Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2138 / 2486
(#) reloop válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 23, 2019 / 2
 
Szia! Bekarikáztam 4 tranyót. Látom megsült alattuk a NYÁK, illik őket kimérned.
A helyükre, főleg ha köztük van/vannak a hibás, MJE340 MJE350 tranzisztorokat ajánlok, arra akár hűtőlemezt is fogathatsz.
(#) videoton6363 válasza reloop hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Köszi a tanácsot! Ezekből az MJE típusokból talán van is itthon pár darab. Neki is állok kimérni azt a 4db kistranyót. Amúgy azok lennének a meghajtók?
(#) videoton6363 válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Kimértem őket. Mind jónak tűnik.
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 23, 2019 / 1
 
Telefonon nem tudok rajzolni, de próbálom leírni. Látom ki van forrasztva a két végtranzisztor. A 2SAxxxx tranzisztorok pnp, a 2SCxxxx pedig npn-ek. Ha a lábak feléd állnak és a felirat felül van, balról jobbra haladva B, C, E a kivezetések neve. A 2SA (gyakran 2S lemarad) , szóval A1941 bal oldali első lábához a multi fekete vezetékét, a második, utána a harmadik lábához érintve a multi dióda állásban 0,4-0,6V körül mutat. Ha a piros vezetéket tesszük az első lábra, akkor a második majd a harmadik is ehhez képest szakadást kell jelezzen. A C5198 pont ellenkezően, első lábon a pirossal 0,4-0,6, feketével az első lábon szakadást kell mutasson.

Közben látom, hogy mire bepötyögöm ezt a pár sort, már kapsz is segítséget.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Igen, így szoktam kimérni a tranzisztorokat, és ezen módszer szerint, itt egyetlen hibás alkatrész sincs, még a végfokok előtti félkör alakúak is mind jók a multi szerint.
(#) videoton6363 válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Ez a hangszóró membrán búgva behúzásos jelenség felléphet akkor ha a +/- tápról működő végfok egy kontakthiba miatt csak fél tápfeszt kap meg? Tehát a panelon levő csatlakozónál a három tüske közül az egyik feszültségé nem érintkezik?
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 23, 2019 / 1
 
Féltáp miatt előfordul. De mivel a diódahíd is a végfok panelján van, csak hibás egyenirányító esetén fordul elő. A tesztekhez nem is kellene az eredeti trafó, csak egy 20VAC szekunderű kis pár VA-es trafó. Elég egy szimpla kimenetű is. Ebben az esetben a háromérintkezős csatlakozó középső,és az egyik szélső pontjára kerüljön a szekunder. Még végtranzisztor sem kell bele, csak egy-egy 100-200 Ohm-os ellenállás a B-E forrpont közé (reloop ajánlása). Hangszóró nem kell. A bemenetet rövidre lehet zárni. A hat tüskés csatlakozó első és a második lábát kell összezárni. Ezekre jön a j202, és a j203 átkötés. Akár ezt a két jumpert is összeforraszthatod egy pici vezetékkel, az eredmény ugyanaz.
A kis trafót egy valamekkora (10-20 Ohmm) fél W-os ellenálláson keresztül érdemes rákötni a csatlakozóra, hogy ne füstöljön semmi. Utána jöhetne a méregetés.
Mindent a két nagy elkó közös pontjához képest kellene mérni. A +- tápfesz meglétét, a kimenet feszültségét, a végtranzisztorok forrszemein mérhető feszültséget.
Megnézem még hogy a panelen lévő kiegészítő áramkör mit csinál, mert lehet hogy van funkciója.

Most abbahagyom, mert megyek dolgozni.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Jan 23, 2019 / 1
 
Még valami. A bemenetnél lévő csatlakozósor 5-ös lábán valami stabilizált feszültséget állít elő. Mellette a 6-os láb, amire egy ellenálláson keresztül a j204 jumper csatlakozik lehet a készenléti láb. Ezt aktiválni kell, vagyis össze kell kötni az 5-6 lábakat. Biztonság kedvéért nem direkt, hanem 1-2 kOhmos ellenállással. Ez aktiválja a differenciálerősítő áramát, meg gondolom a nagyképű fokozatét is.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Jan 23, 2019 / 1
 
A nyelvtani hibákat a telefon okozta. Igyekszem korrigálni.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Még az este folyamán kipróbáltam azt, hogy csak a mélyhang panelt látom el táppal. A búgós membrán behúzás ekkor is fellépett. Rengeteg alkatrész meg lett vizsgálva, de nem mind. Este folytatom a méréseket, jelenleg a munkahelyen vagyok. Ja, mégvalami. Ha teljesen össze van rakva a rendszer, tehát minden panel kommunikál mindenkivel, akkor a főkapcsoló kikapcsolásakor nagyot pukkan a hangszóró.
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Addig ne köss rá hangszórót amíg nem jó. Mire megjavítod, dobhatod is el. A 6 érintkezős csatlakozó fontos szerepet tölt be, a bemenet rövidre zárása legyen az első.
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Csak sikerült gép elé ülnöm. Ezeket a pontokat kell zárni, hogy induljon a végfok. A végtranzisztorokat nem is kell betenni, inkább két darab 100 Ohm körüli ellenállást. Így nem kell hűtőbordára tenni. A két végtranyó közötti munkapont tranzisztort össze lehet zárni. Hangszórót ne köss még rá!

Lehet mérni.
A körökkel jelzett pontok feszültsége kellene.
Fekete: gnd erre megy a common vezetéke a multinak.
kék: - tápsín
piros: + tápsín
sárga: kimenet

Első körben ezek feszültsége kellene.

pontok.jpg
    
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
sSajnos nem találok 100_R körüli ellenállást.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 24, 2019 / 1
 
Akkor 1kOhmig bármi. Nem is kell egyforma.

Könnyen jár a szám, mert sorozatom van.
(#) krisz69 hozzászólása Jan 25, 2019 1 /
 
Sziasztok. Ismét hozám került egy lexon. 1500XL ennek a psu pcb jé kicsit meg sült... Esetleg valakinek nincs rajza róla. Mert 2db ellenállás és 1 dióda el olvadt. Annyira hogy felismerhetetlen. Dobok pár fotót. A gyártó is meg van de nem rendelhető :/ előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2019
(#) melorin hozzászólása Jan 26, 2019 /
 
Sziasztok!
Gainclone (LM3875) végfok helyett milyen erősítőt javasolnátok megépíteni ami hangzásban testesebb, dinamikusabb és nem kerül egy vagyonba az alkatrész hozzá? Az már csak hab lenne a tortán ha a jelenlegi 2db 2x24VAC 100VA trafóimat fel tudnám használni hozzá
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Sziasztok! Adott ez a Harman Kardon BDS 570 végfok. Átvizsgáltam alaposan a tápot, kondikat cseréltem, nem tűnik hibásnak. Szerintem a vezérlés kapcsolja ki a tápot, mert a hiba esetén PCON lábán 2.4V ról leesik 0.2V-ra és utánna pedig 0V marad. A kimeneten nem mérek sem rövidzárlatot, sem feszültséget. Amit észrevettem, hogy a hátsó ventilátor megse pisszen. Szerintetek mit kellene átnézzek?
(#) krisz69 válasza melorin hozzászólására (») Jan 26, 2019 1 /
 
Tda 7294 pl
(#) krisz69 válasza krisz69 hozzászólására (») Jan 26, 2019 1 /
 
Már csak az a kérdés milyen dióda lehet ez? D4
(#) Alkotó válasza krisz69 hozzászólására (») Jan 26, 2019 1 /
 
Van felirata?
(#) pinyó39 válasza melorin hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Szerezz egy jó trafót kezdetnek.
(#) Uviktor hozzászólása Jan 26, 2019 /
 
Üdv mindenkinek!
Mivel az elátkozott Quad projektem lezárulni látszik(már vagy 4 üzemóra van benne és még mindig működik...)
Ezért egy nagyon régóta polcon porosodó klasszikust is szeretnék megjavítani.
Egy Alpine 3544 autós erősítő,ami számomra nagyon értékes.
A táp része hibátlan,stabilan tartja a +- 40 voltot.
A végfokozatban az összes tranzisztor jó.
Ezeket azonban egy upc1298v driver IC vezérli,az egyik oldalon azonnal zárlatba viszi a végeket,a másik oldalon pedig lassan emelkedik az áram,végül a védő áramkör tilt.
Az (Idling current-ez a nyugalmi áram akar lenni?) áramkör kimenete rajz szerint 3 mV,és ez emelkedik lassan.
Van esetleg tapasztalat erről az IC-ről,lehet-e rossz,vagy a 6-7 láb közti 15pF,vagy 6-7 és 8 láb közti alkatrészek(NTC vagy PTC,és egy dióda,ami hővezető ragasztóval van rögzítve a végtranzisztorokhoz.)
Aki esetleg ismeri az IC működését,megköszönném ha megmondaná,mit is kellene itt mérnem.
Köszönettel
UV
(#) krisz69 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 26, 2019 1 /
 
Semmi. Csak fekete csík.
(#) Alkotó válasza krisz69 hozzászólására (») Jan 26, 2019 1 /
 
Ez így bizonytalan. Ha fekete a csík, akkor talán egy sima dióda. De ezek a kicsik nem szoktak tönkre menni. Talán ki kellene venni, és rámérni, hátha nem is rossz.
(#) krisz69 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 26, 2019 1 /
 
Sajnos ez el égett. A működő erősítőben lévőt fotóztam le. Volt nálam. Egy XL900 ami szintén táp halott volt. Már működik el is vitték. Még előtte ki mértem az el égett ellenállásokat. Diódát le fotóztam...
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) melorin válasza pinyó39 hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Valami ötlet milyet és miért?
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Az uPC1298 a praxisomban nagyon szívós alkatrész. Jellemzően hűtés nélkül építik be a gyártók és a környező elektrolit kondenzátorok látják kárát.
Esetedben a 7-8 lábak közé épített áramköri részlet az érdekes. A találgatást megelőzendő rajzold vissza és/vagy fényképezd le!
A mellékelt rajzon az adatlapi ajánlott kapcsolás látható, a kérdéses részt bekarikáztam.

uPC1298.gif
    
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Jan 26, 2019 / 1
 
Szia! Rajzold vissza a primer kört, az ismeretlen diódának azért jelöld a katódját! Ehhez hasonlóra számítok a látott alkatrészek alapján. Tippelném, hogy a keresett dióda a gate-feszültség határoló Zenere, de jobb tüzetesen utána járni.
Megmérném a trafó induktivitását, ha zárlatos és nem vagy felkészült az újratekercselésre akkor kár hajtanod az apróságok cseréjét.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2019
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Üdv!
Kiollóztam egy részletet a rajzából.
Leírása szerint VR501-el kell beállítani 3 mV-ot TP3 és TP4 között.
Induláskor ez így is van,pár másodperc után elkezd emelkedni a feszültség,az áramfelvétel pedig elindul az egekbe,a végtranzisztorok melegednek.
Csak pár másodpercig tudom így hagyni,hiszen minden tranzisztor hűtés nélkül van.

A uPC1298 hűtőfelületen van,annyira,hogy a rögzítő lábak forrasztásai kiolvadtak,pedig sima mezei Wellerrel át sem tudom melegíteni,hogy visszaforrasszam.
Pajkos ifjú koromban átkergettem néhány ampert rajta..
Csatolok majd még képet,hogyan néz ki alkatrészként a bekeretezett rész.
Köszönettel
UV

3544.jpg
    
(#) Uviktor válasza Uviktor hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Alkatrészként így néz ki:
Következő: »»   2138 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem