Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolófokozat P-csatornás MOSFET-tel
Lapozás: OK   3 / 3
(#) Peter65 válasza csaki62 hozzászólására (») Aug 19, 2018 /
 
Szia!
Kicsit több információ kellene. A ventilátort be- / ki- akarod kapcsolni, vagy a fordulatszámát szeretnéd változtatni 3-6V feszültséggel? Ha ez az utóbbit szeretnéd, szerintem másik témába kellene írni. Ha kommutátoros DC motorról van szó, akkor valamelyik DC motoros témába.
Másrészt ez az 5x10A is kifejtést igényelne; 50A-es motorról van szó, vagy 5db 10A?
Továbbá mi indokolja, hogy P kapcsolóval szeretnéd megoldani? Az egyszerűbb és elterjedtebb vezérlések N csatornásak.
(#) csaki62 hozzászólása Aug 19, 2018 /
 
Az adatokról bővebben.Állandómágneses a motor 5 tekercs kb.10A áram felvétel.
A motort csak ki-be kell kapcsolni .A mért vezérlő fesz.6vteljes kivezérlésnél.
Eredetileg a klíma vezérlő adná a vezérlő feszt.(vélhetően fordulatszabályzós volt)
(#) Peter65 válasza csaki62 hozzászólására (») Aug 19, 2018 /
 
A motorról még kellene több info. 5 tekercses állandó mágneses motor nem gyakori, én csak léptető motorban láttam olyat. Valami kép, típus, adatlap talán lendíthetne a dolgon. Ha BLDC motorról van szó, annak meghajtása nem egyszerű, és célszerű lenne a témájába átmenni.
(#) gkfx hozzászólása Okt 10, 2019 /
 
Sziasztok! A csatolt led vezérlőt összeraktam, annyi különbséggel ,hogy a ledszalag 12 voltos lett. De a P mosfet nem működik rendesen. Nem lehet kikapcsolni, folyamatosan átfolyik rajta a 12 volt. Nem vagyok jártas az elektronikában de talán sok lenne neki a 12 volt? A kapcsoló feszültség az 5 voltos.
(#) ferci válasza gkfx hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Szia!
A rajzodon lévő 5 voltos táp és az IC hogy jön össze a szalag 12 voltjával és a fettel?
Rajzold újra és meglátszik, mi a gond. A fet vezérlése biztos úgy néz ki, hogy állandó nyitófeszt kap a gate, mivel csak max +4,.. volton van, a source meg ezek szerint a +12 volton, így a g-s feszültség -5-12 volt között van bármelyik esetben.
Ha a valóságnak megfelelően lerajzolod, világos lesz minden..
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2019
(#) gkfx válasza ferci hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Hopsz, igen valóban nem stimmel a rajz mert ez az eredeti kapcsolási rajz (nem én rajzoltam).
Csatoltam a módosított rajzot most így van összerakva. A gate elvileg max 5 voltot vagy 0 voltot kap asszerint, hogy a kontroller ki vagy be kapcsolja. A cél az lenne, hogy csak akkor kapjon áramot a LED ha be szeretném kapcsolni.
A probléma jelenleg az, hogy mindegy, hogy 5 vagy 0 volt megy a gate-re folyamatosan átengedi a 12 voltot.
(#) ferci válasza gkfx hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Át kell alakítanod úgy a rajzot, hogy a gate vagy gnd-t kapjon, vagy +12 közeli feszültséget...Ha ezt nem teljesíted, állandóan nyitott lesz.
Közberaksz egy npn tranyót a megfelelő ellenállásokkal az ic kimenet és a fet közé és a programot átforgatod, hogy megfelelő fázisban kapcsoljon az ic kimenete.
(#) gkfx válasza ferci hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Hát az én elektronikai tudásom itt véget ér. Fogalmam sincs milyen paraméterü tranzisztor és mekkora ellenállás kellene és hogyan kössem be. Ha tudnál egy vázlatot feldobni azt megköszönném. Itt van olyan tranyó ami jó lenne? Amúgy az a mosfet ami a rajzon van működik 12voltal is?
(#) ferci válasza gkfx hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Fogsz egy BC546, 547, 337 vagy hasonló npn tranyót, emittere a gnd-n. A 74... kimenete és a bázis közé beteszel egy 10 kohmos ellenállást.
A kollektor menjen a +12 voltra egy 1k+10k ellenállással és a közös pontjuk pedig a fet gate-re. Ha sikerült összeraknod, már csak a működés fázisát kell megforgatnod, ha szükséges, mert a tranyó fázist forgat.

A fet persze, hogy működik 12 voltról.. csak helyesen kell a környezetét beállítani.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2019
(#) gkfx válasza ferci hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Akkor valahogy így kéne kinéznie?
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2019
(#) ferci válasza gkfx hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Jó lesz, csak az 1k -10 k fordítva...
(#) gkfx válasza ferci hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Szuper. Köszönöm szépen a segítséget. Rendelem a tranyót és jövőhéten próba.
(#) ferci válasza gkfx hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Ha a tranyó helyét üresen hagyod, ki tudod próbálni: 1 k kollektor felőli végét lekötöd a gnd-re, fet kapcsolja a szalagot; ha az 1 k vége levegőben: fet nem kapcsol, zárt, szalag sötét.
(#) ferci válasza gkfx hozzászólására (») Okt 12, 2019 /
 
Tesztelned kell még a szalag DIN bemenetét is. Elképzelhető, hogy ott is kell tranyós illesztés az 1Y kimenetről.
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem