Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   713 / 959
(#) pcsoma válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 15, 2019 / 1
 
"A másik, hogy nincs védővezető, pedig a lámpahelyekhez is el kell vezetni." Anno ez nem volt kötelező. A megoldás a mai napig is: kettős szigetelésű lámpatest.
(#) ftirius válasza proli007 hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Igazad van, bár megkaptam a választ igy is
Egyrészt arra voltam kíváncsi, hogy vedőföldre mindenképp szükség van-e? A későbbi hozzászólásban irták, hogy nem, ha kettősszigetelt a lámpa.
Másrészt a tüske valóban megsértette, és mind a két vezetéket!
Azért írtam, hogy panellakas, mert ha általános, hogy oldalról jön be a vezeték, akkor gyakori eset lehet a vezeték sérülése.
Csak azért kukkantottam bele, mert kilazult a kapcsoló, és ha már úgyis lepattintottam, akkor miért ne.
Mindenesetre köszönöm a válaszokat!
Igyekezni fogok rendesen feltenni a kérdést!
(#) Kovidivi válasza ftirius hozzászólására (») Okt 16, 2019 1 / 1
 
Nem tudom, hogy szabályozva van-e, de a csőnek be kell érnie a dobozba. A megsértett vezetéket szigeteld le, vagy cseréld ki. A szürkén mintha szikevágást láttam volna, ahol a kapcsolóba megy, szóval áram alatt ne nagyon fogdoss ott semmit.
(#) klausz18 hozzászólása Okt 17, 2019 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy az elműnél milyen indokkal érdemes bejelenteni, hogy rendszeresen az esti órákban a fázisfeszültségek szétcsúsznak? Most épp 205/230/252V
Gondolom túl sok ingatlan van L1-re kötve az utában.
Szabványok, tűrések ide vagy oda, olyan indok kellene, amivel nem elzavarnak, hogy biztosan nem hitelesitett a multiméter...
(#) klausz18 hozzászólása Okt 17, 2019 /
 
Azt az előbb elfelejtettem írni, hogy ezek a mérések az óránál történtek, és a mi fogyasztásunktól teljesen függetlenek, lekapcsolt kismegszakitókkal is ezek mérhetők.
(#) gyuszo válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Hiteles műszerrel, jegyzőkönyvvel.
213 V -248 V között kell lennie, ha ettől eltér panasszal élhetsz.
(#) klausz18 válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
A baj az, hogy este 7-8 utan van ez, minden nap. Nem fog gondolom az elmű direkt este 7-8 körül kijönni megmérni. Tehát jelen helyzetben akkor fizetnem kell egy villanyszerelőnek, hogy hiteles műszerrel megmérje, hogy egyáltalán bejelenthessem a hibát? Amire természetesen majd napközben megnézik, és nincs is semmi probléma...
(#) granpa válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Nem kell hiteles műszer, regisztrált szerelő (a Te költségedre). Jelentsd be minden nap (e-mail, telefon), amikor észleled! Egy idő után megunják és feltesznek egy saját regisztrálós mérőt (kb. 1 hétre) az oszlopra, majd elismerik, hogy igazad van. Nálam is így volt. Utána "szerencséjükre" kellett jó néhány új bekötés (emiatt trafócsere) és akkor már odafigyeltek a terhelés elosztásra.
(#) gyuszo válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Sajnos ez minden ügyintézéssel így van. Vagy utánajársz a saját költségedre, vagy együtt élsz a problémával. A hitelességhez elég a regisztrált szerelő, a te saját mérésedet nem fogadják el. Sajnos ez van.
(#) alienco válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
A szomszédomhoz kb. egy hónapja kijött az elmű este 7-re. Onnan tudom, hogy átcsöngetett, tőlem is kérdezte, hogy van-e problémám és mondta, hogy várja őket. Nem készült semmivel, csak fölhívta őket, amikor tapasztalta a problémát.
(Az más kérdés, hogy nála a bejövő vezetéket kellett cserélni végül, mert "ránőtt" a fája. Ott is "mászkáltak" a fázisfeszültségek, volt amikor jó volt.)
Tehát fizikailag lehetséges, hogy kimennek megnézni este 7-re is.
(#) ötfelezős válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
És reggel mennyi?
(#) klausz18 válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Reggel és napközben teljesen rendben van, szinte a nevlegestől alig tér el pár volttal.
(#) ötfelezős válasza granpa hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Nem megunják, hanem felfedezik az ismétlődésben a törvényszerűséget.
Ennél kulturáltabb megoldás lenne, ha Klausz18 írna egy levelet, ami a műszakihoz kerül. Így mindegyik bejelentés külön volt kezelve, míg egyszer valaki rá nem jött az ismétlődésre, és átutalta a problémát ugyanannak a területfelelősnek, akihez a levél érkezett volna. Ez teljesen felesleges gyakorlatoztatása a második műszakosnak.
(#) ötfelezős válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Érdekes. Még azt megtehetnéd, hogy mérsz az egyik szomszédos ingatlannál, ha vagy olyan viszonyban velük. Mármint este, mikor nálad megbomlik az egyensúly.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2019
(#) klausz18 válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Villanyóránál mérve, 0 fogyasztással is (kismegazakítók le) ugyan ez a helyzet. Mi fogyasztásunktól teljesen független.
(#) Skori válasza klausz18 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Volt hasonló problémám: 2 fázis van bekötve, az egyik fázis feszültsége 190V-ra esett, a másik rendben volt. Telefonáltam, elmondtam mi a gond, azt mondták utánanéznek. Néhány órán belül, megszűnt a hiba.
(#) granpa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
E-On-os vagy? Minden levelem ugyanarra címre/telefonszámra ment az E-onhoz (más megközelíthetőségük nem is volt!). Innentől kezdve mi van a gyakorlatoztatással? Az este 10 körül rendszeresen elmenő, ugyanaz a fázis esete is így nyert megoldást (többszöri levélírás, -több éven keresztül-, végül fogyasztóvédelemmel fenyegetés). Tudnék még írni az E-on viselt dolgairól, bár van pozitív változás.
(#) Atis41 hozzászólása Okt 19, 2019 /
 
Üdv !
Nálam e-on területen eltört pár éve egy oszlop, kicserélték kb. 1 méterrel arrébb tették toldották a méterlen fővezetéket . Pár menetet hajtottak a fázisvezetőből sodronyra, nem érintkezett rendesen csak 190 voltot lehetett mérni . Ügyfél szolgálatnál 1 telefonnal el lehetett intézni 1 órán belül megcsinálták 1 db. ensto felrakásával.
(#) rcrajmund hozzászólása Okt 21, 2019 /
 
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Adott egy helység és sz*rakszik a mennyezeti lámpa. A fali kapcsoló csak az adott lámpát működteti. Egy fázis és egy nulla. Kontaktra gyanakszom.....a kérdésem hogy ezt úgy megmahinálhatom hogy nem kapcsolom le a kismegszakítót mert akkor nem látok és a másik helység fénye elegendő lenne hogy megnézzem... lehet hogy viccesen hangzik de nincs lámpám amivel világítani tudnék de már nagyon idegesít! Multiméterem van azzal tudom ellenőrizni hogy lekapcsolt állapotban van e benne áram. Tehát tudok úgy szerelni hogy ne rázzon meg?
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) kameleon2 válasza rcrajmund hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Nappal próbáld, amikor süt a nap, és akkor lekapcsolhatod, vagy mobiltelefon led lámpa, fejlámpa.
(#) sany válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 21, 2019 / 1
 
Vagy akár gyertya.
(#) Ocelot válasza rcrajmund hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Azért én egy ezer forintos fejlámpán nem spórolnék, ha az életem a tét. De én maradi vagyok.
(#) VIM válasza rcrajmund hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Szia! Az a probléma, hogy ha esetleg nem a fázis van megszakítva a kapcsolónál akkor NE szerelj a lámpánál semmit. Talán a fázisceruza adna támpontot, hogy lekapcsolódott e a fázis a lámpafoglalatban. A foglalatban lévő érintkezők, abban is a fenék érintkező szokott elnyomódni és hozzá nem érni a lámpa kivezetéséhez. Ha túl nagy a forrasztási "gombóc" a lámpa fenék érintkezőjén az pedig nem engedi hozzáérni az oldalérintkezőhöz a menetes rész fém részét. Vagy közelebb kell hajlítgatni a foglalat érintkezőit a foglalatban vagy a lámpa alsó forrpontján ellenőrizni a felesleges ónt. Van telefonod azzal tudsz világítani.
(#) rcrajmund válasza VIM hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Tehát akkor nappal?! Jo de annyit még hogy ha multival nincs benne fesz. Akkor a nullában se lesz meg a fázisban se?
(#) sany válasza rcrajmund hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Mindenféleképpen kapcsold le a kismegszakítót, úgy ne szereld, hogy nincs lekapcsolva!!!!
(#) rcrajmund válasza sany hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Jo persze! Köszi a válaszokat! De mégy annyit ha kapcsoló a fázist szakítja meg a nullába megy áram???
(#) Atis57 válasza rcrajmund hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Szia!

A lámpa felkapcsolt helyzetében igen !

lekapcsolva megfogható --ha fázis ceruza/próbalámoával ellenőrizted !
(#) kendre256 válasza rcrajmund hozzászólására (») Okt 21, 2019 / 4
 
Szerintem a saját biztonságod érdekében nem kellene neked villanyt szerelned... Kérj meg valakit, aki ért hozzá.
(#) Atis57 válasza VIM hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Szia!
A 60 as évekig a Nullában volt a kapcsoló helye ! Ilyenkor az óra alatti kismegszakitő is a Nullában van !

Kikapcsolva ---jól ráz !
(#) gyuszo válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Az már jó régen volt, kevesen tudják elmondani. Aki meg másképp tudta az meg azért nem .
Következő: »»   713 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem