Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   72 / 75
(#) pcmaster90 válasza reloop hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Szerintem ha a HiFi-ben csak a 2db TDA7294-részére több mint 200W áll rendelkezésre a trafó felől akkor a TDA7293 parallel 7db ic-s 555-600W-os megoldáshoz is dukál vagy 1200W-os toroid csatornánként.Mi a meglátásod ezzel kapcsolatban?
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2019
(#) pcmaster90 hozzászólása Máj 31, 2019 /
 
Nos ezt találtam youtube-n figyelemre méltó ahogy a 2db TDA a 12V-os oldalt (25A) 300W-al terheli.

TDA7294 / +-30V
(#) reloop válasza pcmaster90 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
A táp terhelhetőségének megválasztásakor az erősítő legnagyobb kimeneti teljesítménye csak részinformáció, az erősítőn áthaladó jel várható crest faktorát is meg kéne határozzuk.
100 W erősítőteljesítménynél 80-150 W tartományba eső transzformátorral szoktam találkozni. Ha kisebb teljesítményű a trafó, magasabb az üresjárati feszültsége, több veszteséggel kell számolni, viszont olcsóbb és nem utolsó sorban könnyebb lesz az erősítő.
Neked meg kéne tervezned, mekkora lesz a legkisebb reális terhelőellenállás, melyet hangszóró, kábel, csatlakozó oldalról tényleg meg tudsz valósítani. Mivel az IC tápfeszültsége behatárolt, kapsz egy teljesítményértéket, ami becslésem szerint bőven 300 W alatt marad, tehát egy 600 W-os toroid nagy valószínűséggel elegendő lesz a két csatornához.
(#) pcmaster90 válasza reloop hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Mivel valószinűleg 2 ilyen modul lessz hídba kötve és ahogy olvastam 1 modul elvisel akár 0.5 ohm-os kimeneti terhelést .Ezért hídban lehet hogy 1 ohm-ban terhelném autós mélynyomókkal tehát kell amper dögivel.A tápfesz +-35-38V között mozogna.
(#) reloop válasza pcmaster90 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Lelked rajta
Vedd a sima hídhoz ajánlott trafót, puffert, kábelt, egyebeket és szorozz meg mindet héttel!
(#) pcmaster90 válasza reloop hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Majd meglátom mit bírnak ezek a panelocskák ha megkapják az igazi kraftot tápoldalró 2kW-os toroidot tervezek csatornánként a hidakhoz.
(#) Directors hozzászólása Jún 16, 2019 /
 
Sziasztok!

Építettem 2db TDA 7293-as erősítőt. Az egyik egyből indult, a másik viszont nem akar életre kelni.
Labortáppal indítanám 25V-ról. Áramkorlátot 40mA-ra állítottam. Mind a két oldalt bekapcsol az áramkorlát.
A pozitív és a GND közt 25V van ami szépen lassan elkezd esni. A negatív és a GND közt pedig 15V-al kezd, és megy feljebb 25V körülire.
Többször is összehasonlítottam a két panelt különbséget keresve, de nem találtam. Alkatrészeket is többször átnéztem és nem találtam hibát. Pedig hát valami csak nem jó.
A kimeneten nincs egyenfeszültség.
Tudnátok nekem segíteni hogy hol és mit mérjek ?
(Annyiban tértem el mind a két panelen hogy a 2,2 µF kondi helyett 1µF használtam a bemenetnél.)

tda7293.gif
    
(#) Kovidivi válasza Directors hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
Én 200mA áramkorláttal is megpróbálnám.
(#) Directors válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
Megpróbáltam 100mA-el. Láss csodát működik szépen.
4 ohmra és 35V-ra hány amperes biztosítékot ajánlanál ?
Köszönöm a segítségedet!
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Szia! 9-es pont.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Köszi!
(#) Directors hozzászólása Szept 10, 2019 /
 
Sziasztok!

Elkezdtem egy erősítőt építeni.
Ami található benne:
2 db trafó az erősítőknek.
1 db segédtranszformátor.
2 db TDA 7293 ( Ez alapján van megépítve az erősítő. Bővebben: Link )
2 db hangszóróvédelem
1 db plazmacsöves kivezérlésjelző. Bővebben: Link
2 db ventilátor az erősítőknek.

A problémám az hogy az egyik oldal zajos lesz ha bekötöm a kivezérlésjelzőt. A másik oldal teljesen csendben van. Pedig be van kötve a kijelző.
Csináltam egy skiccet. Tudom nem a legszebb de talán jó lesz.

Hogyan lehetne megoldani a problémát ?
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Vagy szimplán kössem inkább az erősítő kimenetére, ne a jelkábelre ? Mondjuk nem tudom hogy az úgy jò lehet e.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Szia! Nézd meg hogyan hat a búgásra, ha csak a tápot veszed el a kivezérlésjelzőtől.
Szerk.: a végfok nyomtatott áramköre párját ritkítóan kontár munka
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Ha a pluszt leveszem ròla akkor elhalgat teljesen.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Én bevittem ezt a rajzot a progiba. Igaz akkor sem sokkal szebb. Ezt találtam még korábban a neten.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
A kijelző tápvezetéke nincs közel a jelvezetékhez? Ha a kijelző bemenetén felcseréled a két csatornát, akkor láthatod a jelvezeték, vagy kivezérlésjelző panel vezetősávja szedi össze a zavart.
A 7812 a segédtrafóhoz lett delegálva?
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
A másik (jó) oldal jelvezetéke közelebb van a tápvezetékhez. Kb 1 cm-el. Felcseréltem a két csatornát. Ilyenkor a (jó) oldal rossz lesz, a másik (rossz) oldal pedig nem búg.
Nincs 7812-es a segédtrafón.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
A véletlenszerűen szétszórt alkatrészek nem csak a szépérzéket bántják, pocsékolják a NYÁK-lemezt és a hosszú vezetősávok gyűjtik a külső zavarokat. A kimenet és bemenet vezetősávjai nem közelíthetik meg egymást, pláne nem keresztezhetik a panel két oldalán. Csoda, hogy nem gerjed.
A 1000 µF forrpontjain át kéne haladni a tápnak, akkor végez hatékony szűrést. Ilyen nincs, hogy elküldjük látogatóba a tápot a kondira.
Itt egy másik terv.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Egyáltalán nincs 7812 a kivezérlésjelző előtt?
A megoldás az lehet, a végfok kimenetéről hozod a jelet.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Sajnos ennyire nem voltam tisztában ezekkel a dolgokkal korábban. Most már ezt is tudom.
Hát igen, amit ajánlottál most nyáktervet az ezerszer kisebb és hát hatékonyabb.
Köszi!

Nincs egyáltalán 7812 a kivezérlésjelző előtt.
Megnézem akkor a végfok kimenetéről. Remélem beválik. Ha pedig nem, akkor marad a 7812. Csak hát túl sok hely nincs már a dobozban.

Ja és köszönöm a segítségedet!
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
A végfokról vett jelnek annyi a hátránya, hogy nem látod a túlvezérlés mértékét, de nem is üzemszerű állapot torzításban járatni az erősítőt. Úgy érdemes kalibrálnod, hogy a clippelés határán jelezzen teljes hosszban.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Igen úgy szeretném beállítani hogy a clippelés határán legyen teljes kivezérlésen. Szerencsére itt az IC-be bele is van építve a clip jelzése. Van is rajta már ledem.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
A LED rákötését bemutathatnád, mert az 5-ös lábra 0,5 mA terhelést említ az adatlap és nem ki/be kapcsol a clippelés határán, hanem a kimenő áram kitöltési tényezőjét változtatja a torzítás mértékének megfelelően. Kell hozzá egy segédáramkör!
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Én szimplán az 5 és a plusz láb közé kötöttem be a ledet. Ha már torzításban van az erősítő akkor villan fel a led.
Akkor most ez így hülyeség lenne ?
Mondjuk a cikk ír egy 82k ellenállást. Azt akkor pòtolnom kellene.
Az doksiban részletezi a dolgot.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
A 82k ellenállás a összhangban van a 0,5 mA kimeneti árammal, de LED-ről szó sincsen.
Neked működik a direktben rákötött LED? Elvileg a jelzés első pillanatában kéne a LED-nek és/vagy az IC-nek elfüstölnie.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Nincs füst. Semmi gond. Ha jòl felcsavarom akkor mikor már elég hangos , akkor fel-fel villan a led. Akkor nem értem. Az ellenállást pedig pòtolom.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Ezek szerint kell egy kis idő, hogy tönkremenjen. Az ellenállás azért kell, hogy annak felhúzó árama működtesse a LED-et vezérlő áramkört.
Tettem fel itt a témában tranzisztoros LED-meghajtót, annak az eredményével nem voltam ugyan kibékülve, viszont egyszerű. Találsz még monostabilt 555-tel, az korrekt jelzést ad.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
4 éve használtam így az erősítőt. Nem okozott gondot. Akkor az ellenálláson kívül is kellene még a vezérlő áramkör ? Ebbe a témába van az áramkör, vagy a clip témában találom a rajzot ?
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Tranzisztoros.
Tranzisztoros kondenzátorral
555 időzítővel.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019
Következő: »»   72 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem