bár ez csak az én elgondolásom.
(#) jani1987 válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Ott a pont.
(#) tdi75 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 2, 2019
(#) (Felhasználó 116638) válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 2, 2019
Igen, ezzel is lehetne magyarázni, de 250V-nál a 10Mohm-on, 0,000025A folyik.
A kondik szivárgóárama nagyobb
Szóval bleeder-nek nem kell ekkora.
Mindegy jó az.Nem amiatt nem jó
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2019
Következő: »»   2062 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem