Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   738 / 778
(#) franky710 válasza ferci hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Mit értesz a szabályzókörön, amit nagyítóval kell átnéznem?
Sajnos szkópom az még nincs, Melyik az Opto tranyó? Az aminek négy lába van és leválasztja a nagyfeszt. nagyfrekit, a gyengeáramtól? vagy aminek háromlábú aminek most nem tudom a típusát.Az elcókat még nem cseréltem ki, érdemes lenne? A ferriten nem láttam repedést.

Köszönöm: Feri
(#) ferci válasza franky710 hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Szabályzókör: kimenő +, 1 kohm nagyságrendű R, optó dióda anód, katód, TL431 áramköre...
Az optó itt 4 lábú, a 246 adatlapon mintában meglátod az egész rendszert..
A 3 lábú kicsike a TL431 - szintén ott megtalálod a rajzát.
(#) franky710 válasza ferci hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Köszönöm, ezeket megnézem, és majd szólok hogy mi lett a helyzet utána.
(#) zoka hozzászólása Dec 6, 2019 /
 
Sziasztok! Kapcsolóüzemű táp ügyben lenne kérdésem.
Van néhány 51W-os LED panelem, ami 30x120cm-es.
3db 16LED-es LED "szalag" van benn. Soros kapcsolással.
110V DC mértem rajtuk. Ehhez van egy driver, amin AC85-265V input és
DC100-130V 420mA output szerepel.
A nyákon lévő 400V-os kondi, és a 2 sárga tekercs is nagyon melegszik. 10 perc után már több mint 80°C-os. Gondolom alul méretezték a dolgokat, hogy hamar tönkremenjen.
Próbáltam megfejteni a kapcsolási rajzát, de az SOP7 tokozású IC adatlapját nem találom.
Szerintetek mi lehet a kapcsolás gyenge pontja, és hogyan tudom javítani, pótolni, ha 2 év után tönkremegy?
Mellékelve a képek. (a kapcsolási rajzban lehet hiba, próbáltam jól lemásolni a NYÁK alapján)
Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2019
(#) Ge Lee válasza zoka hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
A primer pufferrel egyetlen dolgot tudsz csinálni, kisebb ESR értékűre cseréled ha találsz olyat. Kellene mellé párhuzamosan egy fóliakondi (100nF/400V) is ami levenné az impulzusáram okozta teher egy részét róla, de az nem fér el már ott szerintem.
Az RS feliratú lábas kék ellenállások elvileg a söntök, azokat picivel nagyobbra kellene cserélni és akkor kisebb árama lesz az egésznek, kérdés mennyivel fog csökkenni akkor a fényerő.
Meg megnézném hogy mennyire melegszik ha nincs rajta a doboz, szerintem jóval kevésbé.
(#) zoka válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
A fényerő mondjuk jó lenne, ha megmaradna. Nem szeretnék rajt módosítani. Csak lehet-e javítani, ha elszáll. Például ez az S9243 IC mi lehet? És miért kell 2?
Én úgy látom ez valami kínai cucc. Mi lehet a megfelelője, helyettesítője? Tönkremehet, vagy inkább a kondenzátorok és diódák szoktak meghalni?
(#) Ge Lee válasza zoka hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Nem ismerem a ledjeidet, de általában 10-20% áram csökkenés még észre sem nagyon vehető a fényerőben, viszont a tápon sokat segítene. A vezérlőt most nem állok neki keresgetni, de valami a TNY sorozathoz hasonló kis flyback vezérlő lehet, és a rajz alapján párhuzamosan van kötve a kettő (elég buta megoldás). Ebben ha bármi tönkremegy nem érdemes javítani, mert olcsóbban veszel helyette újat...
(#) zoka válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Köszönöm a segítséget. Egyébként ez a DC 100-130V kimenet elég ritka a LED vezérlők között. Keresgéltem, de nem találtam eddig.
(#) franky710 válasza ferci hozzászólására (») Dec 12, 2019 /
 
Szia!
Ha még emlékszel miről beszéltünk korábban
Idézet:
„(Szabályzókör: kimenő +, 1 kohm nagyságrendű R, optó dióda anód, katód, TL431 áramköre...
Az optó itt 4 lábú, a 246 adatlapon mintában meglátod az egész rendszert..
A 3 lábú kicsike a TL431 - szintén ott megtalálod a rajzát.) Meg (főleg azt a kört nézd át jól, amire a szabályzó kör csatlakozik.
Nagyítós vizsgálat ott sem árt.
Kérdés, mekkora az ingadozás és hol mérhető előzőleg. Multis dc mérés sokat nem mond.
Optó dióda katód hogy néz ki a kimeneti gnd-hez képest ( szkópkép ).
Ha biztonságosan tudsz mérni, optó tranyó emitterén mi van a betáp gnd-hez képest.
A ferrit nincs-e megrepedve. Elkók állapota milyen..)”
Mind ezeket megnéztem és nem találok semmi hibát, a ferrit vasmagon nem látok repedést, elkókat kicseréltem az összeset, az opto tranyót még nem néztem, de a hiba még fenn áll. Szakadást nem találtam a szabályzott körön sehol, a félvezető diódák rendben vannak, a STPS2045 tranzisztort is kicseréltem egy nagyobb áramúra és így is a hiba fenn áll, van esetleg további tipped, sajnos Skópom az nincsen. Lehet hogy a Ferrit vasmagos trafó, tekercs halt meg?
Köszönöm a segítségedet. M.Feri
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2019
(#) ferci válasza franky710 hozzászólására (») Dec 12, 2019 /
 
Szia!
Ha van szabályozható tápod, ami a készülék kimeneténél kicsit nagyobbra és kisebbre is állítható, tápláld meg vele a kimenetet polaritáshelyesen. Pl. ha 12 voltnak kellene lenni, akkor 10-14 volt között.
230 V betáp nem kell.
Ugyanakkor a gnd ( táp - ) és az optó dióda katódja között mérj feszültséget, mennyire változik.
Ha ez megy és megvagy vele, írd meg az eredményeket fél voltos lépcsőkkel.
Ha nem tudod ezt megtenni, akkor totó...
A trafót ne bántsd.
(#) ferci válasza franky710 hozzászólására (») Dec 12, 2019 /
 
Csatolok egy skiccet. Valamennyire hasonlít a tiéd is rendszerileg - vagy zeneres, vagy TL431-es az optó meghajtása, azért van szürkével rajzolva pár helyen.
A piros és a kék pöttyök között mérjél.
(#) developman válasza zoka hozzászólására (») Dec 12, 2019 /
 
Ezek áram generátor üzemben működnek. Az áram szabályozás a primer oldalon van.
A dobozon ott van 420mA +-5% !!!!! a feszültség a ledek nyitó feszültsége adja.
Én nem szoktam javítani rendel kiná-ból másik 5-6 dollár, csak arra kel figyelni hogy eggyel nagyobb teljesítményt kell rendelni azonos áram értékkel.
Tehát ha helyettesíteni akarod akkor áram generátoros tápot kell építened.
(#) zoka válasza developman hozzászólására (») Dec 16, 2019 /
 
Javítani tényleg nem lenne érdemes, maximum, ha egy kondenzátor száll el.
Nézegettem rengeteg féle LED drivert lehet kapni, viszont olyat, ami 100-130V DC-t tud és legalább 50W-ot, olyat sajnos nem találok.
(#) franky710 válasza ferci hozzászólására (») Dec 16, 2019 /
 
Szia!
Az a gondom nem tudom melyiket nézzem, mert több kimenete is van. De már odáig jutottam, hogy a 12v is kimenetek mérek 13, 7 stabil feszültséget, ne kérdezd hogy hogyan lett stabil mert nem tudom, kicserélték az elkókat, a stps2045, stps3045 re és ez lett belőle.Plusz a négy darab 5 voltos kimenete is stabil lett. De van még további három kimenete, amin nem tudok mérni stabil feszültséget.
Akkor most mi van.
Bàr még a kimenetek nél van még két smd 16v 100 mikrós kondi azt is cseréljem? Vagy csináljam azt amit korábban minták a táplással, bár nem tudom hogy azokon a kimeneteken, milyen feszültségnek kell lennie.
Köszi a segítséged előre is.
M.Feri
(#) ferci válasza franky710 hozzászólására (») Dec 16, 2019 /
 
Általában az van, hogy 1 vagy 2 kimenetről szabályoz a rendszer.
El tudom képzelni, hogy az 5 voltos kimenetek valamilyen 78x05 féle ic-ről mennek a "főtápról", azért stabilak..- általában pedig a legnagypbb terhelésre ( és feszültségre ) kell szabályozni.
A többi kimenetet fel kellene derítened, egyáltalán szükséges-e a pontos szabályzás az onnan táplált részeknek, vagy megengednek 1-2 voltos eltéréseket a fogyasztástól függően..

"....két smd 16v 100 mikrós kondi azt is cseréljem?.." ha meg tudod tenni, cseréld ( ha az ismeretlen kimeneteken vannak ) - de a 16 voltos helyett inkább 25 voltost tennék be, ha van és el is fér.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2019
(#) developman válasza zoka hozzászólására (») Dec 16, 2019 /
 
Mivel leírásod szerint 3 db csík van, így szélt lehet szedni. úgy könnyebb drivert találni. ha szükséges.
Annyi javaslatom van ha tudod úgy helyezd el a drivert hogy tudjon szellőzni, mert a legtöbb igen csak alul méretezett. Ennek okán a benne lévő IC, valamint a kondik hamar halnak. Nem 1-et cseréltem e miatt.
(#) zoka válasza developman hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Még azt tudom tenni, ha a panelben párhuzamosan kötöm a 3 szalagot, akkor harmada feszültség elég és kb 1200mA. Ilyen drivert találtam, de jobb lenne egy 50W-os 420mA 100-130V, mint ami most van.
Egyébként ezek a LED driverek, amiben még biztosíték sincs, kigyulladnak vagy csak kimegy benn valami? Mi a jellemző, ha meghibásodna?
(#) Hetope hozzászólása Jan 2, 2020 /
 
BÚÉK mindenkinek. Már két napja olvasgatom ezeket az oldalakat de nem találtam meg azt a kapcsolást amit meg kellene építenem. Szükség lenne egy egyszerű tápra ami 5 volt mellett tud 3 ampert de közben ne csináljon erős elektromos zavarokat. Jó lenne ha tudná elég stabilan tartani a feszültséget de nincs szükség semmi extra stabilizáló fokozatra mert a terhelés az állandó . Van több méretű PC táp trafóm meg a jóakaratom . Öt tápot kellene készíteni egyformát.Láttam kapcsolásokat IC+valamilyen tranzisztor vagy cél IC mint a TNY , TOP vagy más csak a zavarokról nem tudok semmit. Hálózatról kellene hogy működjön és úgy szeretném megépíteni hogy legyen tartalék teljesítménye is mivel plafonra lesznek szerelve félek a túlmelegedéstől. Ha volt már ilyen akkor elnézést kérek de én nem tudtam megtalálni.
(#) _BiG_ válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Idézet:
„de közben ne csináljon erős elektromos zavarokat.”

Célzottan a rezonáns tápokra keress rá, azoknak kisebb a zavarkibocsátása, mert nem négyszögjelet generálnak.
(#) pipi válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Hali!
Komoly műszerezettség nélkül a barkácsolt tápod zavaráról nem tudsz meg semmit. Kapcsi táp tervezési ismeret nélkül esélytelen jól szűrt tápot tervezni.
Azt írod több méretű pc táp, ha különbözőek, hogy szeretnél egyformát csinálni?
Jobban jársz, ha megveszed készen valami ismert gyártó tápját, azok minősítettek szoktak lenni.
Pl meanwell tápokat több helyen árulnak.
(#) Skori válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Szerintem ha megírod miért/milyen célra kell, akkor talán kapnál hasznosabb válaszokat is. Alacsony zavarkibocsátás akár analóg táppal is megvalósítható, 5V-3A még nem olyan nagy teljesítmény. Kérdés, hogy valóban szükség van-e kb. nulla zavarkibocsátásra, vagy valamennyi azért belefér... Állandó terhelésre egy rezonáns kapcsolóüzemű táp is alkalmas lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2020
(#) Hetope válasza pipi hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Igen van több méretű trafóm de nem csak 1-1 darab hanem némelyikből 10 darab is van.
(#) Hetope válasza Skori hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Na akkor röviden leírom hogy 1W-os ledekből kell feltölteni a plafonra szerelt világító testeket mert a benne levők megdöglöttek. Egyik barátom szerint úgy kell bekötni a ledeket hogy mindegyikkel sorba 10 ómos ellenállást és akkor 5 voltról ezer év + 1 nap lesz az élet tartam.
(#) pipi válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Köss jópár ledet sorba, és járasd áramgenerátoros (megfelelő feszültségű) tápról.
Azon a rakat 10 ohmos ellenálláson elfűtöd a teljesítmény 1/3-át, és a keletkező meleget is kéne valahová tenni...
(#) Hetope válasza pipi hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Hát ez igaz de ha valamelyik LED bedöglik akkor az egész sor le áll. Viszont mivel már megjött a csomag (100 ellenállás+100 LED ) kipróbáltam és mérve csak 39 fokra melegedtek az ellenállások.
(#) pipi válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Akkor legalább 3 ledet köss sorba, és azokkal egy ellenállást, és járasd 12V-ról, kevesebb lesz a veszteség. Az ellenállások egymást is fogják fűteni, szóval nem 40fok lesz...
(#) Hetope válasza pipi hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
OK de ha építek akkor könnyebb 12 voltra készíteni a tápot mint 5 voltra ?
(#) Bakman válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Mindegy hogy milyen építesz, nehéz jól megcsinálni, gyaníthatóan neked nem fog menni. Inkább vegyél, az a biztos.
(#) pipi válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Annyiból lehetne könnyebb, hogy harmadakkora áramra kell tervezni, vásárolni is valószínűleg olcsóbb.
(#) Skori válasza Hetope hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Ha józan paraszti ésszel belegondolunk: sehol nem használnak ilyen megoldást, azért nem, mert nem jó megoldás. Még a LED szalagokban is hármasával vannak a ledek sorbakötve... Erre a célra felesleges spec. alacsony zavarkibocsátású táp, egy sima LED-táp is megfelelő, legfeljebb kicsit túl kell méretezni ha hosszabb élettartamot szeretnél.

Minél több led van sorbakötve, annál jobb hatásfokot lehet elérni. A nagyobb kimenő feszültségű tápok jobb hatásfokúak, és ha ellenállásos az áramkorlát akkor azon is kisebb lesz a veszteség. Persze érdemes a törpefeszültség határain belül maradni. Léteznek áramgenerátor kimenetű tápok is, ahhoz még ellenállás sem kell.
Következő: »»   738 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem