Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Klíma beszerelése, fűtés-hűtés házilag
Lapozás: OK   73 / 104
(#) cimopata válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Most nézem hogy kellene még egy digitális vákumérő ami mutatja a vákumszintet :S

Amit még szerettem volna kérdezni, hogy a H tarifa igényléséhez ha olyan típusú a klíma ami alkalmas a H tarifára akkor mi a pontos menete a dolognak? A végéről megközelítve kijön az E-on lecserélni az órát de gondolom kéri a hivatalos beszerelő papírokat a klímáról nemdebár vagy őket csak a villamos része érdekli?
Vagy a klíma villamos részér kell hogy egy regisztrált villanyszerelő kösse be? A klíma gázcső és vákumozása lehetnének saját kivitelezésű?
(#) StMiklos válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Szevasz!

Ilyesmire gondolsz?
Olykor persze nem árt némi ellenőrzés, mert kényes jószágok..
Itt és akkor nem állt rendelkezésre "finomabb" szivattyú.
Azért ha becsukom a nagykönyvet, lehet enélkül is dolgozni, bár egy ilyen szivattyú (több, mint 10 éves és nem kínai) nem hátrány.
Sajnos a javításnál már nem lehetett elérni az eredeti specifikációt, de azért elégedettek vele.


Üdv: StMiklos
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2019
(#) kaqkk válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Idézet:
„mi a pontos menete a dolognak?”
Sajnos erre nem tudok válaszolni , mi csak felszereljük-javítjuk a klímákat az ügyintézés már a gazda dolga ...
(#) StMiklos válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Szevasz!

Na, az a másik, a colos cső.
Bár tudom a meghúzási nyomatékokat, sose használtam, rengeteg éve nem is volt divat, igaz ma sem.
Ugye, az ember kezében van a nyomaték (mondom én nagyképűen, de azért az ebből eredő meghibásodási arány talán engem igazol), de amikor az első colos csövet peremeztem, húztam meg, meglepődtem.
A szokásos "nyomatékú" meghúzás helyett, azt még el nem érve olyan érzésem volt, mint amikor érzi az ember, hogy el fog szakadni a csavar, na itt abbahagytam.
Ez kb. 10 éve volt, azóta is hibamentes, jó barátomé volt, ha gondja lett volna nekem szól, de 2-3 havonta egyébként is találkoztunk.
Na ennyit a colos világról, ennél talán cifrább az alucső, de ez nálam kimarad, vigye, aki akarja.

Üdv: StMiklos
(#) dB_Thunder hozzászólása Máj 19, 2019 /
 
Sziasztok!

Gyors kérdés!
A beltéri kondenzvizét a lefolyóba akarom vezetni.. Van szifon, bűzelzáró a beltériben, vagy nekem kell csinálnom a csővezetékben?

Köszi a gyors választ!
(#) kaqkk válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Neked kell csinálni , a beltériben csak "cseptálca " van
(#) tibibalogh520 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Szia! Nincs bele építve, és neked sem szabad a csőre közvetlenül szifont kialakítanod!
Csak is szabad kifolyással csöpöghet!
A korrekt megoldás, a "Bojler szifon".
Természetesen ennek van egy olyan hátránya, hogy mikor a klíma nem üzemel, akkor a víz kiszárad belőle, ezért utána kell tölteni, hogy a szag ne árassza el a lakást.
A baktériumok, és gombák megtelepedése miatt nem megengedett a cső közvetlen szifonnal való zárása!
(#) dB_Thunder válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Köszönöm a gyors választ!

Természetesen nem a beltéri magasságában, hanem kb 1.5 méterrel lejjebb akarok szifont beépíteni!

Most néztem, van direkt cseppvízhez de azt drádálom, lehet hogy golyós "Bojler szifon" lesz a kiválasztott..
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2019
(#) kaqkk válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
És amikor új épületben előszerelik a klímát a nappali közepén , hova folyik a víz ? Golyós bűzelzárón keresztül a lefolyóba ! Nem tudom honnan veszed hogy nem szabad szifont tenni a cseppvízre ... Azért van az évenkénti karbantartás hogy kifertőtlenítsd a beltérit- a cseptálcát és a bűzelzárót ha van ...
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2019
(#) tibibalogh520 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Kicsit félre értettem a kérdező kérdését...
Arra gondoltam, hogy esetleg a kondenz csőbe akar egy "U" alakot eszközölni szifon gyanánt falba süllyesztve...
(#) kaqkk válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
20 éve amikor még nem volt golyós cseppszifon ...az u alakú bűzzárat használtuk , nagyon sok klíma készült akkoriban ilyen módon (más megoldás nem volt)
(#) Macsek71 hozzászólása Máj 20, 2019 /
 
Bűzzárhoz kapcsolódna a kérdésem:

Valaki járt már úgy, hogy nem kívánt látogató (rovar) jött be a lakásba a klíma kondenzcsövén keresztül? Ezt megakadályozni egy ilyesmivel ? Vagy kellene legyen valami "akadály", csak nálam nincs beszerelve ?

pár éve minden tavasszal 4-5 cm-es darázsféle "jelenik* meg" a szobában ... Más nyílást nem találok, a klíma kifolyójára gyanakszom ... bemászik- nem tud megfordulni- a szobában megjelenik...

*megjelenik - iszonyat zümmögéssel dönget az ablak felé ... kiengedem ( békés vagyok hadd éljen) többnyire újra előkerül.
(#) kaqkk válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Sajnos ha betalál akkor nem igazán lehet megakadályozni (gondolom közvetlenül ki van vezetve a kondenz cső ). Jártam már úgy hogy a klíma bent folyt mert a gazda egy gézlapot rakott a kifolyóra a nem hívott látogatók kizárása okából , és a géz átnedvesedve egy légmentes dugót alkotott ami tökéletesen megakadályozta a víz kifolyását . Karbantartáskor is nagyon sok helyen találunk pókfészket a kifolyócsőben .... A golyós cseppszifon akkor használható ha legalább 30cm hosszan függőleges a kifolyócső a klíma alatt ..
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2019
(#) Macsek71 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Igen "egyenesen" kimegy a kondenzcső, majd az erkélyen esik 1.5m, majd még 1,5m vízszintesen ..

Pókfészket vidéki ismerősnél szoktam kipiszkálni a csőből...
Szerintem bevezetem a "használaton kívüli dugózás" műveletet
(#) kaqkk válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Az nem rossz ötlet , csak ne felejtsd el használat előtt kivenni .
(#) Villanymozdony hozzászólása Máj 28, 2019 /
 
Sziasztok!
Ha veszek egy split-klímát, akkor ha jól tudom a csomag tartalmaz néhány méter oda-vissza rézcsövet, és a kültéri kompresszorában meg a hőcserélőében benne van a hűtőközeg.
Ilyenkor az összekötő cső végei peremezve vannak, vagy azt nekem/ismerősnek kell megoldania?
Néztem pár amerikai klímaszerelős videót, ahol házilag kötnek be ilyen klímákat. A rendszert a kültérire csatlakoztató szelepen keresztül természetesen ki kell vákuumozni, (két "sorba kötött" hűtőgép kompresszor alkalmas rá elvileg) esetleg közben feltölteni nitrogénnel hogy nem ereszt-e majd újra kivákuumozni.
Ha rendben van, elzárjuk a kivezető szelepet (nem tudom mi a hivatalos neve) akkor meg lehet nyitni a csapokat és feltöltődik a rendszer többi része.
A kérdés tehát, hogy a peremezés gyárilag megvan-e ilyen esetben és milyen speciális szerszámokra lehet szükség a klímatechnikai szelepen kívül?

Tudom, itt nem lehet klímát venni "csak úgy" de Európában máshol is lehet kapni, egyedül a garancia vesztést kell lenyelni, egyébként is inkább elméleti a kérdés, véleményeket és ötleteket várok.
(#) kaqkk válasza Villanymozdony hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Ma már nem adnak rézcsövet a klímákhoz, rájöttek hogy értelmes klímás nem használja . Vékony volt a csőfal 0,8mm és hollanderek 1 éven belül szétrepedtek ,ezért inkább 1mm es falú csövet rendes hollandert használunk ,és magunk peremezünk . Ehhez érdemes beszerezni egy lamellás permezőt egy görgős csővágót és egy csősorjázót (vagy elkérni egy ismerős klímástól ) ja és a vákuumolás lehetőleg klímás csaptelepen keresztül történjen .Viszont ha már kéziszerszámokat tud kérni az ember akkor már a vákuum szivattyút is el kell kunyizni . Amit azokon a videókon látsz az nem szerelés ,csak kókányolás! Ha felrakod a klímát (garanciavesztéssel) és egy hónap múlva elengedi a gázt, hívhatsz klímást aki megcsinálja rendesen a peremezést feltölti újra gázzal és majdnem annyit elfog kérni mintha ő szerelte volna fel, és meg is érdemli !
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2019
(#) Villanymozdony válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Értem.
Sajnos ez a peremezéses megoldás nem szimpatikus nekem, nem tudom miért terjedt ell.
Sokkal jobb lenne, ha forrasztható csonk lenne a klímákon, amit keményforrasztással kell összekötni. Soha az életben (nyilván túlzás) nem menne el a gáz.
Lenn a telken van egy BK-2000 klíma, közel 40 éves a gázzal együtt. A hőcserélőn van apróbb rohadás az alu lamelákon, de a rezet nem éri el. Hibátlanul működik, igaz ritkán megy.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2019
(#) kaqkk válasza Villanymozdony hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Idézet:
„Sajnos ez a peremezéses megoldás nem szimpatikus nekem”
Majd rájönnél miért terjedt el ha naponta kétszer fel kellene cipelned a forrasztót az 5. emeletre , ha jól van megcsinálva semmi probléma nem lehet a peremezéssel . Többszáz klímát felszereltem már de talán ha 10 ből ment el gáz , azok közül kb 5 volt ami gyári csővel lett szerelve ...

.
(#) molnarf válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Biza problémák vannak a peremezéssel, én 20 éve nem használom a hollenderes illesztést, forrasztom mindig és meg nem volt panasz miatta!Nem állítom azt, hogy nem jó ez a megoldás de mivel rengeteg fellazult vagy repedt hollendert találtam javítások során azt tudom , hogy forrasztva a legjobb.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2019
(#) kaqkk válasza molnarf hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
A "titok" az hogy jó minőségű peremezőt kell használni , a csövet (1mm es falú!) mással nem dolgozunk kisorjázni, és olajozni kell a peremezőt (ja és a jó minőségű hollander sem mellékes) Javítás során én is sok (gyári, a klímához kapott hollandert cseréltem már le ,repedés lazulás miatt )
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2019
(#) Villanymozdony válasza molnarf hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
A hollanderes illesztést hogyan tudod elkerülni? Hova lehet forrasztani?
(#) kaqkk válasza molnarf hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Azt még megértem hogy levágod a beltériről a menetvéget és ráforrasztod a rézcsövet , ha rövid a csőszakasz még életképes is lehet (de ha javítani-cserélni kell a beltérit majd anyázol) a klíma alatt forrasztani örömünnep! Egy mondjuk 12m es csövezésnél , vagy előszerelt (bevésett csövezésnél hogyan forrasztod ?) A kültéri szelepeit nem éri hősokk ? Vagy az 5. emeletről kilógva még a vizes ronggyal is kínlódsz ? Szeles időben hogy forrasztod a kültérire a csöveket ? Havonta 1 szerelésnél még elszuttyog ez ember , de ha napi 2 -t kell felszerelni lakótelepen , meggondolja az ilyen "profi egyszerűsítéseket" Egyébként az autóiparban is használják a hollanderes kötéseket (ráadásul a fékcsöveknél! ha ott jó....)
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2019
(#) Villanymozdony hozzászólása Jún 10, 2019 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogyha adott egy ablakklíma, (Nem inverteres, BK-2000) melyen két ventilátorfokozat van, de a kompresszor nyilván ugyanazon a fordulaton megy kisebb ventilátorfordulatszám mellett is. A kisebb fokozaton kicsit hidegebb levegőt fúj, de a külső hőcserélő sokkal melegebb ilyenkor.
Ha jól gondolom nem érdemes kis ventilátorfokozaton használni? Így rosszabb a körfolyamat hatásfoka a nagyobb hőmérséklet-különbség miatt elvileg.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2019
(#) habazutty válasza Villanymozdony hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Szia!
Nagyon jól látod a helyzetet. A ventilátor sebesség csökkentésével csökken az átáramló levegő mennyisége és sebessége, ezáltal jobban lehül, ez alacsonyabb elpárolgási hőmérséklethez - elpárolgási nyomáshoz vezet. Viszont mivel egy motor van benne így erre van szerelve a kondenzátor hűtőventilátora is, tehát ennek is csökken a sebessége így jobban elengedi a kondenzációs nyomást - hőmérsékletet, melyet éreztél is. Mivel elpárolgás oldalon csökkent a nyomás, kondenzációs oldalon nőtt, így nagyobb nyomáskülönbségre dolgozik a kompresszor, több energiát emészt fel, melyet a kondenzátorban ad le. Némiképp árnyalja a képet, hogy a nyomáskülönbség növekedésével csökken a kompresszor szállítókapacitása, így a hűtőteljesítménye is, tehát a kondenzátorba szállított hő. Összeségében viszont a megfigyelésed helyes. Amennyiben a kondenzátor oldalon nem csökkenne a levegő térfogatárama, akkor kevésbé csökkenne a hűtőteljesítmény és jobb lenne a hastásfok. Mindez persze csak bizoyos hőmérséklethatárok között igaz.
Szerintem.
(#) Villanymozdony válasza habazutty hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Akkor egyet gondolunk, "érezni" hogy jobban erőlködik a kompresszor ilyenkor, más a hangja.
Nem járatom sokat egyébként,a hatásfoka sincs az egekben egy invertereshez képest de nagy melegben esténként lehűtöm vele az elég rossz szigetelésű (ezért jól átforrósodott) nyaralót, természetesen a nagyobb fokozatú ventilátort használva.

Más kérdés:
Villanybojlerrel termelem a telken a melegvizet. A padláson viszont van 40 fok is kb, feltettünk pár éve egy tartályt hogy majd a levegő felmelegíti, és a villanybojler csak ráfűt (külön van a bojler, és külön a padláson a tartály). Sok értelme azonban nem lett így, alig érezhetően melegít rajt a a levegő.
Most azon gondolkodtam, hogyha vennék egy split klíma kültérit (valami bontottat) és kialakítanék egy rézcső spirált, vagy ahhoz hasonló hűtőközeg-víz hőcserélőt, és azt tenném be a bojler fűtőszál helyére, akkor kevesebb mint a felét kellene fizetni a melegvízért. A kültéri kompresszora a vízben lévő réz kondenzátorba sűrítene, ott cseppfolyósodna a hűtőközeg, majd a kültérinek a hőcserélőjében párologna el, és így tovább...
A padlás 40 fokjából "sok hőt be lehetne szivattyúzni" a bojlerbe, és ott is hűvösebb lenne bár nem sok jelentősége van.
Szerintetek érdemes belevágni, vagy a hűtőközeg-víz hőcserélő házilagos méretezése és elkészítése túl bonyolult lenne?
(#) kaqkk válasza Villanymozdony hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Még annyit hozzátennék hogy az ablak klímáknál bevett szokás hogy egy közös ventilátor motor van aminek a tengely két végén van 1-1 ventillátor lapát az elpárologtató és a kondenzátor ventilátor , tehát ha kisebb a ventilátor fokozat a "beltérben" akkor a kültérben is ugyanúgy ...
(#) habazutty válasza Villanymozdony hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Nyílván meg lehet csinálni, de, ha csak nem vagy felfegyverkezve vagy nincs egy klímás cimborád, nem biztos, hogy gazdaságos megoldás.
Ha magamnak csinálnám, akkor a következőt tenném. Klíma beltéri bentre, hogy a házat hűtse, a kültériből a kompresszor nyomócsövét kivezetve lehetne a réz spirálba vezetni a hűtőközeget (itt a legmelegebb, túlhevített gőz van, akár 80°C-is lehet) innen menne vissza a kültéri kondenzátorába, illetve kell még egy bypass szelep, ami megkerüli a vizes hőcserélőt, hogy akkor is tudd használni a klímát, ha a víz már meleg. Ezen a szinten már érdemes egy hőmérséklet alapú kondenzációs nyomásszabályzást beiktatni a kültéri ventilátorhoz.

Ezt most csak "nagyhirtelen". Biztosan másnak, más elképzelés jut majd az eszébe és persze kicsit le van egyszerűsítve a dolog. Bár elnézve néhány gyári készüléket, azokat sem mindíg szokták túlbonyolítani...
(#) kaqkk válasza habazutty hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
Én egy lemezes hőcserélőt (svep) kötnék sorba a kondenzátorral két három forrasztás és ha nincs hőelvétel akkor sincs probléma (a gyári kondenzátor eredeti állapotában működik) Igaz hogy kell egy keringető szivattyú + ban de ez már nem tétel egy ilyen projektnél ...
Következő: »»   73 / 104
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem