Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2147 / 2487
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
A jelenlét fontos, az érték kevésbé. Azt ellenőriztük a Q132-t nem nyithatta a környezetből felvett zaj.
Az eddig elvégzett vizsgálatok érthetőek voltak, esetleg valamelyik lépéshez fűzzek magyarázatot?
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
A forrszemek között nincs átvezetés. Ha jól értelmezem R149 ellenálláson áram olyik ami csakis Q132 tranyón keresztül folyhat a test felé. Ahhoz hogy nyisson áram kellene folyon R147 ellenálláson. Amin nem folyik. Akkor honnét nyithat ha ha R148 is jelen van?
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Az egyik lehetőség volt a C-B forrszemek közötti átvezetés, amire rá is kérdeztem, a másik a tranzisztor halódik üzemi feszültségen, vagy a kiforrasztástól javult meg átmenetileg. Itt a csere a racionális lépés.
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Keresek valami tranyót ami bírja a feszültséget.
Q130, Q133 tranyók hogyan veszik ki részüket a munkából illetve ők milyen módon kapnak meghajtást? Nem láttam ilyen bekötést.
(#) mlaci989 válasza mlaci989 hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Úgy tűnik Q132 tranyó volt a ludas. Kicseréltem MPSA42 re és működik. Megszűnt a tiltás.
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
És amire gyanakodtál,megnéztem nagyítóval. B-C lábak lehet gyártási hiba.
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
A két tranzisztor bázis emittere antiparalell van rákötve az STK bemenetén lévő differenciál erősítő kollektoraira. Klippeléskor felborul a visszacsatolás szabályzó jellege és a differenciál erősítő nyitja az adott félperiódusnak megfelelően Q130, vagy Q133-at. Az áramot az STK áramtükre szolgáltatja és a közös kollektorból jut Q132 bázisára.
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Pontos
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Hát le a kalappal!
(#) tothbela válasza mlaci989 hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
Szia!
Csúnya dolog az ilyen. Nem tudom hogy ki gyártja ezeket a tranzisztorokat, de mintha a nagyobb gyártóknál nem fordult volna elő. Egyre gyatrábbak a tokozások, noha a chip bennük rendben van. Pár hónapja egy tranzisztoros gitárerősítőben találtam ilyesmit, a nagyjelű fokozat tranzisztora volt. A lábak között maradt sajtolási sorja élére fémezés került. Alacsony feszültségen rendesen működött, hozta is a paramétereit, viszont az erősítőben egy nagyobb kivezérlés után úgymond begyújtott, és borzasztó hangos berregést generált egészen kikapcsolásig. Sötétben látszott a sorján végigfutó ív fénye.
(#) mlaci989 válasza tothbela hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
Hát igen. Néztem is mert ez a 90-es évekből származó készülék. Akkoriban talán még nem tomboltak ennyire a kínai gyártók. Sorozatgyártás becsúszott a hiba. Lényeg hogy meglett. Egy parányi sorja darabka tud gubancot okozni.
(#) nandika76 hozzászólása Feb 26, 2019 /
 
Sziasztok mesterek!
Kicsit átrajzoltam az eredetit, a kérdésem, hogy van-e benne javítanivaló vagy kiegészítendő rész.
Esetleg módosítani való rész a működéssel kapcsolatban.
Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) Alkotó válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 26, 2019 / 2
 
A teljesítmény panelon túl sok a cikk-cakk, és a tranzisztorok mögött is van vezeték. Egyikre sincs szükség, javaslom ezeken módosítani.

javaslat.jpg
    
(#) nandika76 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 26, 2019 /
 
Köszönom, megfogadom, átrajzolom.
A meghajtó elfogadható vagy rajzoljam át hagyományos vonalvezetésűre?
(#) kanocos hozzászólása Feb 27, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítségetek kérném, elakadtam erősítő javításban. Csatoltam a kapcsolási rajzot és amit nem értek arról egy rajzot. A kiemelt rajz a 3dik oldalon van q23 és q24 tranzisztor esete. D15 és D17 diódát kiemelve a készülék működik. (center SL SR némítása, ez esetben készült a kézi rajz mérése is). Természetesen a tranzisztorokat kiemelve teszteltem működűképesek. Mit nézhettem el, mi lehet a gond?
(#) mek-elek válasza kanocos hozzászólására (») Feb 27, 2019 2 /
 
Ahogy néztem ez a készülék közel 20 éves.
Nem gondolnám, hogy csúcsminőségű elektrolitkondik lennének benne. Gondolom melegben is része volt. Figyelembe véve az elektrolit kondenzátorok élettartamát, amit üzemórában a gyártó garantál, szerintem akár mindet kicserélheted benne, ha az eredeti hangjára vágysz. Aztán lehet javítani.
(#) mek-elek válasza mek-elek hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Kedves CHZ!
Talán tévedtem volna a készülék korában?
(#) Karesz 50 válasza kanocos hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 1
 
Q23,24 nem pnp tranzisztorok? Nem 2SAxxxx, Axxxx van ráírva? Szerintem el van rajzolva.
Akkor némít, ha a processzor kimenetén L szint van, vagyis a 22k-os ellenállások a földre húzzák Q23,24 bázisát, mint ahogy rajzoltad. A kollektorokon ebben az esetben 5V-nak kellene lennie.
A processzor 3-as 4-es kimenetén soha nincs 5-7V körüli szint? Ezt mérd meg elsőként.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2019
(#) CHZ válasza mek-elek hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 10
 
Nem értek egyet veled, nem ezért jelöltem!
Tudom nagyon elterjedt, hogy a régi elkokat cserélni kell azonnal, mérések nélkül, ezt butaságnak tartom. Sok régen gyártott kondik jobbak, tovább bírják, mint a mostani miniatürizált "selejtek". Sok kondi cserégetés, felesleges időtöltés és a beavatkozás során műhibát is ejthetünk. Jobb minőségű kondikat cserélhetünk gyengébb minőségűre. Barkácsolóknak sem javasolnám.
Hiba okát kell megkeresni, nem vaktában alkatrészeket cserélni, én ezt vallom!
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2019
(#) mek-elek válasza CHZ hozzászólására (») Feb 27, 2019 2 /
 
Tiszteletben tartva a véleményedet, mondanám az enyémet.
Abban a készülékben kizártnak tartom, hogy ennyi idő után nem lenne érdemes kicserélni, mérés nélkül, az ezeknél szokásos minőségű elektrolit kondenzátorokat.
Ha átlagosan napi 1 órát ment, amit furcsának tartanék, az évi 365 óra. 19 évre ez 6935 óra.
85C-osnál ekondinál ez saccra, ha a dobozban átlagosan 25C-fokot feltételezve, 85/25= 3,4x2000üó= 6800üó. Ezen mit akartok mérni? Na meg mit is mérnétek?
Kíváncsi lennék, hogyan szoktatok dinamikus viselkedést mérni?
A fentiek alapján fenntartom a véleményemet, remélve nem vált ki Bennetek ellenszenvet óckodásom e dologban.
A mostani alkatrészekről nem tartanám szerencsésnek az általánosítást.
Épp most vettem pufferkondikat. Volt 25Ft/darabért, meg 101Ft/darabért. Szerintetek ezek egyformák minőségre?
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2019
(#) CHZ válasza mek-elek hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 2
 
kanocos meghibásodott erősítő javítására kért segítséget, nem tuningolásra!
Kondik kicserélésével nem lett volna működőképes, ez a lényeg!
(#) krisz69 válasza mek-elek hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Idézet:
„Szia kondenzatorok cseréje sokban függ a hol letük és szerep körüktől. Pl: Egy kapcsoló üzemű táp egységben pl: 2 évente érdemes nagyfeszűltségű puffert cserélni. Meg egy 25 éves erősitőbe MM kondenzatorok állapota igen csak kételyeket szokot vonni maga után.”
(#) kanocos válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
q23,q24 pnp tranzisztorok, 2N5401. Van más feszültség, pl relék behúzásáig 2,9V majd relék húznak esik vissza 1,2Vra. Nagyobb feszültséget nem mértem az M62446 kimenetein.
(#) mek-elek válasza CHZ hozzászólására (») Feb 28, 2019 2 /
 
Ha egy készüléket az eredeti tudásához közeli állapotba szeretnénk hozni, azt nem nevezném tuningolásnak, legfeljebb nagyfelújításnak. És amikor meghibásodás történik, mint ez esetben is,
az keletkezhet pont a rossz elektrolitkondenzátorok miatt is.
Persze, hogy kinek mi a lényeg ilyen esetben, ebben nem foglalnék állást.

Sikeres javítást kívánok Nektek!
(#) Alkotó válasza mek-elek hozzászólására (») Feb 28, 2019 1 / 2
 
Amikor "rossz elektrolitkondenzátor"-t említesz, és a meghibásodást az alkatrész korára vezeted vissza, akkor melyik paraméter(ek) változására gondolsz?
(#) Karesz 50 válasza kanocos hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
Igen, az pnp tranzisztor és ha le van zárva akkor nem némítja a bemenetet. Akkor zár le ha az IC kimenetén legalább 4.2V van. Ellenőrizd le, hogy az IC 5-ös és 30-as lábán megvan-e a 6.9V, valamint a 42-es lábán az 5V. Ha tápfeszültségek rendben vannak akkor az IC rossz, vagy rendszervezérlőtől kap hibás adatjelet, amivel nem tudunk mit kezdeni szerintem.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2019
(#) kanocos válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
A tápfeszültségek rendben vannak. Ami érdekes, hogy a két relét is ugye ugyanilyen kimenet vezérli és ott is 1,2V van és azt tudja vezérelni rendesen. Amit egyáltalán nem értek amit a csatolt rajzon is lerajzoltam, hogy megvan a +5V tápfesz az addig oké a bázisra igazán az IC kimenete megy ami 1,2V viszont 4V feletti érték van rajta.
(#) rihekopo32 válasza mek-elek hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
Idézet:
„Kíváncsi lennék, hogyan szoktatok dinamikus viselkedést mérni?”

Mekhallgatjuk. És ha nincs felhők susogása, gőzölgő levesillat a fülünkben csak akkor cseréljük.

Persze kondenzátort simán cserélsz azért, hogy a készülék eredeti hangját hallhasd.
Másik forumban meg tárgyalod, hogy még egy 10 centis drótadrab cseréje is befyáslja a hangot.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2019
(#) Karesz 50 válasza kanocos hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
Ezeket a feszültségeket kellene látnod helyes működés esetén. Pirossal írtam ha némításban van és zölddel amikor nincs.
(#) kanocos válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Q24es bázisán milyen feszültségnek kellene lennie? Ha jól gondolom "magas" szintnek kell lenni, de pont itt a gond, hogy a bázison 4,2V van és az kollektoron mégis 5V jelenik meg.
Következő: »»   2147 / 2487
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem