Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3357 / 3940
(#) Bakman válasza Directors hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Terhelés nélkül mennyi a kondenzátoron mérhető feszültség? Mekkora áramot esznek a ventilátorok és a védőáramkörök? Vedd figyelembe a feszültség hullámzását (Bővebben: Link) és azt is, hogy terhelés hatására a trafó kimenetén csökken a feszültség.
(#) Directors válasza Bakman hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
13,7V van terhelés nélkül a kondin.

A védelem az ez. Nem tudom mennyi áramot vehet fel. Kettő van. Bővebben: Link

A ventilátor pedig 100mA/db körül. Kettő van.
(#) Epu2 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Ház hűtésről írtam.
Idézet:
„A házak többségében csak”
(#) Epu2 válasza Directors hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
A védelem felvett árama a reléktől függ. Két ventilátor is felvehet 240 mA-t. A terhelés közel 100%. A pufferek után, nem terhelheted 100%-ra. A 13,7V a kondin elég karcsú. A váltóoldali feszültség több mint a névleges. Ennél a méretnél 12V körülinek kellene lenni, ami egyenirányítva a kondit csúcsfeszültségre tölti, 16-17 volt köré. Valami nem stimmel.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2019
(#) Directors válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
A graetz hídat kimértem. Nincs zárlat és szakadás sem. A puffert cseréltem. Amúgy 1000µF kondi van benne.

Rámértem hány mA vesz fel a kondi után a két venti és a két védelem. Együttesen 210mA
Akkor a trafó lenne halott ? Érdekes mert nem érzem hogy melegedne a trafó. Meg hát 660mA tudna max leadni a trafó.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2019
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Szia! Először a trafó szekunder feszültségét mérd meg terheletlenül és teljes terheléssel!
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Szia!
Ha csak a trafót mérem akkor 10,7V váltakozó feszültséget mérek a szekunderen. Mindent lekötve. Puffer és graetz híd nélkül.
Teljes terheléssel a pufferen 10,7V mérek és 210mA a fogyasztás.
Teljes terheléssel 9,7V a graetz híd előtt a szekunderen.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2019
(#) Bakman válasza Directors hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Válaszolva az eredeti kérdésre: igen, jól van ez így.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
A trafót mérd meg ohm-os terheléssel a terhelhetőség környékén. Egy 12 V 5 W-os izzótól, még 9 V feletti szekunder feszültséget várunk el.
Ha ez rendben, akkor a diódák nyitófeszültségét, a puffer tényleges kapacitását és a huzalozás ellenállását kell átvizsgálnod. Megjegyzem a reléknek és a ventilátoroknak a 10,7 V táp elegendő.
(#) aramis válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 7, 2019 / 1
 
Tape lett a jó iszonyú hangerő ugy hogy fél
potenciaón elég így is dübörög a ház köszi
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Rendben, megnézem majd. Köszi!
(#) Tomi111 válasza Directors hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
De egy 9V-os trafóról van szó!! Hogy lenne 12V a pufferen terhelve, még ha nincs is névleges terhelése? ( ez 9V váltóban tudja a 660mA-t) Eleve a graetz-en esik kb:1,4V alapból. Ha terheled a pufferelt feszt, az rohamosan csökken. Lehet, hogy váltóban méred az eff. 9V-ot vagy felette, de a kondi töltése levágja a szinuszhullám csúcsait, nem fog a gyök2 szeresére töltődni!
(#) Gafly válasza Directors hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Kis teljesítményű trafó, nagy belső ellenállással.
Amit írtál, teljesen érthető és rendben van.
(#) Epu2 válasza Directors hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Üdv! Olvasgatom a hozzászólásokat és lehúzom a következtetést. Nézz körül a házban ismerősöknél egy 12V 800...1000 mA-es dugasztáp ügyében. Kikapod a belét és minden problémád megoldódott. Ha nem laknál ilyen messze, azt mondanám, ugorj be és adok egyet.
(#) aramis hozzászólása Szept 8, 2019 /
 
Sziasztok!Az lenne a kérdésem egy multiméter melyik tartományában lehet mérni egy 4,7 ohm 1w ellenállást. nálam csak a Mohm ban méri le szerintem nem jó így más 1-2 ohm-osat meg leméri . miért?
(#) Bakman válasza aramis hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Ha 200 Ω-os állásban összeérinted a mérőcsúcsokat és a műszer közel nullát mutat, valamint az ellenállás valóban 4,7 Ω-os de ebben az állásban nem mutat semmit a műszer, akkor hibás az ellenállás.
(#) atiotezer hozzászólása Szept 8, 2019 /
 
Sziasztok.

Ha egy ULM2803-ról vezérlem a reléket kell, betennem a relék elé diódát vagy elég ami az IC-ben van.
A relé 12V-os, 16mA áramfelvétellel.

Köszönöm.
(#) jani1987 hozzászólása Szept 8, 2019 /
 
A bss oldalán találtam egy ellenállásokra vonatkozó érték táblázatot. De kondenzátort nem. Most válogatom az alkatrészeket és műszaki okból szűkre veszem a határokat. Egy ilyen táblázatot keresnék.
(#) Bakman válasza atiotezer hozzászólására (») Szept 8, 2019 / 1
 
Arra a diódára az adatlapok kb. 50 V-ot és 400-500 mA-t írnak, mint maximális áram. De hogy az utóbbi érték folyamatos vagy impulzusszerű áramra vonatkozik, homályba vész. Nagy valószínűséggel folyamatos, így a reléből visszatérő impulzusszerű terheléseket bírniuk kell.
(#) farad válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Szia!

A passzív elektronikai alkatrészek (ellenállások, potenciométerek, kondenzátorok, induktivitások, stb.) névértékeit már nagyon régen szabványosították először az R sorokat, ma már legtöbbször a finomabb felbontású E-sorokat használják IEC / EN 60063. Az E-sor értékeinek kiszámítását és a tűrés közötti összefüggést millió helyen megtalálod.. pl.link01: https://wiki.ham.hu/index.php?title=Alkatr%C3%A9sz_%C3%A9rt%C3%A9ksorok, link02: https://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_types . Egy kondenzátor típusból az adott gyártó az adott névleges feszültség sorban (ez is egy szabványosított értéksor) melyik E-sort választja a műszaki és gyártási paraméterek döntik el. Fémezett papírfólia dielektrikumú, impregnált kondenzátorból hiába erőlködik nem tud tömeggyártásban +-1%-os pontossággal, gazdaságos kihozatallal gyártani, így marad a +-10%-os E12 sornál.
Üdv
farad
(#) csikosgabi hozzászólása Szept 9, 2019 /
 
Üdv. Az alábbi kérdésem lenne. Adott egy hőm.szabályzó műszer (230V AC táp igény). Egyik kimenete 12V DC-t ad, de csak 20mA-el terhelhető. (Kép) Van-e valami módja, hogy ezzel a kimenetel valamilyen kis tranzisztoros kapcsolással közvetlen kapcsoljak egy 24V DC (!) ipari kisrelét? 24v DC tápfesz. rendelkezésre áll, ha van rá mód nem szeretnék 12V relét használni.
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2019
(#) proli007 válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 9, 2019 / 1
 
Hello! Természetesen megoldható. Feltéve hogy az SSR kimenet független. Tehát a negatív pontja leköthető a 24V negatív pontjára. Ha nem, akkor optocsatolót kel használni a kettő közé.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2019

SSR-24V.png
    
(#) Gafly válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 9, 2019 / 1
 
4k7 a kimenetre és a BD241 (vagy ami akad a fiókban) bázisa közé.
Relé tekercsével fordítva egy 1N400x (vagy ami akad a fiókban) dióda.
(#) csikosgabi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Független az SSR kimenet. Pont ilyenre gondoltam
Köszönöm a segítséget.
(#) Directors válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Beszereztem egy ilyen trafót. Bővebben: Link
Így már 12V van terhelve is. Plusz egy kivezérlésjelzőt is üzemeltetek róla.

Köszönöm szépen mindenki segítségét és tanácsát.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) Pumuckli hozzászólása Szept 12, 2019 /
 
Sziasztok! Vásároltam egy LED-es lámpatestet (2X20W 4000K 1500mm T8 led fénycső) és a problémám az, hogyha videót készítek 60fps-ben, akkor vibrálás tapasztalható a videóban. Gondolom ez a LED 50Hz-es mivolta miatt van, de lehet, hogy butaságot beszélek. Ha emiatt van, akkor lehetséges valahogy átalakítani, hogy 60Hz-en "működjön" a ledes fényforrás?
Másik kérdés, hogy minden led-es világításnál várható vibrálás a felvételen? A segítségeket előre is köszönöm szépen.
(#) Epu2 válasza Pumuckli hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Mivel a LED-ek 50 Hz-es hálózatról mennek, a 60 Hz csak komoly költséggel oldható meg. A felvétel frekvenciájánál próbálkozz.
(#) vargham válasza Pumuckli hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Egyszerűbb olyan LED fényforrást vásárolni, ami nagyfrekvencián hajtja a LED-eket.
(#) aramis válasza pipi hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Szóval: a fotón látható konvertert kaptam, de a táp bekötő kábelt nem. gGondolom, a piros foglaláshoz kellene bekötni. Hhogyan oldható meg?
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) pipi válasza aramis hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Mezei egyszerűséggel, a panel hátulján ráforrasztottam 2 drótot...
Következő: »»   3357 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem