Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   174 / 274
(#) ibusz44 válasza bigrobi hozzászólására (») Feb 15, 2019 / 1
 
Bigrobi, amit képet küldtél jó.

Mod: Ismét kérünk, hogy fordítsd nagyobb hangsúlyt a hozzászólásaid megírására, annak minőségére.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 16, 2019 /
 
A relés megoldás nem lehetetlen, egy 8 eres utp kábellel nyolc relé vezérelhető, elegendő
lehet. Valószínűleg nem valósítom meg, addig biztos, amíg az alap whip nem működik.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
N szál dróton (N-1)*2 darab jelzést is át lehet vinni ha váltakozó árammal táplálod meg.
Mínusz egy , a közös ág miatt van.
A többí vezetékre diódákkal választod szét a + és - félhullámot amik a reléket kapcsolják.
Kis áramú(DIL Hamlin) relék esetén akár ledek is lehetnek a kezelő szervnél, visszajelzés is megoldott.
Avagy látványosabbá tehető.
Ennél cizelláltabb ha 2 szál dróton küldesz fel leosztott feszt potival és a relék előtt egy pár bites AD kimenete csattogtatja a reléket. Igaz itt a hosszú drót zavar érzékenyebbé teheti az AD bemenetét.
Egyébb digitális shiftregiszteres , számlálós , uC beszélgetős megvalósítás is létezhet ... de ebbe ne menjünk bele.Van mikor a faék egyszerű a nagyszerűbb megoldás.

A whip az maradjon meg magában úgy ahogy kitalálták ... hangolt távvezérelt aktív antennához mást választanék bemeneti erősítőnek.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
Amennyiben miniwhip akkor ez egyszerűbbnek tünik, táv matatás nélküli lehetőség , a kezelt vevő mellé rakod a preszelektor szűrőköreit.
A miniwhip pedig távol marad és csak "lent" találkozik az preszelektorral a koax kimenete:
whip+szelektor 1
Igen itt inkább alsóbb sávok MF és LF re van méretezve a rezgőkör L C tagjai.
itt egy másik ami dualgate mosfettel erősít egy kicsit meg illeszti a tagokat.
A bemeneti forgót kiválthatod (500pF) egy binarisan összeadó paralel kondikkal amiket relékkel kötsz össze.
4 kontaktussal 10 vagy 15 lépcsőt is betudsz állítani (dec/bin) a lépcső fix lépése pl 50 pF kisebb is lehet habár a szórt kapacok lehet többet adnak ki.Lenti távkezelőn peremkerekes kapcsolóval dolgozhatsz decimalis vagy hexa amihez hozzájutsz.
Binarisan súlyozva 50 100 200 400 pF kondik kellenek.Ezzel 0 (az nincs 0, mert pár 10 pF lesz szórt kapac) 50pF - 750 pF (binarisan lépcsőben 0-F 15 lépés) .
Ugyan ezt a tekercsekkel is el tudod játszani igaz ott kevésbe szerencsésen mert azok jobban egymásra hatnak.
3 irányba érdemes elforgatni a tengelyiket minél kisebb csatolás érdekében lég /vas magos esetben.
Toroidoknál jobb a helyzet kevesbé hatnak egymásra , de ott is jobb ha nem párhuzamosak a tengelyek.
Szóval távvezérlésre vissza térve ... van UTP kábel, 8 ér azzal 15 különböző állapot váltóáram +diódák & reĺék.
Mondjuk 4 relével megoldható a kapacok léptetése binárisan 500 - 1000pF között.
3 - 4 relével a tekercsek váltása is megoldható . Ekkor még mindig van + 6 - 7 vezérelhető relé.
Esetleges fix csillapító beépítése ha túl nagy a zavar (5 - 10 - 20 dB) ezeket egymás utáni relékkel így ezek is súlyozottan összeadódhatnak 3 vezérlő irány.
Még mindig maradt vezérlő vonalunk relékhez.
Akkor azokkal válthatsz másik antennára pl egy hurokra amit egy differenciális 2 tranzisztoros erősítövet majd asszimetrizálás után a preszelektor L C tagjai.
Tekercs esetén lehetne pl egy toroidra sok menetet tekerni és a megcsapolásokat a relékontaktusok rövidre zárják vagy nem .Így is változhat az iduktivitása, persze a rövidre zárt menetek rontják a jóságát a tekercsnek .
Vannak relék amik bontó kontaktusúak itt lehet jól jönnek.
Avagy váltó érintkező relék bontós oldala a tekercsre kötve.
Ár érték megmondja hogy lehet olcsóbb , zárós bontós váltós különféleként vagy egy féle tipus tipus beszerzése.
Habár tömegesen 15-20 db esetén már mennyiségi kedvezmény is járhat ... akkor váltós és azt így is úgyis amúgy is kötheted .
Ok egyelőre vége az agy menésemnek .
A preszelektor L C viszonyait leszimulalhatod milyen L eseté mekkora delta C váltásnál mekkora delta f jön létre.
Valósabb tekercs jóságok figyelembe vételével.Így olyan C tagot választhatsz ami kényelmesen tologathatja az átvitelt.(
Varikappal macera mert hosszú dróton libegni fog a jele a zajoktól +a nagy antena jelek is beleszólnak a záró feszbe és modulálódik a sávközepi freki, instabillá válik szelektor működése, egy longwireen több voltos villany is lehet ami rétegeken egyenírányítódik + zárófesz ellen is dolgozik)
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
Fentebbi leírásom vázlatosan: itt meg található.
Mint alapok és ötletek .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Nagyon jó ötlet, még akár egy szűrőrendszert is ki lehet kialakítani így.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Csak sok sok jó minőségű relék(kis meghúzóáram, kis átmeneti ellenállás, kis nyitott szórt kapacitás , kis hozzávezetési induktivitás paraméterei legyenek, ja és még olcsó is vagy donorból közel ingyen bontható ) és nagy jóságú tekercsek kérdése az egész !
uC esetében valószínűleg a proci jócskán bele zörögne a vevőbe.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Pedig elméletben van benne lehetőség. Logikai kapukkal vagy mikrovezérlővel való vezérlés, visszajelzés, stb.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Habár van mikor jó ez is mint opció a uC zörgése.
Egyik ATU-ban így oldották meg a rendszer állapot jelzéseit ...
Az antenna tövében elhelyezett auto antenna hangoló (adás oldal miatt) proci lábáról jövő pár kHzes négyszög impulzát a koax meleg ér közelébe vezették.
Gombbal indítható belülről az ATU.
Amikor végzett a hangolással akkor ott lemorzézta a státuszát.Aztán persze elaludt és nem duruzsolt tovább.
A hangfekis ciripelés felharmónikái meg a teljes RH sávban észlelhetőek voltak.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Leleményes megoldás.
Itt is lehetne csak sáv váltás idejére aktiválódjon az uC. A relé tartását pedig valamilyen megoldással megoldani. Pl.: bistabil jelfogókkal.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Idézet:
„Binarisan súlyozva 50 100 200 400 pF kondik kellenek”


Én is valahogy így gondoltam.

Nem semmi amiket leírtál, rengeteg dolgot tanultam, tanulok tőled!

Idézet:
„egy longwireen több voltos villany is lehet ami rétegeken egyenírányítódik + zárófesz ellen is dolgozik)”


Ez a villany a hálózati 50 Hz-ből jön?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Idézet:
„Ez a villany a hálózati 50 Hz-ből jön?”

Bármiből jöhet , ha van akkora hogy egy detektoros rádió membránját megmozdítja.
Aztán nem is kell túl nagy áram (avagy teljesítménynek se kell lennie) mert a varikapokat is 100 kiloohmos ellenállásokkal feszítik záróirányba.
Persze varikapja válogatja milyen deltaC/DeltaU karakterisztikája van.
Több 10pF vagy akár 100pF változást is produkálnak pár voltos változásra.
(szélesebb átfogáshoz nagyobb deltaC-jű varikap szükséges, persze lehet a tekercsek rezgő , szűrő körök számát növelni az adott kapacitás változáshoz igazítva)
Ezt akkor vesd össze egy fix tekercs értékével ami felsőbb RH tartományba helyezkedik el.
Ott pár pf változás több10 kHzet is jelenthet.
Persze ha a rezgőkör nem túl jó ( QL kicsi ) akkor nincs nagy változás mert a rezoncia huplija nem túl magasan kiemelkedő. Preszelektroba azért jobb ha magasabb a QL értéke.
Azon kívül mint félvezető és dióda a nagy jelekre nézve intermodulációs torzítás is generálhat közvetlen a vevő bemenete előtt. (pl. közeli URH adó ... lehet hogy az eredetileg KH , RH sávban nem is hallható de mégis előálló keverési termék ami a bementi (varikapos preszelektor) fokozaton létre jött és mint "nagy energia terheli/leülteti" és nem engedi , hogy a mellette kisebb szinttel jelentkező RH állomások is érvényre jussanak a vevő bemenetén.
(#) Simsone hozzászólása Feb 18, 2019 /
 
Sziasztok !

Találtam egy nagyon egyszerű rajzot. Nem tudom, hogy érdemes- e megépíteni ?
A tekercsleágazással - működik- e ? Nagyon csábító az egyszerűsége, de vajon mit tud, /FM, AM/ vétele, és egyáltalán a szupreg.- vevőnél jobb? Szerintem, nem sistereg állandóan.
Kérlek Titeket, szóljatok hozzá!
Íme a rajz:
(#) bigrobi válasza Simsone hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
A tekercselágazásos rajz nekem szuperregnek tűnik. Amugy FM vevő nálam még nem szólt mint egyens vevő de akik vaárosban vannak azoknál a youtube szerint igen. De nem adtam még fel de maradok az MW/SW-ben, nálam vidéken a gyári rádió is sokszor sustorog FM en. Szinkodrinnak nem lenne szabad sisteregnie.
(#) gaben62 válasza bigrobi hozzászólására (») Márc 4, 2019 / 1
 
Én anno jó 15éve TA-7335p- Sanyo gyártmányú Ic-vel készítettem Fm-vevőt, nagyon érzékeny,bemenetű, és jó szelektívitású volt, átvitte az egész OIRT+CCIR sávot, egyetlen páros forgókondenzátor, hangolással.
LA-1186-os is kb. ugyanazt tudja, de más a bekötése, ezeket autórádiókban walkmann-ban is használták, előszeretettel.
6V-os tápfeszültségről működött, a kf erősítőt, kezdetben TA7130-Ic vel, majd Tda1047-kf erősítővel építettem meg, ebben volt zajzár, és signal kimenet is.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2019
(#) hobbyjani válasza gaben62 hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Sajnos a TA 7335 ic nagyon ritka és méregdrága,én a 2 tranzisztoros tunert épitettem mindig az FM szuper vevőnek,egy Sanyo rádióbol másoltam le.
(#) gaben62 válasza hobbyjani hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Ezeket az Ic-ket már vagy 14éve nem gyártják, nekem még sikerült akkoriban beszereznem pár db.ot, 400-500ft.ért, a TDA-1047, valamivel 1000ft. felett volt.
Én is rádióból másoltam le a kapcsolást, és a forgókondit, is abból szedtem ki, Sony, rádiós-magnó..
Az LA-1186N érdekessége, hogy varicap hangolással felmegy a VHF- sávba is, mégpedig a Tv. Ch-12es csatorna frekvenciáját is fogja, tranzisztoros kf. erősítővel is megépíthető.. 3V-ról stabilan megy. A kapcsolási rajza fent van a neten.
(#) sany válasza gaben62 hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Hátha valakit érdekel.

Itthonról:
TA7130P
LA1186
TA7335P
TDA1047

Külföldről:
TA7130P
LA1186N
TA7335P
TDA1047
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2019
(#) szendi001 válasza sany hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Köszi! Jelzem az Ebay nekem bevált ilyen problémákra.
(#) hobbyjani válasza gaben62 hozzászólására (») Márc 5, 2019 / 1
 
Ma még van TA2003,abban benne van minden,egy pár alkarész kell hozzá. 200 ft/db
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2019
(#) bigrobi válasza sany hozzászólására (») Márc 5, 2019 / 1
 
Van egy tda 1083-asom és egy CD7640GP-esem. sosem fogom használni, hobby szinten az egyenes vevők érdkelnek. sajnos külföldrúl drága a postaköltség.
(#) gaben62 válasza hobbyjani hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
így igaz, az is megfelelő érzékenységű, használható kapcsolás..
(#) tnl hozzászólása Márc 28, 2019 /
 
Sziasztok!

Régóta használok ferritrudat tekercs és ezáltal rezgőkör
hangolásához. Készítettem egy nagyobb átmérőjű tekercset,
amibe belefér a 9 mm-es kerek ferritrúdon kívül más tárgy is,
így kipróbáltam, táblamágnest, ami ha jól tudom ferritmágnes,
és magnetitet is. Nem nagyon tudtam velük hangolni!
Nem mértem frekvenciamérővel, csak KH-on hangoltam vele,
hallásra, de csak a ferritrúd volt használható. Ezek a dolgok
hogy amik a mágnesességgel kapcsolatosak kevésbé ismertek
számomra, de tudom van permeabilitás, veszteség stb.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Már a vas sem jó, csak a ferritrud de ami jó, a magnes az nem jó állandó mágneses tere van. Bővebben: Link
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Márc 28, 2019 / 2
 
Látod, Te is kevered. Az a ferrit (amiről a linked szól) az nem az a ferrit, amit a híradástechnikában használnak. A vassal kapcsolatos anyagismeret, a vas szén állapotábra egy területét nevezik ferritnek, bizonyos értelemben azért összefügg a híradástechnikai alkalmazással. Mindkettőnél ötvözetről van szó, csak a vas szén állapotábránál vas és szén ötvözetének kristályos formájáról.
A híradástechnikai ferritek vas mangán, nikkel, és még ki tudja milyen ötvözetek porráőrlése, és szigetelő anyaggal történő formába préseléséből származnak. Meglehetősen sok kombinációval lehet különböző feladatra ferriteket készíteni.
A vas is jó, csak nagy problémája, hogy viszonylag jól vezeti az áramot, ezért örvényáramok alakulnak ki a vasban, ami veszteség. Ezért ötvözik szilíciummal, (trafólemez) mert az nem vezeti az áramot, Vagy porrá zúzzák, majd szigetelő anyaggal összeragasztják az igen apró szemcséket (porvasmag)

tnl
Olvasgass a ferromágneses, a para-, és dia mágneses anyagokról.
Kezdetnek...
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2019
(#) gkari válasza pucuka hozzászólására (») Márc 28, 2019 / 1
 
Na még csak annyit, hogy készülhet extrudálással (rudak, hangolómagok) is, valamint valamennyit kiégetik (de sokat égettem a Kőporcban!!!).
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Márc 28, 2019 / 1
 
Igen, a levegő sem vezeti az áramot, a kiégetéssel nem csak a szilárdsága nő, hanem a sok mikroszkópikus buborék is jót tesz a veszteség csökkentésének.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Márc 28, 2019 / 1
 
A trafólemez az meddig jo? Már tanultuk hangtehnikába még iden, de nagy frekvencián már nem. Igen azert vana ferritmag vasmag meg műs keveréke ne vezesse az aramot, müködik nagyfrekvencián is,a sima vasban örményáramok miatt elolvadna a vasmag. Jolvan pár milivoltnál nem de vesszteséget okoz. Ézárt van vaslemezekből és szílicium keverékéből. Régen tudtam az arányokat is , 25 évnek ezelőtt. A ferritmágnes az megint más, az egy mágnes nem jó ide.
(#) bigrobi hozzászólása Márc 28, 2019 /
 
Ebből lehet e jelszintmérőt csinálni és a frekvencia mérő részét levinni hogy 1mhz felet is bírjak mérni vele?
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Márc 28, 2019 / 2
 
Idézet:
„A trafólemez az meddig jo?”

Függ a minőségétől, összetételétől, ha csak a vasanyagot kérded. Párszáz kHz -ig lehet trafókat készíteni a szilicium vasból (dinamólemez IV, 4% szilícium ötvözet) , 0,5 - 0,3 mm vastagságúból. De igen sok függ a tekercselés módjától, milyen lezárások között, stb.
Nagyobb frekvenciákon már ferriteket használunk, különböző összetételűek határfrekvenciája elmegy 2 - 300 MHz -ig is. A ferriteknek magas ugyan a μr tényezőjük, csak viszonylag alacsony az indukciójuk (párszáz mT), hamar telítésbe mennek.
Állandó mágneseket is lehet ferritből készíteni, de ezeknek egészen más az összetétele. Azért sem nyikkantak meg a tekercsbe dugva, mert igen nagy energia szükséges az átmágnesezésükhöz.
(de ha tnl mozgatná a tekercsében, pórul is járhatna, mert abban a 80 - 100 menetben jelentős feszültséget inukálna, amit a bemeneti tranzisztor nem biztos, hogy tolerálna)
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2019
Következő: »»   174 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem