Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Lapozás: OK   35 / 38
(#) erbe válasza Menyus113 hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
Ez valóban egy másik világ. Kicsit utánanéztem. Nem is egyszerű.
Mazzer Major
Itt azt írják, hogy automata és elektronikus változatban is kapható. Automatából van 1 és 3 fázisú. Elektronikusból csak egyfázisú. A tied milyen?
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2018
(#) omeli hozzászólása Szept 10, 2018 /
 
Sziasztok,csőszivattyú fordulatszámát szeretném csökkenteni,kinéztem egy frekvenciaváltót 1 fázisú bemenettel és 3 fásisú kimenettel,egy rajzot találtam és az egyfázisú motort a 3 kimeneti fázisra kötik rá, müködhet ez igy?A szivattyu 1100Wattos.
Erről lenne szó:
https://www.aliexpress.com/item/2-2KW-220V-VFD-Inverter-Frequency-C...fyAB=0
Vagy mit javasolnátok?előre is köszönöm.

01.jpg
    
(#) pipi válasza omeli hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
A másik topicot olvastad, ahová ugyanezt feltetted?
(#) sct hozzászólása Okt 9, 2018 /
 
Sziasztok !

Van egy Black & Decker KS999 dekoírfűrészem, amiben a fordulatszám szabályzó már többször elromlott. A fordulatszám szabályzást egy tirisztoros áramkör valósítja meg.

Az áramkörben van egy változtatható ellenállás, néhány egyéb ellenállás , pár kondenzátor, dióda és egy tirisztor meg egy kapcsoló ami áthidalja az áramkört, bekapcsolt állapotban a fűrész max. fordulaton megy és a tirisztor nem szabályoz.

Ha alacsonyabb fordulaton megy a gép, mert éppen az kell, előfordul, hogy a lap megszorul, ilyenkor a motor nagyobb áramot vehet fel egy két pillanatig, és ez elég ahhoz, hogy a tirisztor elromoljon. van, hogy 10 perc után kimegy, a tirisztor csak a csere segít.

Ilyenkor a gép csak max. fordulaton tud üzemelni. Már háromszor cseréltem a tirisztort egyszer az összes áramköri elemet is kicseréltem, de nem segített , egy két lapszorulás és lehet tirisztort cserélni. ( Tiristor BT150 )

Mi lehet az oka a tirisztor elszállásának, esetleg milyen áramköri elemmel lehetne védeni a tirisztort. Ha más fajta tirisztor teszek bele akkor a többi áramköri elemet is cserélni (változtatni ) kell .

A fűrész kb 8 éves de összesen 2 órát sem ment.

A segítséget előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2018

KS999E.jpg
    
(#) Mate78 válasza sct hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Talán egy kis hűtőlemezt, amekkora csak elfér rá lehetne szerelni, lehet segítene.
(#) ferci válasza sct hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Szia!
Ami elfér, egy kis U alakú hűtő biztos használna neki, de én betennék egy BT139 / 800-at, tovább tartana..
(#) StMiklos válasza sct hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Szevasz!

A BT139 az TRIAC, de ki gondolná, hogy a BT150 az tirisztor, nem is akarom elhinni, viszont jó bele a BT151 12A, az eredeti 2,5A. (Kérdés az eredeti gyújtóáramkör viszi-e?)
Hűtőbordát neki, akárhány amperes a tirisztor, nem árt neki és akkor kb örök élet...

Üdv: StMiklos
(#) ferci válasza StMiklos hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Ja, ezt elnéztem hirtelen... - de lehet, hogy ebben a verzóban így is elmenne ( fordítva biztos csak félhullámban..)
(#) Sebi válasza StMiklos hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Ezt nem is értem, hogy merészeltek betenni körfűrészbe 2,5A-es típust (talán a leírás utal rá, hogy lágy indításnak szánták). Egy ilyen univerzális (soros) motor megfogva lazán felvehet 20A-t is.
12A-es biztosabb (nyilván graetz átlójában van és így látja el a gyújtókört is árammal, tehát azt nem kell módosítani), 16A-es gyors kismegszakító eséllyel védheti.
(#) pisti89 hozzászólása Ápr 4, 2019 /
 
Sziasztok

Az jutott eszembe, hogy csinálni kellene egy polírozógépet.
Épp szükségem lenne egy gépre, nézegettem a neten és eléggé meglepő hasonlóságot mutat a flexekkel.
Nem tudom valaki foglalkozott-e már a témával, de megosztanám az elképzelésem.

Ugye a flex fordulata magas, le lehet szabályozni, de kb 10-30% körül kellene pörögnie, hogy megfelelő legyen a fordulat, hát nem is tudom, hogy mennyi erő maradna benne.
De mi van akkor ha az állórészt egyenárammal hajtanám (könnyen szabályozható a "mágnes" gerjesztése), a forgórész is kaphatna DC-t, amit szintén lehetne szabályozni.

Tudom, a gyári gép excenteres, a flex nem.

Ötleteket várok, le is beszélhettek (ha alátámasztott az indoklás).
(#) superuser hozzászólása Ápr 4, 2019 /
 
Nem mindegy mit akarsz polírozni. Más gép kell egy gitárhoz, más az autó polírozáshoz és megint más a modell vasutak alkatrészeihez.
(#) Sebi válasza pisti89 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Nem probléma a 10%-ig való fordulatszám csökkentés, ha teszel egy jeladót (pl.: tachogenerátort, vagy hall-elemet kis mágnesekkel) a tengelyre. Így a változó terhelés ellenére azonos fordulatszám tartható.
(#) uniman válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
10%-os fordulatszámnál meg a megfelelő hűtés hiánya miatt a motor akár le is éghet...
(#) Sebi válasza uniman hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Így igaz... Ész nélkül nem lehet nyomni.
Az én Triplex 12V-os kis fúróm 24V-ról tirisztoros szabályzóval 30 éve megy. Amikor a 3-as fúró áthatol a vaslemezen, megvillan a műhelyben a fénycső 30A-t vesz fel.
(#) Peter65 válasza pisti89 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Meg lehet csinálni amit írtál, de az is igaz, amit többiek írtak.
Ha a soros gerjesztésű univerzális motort átalakítod külső gerjesztésű DC géppé;
- a gerjesztő tekercs ellenállása viszonylag kicsi, kb. 5...10V nagyságrendű gerjesztésre lesz szükséged
- nem írtad milyen tápegységgel táplálod a forgórészt, de figyelembe kell venni, hogy viszonylag kicsi a forgórész induktivitás, tirisztoros áramirányítóval nagyon nagy lehet az áramhullámosság
Ha meghagyod soros motornak, de DC tápfeszültségről táplálod, akkor fordulatszám érzékelő nélkül az áram és feszültség értéket mérve és azok szerint beavatkozva is lehet viszonylag fordulat tartó hajtást készíteni. Valamivel egyszerűbb a szabályozás, mintha ugyanezt AC szaggatóval próbálnád megvalósítani, és némi teljesítmény növekedésre is lehet számítani.
(#) jdani hozzászólása Aug 22, 2019 /
 
Sziasztok. Néztem a kapcsolásokat, van itt több féle.
Egy 230V 700W csőszivattyú erejét, tehát fordulatát szeretném szabályozni. (túl hamar, túl nagy nyomást csinál)
Milyen kapcsolást ajánlotok?
(#) Peter65 válasza jdani hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Szia!
Tudod azt, hogy milyen motor van a csőszivattyúdban? Ha van erről infó, akkor írd meg, mert enélkül nem lehet érdemi választ adni. Ha nem tudod, akkor kellene a szivattyú típusa, vagy legalább egy fénykép, az előrébb jutáshoz.
Minden infó nélkül egy triakkos lágy-indítóval lehetne próbálkozni, hogy a bekapcsoláskor a nyomás lassabban, fokozatosabban alakuljon ki. Ez csak lágyindító lenne, nem alkalmas minden motor tartós fordulatszám szabályozására.
(#) Tomi111 válasza jdani hozzászólására (») Aug 23, 2019 / 1
 
Lehet egyszerűbb egy golyóscsap a nyomó ágba és lefojtani vagy motoros szelep és távolról állítható.
(#) jdani válasza Tomi111 hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Akkor a motor csak feleslegesen erölködne..
Ez a típus.
(#) VIM válasza jdani hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Szia! A megfelelő kútba a megfelelő szivattyút kellene telepíteni. A szivattyúk általad említett szabályzása nem használatos megoldás. A szereléskor a csövek irányváltoztatásához íveket kell használni, nem könyököt. A felszálló csőnek többségében KPE csövet javasolnak ami 10 bárt is elvisel. Az átmérőket is szem előtt kell tartani és ha szűkíteni kell, csak a tápszakasz végén ajánlatos. Szerintem ezekben a szivattyúkban állandó üzemi kondenzátoros motor van és annak fordulatát nem lehet csak frekvenciaváltóval szabályozni. (n=60 X f/p)
(#) klenósanyi válasza jdani hozzászólására (») Aug 26, 2019 / 1
 
Nyugodtan fojtsd meg a kimeneten egy golyóscsappal. Nem fog jobban erőlködni, sőt kevesebb lesz az áramfelvétele. Centrifugális szivattyúknál bevett gyakorlat. Van olyan nagy teljesítményű szivattyú ahol gyári előírás egy fojtószeleppel beállítani az üzemi áramot, -ha nem fojtod meg, leég. Aki nem hiszi, tegyen egy ilyen szivattyúra egy amper mérőt és játsszon a kimenet fojtásával. A térfogat kiszorításos elven működő szivattyúkat /pld. dugattyús, fogaskerék szivattyú/ nem lehet ilyen módon fojtani, azok valóban túlterhelődnek.
(#) Peter65 válasza jdani hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
A szivattyúban az itt található info szerint aszinkron motor van. Az egyfázisú aszinkron motor fordulatszám-szabályozása nem egyszerű, főleg nem úgy, hogy a motor kivezetéseihez (fő és segédfázis) nem férsz külön hozzá. Én sem tudok jobbat ajánlani a lefojtásnál.
(#) Moderátor hozzászólása Fonyódi hozzászólására (») Aug 29, 2019
 
A mondatkezdő nagybetűk használata kifejezett elvárás.
E-mail, postai címet, telefonszámot nyilvánosan nem írunk ki.
(#) Tomi111 válasza jdani hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Én is lefojtást javasoltam, viszont a linkeden csavarszivattyú van. Azokat nem ismerem, de nem biztos, hogy le szabad fojtani...
(#) zolika60 válasza jdani hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Szerintem frekvenciaváltóval próbálkozz, vagy másik szivattyúval.
(#) klenósanyi válasza Tomi111 hozzászólására (») Aug 30, 2019 / 1
 
Hoppá, ezt benéztem, nem nyitottam meg a linket. A csavarszivattyút nem szabad fojtani!
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019
(#) Epu2 válasza jdani hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Ha centrifugál a szivattyú, a kimenetet szűkítve, (szivattyúnál közvetlen) csökken a terhelése, teljesítménye. Más típusúnál csak visszafolyással csökkenthető a teljesítmény.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2019
(#) balint730 hozzászólása Ápr 30, 2020 /
 
Sziasztok.
Adott egy Parkside PDSSE 550 A1 (550W) ütvecsavarozó.
Egyes csavarokhoz túl erős ezért csökkenteni szeretném a nyomatékát. Arra gondoltam egy fordulatszám szabályozással csökkenteném a fordulatszámát, ezzel együtt a nyomaték is csökken.
Ez működhet? Ha igen, tudnátok ajánlani egy kapcsolást hozzá?
(#) pipi válasza balint730 hozzászólására (») Ápr 30, 2020 /
 
Hali!
Gyanítom kefés motor van benne ahhoz jó egy triakos fázishasítós cucc, mint a porszivóban is
pl: Bővebben: Link
Egy ilyet bedobozolsz, rá konnektor dugó meg aljzat, és ebbe dugod a tekerentyűt
(#) lithium hozzászólása Jún 10, 2020 /
 
Sziasztok!
Van egy 700W os asztali fúróm egyfázisú kefés motorral. Sajnos a vezérlése elromlott. ( terheléstől függetlenül tartotta a beállított fordulatot) A vez. panelt kioperáltam a mű"gyantából" egy HR7P169B tipusú MCU van rajta ami egy BTA12 triac kal szabályozza a motort, aminek tengelyén lévő jeladoktól kapja a jelet. .Fentebb Sebi hozzászólása-ban utal rá hogy meg lehet ezt valósítani.
Szóval ezt a gyári cuccot szeretném kiváltani. ( próbálkoztam ezzel de terhelére nagyon belassult.)
Mit javasoltok?

schfs.jpg
    
Következő: »»   35 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem