Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   735 / 778
(#) pipi válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 19, 2019 /
 
Hali!
Már szettben árulják mi hal el a környéken
Bővebben: Link
ellenőrizd a környezetet. Már nem emlékszem a mosó vagy mosogatógépemben volt ilyesmi táp...
(#) szikorapéter válasza pipi hozzászólására (») Aug 19, 2019 /
 
Szia, nekem van egy ellenállás előtte (10ohm , 3W +-5%) de az jó, induktivitás van ott egy darab de szintén megfelelő értékű. A trafó primer és szekunder körei is jók, tehát itt csak az ic lehet hibás. (optokapuk és ellenállásai ellenőrizve mind rendben működik, legalábbis adatlapnak megfelelő paramétereken belül üzemelnek).
(#) pipi válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 19, 2019 /
 
Ha nincs ESR mérőd, cseréld a primer és szekunder oldali elkókat is, nem egy nagy összeg...
(#) szikorapéter válasza pipi hozzászólására (») Aug 19, 2019 /
 
A szekunder oldaliak cserélve , a primeren 2db 400V-os 4,7µF-os rubicon van, de azokkal semmi gond nem volt mert igen sokáig tartották a töltést, végül én sütöttem le őket 100ohm-on keresztül.
(#) Kovidivi válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 19, 2019 /
 
Egy GND szakadás is tud gondot okozni...
(#) szikorapéter válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 19, 2019 /
 
Már odáig eljutottam hogy átnéztem az egészet totál (primer oldalon mindent kimértem, szekunder oldal elindul gond nélkül, csak a primer nem indul el ,mármint a táp rész), de a szekunder kívülről tápolva kiválóan megy. A primeren a táp meg se akar mozdulni rajta áll a tápfesz, de egy impulzust se lök át pedig nincs zárlatba sem semmi....
(#) morgo hozzászólása Aug 21, 2019 /
 
Sziasztok!
Külső merevlemez tápom elfüstölt a kimenetén keletkezett zárlat miatt. Néhány alkatrészt cseréltem, (a csillaggal jelzett alkatrészek) de nem bírom elindítani. A fet eredeti típusát nem tudom, de nagyon hasonló paraméterekkel rendelkezőt raktam bele. Tudnátok segíteni, mi lehet még a baja?
Megpróbáltam visszarajzolni, de nem garantálom, hogy nincs hiba benne.

táp.JPG
    
(#) kadarist válasza morgo hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Szia! A 68nF-al soros 4007 nem kötődik sehová sem. A trafó nem szakadt meg?
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2019
(#) Ge Lee válasza morgo hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Valami ilyesmi lehet, egy agyrém ez a kapcsolás. Találkoztam olyannal, hogy az összes alkatrész jó volt benne, mégsem működött.

flyback.jpg
    
(#) morgo válasza kadarist hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Rögtön javítom! A mellette lévő 1k alsó végéhez kapcsolódik.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2019

táp.JPG
    
(#) morgo válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Hasonló. Viszont már nem találok több hibás alkatrészt. Próbakképpen 34V AC-ről akartam indítani, de mivel semmi sem történt, 230-ra kapcsoltam egy 75 W-os izzón keresztül. Az nem villant fel, és a táp serm indul. A pufferen 320 V körüli feszültség megvan.
Amiben kicsit bizonytalan vagyok: két zener C15 5T és C27 5T. Ezek ugye 15 és 27 voltos zenerek?
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2019
(#) morgo válasza morgo hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Megoldódott. A legtöbb ellenállást is mértem, de a 0,33 Ohm kimaradhatott. Totál szakadás volt, pedig semmi külsérelmi nyom nem látszik rajta. A cseréje után működik a táp.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2019
(#) Ge Lee válasza morgo hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Nem tudom, lehet, de a 27V nekem soknak tűnik. Esetleg nézd meg azt labortápról vagy valami leválasztott nagyobb feszről szkóppal, hogy egyáltalán kap-e bármilyen indító impulzust a FET a bekapcsolás utáni pillanatban (ha tudja a szkóp tárold el az első fél másodpercet és nézd vissza).
(#) Ge Lee válasza morgo hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Az jó, az lett volna a következő ötletem, hogy az esetleg megnyúlt.
(#) Imti hozzászólása Aug 24, 2019 /
 
Sziasztok.

Találtam itthon egy ETD59 et. 60KHz környékén megközelítően mi a kivehető max teljesítmény egy ilyen trafónál?
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2019
(#) zolee1209 válasza Imti hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Szia!

Skori oldalán van erre egy saccoló, kiindulásnak jó lehet. Bővebben: Link
(#) Imti válasza zolee1209 hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Hasznos volt számomra
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Visszatértem!
Mert miért is ne....
Megjött az új ic, tettem alá inkább tokot majd beszereltem. Az eredmény ugyan az. Meg sem löki a tápot. Akkor ami eddig van: opto jó, pufferekben 310V anód, szekunderen oszcival vizsgálva sincs semmi....
Az ic típusa ugye lnk364pn . Nem bonyolult a kapcsolása sem akkor miért nem indul el?
(#) latyakosa válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
FB és BP lábakon milyen DC szintek vannak?
(#) szikorapéter válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Semmit nem mértem rajta, ekkor lett gyanús, eljut -e a tápfesz egyáltalán a trafócskáig. Hát nem jutott el. Végigmértem, egy 1Kohm-os ellenállás volt szakadt, azt kicseréltem és rögtön indult. Köszönöm a segítséget.
(#) Imti hozzászólása Aug 25, 2019 /
 
Sziasztok!

Már vagy 15 éve nem foglalkoztam kapcsolóüzemű tápegységekkel, de minap találtam itthon egy ETD59 magot, gondoltam kicsit játszadozom vele. Próbaképpen 28DC ről 320V dc re terveztem a kapcsolást TL494 el, és MC34151p vel, mert ezek voltak itthon. 60KHz en megy most, viszont ami érdekes, hogy ha a kimenet nincs terhelve, is 0.38 A vesz fel üresjáratban. másfél óra tesztüzem alatt jó kéz meleg, ultrahangos mérővel közel 50 fokos a trafó. Volt itthon 0,2 es réz szalagom,így abból csináltam a primer, és szekundert is. Primer 2x2 menet 32 négyzet mm. a szekunder meg 23 menet és 2,6 nmm.
Szkópon néztem mindent,de akárhogy játszadoztam mindennel 60 Khz környékén a legszebb a jelalak. szerettem volna nagyobb frekit beállítani, de túl nagy tüskék lesznek ,sőt akkor még a rádiót is zavarja.. Jelenlegi beállítás ugye 0,38 A üresjárat, eddig 300W terhelést kötöttem rá, Fetek 2x3 db irf1609 ami ekkora terhelésen már hűtés nélkül is elkezd melegedni. de még meg tudom érinteni. a kérdésem az lenne, hogy normális az,hogy ennyire melegszik üresjáratban a trafó? lehet 2x3 menet kellett volna?
(#) latyakosa válasza Imti hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Kapcsolási rajzot, fotót a nyáktervről hasznos lenne ha mutatnál
Snubberek vannak a feteken ? A fetek típusát jól írtad? Próbáltam rákeresni de Google nem ismeri ezt a betű-szám kombinációt
(#) Imti válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Bocsánat, valóban elírtam a fet számát IRF1607 . Snubberek vannak, 47 ohm 4,7 nF jelenleg.
Szkóp szerint szépen dolgozik, csak zavar a nyugalmi áram. Fotót,csak holnap este tudok feltenni.
(#) latyakosa válasza Imti hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Szerintem nagy gond nincs az üresjárati árammal. Azt lenne jó tudni mennyi megy a vezérlésre/fetek meghajtására illetve a tekercsek felé. A 2x3 menettel lehet kevésbé melegedne.
Próba képen kipróbálhatod akármilyen vezetékkel kialakítva a 2x3 menetet, terhelés úgyse lesz rajta, a mag melegedést és a nyugalmi áramot látni fogod hogy alakul.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019
(#) Imti válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Ez a 0,38A Csak a trafó fogyasztása. a vezérlés fogyasztását holnap este megmérem. de nem számottevő szerintem. Sajnos ezt a trafót már nem tudom tovább tekerni semmivel, mert réz szalaggal tekertem, és full tele a csévetest.Éppen hogy csak pont össze tudtam rakni.. de mivel érdekel a téma, lehet rendelek egy új csévetestet, és azon kísérletezek. Több órámba telt megtekerni a trafót, nagyon nem egyszerű,mikor 4 párhuzamosan egymáson, elszigetelve tekerek 0,2 es szalagot. elejét végét össze forrasztani,kivezetést csinálni. megszenvedtem vele rendesen. csak akkor szedem szét, ha valóban kiderül,elbaltáztam. Amit még lényeges lehet, hogy a primer egyik tekercse alul van majd szekunder,s azon a másik primer.. lehet itt rontottam el?!

Azt tudom, hogy nem jó ha telítődik a mag, de mi történik ellenkező esetben??
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019
(#) latyakosa válasza Imti hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Szerintem rendben van az a 380mA fogyasztás a trafónak is.
Ha nem lett aszimmetrikus a két szekunderen a feszültség a vagy esik a kimeneti feszültség a terhelés hatására akkor elég szoros a csatolás.
Szerintem.

Esetleg ebbe a topikba olvass bele, topológia szempontból itt van kitárgyalva a kapcsolás és a trafó készítés is amit vélhetően építettél: Bővebben: Link. A 121 oldaltól egy konkrét etd49 trafó tekerésről is van szó
(#) Skori válasza Imti hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
28V x 0,38A -> 10,64W Szerintem ez üresjárásban felvett teljesítménynek elég sok. A megépített kapcsolási rajzot is jó lenne megnézni, mert üresjárásban a FET-eknek sem kellene számottevően melegednie. A push-pull konverter trafójában a két primernek minél szorosabb csatolásban kellene lennie egymással. Ez okozhatja a FET-ek melegedését. Ha a menetszám kevés, akkor a frekvencia emelésével csökkennie kellene az áramfelvételnek. De próbaképpen csökkenthető a kitöltési tényező is (pl. a kimeneti fesz lejjeb szabályozásával).
(#) Imti válasza Skori hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
A fetek hűtés nélkül 300 w kimenő teljesítmény mellett kezdenek el melegedni. 0,2 es réz szalag biffilárisan tekerve, ennél szorosabban nem tudom elképzelni . A vezérlés teljes kitöltéssel megy. a kimenet jelenleg nincs visszacsatolva, hogy stabilizáljon
(#) Imti válasza Skori hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Azt elfelejtettem hozzá tenni,Hogy a primer mivel 0,2 es 4cm széles csikokban vannak szigetelve de 4 párhuzamosan adta ki a 32 nmm -t. lehet az a gond, hogy mivel egymáson vannak a szalagok az alsó kör rövidebb mondjuk 1 mm el mint a rajta lévő?
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) latyakosa hozzászólása Aug 29, 2019 /
 
Szabályozott 5V DC-re volna szükség kb 10-25W szekunder oldali teljesítménnyel. A terhelés eléggé ingadozó, be eshet 5W-ig is.
Fontos lenne hogy minimális hőveszteség termelődjön.
Ezt a teljesítményszintet általában flyback kapcsolással gyártják. Kísérleteztem TNY, SD484x illetve más IC-s megoldásokkal, de ebben a teljesítmény méretben ezek az egy IC-s megoldások már nagyon sok veszteséghőt termelnek. Általában a kapcsoló elem, a trafó, snubber a hő forrása.

Stabilizált rezonáns IRS27951 alapú megoldást ilyen kicsi teljesítményre építtett-e már valaki ?
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2019
Következő: »»   735 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem