Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   28 / 52
(#) Bakman válasza foldnulla hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
HV - High Voltage

Mozgasd meg a tárcsát rajta, hátha. Attól a műszertől nem kell csodát várni, lehet, hogy délelőtt magasabb volt a feszültség és az akkor alacsonyabbnak jelzett értéket gondoltad jónak.
(#) gyuszo válasza foldnulla hozzászólására (») Feb 20, 2018 / 1
 
Az utcáról a szolgáltatói oldal felől PEN jön be.
A PEN-t szétválasztani kell PE-re és N-re, tehát nem összekötni . A helyi földelés kialakítása már régóta kötelező, ekkor a PE sínről levezetnek egy MKH 16-os vezetéket egy dobozba, ami rá van kötve egy földelőszondára, ami le van ütve 2-3 m mélyre.

Az EPH egyen potenciálra hozás, amikor a víz, gáz, fűtés csövekre rákötnek egy zöld-sárga vezetőt, amit egy EPH csomópontban összekötnek egymással, s ezt a csomópontot kötik rá a PE sínre, a földelésre. A lényege az, hogy a fémes testek és a föld között ne legyen akkora potenciál különbség, hogy mikor hozzá érsz a testhez, bizsergést érezz, esetleg áramütés legyen.
Mivel a FI-relére a fázis és a nulla van rákötve, ha a földeléshez képest hibaáramot észlel, akkor leold.
Ezért sem szabad a lakáson belül összekötni a nullát és a védővezetőt .
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) andrÁSZ válasza Bakman hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Köszönöm a gyors választ,így már minden világos.
(#) Lacházi hozzászólása Ápr 5, 2018 /
 
Sziasztok,
Kérek egy kis szakmai segítséget:
A képen is látható kapcsolótáblán a nullavezető és a föld egységesen a fém keretre van rögzítve. Fi relét akarok beépíteni és szeretném tudni, hogy leválasztható-e a nulla a fémházról? Egyáltalán miért egyesítették a kettőt és érintésvédelmi szempontból baj lenne-e ha szétszedném és a fémen csak a föld maradna?
Köszi előre is!
(#) Bakman válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 5, 2018 / 1
 
A kérdésre nem lehet egyértelműen válaszolni. Az viszont tisztán látszik, hogy ezt az elosztót jó lenne kicserélni egy normális csatalkozási pontokkal rendelkezőre, nem túl bizalomgerjesztő. Mondhatni kókányolás az, ami a nullák és földelések környékén van.
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 5, 2018 / 1
 
Ugyanezt javasolnám, min korábban :Bővebben: Link
A meglévő 8 modulos helyett ide egy 2 x 12, azaz 24 modulosat javasolnék beépíteni, a meglévőt kidobni.
Eléggé korrodáltak az érintkezők, szinte két egyforma csavart alig látni benne.
Ha ez az épület külső falán van, belűre lenne célszerű áthelyezni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2018
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 5, 2018 / 1
 
A kérdésed többi részére 2 sorral lentebb, azaz 2018. febr. 20-án részletes válasz .
(#) Mekk_Elek válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
A felső sín nincs elszigetelve a fém kerettől? Mintha úgy látnám a képen, hogy de. Akkor a felső sín a nulla, az alsó pedig a föld.
(#) gyuszo válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Ápr 5, 2018 / 1
 
Ez egy F. K.A tábla. Igen a felső sín a Nulla, el van szigetelve a kerettől.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Nálam így lett megoldva panellakásban 1 és 3 fázis esetén:
(#) (Felhasználó 122012) válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Lehet hogy el van szigetelve, de mintha össze lenne kötve egy sárga-zöld vastagabb vezetékkel (jobb fenn és jobb lenn). De bal oldal lenn egy barna vezeték is van !!!
(#) elektrorudi válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Az a vastag vezeték lehet a "nullbontó", a PE és N szétválasztására.
A bal alsó barna vezeték pedig lehet, hogy piros (volt) régen.
(#) Lacházi válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Teljesen igazatok volt, valóban elszigetelt a nulla-tábla a fémtől, de akkor nem értem, miért van összekötve jól látható módon egy vastag, zöld-sárga földeléssel? A barna vezeték úgy látom a föld irányából jön felfelé, tehát az épület alatt lehet leütve valami fémrúd és abból jön fel. Egyébként csak a fotón barna, valójában piros.
Nos, szétszedhetem őket, hogy bekössem a három db fázisonkénti fi relét?
Illetve ha bekötöttem, hogyan tudok 100%-ig meggyőződni arról, hogy azok a ház minden pontját védik is kellőképpen?
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Igen, pont erre a kérdésre számítottam még.
Hova szeretnéd beépíteni, ha nincs hova ?
Szerintem hívj ki egy regisztrált villanyszerelőt és azzal végeztesd el. Pláne 3 fázis, az már nem hobbi szerelés kategória. A mérőhely, földelőszonda, FI relé beépítése szakképzettséget kíván. Mind a három el van hanyagolva, nem megfelelő.
Ha tényleg érdekelt volna és csak egy pár oldalt visszaolvasol, minden részletesen le van írva, rajzzal együtt.
Így hidd el, sokkal többe fog neked kerülni ha feleslegesen , ha nem megfelelő anyagot építsz be.
(#) gyuszo válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Mindkét rajzról hiányzik egy lényeges rész.
A bejövő védőföldelő vezeték bekötése.
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 6, 2018 / 1
 
Bővebben: Link
Például itt is leírtam.
(#) Lacházi válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
A jelenlegi helyére építem be, a szekrénybe természetesen. A visszaolvasás időigényes dolog, ráadásul felesleges információktól mentes a kérdezés.
Villanyszerelőt már én is kerestem és itt vissza is kérdeznék: Tudod, hogy milyen szakemberhiány van idehaza? A faluban három is van, egyik sem ér rá hetekre előre betáblázottan és annyit kérnek, amennyit akarnak - mert nincs alternatíva, illetve van, csak odakün... Ilyen csip-csup dolgokért csak ugyanolyan kvalitású ember jönne ki, mint én, az is számla nélkül, esetleg tud szerezni...Hagyjuk.
Szóval rosszul én is meg tudom csinálni, ha pedig valaki tanácsokkal segít - akkor jól is.

A múltkor egy ipari vágógépünkhöz hívtam villanyszerelőt Pesten! Kijött egy lámpával, két óráig szarakodott, 5000 Ft-os kért és a hibát nem tudta elhárítani. Megjegyzem Ő volt az egyetlen, aki azonnal tudott jönni, a többiek két héten belül majd visszahívtak volna... Másnap fogtam egy műszert, végigmértem a 30 éves kapcsolótáblát és fél óra alatt kész volt a történet. Köszönöm, a szakembereket - tisztelet a kivételnek - őket mellőzően léptem ide be tegnap.
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 6, 2018 / 1
 
Igen, tehát ahhoz, hogy be tudd építeni szükséged lesz egy 2 x 12 modulos elosztószekrényre.
Ebbe tudod beépíteni a 3 db FI-relét ( ha így szeretnéd , szerintem elég lenne 1 db 3 fázisú )
Továbbá ebbe mennének bele a kismegszakítók is. ( 8 db , mert a képen úgy látom ennyi elmenő vezeték van.)
Szükséged lesz új földelőszondára ( a meglévő valószínűleg szét van rohadva, ami belőle a képen látszik )
A földelőszondától MKH 16 mm2 vezetékkel kell bekötni az új elosztószekrény PE sínéhez.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018
(#) Lacházi válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Köszi, relék már megvannak, 3 db egyfázisú Schneider ha jól tudom...
A jelenlegi földelés használhatósága kimérhető valahogyan? Régi az biztos, de nem tudok leütni újat, mert a házat ráépítette valami nagy ész!
Továbbá, én a képről úgy veszem ki, hogy a föl zöld-sárga rá van kötve a nulla közös sínre is. Ezt levehetem róla véglegesen? Valahol olvastam védőnullázásról, bár most nem akarok hülyeséget említeni, de beugrott, hátha emiatt van ez így
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
A PEN szétválasztás általában a mérőhelynél történik. Ráadásul olyan helyen, ami le van plombálva. Nálad valószínűleg az elosztószekrényben, tehát nem szüntetheted meg.
A bejövő Nullának a Nulla sínre kell mennie. Össze kell kötve lennie a PE sínnel.
A Nulla sínről kell mennie a FI relék bemeneteire.
(#) gyuszo válasza Lacházi hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Jobb ha leütsz egy új földelőszondát a mérőhely környékén ( alatt).
Ha összekötöd a régivel is, az nem baj, minél több van, az csak jobb lehet.
Volt olyan hely, ahova több darabot ( 3 métereseket ) le kellet ütni, hogy megfelelő legyen.
Ez a talajtól, helytől nagymértékben függ.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018
(#) gyuszo válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Erre gondoltam. Be is rajzoltam, a földelő szondára.
Ennek hiányában csak a Nulla van rákötve például a villanytűzhely fém burkolatára is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018

3 fázis.JPG
    
(#) gordonfreemN válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Mi a baj pontosan ezzel a rajzzal?
Bejövő PEN vezető van a rajzon majd a fi előtt szétválasztja, miért kellene ide egy 4. Emeleti panellakás esetén földelőszonda a szomszédhoz leütve?
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Igen, pont ez a probléma.
A 4. emeleti panellakás már nem kap PEN-t, hanem Nullát és PE-t.
Az nyilván a földszinten van. És ott van szétválasztva.
Az emeleten viszont már nincs összekötés .
(#) gordonfreemN válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Jaj így már értelek. Vannak dögivel olyan lakások ahol nem kapott a felhasználó csak nullát és fázist. Ekkor kémytelen kelletlen kialakitani magának a szétválasztást. Közel sem szabványos de régebben volt itt erről szó, hogy működik
Szerk: vagy mit tud egyebet csinálni?
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
A földelést az anyaföld adja, nem a szolgáltató sem régen, sem most .
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018
(#) gordonfreemN válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
éÉs én hol írtam le ezt?
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) gyuszo válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Például itt Bővebben: Link is , de erre is megjött a helyes válasz.
Idézet:
„A TN rendszernél a PEN szétválasztásánál kell egy potenciál rögzítő földelő szondát alkalmazni.”
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018
(#) Lacházi válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Jól látom, hogy a Te 3 fázisú kapcsolásodban is össze van kötve a föld a nullával?
Ha nekem 3 db fi-relém van és egy-egy fázisra kötném, akkor a közös nullát eloszthatom 3 felé, 1-1 reléhez?
És ha igen, rajta maradhat a közös nulla-védőföld összekötés a táblán?
(#) Dudus válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Ez sajnos egyáltalán nem biztos! Ha a szabványban előírt keresztmetszettel szereltek akkor bizony sok helyen PEN-t vezetnek a lakáselosztóig és ott választod szét. Sajnos földelni itt nincs lehetőséged.
Következő: »»   28 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem