Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális hangerőszabályzás (potméter)
Lapozás: OK   10 / 11
(#) 60bit válasza mineral hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Fura válasz a feltett kérdésemre.
(#) mineral válasza 60bit hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
A szöveg kétféle, egymással ellentétes értelme csupán a vesszők alkalmazásával áll elő:
A királynét megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem, ellenzem.
A királynét megölni, nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem.
A te kérdésedből is hiányoznak az ékezetek. Nehezen olvasható, értelmezhető.
Bár mindenki tudja, hogy mit akartál írni. De ha segítséget vársz akkor értelmesen, átgondoltan tedd fel kérlek a kérdésed.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2017
(#) 60bit válasza mineral hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Igaz, hogy a kérdésemre érdemi választ nem adtál, de köszi a helyesírási kioktatást, No Comment.
(#) CHZ válasza 60bit hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Alkohollal átmosogatod az érintkezőket, finom olajos kenés utána, vagy kontakt spray.
(#) 60bit válasza CHZ hozzászólására (») Jan 14, 2017 1 /
 
Köszönöm a segítséget, (ellenkezőleg, a kioktató, de segítséget nem adó "mineral" név alá bújt virtuális valakivel, diszkrét voltam remélem) utasításaid követve minden ok, és láss csodát működik a poti.
Még egyszer köszönöm a normális hozzáállást
(#) Helios hozzászólása Okt 8, 2018 /
 
Sziasztok!

Remélem jó helyre írom a kérdésem. Adott egy subwoofer filterkapcsolás, ahol az analóg potikat digitálissal váltanám ki. A kérdésem az lenne, hogy a kiszemelt potméterek megfelelőek-e a célra vagy sem:

R13A és R13B helyére ezt néztem: 20k ebből 2db

R7 helyére pedig ezt néztem: 10k ebből 1db.

Ha esetleg rosszat választottam, tudtok ajánlani helyette mást?
(#) Bakman válasza Helios hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Nézd meg jól a bekötését a Dallas gyártmányúaknak, a potenciométerek egyik pontja van csak kivezetve, nem lesz jó.
(#) Helios válasza Bakman hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Szia!

Keresgéltem a Microchip kínálatából. (Közben ráeszméltem hogy rossz kapcsolást linkeltem be, EZ a jó kapcsolás.)

Ezek lennének a kiszemeltek:

50k

100k

A Microchip kínálatában nem találtam 20k-s kivitelt, szóval annak helyére 10k-sat teszek majd.
(#) Hp41C válasza Bakman hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Valamint a tápfeszültségük +3 .. 5V maximum, a potenciométerük kivezetései nem kerülhetnek a GND (0V) és a Vcc (+3 .. 5.5V) tartományon kívülre. A MCP45HVxx család tápfeszültsége maximum +-18V lehet.
Itt beszerezhetők.
(#) Helios válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Az mennyire befolyásolja a dolgomat, hogyha arduinoról akarom vezérelni? A tápot is onnan kapná.
(#) Helios válasza Helios hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Egyébként nem találom a 100k 50k és 10k potit. Vagy ekkora láma lennék és nem vettem volna észre?
(#) Hp41C válasza Helios hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Nem a vezérlési oldallal lesz a baj, hanem az audio jel útján. Az MCP45HV típusok között van 10k, 50k és 100k is.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2018
(#) Helios válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Szia!

Hát én nem találom. Hogy van jelölve?
(#) toma012345678 hozzászólása Ápr 15, 2019 /
 
Sziasztok! Egy gitárban szeretném kicserélni a potmétereket, de az egyikre sehogy se találok rá a neten. A kapcsolási rajzát megtaláltam a gitárnak. Egy olyan gitárról lenne szó, amiben van aktív elektronika és az adott potival lehet szabályozni a magas és mély hangokat és nem tudom hogy hogyan hívják ezt a potit, amin 2 forgótengely van. Köszi a segítséget előre is.
(#) lelkes amatőr válasza toma012345678 hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Sztereo potméter a neve.
(#) Patópali válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Bocsi, hogy bele vau, de a kérdezett potmétert, kettős potméternek nevezik, itt külön állítható a két tengely miatt a két pálya.
A sztereo potméter, egytengelyes és egyforma értékkel szabályoz a két pálya.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2019
(#) lelkes amatőr válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Igazad van, meggyőztél. hirtelen írtam, miközben épp 4 másik dologgal is foglalkoztam.

Akkor kettős potméter a hivatalos neve.
(#) Patópali válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Szia!
Nincs gond, azon kívül, hogy toma012345678 -nak akartam a választ írni. Ezt meg én rontottam, de remélhetőleg Ő is olvasni fogja!
Üdv.
(#) Patópali válasza toma012345678 hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Szia!
A képen látható jelölés szerint 2 X 100 kOhm C karakterisztikájú kettős ( két tengelyes) potméter.

Üdv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2019
(#) Patópali válasza toma012345678 hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Idézet:
„Megkülönböztetünk lineáris jellegűt (a jele: A), logaritmikus jellegűt (B) és fordított logaritmikus jellegűt (C).”

Az utolsó a " c" kellene Neked!
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2019
(#) toma012345678 hozzászólása Ápr 15, 2019 /
 
Köszi a válaszokat! Esetleg angolul nem tudjátok hogy hívják?
(#) Patópali válasza toma012345678 hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Szia!

Itt találtam értékben és kettős tengely-el potit. Kérdés hogy elfér-e?

https://shop.warwick.de/en/Parts+for+Instruments/Electronics+Parts/...ometer

A poti- M58110 Mono stacked potentiometer - a neve.
A tiéd más gyártmány!
Google a barátod, keress.
Üdv
(#) kisjoke91 hozzászólása Máj 16, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy végerősítő elé kötöttem egy MCP42010 -et. Ezzel szabályozom a hangerőt. Ha a jelforrásom egy maximum hangerőre állított mobiltelefon, akkor semmi feltűnő dolog nem tapasztalható. Amennyiben a teljes hangerőre állított számítógépem 3,5-es kimenetére csatlakoztatom, akkor a digitális poti teljesen "letekert" állapotában a végerősítő bemenetére még is impulzus szerűen nagy amplitúdójú jel érkezik (tipikusan mikor a lábdobok vagy egyéb hangos hangok szólnak), recseg. A digitális potit "feltekerve" ez a jelenség elmúlik. Azzal tisztában vagyok hogy a számítógép DAC-e nagyobb jelszint kiadására képes, ezért is történik ez a jelenség. Úgy tűnik, hogy nagyobb feszültség rákapcsolásakor az mintha "átütne", jobban nem tudom kifejezni. Számomra viszont érthetetlen, hogy még is mi az oka. Valaki tapasztalt hasonlót?
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2019
(#) tothbela válasza kisjoke91 hozzászólására (») Máj 16, 2019 /
 
Szia! Ha a bemeneti jel nagyobb mint a digitális potméter tápfeszültsége, akkor ez a jelenség felléphet. Ez az alkatrész igazából néhány mosfet, és néhány ellenállás. Ezenkívül tartozik még hozzá egy vezérlő logika, de ez most nem számít. Ilyen MOS, vagy CMOS integrált áramköröknél általában minden lábat egy-egy záróirányban előfeszített diódán keresztül mind a VDD. mind a VSS ponthoz hozzákötik belül, hogy ne kerülhessen se a GND-tól negatívabb se a tápfesztől pozitívabb feszültség egyik lábra se. Valósagban a dióda nyitó feszültségével még számolni kell, tehát 5V tápfeszültségnél -0,7V-tól +5,7-ig terjed ez a tartomány. Ha ezt veszem alapul, akkor a féltápon lévő középértékhez képest maximum 3,2V csúcs, vagyis 2,2V effektív értékű jel mehet rá. Egy hangkártya ettől többet is kiad, ráadásul többnyire alacsony impedancián. Ezért képes arra, hogy a digitális potméter bemeneti védődiódáit feszültség kétszerezőként használva az 5V-os tápot megemeli egy nagyobb beütésnél. Ennek következménye hogy amíg normál esetben a középérték (nevezzük féltápnak) 2,5V, addig egy nagyobb jelnél ez akár 3V is lehet. Ez egy 500mV-os ugrásjel a kimeneten, ami már elég hangos, de már 50-100mV is jól hallható. Végül is ez a jelenség okozza a recsegést, amit a feljebb tekert zenei jel már elfed, így nem hallható.
(#) Cannon hozzászólása Okt 11, 2019 /
 
Sziasztok! Egy limiter 4.7K potméterét szeretném kiváltani digitális potméterrel és esetleg kijelzővel. Egy kis segítségre lenne szükségem, hogy hogyan induljak el.

Köszönettel,
Gábor
(#) proli007 válasza Cannon hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Hello! Először úgy hogy megmutatod a rajzot a kollégáknak, hogy tudják miről van szó a kiváltásnál. Másodsorban pedig részletezed az elképzelésedet, mit is szeretnél kijelezni..
(#) Cannon válasza proli007 hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
A kapcsolásban a 4.7k potmétert szeretném kiváltani ami a thresholdot módosítja. A kijelzőn ennek az értékét jeleníteném meg dB-ben. Utóbbi ráér, először az elsővel próbálkoznék meg.

LIMITER.jpg
    
(#) proli007 válasza Cannon hozzászólására (») Okt 11, 2019 / 1
 
Én ugyan nem ismerem a digit potikat, de mivel itt egyenfeszültség beállításáról van szó, és a kívánt 375mV..2,14V tartomány belefér az IC tápfeszültségébe, megoldható a digit potival a szabályozása. A kijelzésnél pedig nem tudom milyen viszonyban van az egyenfeszültség a dB logaritmikus skálájával. Esetleg megoldható egy LM3915 logaritmikus jelzésével, ha Led-sor megfelelő és nem számszerűen kívánod megjeleníteni. Ha mégis, akkor mikrokontrollert kell használni, mert számolgatni kell, vagy táblázatot használni interpolációval. De ez nem az én asztalom..
(#) Cannon válasza proli007 hozzászólására (») Okt 12, 2019 /
 
Milyen ICt ajánlanál a digit potihoz?
(#) Massawa válasza Cannon hozzászólására (») Okt 12, 2019 /
 
Probáltad már a DS1669-t, ma elég sok berendezésben ez van.
Következő: »»   10 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem