Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2134 / 2208
(#) TAttila77 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2019
Az igaz is, de ha jó sugártetródát keres az ember ( nem sok van ) akkor bizony odahajít még a triódáknak is. Mondjuk az én kapcsolásom sem volt egyszerű megépiteni az is igaz, háromszor is majdnem feladtam.
(#) mohinger hozzászólása Nov 8, 2019
Ha már így szóba kerültek a GU50SE-k, akkor melyiket érdemes megépíteni?
Ha jól emlékszem pechman8 kolléga a 10 éves a GU50SE kapcsolást építette meg Lajos bácsitól.
(#) CIROKL válasza mohinger hozzászólására (») Nov 8, 2019
Bővebben: Link
Szerintem ez egy jó választás.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2019
(#) Ge Lee válasza mohinger hozzászólására (») Nov 8, 2019
Ha engem kérdezel egyiket se, de ha visszalapozol CHZ tett fel egy kapcsolást GU50SE meghajtásként, én úgy építeném. A triódám is (majdnem) ugyanúgy van hajtva.
(#) TAttila77 válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 8, 2019
Igaz. Én is srpp-vel hajtanám meg.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2019
(#) CHZ válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Erosítése kevés lesz, nagy bemeneti jelszintet igényel....
(#) devergo74 hozzászólása Nov 8, 2019
Hangerő szabályozásánál,lineáris potméter használata miért nem javasolt?
(#) pucuka válasza devergo74 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Mert a füled érzékenysége logaritmikus karakterű. Mindig azt érzékeled, hogy ha a hangnyomás felére esik. A lineáris potméternél azt jelenti, hogy eltekered fél állásba, akkor csökkent a hangerő a felére, ha a maradék felére, aztán a maradék felére, és így sűrűsödik. Úgy, mint egy mértani sor, a hányados állandó.
Ha lineáris potmétert használsz, akkor a tényleges érzékelhető hangerő változás a pálya első harmadára esik. Akkor viszont gyorsan, úgyhogy nehéz beállítani.
(#) TAttila77 válasza devergo74 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Amit pucuka irt azt jól magold be és ne feledd sosem, mert így van.
(#) devergo74 hozzászólása Nov 8, 2019
Köszönöm a felvilágosítást.
(#) VoltsAnimations hozzászólása Nov 8, 2019
Sziasztok!
Egy ismerősömtől kaptam elektron csöveket, konkrétan ezeket:
1ZS24B, 6BN6, 6N2P, 6N3P, 6N6P, 6N7SZ, 6N23P, 6P6SZ, 6ZS9P, ECF82, ECH84, EF89, PCC189, OG3, SZG5B, 4378D, GU17, GU50
Elég sok van mindegyikből. Engem eddig nem hoztak lázba a csöves erősítők, mert alig volt hozzá alkatrészem, de most már talán van.
Ezekből a csövekből össze lehet hozni egy jó erősítőt?
Ha esetleg igen egy rajzot tudnátok linkelni?
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Ma sikeresen megépítettem első "deszkamodelles" csöves erősítőmet, szép tiszta a hangra és elég hangos is, viszont kb 2 perc elteltével elkezd torzítani. Az R9 -es 150R/1 W melegszik rendesen amikor a kezem már nem állja torzít is az erősitő, pár percet hül aztán ismét jó 2 percig. Az R3 330R ellenállással még sorba kötöttem egy 1K ellenállást.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Gerjedsz. Az anód is izzik lehet. A visszacsatolás lehet rosszul van kötve a trafónál, vagy rosz helyre.
(#) mohinger válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Gázos a cső....
(#) Cinema válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Ez nagyon "deszkamodell", biztos, hogy gerjed, összeszed mindenféle zavart és azért lesz torz a hangja.
Tessék szépen a véglegeshez közeli összeállításban próbálni, még akkor is lehetnek meglepetések, de legalább rá lehet jönni, hogy mi lehet a hibás.
Itt az R4-R5 nem mindegy hol van elhelyezve, a C4 túl kicsi, legalább 220µF kell ide, meg a szekunderből is kellene negatív visszacsatolást létesíteni, ha másképp nem, a végpentóda katódkörébe jó lenne.
Ehhez a végfokhoz igen érzékeny hangsugárzó kell (kb. 93-100dB/1W/1m), hogy méltányolható hangerőt legyen képes produkálni, egyébként kár ezzel foglalkozni.

Üdv!
(#) Mócsing hozzászólása Nov 8, 2019
Szervusztok .
Az Ágostonféle GU50 végfokhoz milyen hangerő potmétert javasoltok . /érték ,gyártó ,hol lehet beszerezni /
Előre is köszönet !
(#) jani1987 válasza VoltsAnimations hozzászólására (») Nov 8, 2019
Az én PP-s erősítőmbe a 6N2P be van építve. De hogy ez a fázis fordító vagy a kaszkód előfok meg nem mondom neked. De páran hallották már szólni. A többi csövet nem ismerem. Bár ahogy végig zongoráztam a listát egyik se egy kimondottan végfok cső az első néhányból.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2019
(#) 13_Balu50 válasza Cinema hozzászólására (») Nov 8, 2019
C4 re raktam egy 470 µF-ost, 2 perc helyet 3 per után kezd el torzitani, rakok be gy nagyobb ellenállást 150R helyett, mármint 2W-ost. Szép a hangja, és elég hangos is, szobába bőven elég.
(#) Imi65 válasza VoltsAnimations hozzászólására (») Nov 8, 2019
A 6N23P-t becsüld meg, az az orosz ECC88.
Van még köztük több is, amivel már volt dolgom, a 6N2P, 6N3P, a 6N6P ( ez is keresett néha), a 6N7Sz. A többit nem gondolnám túl értékesnek.
(#) 13_Balu50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Rajz szerint van minden bekötve. Az anód nem izzik.
(#) Imi65 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Idézet:
„viszont kb 2 perc elteltével elkezd torzítani.”

Idézet:
„a késői Videoton rádiókba fellelhető ECL-ek elég gyengék voltak, a készülékeket sokszor azért dobták félre, mert rövid idő után betorzult a hangja.”

Erre szerettük volna felhívni a figyelmedet, sajnos az ECL-ek elég vacakok voltak a gyártásuk vége felé (úgy tudom, levitték a gyártósort Kaposvárra). Mikor ezek a végüket járták, még bőven a szervizes voltam. Volt velük probléma elég...
(#) 13_Balu50 válasza mohinger hozzászólására (») Nov 8, 2019
Igazad volt a cső csere után, már jól lett, az ellenállás se lesz melegebb a langyosnál.
(#) 13_Balu50 válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Már 15 perce megy és nem torzit, tesztelem meddig bírja, pedig +235V helyett + 270V-ot kap.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2019
(#) Imi65 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Van azért jó cső is, csak - sajnos - nagyon sok a gázos.
(#) granpa válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Nem az "értékesség" a lényeg, hanem hogy ezekkel a csövekkel lehet-e erősítőt építeni. Szerintem kezdő építőnek megfelel. Aztán, ha már működik neki, kiismeri a technikát, megjön az igény és fog jobb csövekből, jó erősítőt építeni.
(#) granpa válasza VoltsAnimations hozzászólására (») Nov 8, 2019
Nézz körül a rajzok között, találsz ezekkel a csövekkel kapcsolásokat. Összerakod,-még tán működik is-, közzéteszed, aztán jönnek a guruk és tanácsot adnak, vagy leszólják (ez utóbbiakkal ne törődj).
(#) Imi65 válasza granpa hozzászólására (») Nov 8, 2019
Technikai szempontból gondoltam, egy - rajzokban gyakori - E88CC értékesebb, mint egy olyan cső, amire nem, vagy csak alig talál rajzot.
(#) 13_Balu50 válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Pcl86 cső van benne, meg vagyok vele elégedve, megépítem nyákra , kap egy dobozt.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Úgy néz ki, hogy jó lesz, 1 órája megy. Hálózatról 245V-on 105mA körül vesz fel hangerőtől függetlenül.
(#) sturbi válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 8, 2019
Azért csak állítsd be a pentóda disszipációját 9 W-ra, szerintem nagyobb katódellenállás kell.
Következő: »»   2134 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem