Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   694 / 958
(#) Teaway válasza vottokar hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Az C+D, még kellene elé egy B-s is.
(#) vottokar válasza Teaway hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Akkor ezt rendesen elnéztem. Ott az adatlapon. Én meg csak azt néztem, hogy két osztályú és a betűkön átsiklottam. Még jó, hogy nem vettem még meg. Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem.
(#) chuck79 hozzászólása Jún 3, 2019 /
 
Sziasztok! Az előszoba mennyezeti lámpáját szeretném kicserélni, és egy kérdésem lenne a bekötéssel kapcsolatban. A régi lámpában egy sorkapocs volt, ide voltak bekötve a fali vezetékek, viszont az újban csak a két foglalat van összekötve, nincs sorkapocs. Ezek szerint az újban csak egyszerűen a foglalat sarkaira kell kötnöm a vezetékeket, a csavarokhoz? Úgy tudtam, csak sorkapoccsal rögzíthetőek ilyen vezetékek, de ezek szerint nem minden esetben?

Vagy akkor vegyek egy sorkapcsot meg vezetékeket, és csináljam meg úgy ahogy a réginél volt?

A falból amúgy csak két vezeték jön, védőföldelés nincs.

Mellékelek két képet, egyet a régi lámpáról egyet az újról, az a 3 képes.
(#) Johnycorp válasza chuck79 hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
Szia.

Ennek van témája, kár külön nyitni: Bővebben: Link

Egyébként igen, az egyik foglalaton (lampa_uj.jpg --> bal alsó ábra) ott is van a két hely a fázis és nulla részére. Egyszerű bedugós módszer. A földelésnek meg ott van a jelölés és hely a foglalat tartóján.

Azt nem mondom, hogy ez a bekötés annyira jó akkor, ha alumínium az a vezeték ami a lámpatesthez érkezik...
(#) chuck79 hozzászólása Jún 3, 2019 /
 
Köszönöm, mindjárt átrakom akkor. És igen, aluvezeték, a fele leégett, elég rövid maradt, de majd megpróbálom azzal. Ezekre a helyekre gondolsz?
(#) Inhouse válasza chuck79 hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
Rakhatsz sorkapcsot, vagy Wago-t, ha rövid a vezeték. Az alu és a réz vezeték ne érintkezzen közvetlenül. Ha a foglalat hátuljába bedugtad a vezetéket, utána nem biztos, hogy oldható a kötés. Se túl rövid, se túl hosszú ne legyen. Tömör vezeték szükséges.
(#) Inhouse válasza Inhouse hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
Idézet:
„Se túl rövid, se túl hosszú ne legyen.”
A blankolás...
(#) S I 76 hozzászólása Jún 4, 2019 /
 
Sziasztok!
Volna egy kis"nagy" problèmám!
Az áramszolgáltató órát ès kismegszakítót cserèlt.
Ami fönt volt BK 25A amit feltettek, E-on B 25.
A lènyeg, van egy 5.5kW csillag üzemü motorral szerelt szalagfűrèszem ami ezek után nem indul el, lekapcsolja a kismegszakítót.

Valaki volt-e, van-e ilyen helyzetben?
Hogyan lehet ezt a problèmát elhárítani?
Az e-on dolgozói kiszáltak megnèztèk ès közöltèk, hogy ezzel ők nem tehetnek semmit mert lakossági fogyasztónak nem szerelhetnek fel C karakterisztikáju kismegszakítót!
Bementem az ügyfèlszolgálatra ès szinte elhajtottak mint a magzatvizet!
Segítsetek!
Köszönöm!
(#) gyuszo válasza S I 76 hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Keress meg egy helyi regisztrált szerelőt és kérjél 32A-es csatlakozást.
Részleteket itt leírtam :Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2019
(#) Teaway válasza S I 76 hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
És ki ez az e-on, hogy ilyen kikötései vannak?? Elmű-Émász alapból C-t hozott nekem, pedig nem is kértem...
(#) Tomi111 válasza S I 76 hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Valóban az E-On alapból csak B típusút szerel fel, ha C-s kell, azt külön kell igényelni. Szerintem nálad ez lenne a megoldás, van erre nyomtatvány a honlapjukon, beírhatod, hogy a nagy teljesítményű géped nem működik a csere óta. Ez egy szerencsétlen helyzet, a régi kismegszakító többet bírt. A 32A-ra fejlesztésnek, amit gyuszo ír szerintem komoly anyagi vonzata lenne. 3 fázison 3x7A a különbözet, 21A-ra ki kellene fizetni teljesítménybővítést.
(#) gyuszo válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Idézet:
„kismegszakítót”

Igazad van,de én nem látok utalást 3 fázisra.
Ha pedig az van, ki kell egészíteni a kérdezőnek.
Idézet:
„nem szerelhetnek fel C karakterisztikájú kismegszakítót”

Nem látok többesszámot ( kismegszakítók ).
Egyébként 1 fázisra nemigen szoktak 3,5 kw-nál erősebb motort tenni.
Ez is ellentmondásos.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2019
(#) Tomi111 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Na ja. Igaz, de én az 5,5kW-os motor és a csillag kötésből gondoltam a három fázisra.
Meg az 5,5-es motor 3x25A-ról valószínű elindul, bár ha csillag kötésű a motor, akkor így direkben nem biztos.
(#) S I 76 hozzászólása Jún 5, 2019 /
 
Sziasztok!
Köszönöm, hogy reagáltatok a kèrdèsemre!
Igen, 3 fázisról van szó!
Bocsi azt hittem egyèrtelmű!
Szóval az e-on honlapján van lehetősèg a C25A megkèrèsère?
Ès ezt meg is szokták adni?
Ha van kèrelemre lehetősèg az ügyfèlszolgálaton mi a fenèèrt nem tájèkoztatják a fogyasztót erről?
(#) S I 76 hozzászólása Jún 5, 2019 /
 
Azt elfelejtettem, hogy arró, hogy van lehetősèg kèrni a C-s kismegszakítókat, nem tájèkoztattak de arról igen, hogy vegyek meg 3x7 A= 21A ami kb.100 ezer forint + a szerelès!

Ki van ez találva!
Közben utána nèztem a nyomtatványoknak, valaki tudja pontosan melyikkel kell ezt kèrelmezni?
Köszönöm!
(#) Tomi111 válasza S I 76 hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Ez a B - C csere is lehet drága, de nem tudom. Meg kell kérdezni egy regisztralt szerelőt! Nem tudom milyen a mérőhelyed? Új szabványos műanyag doboz, mert a régi fa szekrény, abba lehet be sem teszik. Meg kell érddklődni. Egyébként lehet olcsóbb lenne egy másik ( csillag-deltában indítható) motor, esetleg lágyindító, használt frekiváltó vvagy egyszerűen megemelt motorral indítani és felpörgés után ráengedni a szíjra. ( utóbbi lehet hülye ötlet, nagy fűrész lehet)
(#) hegman válasza S I 76 hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Úgy tudom, hogy az előzetes igénybejelentő formanyomtatványt kell kitölteni. Ezt az ügyfélszolgálaton kell beadni és a területgazda engedélyezi. Ideális esetben nem kell hozzá regisztrált szerelő. A költségéről nem tudok semmit, de nem lehetetlen, hogy csak egy kiszállási díjat kell fizetni.
(#) S I 76 válasza hegman hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Köszönöm a tanácsokat, rendesek vagytok!
(#) dani9228 hozzászólása Jún 9, 2019 /
 
Sziasztok!

A segítségedetek szeretném kérni vezeték jelölésében. Az lenne a kérdésem, hogy szabványos az a megoldás, hogy a vezeték színét zsugorcsővel módosítom? Természetessen az elejétől a végéig. Azért lenne szükségem erre a megoldásra, mert a megrendelői előírásban lila vezetékszín használata a kötelező. Sajnos 25mm2-es keresztmetszuetben ez igen ritka.
Ui.: amennyiben lehetséges, szabványszámot is írjatok, ha van rá

Köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2019
(#) Teaway válasza dani9228 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Sőt, szinte lehetetlen.
A kabelgyar.hu katalógusa szerint MKH H07V-K típusúból lila csak 6mm2-ig van, 25mm2-esben pedig csak fekete, kék, barna, piros, z/s létezik.
(#) ötfelezős válasza dani9228 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Az erősáramú installációs szabvány csak a fázis-, nulla és védővezetőre adja azt az előírást, hogy teljes hosszában színezve legyen (de itt nincs mese, fekete, szürke, barna és kék, na meg a z/s). A PEN-nél ő is kénytelen kompromisszumot kötni. Ezekbe a lila egyszerűen nem fér bele. Ami van, az az MSZ HD 60364-5-51:2010 514.3.Z1 pont szerint: más vezetőket színekkel vagy számokkal kell azonosítani.
Volt az MSZ EN 60446:2008, ami általában foglalkozott a vezetékek színezésével, de ezt visszavonták (2011-ben). Ebben volt lila is, ez a szabvány az AC fázisvezetőkre preferált színnek mondta a fenti hármat. Ebben a szabványban nem volt az egész színezése előírva, mert így fogalmazott: ...at terminations and preferably throughout the length of...
Én a helyedben konzultálnék a megrendelővel.
(#) Bakman válasza ötfelezős hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Idézet:
„Én a helyedben konzultálnék a megrendelővel.”
Ez igen-igen ritka esetben szokott bármilyen eredményre is vezetni. dani9228 kérdéséből én azt a következtetést vonom le hogy viszonylag nagy cégnek dolgozik, ahol van egy szabályrendszer a vezetékek jelölésére (is), pont. Nincs eltérés. Mi is nagy cégeknek dolgozunk, kb. soha nem fogadtak el semmilyen javaslatot.
(#) dani9228 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Szia. Igen-igen úgy van. A megrendelő kötötte ki, hogy hova milyen színű vezetékeket használhatunk, így van bent a standardjában. 25mm2-es ben valóban, csak fekete, kék, z/s, és piros van. TME-n van többféle színben is 2200Ft feletti méter árban, ami azért elég sok. Azért gondoltam arra, hogy a szűrke és lila vezetékeket, zsugorcsövezve oldom meg. De akkor ez utólag szabványos, hogy külön bevonom a vezetéket?
(#) ötfelezős válasza dani9228 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
megrendelő kötötte ki, hogy hova milyen színű vezetékeket használhatunk
Oszt a zsugorcsövezés az nem változtatás?

De akkor ez utólag szabványos, hogy külön bevonom a vezetéket?
Azt hittem, leírtam erre a választ.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2019
(#) dani9228 válasza ötfelezős hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
De változatatás, de ebben az esetben olyan színű lesz amilyent a megrendelő igényel.
(#) Bakman válasza dani9228 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Ahogy az 1.5 - 2.5 mm2-es vezetékeket át szokták színezni*, szerintem a vastagabbal is meg lehet tenni. Vagy marad a drágább vezeték megvétele és továbbszámlázása.

* Ha jól tudom, akkor egyértelműen beazonosíthatónak kell lennie a jelölésnek, innentől kezdve megengedett az átszínezés. A zsugorcső messze tartósabb, mint bármilyen szigetelőszalag.
(#) dani9228 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Értem, köszönöm . Kábeleknél is lehet alkalmazni ugyan ezt? Mindenhol YSLY-t használunk, és ugye a szabvány az (L,N,PE,PEN vezetőket) megköti. A zöld-sárga az adott, de a nullának a kék kellene. A számozott vezeték ebben az esetben is színezve lenne.
(#) Bakman válasza dani9228 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Jobb, ha erről a megrendelőt kérdezed mielőtt megjárod úgy, mint mi. Ami az egyik szolgáltatónál jó volt (benne is volt a telepítési utasításban), az a másiknál tilos...
(#) dani9228 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Rendben, köszönöm a segítséget
(#) Villanymozdony hozzászólása Jún 16, 2019 /
 
Sziasztok!
Ha alu vezetéket kell összekötnöm rézvezetékkel, és wago-t használok, akkor járható út hogy az alu vezetékre érvéghüvelyt préselek, majd az megy a wagoba?
Legszívesebben kihajítanám az alu vezetéket, de egyelőre nem kerül rá sor.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
Következő: »»   694 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem