Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   43 / 52
(#) Bakman válasza Béla 66 hozzászólására (») Dec 1, 2019 / 1
 
Nem tartom szerencsésnek, hogy az érzéketlenebb Fi-relé a megoldás a tömítetlenségi problémákra. Mit fogsz csinálni ha kiderül, hogy a 300 mA-es is leold? Raksz egy 500 mA-es változatot? És ha az sem elég, kiszereled?

Benzinkutakon sem használnak normál szivattyúkat "majd több tűzoltókészüléket szerelünk fel" felkiáltással, hanem oda való, robbanásbiztos rendszert építenek ki.
(#) Béla 66 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Nem a tömítetlenségi problémát akarnám megszüntetni! Van hővédelem a motorokon, és most akarom javasolni, a motorvédők beépítését! Egy hónap, és négy hővédelem adta meg magát, (beégtek)mind ugyan az a típus (ilyeneket sem fogok rendelni)!
A főnökeim jöttek, hogy egy egy új szabvány miatt be kell szerelnem!
Mivel még motorokkal nem igazán foglalkoztam, ezért szerettem volna utána járni a dolognak.
(#) Atis57 válasza Béla 66 hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Szia!

Itt valószínűleg a 100mA kellene --a 30mA lenne az igazi ,de a környezet miatt ?
A 300mA -t elosztókban szokásos használni , 500mA-t meg trafó utáni elosztóban láttam(kb 630kVA )
(#) vpvpvp hozzászólása Jan 17, 2020 /
 
Sziasztok,

Egy panellakásban az alábbi képeken látható gányolás van jelenleg (sajnos).
Alul van egy null- és egy fázissín, védőföld sínt nem látok a dobozban.
A lakásban a hidegburkolatú helyeken a konnektoroknál van védőföld kiépítve szintén még az eredeti ALU vezetékkel. Gondolom ez valahol a kismegszakító tábla környékén van összekötve sín nélkül, vagy nem tudom. Ezeken a helyeken a védőföld és a fázis között 230V-ot mérek, a védőföld és nulla között pedig 0V-ot. Ez így helyes ugye?
Tisztában vagyok vele, hogy a kismegszakító tábla kivitelezése több sebből vérzik, pl. alu és réz vezeték van egy helyre kötve, rettenetesek a blankolások stb.
A célom az lenne, hogy nagyjából rendbe tegyem a dobozt, ezen kívül szeretnék beépíteni egy áramvédő relét.
Az alábbiakat gondoltam megvalósítani:
1. Az alu vezetékeket újrablankolom, csiszolópapírral kicsit megcsiszolom és rendesen bekötöm az eredeti helyükre. Nem tudom itt is (kismegszakító, sínek) kell-e, érdemes-e ALU pasztát használni?
2. Az alu és réz vezetékeket wago-val és ALU pasztával kötöm össze
3. A doboz mellé közvetlenül felszerelnék egy Fi relét tokozattal és a bejövő fázist és nullát wagoval, pasztával meghosszabbítva átvinném ebbe az új dobozba, majd a Fi relé kimenetéről visszavinném az eredeti helyre.
Ha jól gondolom ez lenne a legolcsóbb és legegyszerűbb megoldása annak, hogy beiktassak egy áramvédő relét.
Jók az ötleteim, vagy hibádzik valamiben?
Van még egyéb, amit érdemes lenne megvalósítani?
Köszönöm a segítséget előre is!
(#) Atis57 válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Szia!
általában jók.
Amit másképpen;
A fázissint megszüntetném--pont megfelelne a védővezetőnek.
A kismegszakitókhoz kapható sorolósin . célszerűbb.

A védővezető kötést kibogoznám ,le ellenőrizném. Ne legyen meglepi a FI relé bekötése után.!

Érdemes lenne áldozni a többi vezeték cseréjére is.Legalább helységenkénti bontásban.
A Fürdő, meg a Konyha kritikus ! legelső?
(#) vpvpvp válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Köszönöm!

Arra tudnál tippet adni hogyan találhatnám meg a védővezetőt?

Kifejtenéd hogy milyen meglepetés érhet emiatt a Fi relé bekötése után?

Köszönöm!
(#) Atis57 válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Szia!
Általában az elosztó alatt, mellett, környékén van egy doboz csupa piros -vastag vezetékkel.
Ez lenne a védő vezető---ezt kellene azonositani (mi hová megy )

A meglepi? Ezek elég gyakori hibák!
Ha valahol még összevan kötve a N-PE akkor minden kisebb fogyasztó is lekapcsolja aFI relédet.
a másik ha a Nullából ágaztatták le --viszont egyáltalán nem fog lekapcsolni,zárlat esetén sem.
(#) (Felhasználó 122012) válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Kicsit visszaolvasva itt van, amit én csináltam két panellakásban: 1 és 3 fázis esetén
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2164142.html#2164142
(#) gyuszo válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Először ezt a dobozt szereld le és hajítsd el jó messzire.
A helyére tegyél egy 18 modulos lakáselosztó dobozt, hogy elférjen minden benne és áttekinthetőbb legyen. Könnyebb és gyorsabb is egy nagyobb dobozban szerelni, pláne ha nincs gyakorlatod.
Egy dobozba legyen a FI-relé és a kismegszakítók is. Annyi kismegszakítód legyen, ahány elmenő vezeték (áramkör) van. Én úgy látom több, mint a jelenlegi 4 db.
A doboz tartalmazza a nulla és védővezető sínt is. Mivel minden vezeték szerelvénybe csatlakozik közvetlenül sem Wagóra, sem pasztára nincs szükség.
Csak a FI-relé és a kismegszakítók összekötéséhez kell fázissínt venned.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2020
(#) vpvpvp válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Köszi.
Semmilyen más doboz nincs a környékén.
Ki lehet mérni valahogy a "földelt" konnektornál, hogy:
1. össze van-e kötve valahol a PE és N és
2. hogy a Nullából lett-e leágaztatva?
Ha igen, hogyan?
(#) vpvpvp válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Köszönöm a hasznos tanácsokat!
(#) gyuszo válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
A Fi-relé után ha összeér a PE és a N, akkor nem tudod felkapcsolni.
Ha ez lenne, lekapcsolod az összes kismegszakítót, utána elkezded egyesével felkapcsolni, ha valamelyiknél leold, abban az áramkörben lesz a hiba.
Minél több kismegszakítód van ( áramköröd) annál könnyebb lesz megtalálni.
(#) vpvpvp válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Köszönöm! Valahogy még a FI relé beszerelése előtt nem lehet ezeket a dolgokat ellenőrizni, kimérni?
(#) gyuszo válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
De igen, de ez a leggyorsabb és legegyszerűbb. Attól függ, hogy perceket, vagy napokat szánsz rá.
(#) vpvpvp válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Leírnád hogy pontosan hogyan tudom ellenőrizni még FI relé nélkül ezeket?
Köszi
(#) gyuszo válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Az összes kötődobozt és szerelvényt szedd szét és vizsgáld meg, ha szerencséd van pár nap alatt megtalálod, a lakás méretétől függően.
(#) vpvpvp válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Nem pont erre gondoltam. A kérdésem az lett volna, hogy a földelt konnektoroknál nem-e lehet valahogyan kimérni hogy bárhol össze lett-e kötve a PE és N, ami gondot okozhat egy FI relé felszerelésnél.
(#) gyuszo válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Én negyven éve ezzel a gyors meghatározással végzem, de ha valaki tud gyorsabbat, azt én is szívesen veszem.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2020
(#) dB_Thunder válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Van a házban szerencsés esetben egyetlen nullázás az elosztóban, régen még nullbontó is volt.
Ez az egyetlen kötést szétkötöd, akkor már ellenállás lesz mérhető a nulla, és a védőföld közt. A mérést minden dugaljnál (fogyasztónál) el kell végezni! Ha esetleg szakadást mérsz, az azt jelenti, hogy nem jó, vagy nincs földelő szondád!
Ez kb 1-3 óra...
(#) Atis57 válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Szia!
Egyszerűen?-sehogy!

Sajna az épület áramtalanitása ,
PE-N vezető szétkötése. Egy gk akku bekötése.s máris látod Voltmérővel melyik a másik,
vagy össze van kötve .
Persze az összekötés-ek kikeresése ?
(#) Atis57 válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Szia!

Azért 1968 után mindig az elosztó közelébe tették a" földelés" dobozát is.
Kopogtasd át a falrészt ---mert a festők szeretik elglettelni!
(#) proba válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Ugyan úgy szétbontasz a FI felszerelésének helyén mindent, és az elmenő oldalon megméred hány ohm van a nulla és a védőföld között. Utána mindenkit kiküldesz a lakásból, bekötöd a fázis nullát, megnézed minden működik-e, melyik készülék háza ráz... Ha minden működik, akkor sem lehetsz biztos benne hogy jöhet a relé, még ellenőrizni kell minden konnektort, neme véletlenül a nulla van kikötve védőföldnek. Vagy ki ohmmérőzöl mindent a beszerelés helyéig.
(#) bogumil13 hozzászólása Jan 18, 2020 /
 
Sziasztok!
3 fazis bekotes tortent,ami ra lett osztva a hazra kb 2 honapja.Minden mukodott ahogy kell,de elsumakoltam a firelet most beraktam es le is kapcsolt vmi elkotes lehet.5 aramkor van igy a kismegszakitok lekapcsolgatasaval konnyen kiderult melyik aramkorben van gond.3 fazisu 30mA-es a firele.Kikotottem a relebol a nullat,ekkor azonnal lekapcsolt ugy is h a hibas aramkor le volt kapcsolva.Igy kell mukodnie?Ezek utan kikotottem a nullat a villanyoraszekrenyben a sorkapocsbol gondolvan igy nem fog mukodni sehol semmi.A fold maradt,felkapcs es mukodtek a vilagitasok,volt ahol fel erovel,volt ahol rendesen.Ez igy nem franko ugye?Most kenytelen voltam kikotni ideiglenesen a relet h legyen aram.mindenutt.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2020
(#) gyuszo válasza bogumil13 hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Elég veszélyes dolog amit okoztál, egy szándékos PEN szakadást és a védővezetőd vált vezetővé a földszondán keresztül. 3 fázisnál ez elég nagy problémát tud okozni.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2020
(#) kendre256 válasza bogumil13 hozzászólására (») Jan 18, 2020 / 2
 
A fi relé jól működött. Ha kikötöd a reléből a nullát, tökéletes hálózat esetén is le fog oldani!
Idézet:
„Ezek utan kikotottem a nullat a villanyoraszekrenyben a sorkapocsbol gondolvan igy nem fog mukodni sehol semmi.”

A nulla szakadás nagyon veszélyes hiba egy hálózaton, életveszélyes helyzetek alakulhatnak ki, és berendezések mehetnek tönkre a csillagpont eltolódás miatt!
Te most ilyet csináltál szándékosan! Vissza kell kötni a nulla vezetőket, a lehető leggondosabban. Aztán leválasztani a hibás áramkört (minden vezetékét, fázist, nullát, védőföldet), és megkeresni a hibát.
De szerintem próbálj inkább egy hozzáértő villanyszerelőt keresni.
(#) Tasznka válasza bogumil13 hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
3~ -nál még véletlenül se szakítsd meg a nullát,mert ha még a földelésed sem az igazi,akkor lesz meglepi .A Fi-reléd azt érzékeli,hogy valamelyik áramkörnél ,vagy a nullát kerüli ki,vagy valahol a földelés van nullának használva...ezt kellene megkeresni.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2020
(#) Atis57 válasza bogumil13 hozzászólására (») Jan 18, 2020 / 1
 
Szia!
remélem a Lapos Tv-t, PC, laptop, meg aminek kapcsoló üzemű tápja van - ki volt huzva a konektorból?
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
3 fázisnál a túlfeszültség okozza a legnagyobb bajt.
(#) vpvpvp válasza proba hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Köszi.
Azt hogy valamelyik konektornál nem-e lett felcserélve a nulla és a védőföld hogyan tudom ellenőrizni? Ellenállás mérésből ez nem derül ki...
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2020
(#) Tasznka válasza vpvpvp hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Simán kimérhető. Először is lekapcsolni a mérőnél,hogy ne legyen meglepetés .Ezek után a bejövő földet ki kell kötni(ideiglenesen)(ha van Fi-relé,akkor nem kell kikötni,de le kell kapcsolni,hogy megszakítsa a nullát),az elosztóban.Ha ez megvan,akkor az elosztóból elmenő nulla-föld között mérni,ezzel kizárva,hogy valahol közösítve legyen.Ha van közös,akkor megkeresni azt a nullát,ami nem jó,és ideiglenesen kikötni.
Amint eddig jó,akkor a földelésre(elosztóban) tenni 1 vezetéket(jó hosszút),és végigmenni vele az összes dugaljnál,lámpánál,stb.Ahol nem a földelésnél csipog,ott lesz a gubanc.
Következő: »»   43 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem