Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   706 / 958
(#) Gafly válasza elkb hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Ha a vendégsereg gyerekek a konnektort piszkálják, akkor a kapcsolót és a kismegszakítót nem...
(#) elkb válasza Gafly hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Gondoltam a kapcsolot azt magasra feltennem.nem maradna lent . Es ott a konnektor helyet bevakolnam.
(#) gyuszo válasza elkb hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
A konnektort is a légkondi mellett magasan kell elhelyezni.
De ha így oldod meg, akkor a gyerekek nem játszanak vele ? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019
(#) elkb válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
valami kasonló megoldás kellene. ehhez mik kellenek?
(#) Busz hozzászólása Aug 30, 2019 /
 
Villanyóra alól a mért főelosztóhoz miért is van két piros vezeték és miért nem stimmel sem az átmérőjük, illetve az egyik hajlékony sodrott, a másik meg tömör alu?



Endoszkóppal bekukkantottam az óra alá, úgy látszik hogy a piros vezeték az egyik kék mellé van egy sorkapocsba kötve... szóval az egyik piros az órából jön.

Nade a másik? Illetve nem kellene ezeket összekötni?
(#) vottokar válasza Busz hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Gondolom az egyik a PEN szétválasztás PE-je, a másik meg talán a földelőszonda lehet.
Jó hogy mondtad ezt az endoszkóp dolgot. Én is beszerzek egyet kb. ugyanezen célért.
(#) gyuszo válasza Busz hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Ha a mérőből jön, akkor védővezető nem lehet. Ha a vezérelt mérőből jön, akkor még fázis is lehet. Ha a mérőhely szabványosításra kerül, akkor már nem lesz piros vezeték.
(#) Busz válasza vottokar hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Nemhogy a mérő után hanem remélem előtte is mindent kicserélnek.

Lehet félreérthetően írtam, csak annyi látszik az endoszkóppal hogy az órába megy 2 db kék és egy piros vezeték. Hogy az a piros van-e felhozva a főelosztóba ami alul az órába megy vagy jön azt nem tudom, lehetetlen végigkövetni a vezetékeket.
Felesleges ezért venned, legalábbis nálam nem nagyon látszanak a dolgok, ha nagy égés lett volna észreveszem..
Szóval én jó hogy kölcsönkértem mert előrébb nem lettem vele. Égett nulla kötést kerestem meg a piros vezetékek bekötési pontját de előrébb nem lettem. Csak ki kell várni amíg eldöntik a dolgot.

Az óra után a főelosztóban lévő két piros vezeték közül az egyik vékonyabb és nincs bekötve sehova. De multi nem is sípol róla illetve a próbalámpa sem világít szóval azért nem volt bekötve mert nem vezet sehova...

De az óra alatt sem nulla sínt sem föld sínt semmit nem láttam amúgy.

A társasház méretlen főelosztójában a lakásom és a szomszéd fele 2db kék, 2db fekete és egy sárga megy, tehát a sárga közös lehet a szomszéddal. De hozzám az endoszkóp szerint nem jön be vastag sárga, tehát valszeg a szomszédig húzták a sárgát, onnan már pirossal vagy tudja fene mivel jön már hozzám.
A nulla és a föld össze van kötve már a méretlen főelosztóban. Akkor nekem miért vitték be a villanyórába a pirosat?


Vezérelt mérőm már úgy néz ki ahogy kell, 2db fekete és 2db kék megy bele, meg van mögötte sodrott kötés is, gondolom a hangfrekis cucc miatt.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2019

kekpiros.jpg
    
(#) CsemanAttila hozzászólása Szept 2, 2019 /
 
Urak. Egy gyors segítséget szeretnék kérni. 3*16Amper lesz a nappali áram. Erre 25A vagy 40A-es áramvédő kell?
(#) alfa008 válasza CsemanAttila hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Elég a 25A-os is.
(#) gyuszo válasza CsemanAttila hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
3 lényeges információ lemaradt :
Pólusok száma : 3 fázisnál 4P
A szivárgó áram érzékenység : 30mA
Védelmi osztály "A" illetve "AC"
(#) sunbeach hozzászólása Szept 2, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni tőletek egy fali-mozgásérzékelő bekötésében.
Csatolok róla több képet, illetve egy móricka rajzot, hogy ez így vajon működhet-e?
Lényeg az, hogy van egy helyiség, ahol azt akarom, hogy egy fali lámpa akkor világítson, amikor belépek helyiségbe. Ezért vettem egy falba építhető mozgásérzékelőt, viszont azt is akarom, hogyha már bent vagyok akkor manuálisan fel is tudjam kapcsolni egy "sima" kapcsolóval.
De bevallom kicsit nem igazán értem a működését,hogy hogy is kellene helyesen bekötni. Csak a fázist kell belekötni? De akkor hogy működhet?
Köszönöm a segítséget!
(#) Gafly válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Működhet (nem kér nullát).
Ezt olvasd el.
(#) pipi válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Jó a kapcsolásod, az áramkör "sorosan lopja" a villanyt a működéséhez, mint egy triakos fényerőszabályozó. Azt ellenőrizd minimum izzó teljesítményt adnak-e meg, annyit minimum rá kell kötni, szerintem ledes lámpához nem lesz alkalmas. Még egy gond lehet, ha a falikapcsolót bekapcsolod akkor áthidalod a mozgásérzékelőt, vagyis "villanymentes" állapotba kerül, kérdés mikor a kapcsolót lekapcsolod mit csinál az érzékelő, hogy éled, lehet azonnal visszakapcsolja a lámpát...
(#) proba válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Bekötöd a rajzod szerint, aztán majd lesz valahogy. Jobbat nem tudsz. Az a kérdés a kapcsoló lekapcsolása után mit csinál ? Tönkre nem mehet semmi, nyugodtan próbálkozhatsz. Egy dologra vigyázz, a kapcsolónak direkt fázist, és nullát egyszerre ne adj.
(#) Gafly válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Miért is kérdezel több helyen???
Apámnak volt erre egy jó kifejezése, amit nem idéznék...
(#) gyuszo válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Itt a teljes leírás és bekötés hozzá :Bővebben: Link
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Akkor már kétszer is megvan a válasz, mindenki mehet a pihenésre/aludni.
(#) sunbeach hozzászólása Szept 2, 2019 /
 
Igen, kettő helyen is kérdeztem. Ha zavar, akkor bocsánat. Olvastam a figyelmeztetést, hogy nem illik és felesleges is több helyen kérdezni.
Köszönöm a válaszokat, jóéjt!
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
(#) CsemanAttila válasza alfa008 hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Köszönöm
(#) CsemanAttila válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 2, 2019 /
 
Köszi. Egyedül a védelmi osztály ami újdonság.
(#) elektrorudi válasza Gafly hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
Érdekes, hogy izzóra és kompakt fénycsőre adják meg a terhelhetőséget, miközben izzó már csak múzeumban látható és a kompakt fénycső is erősen kikopóban van. Vajon mennyire terhelhető LED-el? Az elektronikus előtéttel rendelkező LED fényforrásra még csak-csak értelmezhető, mert az erősen hajaz a kompakt fénycsőre. De mi a helyzet a LED "izzóval"? (LED izzó alatt, az E27 foglalatos LED fényforrást értem, arra célzok)
(#) sany válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
A leírásban 100W-ot írnak energiatakarékos fényforrásra.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2019
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
5 W LED-el lehetséges nem működne.
Vannak dimmelhető LED fényforrások, azzal elképzelhető, de azt sem tartom biztosnak.
Ami 100 W oda van írva, az a maximum, de nem írtak minimumot, ami kell a működéshez.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2019
(#) Ge Lee válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
Nem tudom hol szoktál vásárolni, de bármelyik szaküzletben a mai napig kapsz hagyományos izzót, meg kompaktcsövet is, sőt, felénk ezekből van dömping, a LED-ből jóval kisebb kínálat van, ha olyat akar az ember akkor azt inkább valami webshopból kell rendelni, vagy ki kell fogni egy jó lidlis akciót.
Mivel az a mozgásérzékelő a működéséhez szükséges áramot a terhelésén (izzó) keresztül kapja, nagy rá az esély hogy egy normálisan működő áramgenerátoros terheléssel (LED) nem fog működni. De a puding próbája az evés.
(#) elektrorudi válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
Pesten szoktam vásárolni, különböző boltokban. Izzót alig lehet kapni, ám ha mégis, akkor az asszony egyből vesz 4-5 darabot "tartalékba".
Idézet:
„Mivel az a mozgásérzékelő a működéséhez szükséges áramot a terhelésén (izzó) keresztül kapja, nagy rá az esély hogy egy normálisan működő áramgenerátoros terheléssel (LED) nem fog működni.”
Ezt tán' nem ártana ráírni, ha valóban így van. Én is sanszosnak gondolom. Sok szakember (és gyakran én is) csak próbálgatással tudja megállapítani, hogy az adott kapcsolóeszköz, vagy fényerő szabályzó vajon működik-e LED-el? A leggyakoribb hiba, hogy villog.
(#) sunbeach hozzászólása Szept 3, 2019 /
 
Napokba bekötöm majd a mozgásérzékelőt és dobok róla majd infonak választ, hogy működik-e LED "izzóval" és hogy márkával, típussal, teljesítménnyel.

A másik kérdésem az pedig elég gyarlóan amatőr. Vezeték keresztmetszet, hogy kell számolni?
Gondolok itt arra, hogy van egy egy szálas rézvezetékem, megmértem az átmérőjét tolómérővel (szigetelés nélkül): 1.44 mm. A vezeték keresztmetszet egy sima kör terület számítás igaz? Terület=sugár a négyzeten szorozva Pi-vel. Tehát egy 1.44 mm átmérőjű vezeték keresztmetszete ~1,6 mm^2 ?
(#) Ge Lee válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
Igen.
(#) gyuszo válasza sunbeach hozzászólására (») Szept 3, 2019 /
 
Visszatérve erre a bekötésre, azért ezt több módon lehetséges. A kapcsolások így többféle működést eredményeznek.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2019
Következő: »»   706 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem