Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   149 / 161
(#) nagy hoho hozzászólása Márc 6, 2019 /
 
Ha egy DRV8825 vezérlőt összekötök egy NE555-el készült step generátorral akkor ennek működnie kell? Mert ha a shieldbe dugom akkor megy az 555-el. Kap 20 Volt motor feszt. Fault nincs bekötve, Enable testen, M0 M1 M2 testen, reset, sleep össze kötve. Dir 5 Volt, stepre az 555 3-as lába. Motor nem forog, ami jól van bekötve mert a shildel meg. Az áramkorlátot sem tudom beállítani, a kis trimeren feszültség nem mérhető. Van ötletetek?
(#) Pali79 válasza nagy hoho hozzászólására (») Márc 7, 2019 /
 
(#) nagy hoho válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 7, 2019 /
 
Nem egészen az enable testen, a reset és a sleep re nincs 5 volt, csak egymással vannak összekötve.
(#) pisti válasza Bakman hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Mit jelent és hogyan kell használni a töredékfordulatok törlését. Mikor törölni akarom az addigi töredéklépést akkor a valamelyik csapra adok egy HIGH jelet egy kis időre?
(#) pisti hozzászólása Márc 12, 2019 /
 
Az előzőhöz kapcsolódva merült még egy kérdés fel. Mikor kell az Enable kivezetésre HIGH jelet adni?
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Benne van az adatlapban:
Idézet:
„Enable Input: This input turns on or off all of the
FET outputs. When set to a logic high, the outputs are disabled.”
(#) pisti válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Olvastam, de nem értettem minden részét. Ezért kértem itt segítséget.
Most nem kerültem közelebb a problémámhoz.
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Mi nem világos? Ha magasra húzod az Enable lábát, kikapcsolja a kimeneteket.
(#) pisti válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Ezt értem most már. A töredékfordulatokat hogyan nullázzam?
A motor mozgat egy kart. A program elején szükséges a pontos pozíció beállítására. Ezt egyenként léptetéssel oldom meg. Mikor a pontos helyen van akkor lehet, hogy nem teljes lépés állapotában vagyunk. ezt kell törölni, nullázni. Erre keresem a megoldást.
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Attól tartok ezt meg én nem értem. Mivel vezérled a mozgást?
(#) pisti válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
A beállítási részben billentyűzet két gombjáról, ha kész akkor egy harmadik billentyűvel lépek ki a beállító módból. Ezt követően már teljes ciklusok lesznek csak és az már programból megy.
Ezért kellene a darab ciklust töröltetni.
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Na próbáljuk ezt megfejteni közösen. Mit értünk pontosan "töredék cikluson"?
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2019
(#) Elektro.on válasza pisti hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Ezt nem értem én sem. Már egy ideje gondolkodok rajta, de nem írtam nehogy valaki hü.. nézzen mert értem.

Lehet, hogy mikro lépésekre gondolsz?
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2019
(#) Pali79 válasza Elektro.on hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Ugye-ugye.. Nekem is piszkálja a csőröm... Biztos valami tök egyszerű dolog, csak írásban, látatlanba elég nehéz.
(#) pisti válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 13, 2019 1 /
 
Igen! Mikor 16-od mikrolépésen vagyok. Elnézést a pontatlan definiálásért.
(#) Bakman válasza pisti hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Nem teljesen érthető számomra sem, miért is kellene ezt nullázni. Ha pozícióba állítottad a motort és nullázod a vezérlőt, elugrik a pozícióból valamerre. Mozgatáskor pedig a nullázott pozícióból lépsz X lépést előre vagy hátra. Nem?
(#) pisti válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Holnap kipróbálom.
(#) freechat hozzászólása Márc 28, 2019 /
 
Van egy kis léptetőmotorom nyomtatóból 4 vezetékkel.
Egy nodemcu-val szeretném forgatni amihez van egy motor shield.
Annyit kell tudni róla, hogy két H-hidat tudok vele vezérelni így a négy vezetéket szépen rá lehet kötni és variálhatom, hogy melyik milyen polaritással és milyen PWM-el kapjon áramot.
Feltúrtam az egész netet és találtam is olyan megoldást amit bár nehezen lehetett átültetni, de forgott tőle.
A probléma az, hogy nagyon "rángat". Lehet ezen finomítani, hogy inkább forogjon és hirtelen lépjen egyet?
(#) Pali79 válasza freechat hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Erre a feladatra valók igazán a léptetőmotor meghajtók. Az A4988 16-os, míg a DRV8825 32-es mikrolépést tud, hogy csak a legapróbbakat említsem. Persze az sem mindegy, hogy a léptető hány fokot fordul egy step jelre. Az átlag 1,8°-os, de volt már nálam olyan nyomtatóból bontott jószág ami 15°-ot (!!!) lépett egy jelre.
(#) Peter65 válasza freechat hozzászólására (») Márc 29, 2019 /
 
Valószínűleg lehet rajta finomítani, de ahhoz pontosabban kéne tudni, hogy mit csináltál. A hardverről, a motorról, a vezérlési elvről konkrét adatok kellenének. Áramszabályozás nélkül is ki lehet előre számolni, hogy milyen pwm-mel kb. milyen áram fog kialakulni, és eszerint vezérelni a motort. Persze korrektebb, ha áram-szabályozottan hajtod a motort. És Palinak is igaza van abban, hogy egy kész vezérlővel ez sokkal egyszerűbb lehet.
(#) pisti hozzászólása Ápr 27, 2019 /
 
Sziasztok!
Az A4988-as vezérlővel működtetem a bipoláris motorom. Gyönyörűen működik. Mikor nem kell forgatni, akkor, hogy ne terhelje az elemet az Enable lábat HIGH állapotba tettem és csak akkor váltok át LOW-ra ha forgatni akarok. Ez így működtethető-e?
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Elméletileg igen, de nem jobb egyből a tápját kapcsolni egy FET-tel? Így biztos nincs fogyasztása.
(#) Bakman válasza pisti hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Jó lehet akkor, ha nem probléma hogy stabil állapotba ugrik a motor, amikor nem kap áramot.
(#) pisti válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Mit értesz az alatt, hogy "stabil állapotba ugrik a motor, amikor nem kap áramot."?
Microsteppet használok és nem vettem észre, hogy pozíciót téveszt. A FET-tel elegendő a pozitív tápot lekapcsolni? Akkor maradhatna a programban végig az Enable LOW szinten.
(#) pipi válasza pisti hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
Hali!
A microstep az két "valós" lépés közti állapot, fenntartása áramot igényel.
érdekes eset pl ha a mikrolépéssel pont a két valós lépés között félúton vagy, ilyenkor melyik irányba fog átugrani az áram megszünésekor?
(#) pisti válasza pipi hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
Erre gondoltam és a megállásokat úgy terveztem meg, hogy azok mindig egész lépésre jöjjenek ki. A ciklusszám mindig osztható 16-tal.
Ha tört lépésnél kapcsolom le a tápot akkor visszakapcsolásnál egészről indul vagy "tudja", hogy tört részen áll? Pl., ha 16-os mikrostepben dolgozom és mégis meg kell állítani a motort 12. ciklusban. Ilyenkor ha újra kapcsolom a tápot akkor 13-ról vagy elölről indul?
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
A meghajtó soha nem "tud" semmit. A vezérlő elektronikának kell tudnia, hogy mikor merre mennyi lépést kell tennie. Ha nincs visszacsatolás a motortól akkor úgy is csak saccolás.
(#) Massawa hozzászólása Máj 8, 2019 /
 
Egy kérdés. Egy olyan berendezést terveztem és épitettem meg amiben egy léptetö motor meglehetösen ritkán tesz néhány lépést. Az idö többségében áll. Hogy a motor ne melegedjen feleslegesen az elsö kodban amikor a motor elérte a kivánt poziciot azonnal lekapcsoltam a tekercsekröl az áramot. Ennek az lett a következménye, hogy a motor nem mindig ott állt meg ahol kellett volna. Ha rajtahagyom a tekercsáramot akkor minden rendben van, de a motor eléggé melegszik.
Ki hogyan kezelné ezt a gondot. Sajnos nincs már extra szabad portom a procin igy valami más megoldás kellene. A meghajto áramkörben nincs áramkorlátozo, de azt is kezelni kellene.
Kösz.
(#) Pali79 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Szerintem mindenképpen az árammal kell játszani. A meghajtókon szokott lenni áram beállítási lehetőség, azt szokás úgy beállítani, hogy csak langyos legyen a motor.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2019
(#) antikzsolt válasza Pali79 hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Én úgy halottam hogy a fékező áram az 50% szokott lenni a léptetéshez szükségesnek. Bár szerintem akár elég lehet a 30-40% is.
Következő: »»   149 / 161
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem