Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   87 / 93
(#) blasz hozzászólása Jan 22, 2020 /
 
A kondi cserés problémámat visszavonom.Nemrég vettem egy sound blaster audigy fx kártyát és amiatt dörömbölt nagyon.Megtanultam kezelni azóta nem dörömböl.A hang változását fent tartom hogy másabb lett,de előnyére.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Elég bátor vagy, de még akár jó is lehet.
A szkóp GND-jét csatlakoztasd a kimenetre, adj 1kHz szinuszt a bemenetre és mérj rá minden egyes 0.33R-re, hogy közel azonos áram folyik-e rajtuk. Persze műterhelés legyen a kimeneten. Elvileg 3 Ohm terhelést is simán kibírnak a végtranzisztorok, de félő, hogy elfogy a VAS fokozat árama. Ezt is meg tudod nézni szkóppal, zenei jellel a nagyjelű erősítő emitter ellenállásán a pozitív táphoz képest mérve.
(#) mcc válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Mouser, Digikey, Farnell, ezek a legnagyobbak, ahonnan lehet venni.
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Szia a bátorság a 0.33r ellenállásokra érted? vagy 95vDc re?
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Jan 22, 2020 1 /
 
A 95 V-ra.
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Nem ez lesz a végső trafója,az 75vDc lesz,de barom nagy és nehéz pakolászni,11kg. maga a trafó.De semmi rendellenest sem tapasztaltam magas feszről sem,minden alkatrész 100v felett van benne.Már 2 napja bömböl 4ohm-on és nem észleltem semmit.A végtranyók melegszenek kb.50 fokra de más nincs.
Mivel betegen vagyok itthon lehet neki állok az emitter ellenállásokat kicserélni.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Akkor minden rendben. A 75V-ról vígan el fog muzsikálni akár 2 Ohm-os terhelésem is. "Kézrátétellel" is tudod érzékelni nem melegszik-e sokkal jobban a többinél valamelyik végtranyó... ha nem, nyugodtan hagyhatod a 0.33 Ohm-okat.
Egyébként gratulálok, szépen megcsináltad!
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Köszönöm,a melegedés "kézre" egyforma.Meg hát a lemez amire fel van fogatva 2x5mm,egymásra csavarozva,pasztázva rendesen, viszi a hőt rendesen a bordákra.Bár bevallom a tranzisztorok melegebbek mint a borda.De szoba hangerőn hideg minden.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Jan 22, 2020 /
 
Idézet:
„Bár bevallom a tranzisztorok melegebbek mint a borda.”

Ez így van rendjén... másképpen nem is lehet.
(#) blasz hozzászólása Jan 22, 2020 /
 
Nem jó ha beteg az ember és unatkozik.Bekötöttem a kisebb feszültségű trafót,amivel majd egyszer lesz majd szerelve.
(#) metabo123 hozzászólása Jan 29, 2020 /
 
Régi projektem kezd végre testet ölteni.
Már három éve építettem négy darab ST151 panelt, de még csak most „sikerült” bordára szerelnem, hogy kipróbálhassam. Az élesztésén és próbaüzemen már túl is vagyok, gond nélkül éledt mind a négy.
A kimeneten a DC kicsit magasnak tűnt (lehet csak számomra) -25, -30mV környékén alakult ezért R3 értékét növeltem 2,2K-ról 2,7K-ra. A javulás számottevő.
A négy modul közül háromnál a DC már csak -6, -8mV és idővel lecsökken -2, -4mV-ig.
A negyedik modulnál azonban fordított a helyzet. Bekapcsoláskor +22mV és +21mV-ig csökken. Itt visszatettem a 2,2K ellenállást és a kimeneten máris csak -2mV mérhető, ami aztán előjelet vált és nő egészen +5,5mV-ig.
Mi lehet ennek az oka, mármint hogy fordítva reagál a melegedésre.

A nyugalmi áram véglegesre állítása van még hátra, aztán jönnek a további kérdéseim .
(#) informer válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
A 22 mV egyáltalán nem számottevő. De esetleg nézd meg a kontaktot a borda és a többi végtranzisztor között.
Aztán a hőtranzisztort esetleg cseréld ki.
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Sziasztok!
Szeretném beállítani a nyugalmi áramot, de nem tudom hova lenne a legmegfelelőbb.
Az erősítő panelek bemenetre 1KHz szinusz, a kimenetre szkópot kötöttem.
A keresztezési torzítás 2 - 3mV-nál már eltűnik (a 0,33R emitter ellenálláson mérve).
Kérdésem, hogy 5mV-ra állítva maradhat-e vagy vegyem kicsit fentebb. Ez ugye mindössze 15mA nyugalmit jelent.
A csatolt kapcsolásról beszélek.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Szia! A nyugalmi áram célja a keresztezési torzítás minimalizálása. Ha nem hallható/mérhető készen vagy. Húsz perc üzemelés után ellenőrizd újra.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Köszönöm a válaszod, így tettem!
A terv az, hogy egy bordán lévő két ST panelt hidalom, csak még nem tudom, hogyan lenne a legjobb. A hangszóró két kimeneti pontja világos, de a meghajtás elgondolkodtat. Te milyen meghajtást ajánlanál. Fázisfordító? Találtam panelrajzot, azt hiszem tőled származik, de a rajzot nem találtam meg. Segítenél?

További fejtörést okoz, hogy milyen hangszóró védő kapcsolás lenne célszerű hozzá építenem.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2020

inv.JPG
    
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
A hidalt csatorna a mélysugárzót fogja hajtani?
Egy hangszóróvédő áramkört szoktam használni a négycsatornás erősítőben, függetlenül attól, hogy lesz-e hidalva. A relétekercseket párhuzamosan kötöm.
Alkotó kolléga a TDA7294 témában készített erről egy szép rajzot, 2.1 keresésre valószínűleg megtalálod.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
A tervem egy univerzális erősítő építése.
Szeretném egy dobozba szerelni a négy ST-t két külön hálózati trafóval. A trafók külön-külön kapcsolhatóak lennének. Az egyik blokkot (blokknak nevezem az egy bordára szerelt két ST panelt) fixen hidalom, a másik blokkot meghagynám sztereónak, hidalási lehetőséggel. Így kapnék egy olyan erősítőt, ami:
- Itthoni zenehallgatásra sztereóban üzemelne. Ez lesz a leggyakoribb üzemmód, ilyenkor csak a fél oldalt kapcsolom be a sztereó blokkal, minek is menne a másik oldal.
- Akár 2.1-ben üzemeltethető, ha mind a két oldalt bekapcsolom, a híd SUB-ot hajtana (majd, ha lesz), a másik a jobb és bal oldalt.
- Szoktunk mi hangoskodni is (bulik, meg ilyesmi), ekkor mind a két oldal hidalva üzemelne.

Ehhez szeretnék védelmekre és meghajtó áramkörökre javaslatot.
Ötleteim már vannak, ezekről majd készítek rajzot, blokkvázlatot is és majd felrakom.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
A védelemből két független áramkörre lesz szükséged, ami az adott transzformátorral alkot egy sztereó egységet. Az nem lényeges, hogy a későbbiekben hidalni fogod őket.
Meghajtó áramkörből talán a legcélszerűbb egy kettő-négycsatornás autós végfokét lemásolnod.
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Sziasztok!

Készítettem egy ábrát, ami alapján szeretném megvalósítani a fentebb vázolt elképzelésem.
A bemenetet, HÍD és SZTEREÓ üzemmód között egy „Izostat” jellegű kapcsolóval lehetne váltani.
Külön kimenetre kötendő a hangszóró SZTEREÓ (6,3mm Jack), és külön a HÍD üzemhez.
(Az ábrán látható séma csak az egyik blokk, a másik blokkot ugyan így képzelem el.)

Jó lesz ez így, vagy láttok benne valami buktatót, esetleg mit csinálnátok másként?

További kérdéseim:
1; Én ezt a fázisfordítót néztem ki. Jó lesz ez, vagy másat ajánlanátok?
2; Van szükség valahol egyéb alkatrészre, például leválasztó kondenzátor? Ha igen rájelölnétek a rajzra?
3; Szükséges-e a lila vonallal jelzett földelő rövidzárás a fázisfordító bemenetén, vagy elhagyható (ez ugye nem engedi lebegni a bemenetet, ha arra épp nincs semmi kötve)? Ha esetleg elhagyható, akkor az izostat-ot kiválthatnám egy mini relével, amit az előlapról kapcsolnék.
4; Ha a HÍD kimenetre van kötve hangsugárzó és a kapcsolót átváltom SZTEREÓ-ra akkor a hangszóróból a jobb és bal oldal különbsége lesz hallható, probléma nincs. Fordított helyzetben mikor a SZTEREÓ kimenetre vannak kötve hangsugárzók és hídba váltok, akkor mi a szitu? Úgy vélem semmi különös, legalábbis nem károsodik semmi.
Igaz??
(#) tothbela válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 14, 2020 / 3
 
Szia!
Ha közös tápról megy a két végfok, akkor érdemes az egyiket alapból ellenfázisban működtetni, és a kimenetnél fordítva kötni be a csatlakozóját. Ez jótékony hatással van a tápegység csúcsáram terhelésére nézve. Természetesen jack csatlakozónál ez nem éppen jó választás, de speakon esetében teljesen korrekt. Ebben az esetben híd üzemben elég csak monósítani a jelet.
Van még egy hozadéka ennek a megoldásnak. Ha ugyanis a két top tartalmaz passzív felüláteresztő szűrőt, akkor a híd csatlakozóra egy passzív aluláteresztővel szerelt mélyláda köthető. Amennyiben az impedanciamenet nem okoz gondot a rendszernek, így egy passzív 2.1 rendszerként üzemelhet.

A bemeneti impedanciákat érdemes 10kOhm körülire választani, mert akkor üresen hagyott bemenet esetén sem lesz számottevő zaj.
(#) metabo123 válasza tothbela hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Köszönöm a válaszod! Jó ötleteket adtál! Gondolkodom, hogyan tudom ezeket a gyakorlatba átültetni.
(#) vzoole válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 17, 2020 /
 
A nyugalmi áramot növelve javíthatsz a THD értéken (ST151 mérve a képen).
(#) metabo123 válasza vzoole hozzászólására (») Feb 17, 2020 /
 
Melyik ST verzión végezted a mérést (emitter ellenállás: 0,33R)?
Nem nagyon akartam még emelni a nyugalmin (6 mV-ra állítottam az 0,33R-en), jelentős melegedéstől tartva.
Azért ki fogom próbálni, ha be lett dobozolva a cucc (már jó úton haladok, rakok fel nemsokára képeket is).
(#) Alkotó válasza vzoole hozzászólására (») Feb 17, 2020 / 1
 
Nekem nincs ilyen erősítőm, de azt feltételezem, ennek a mérésnek az eredménye jelentősen függ a kivezérlés mértékétől. A mérést milyen kivezérlésnél végezted?
(#) vzoole válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 17, 2020 /
 
1.6-os panel verzió.

Alkotó,
Arra gondolsz, hogy nincs bedobozolva?
Ha igen, szerintem ez nem annyira befolyásolja a mérést.
Amúgy nagyobb kimeneti teljesítmény mellett már jelentősen nő a THD.
(#) Alkotó válasza vzoole hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Nem a dobozolásra kérdeztem rá, hanem hogy mekkora teljesítménynél mérted a nyugalmi áram hatását a torzításra. Ez egy nagyon fontos paraméter az értelmezhetőséghez. Annyira így van ez, hogy jellemzően többféle teljesítménynél is megadják a torzítás értékét.
(#) metabo123 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
(Csak tippelek: ha a fájlnévnek hinni lehet, akkor 20W kimenő teljesítménynél, 4 ohm terhelő impedanciával)
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2020
(#) Alkotó válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
A kérdésem erre a mérésre vonatkozik, ahol a fájlnév kevésbé árulkodó.
(#) metabo123 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Tudom mire gondoltál, én is szerettem volna, ha bővebben kifejtené.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2020
(#) vzoole válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 18, 2020 / 2
 
Félreolvastam a kérdésed ...így már értem.
Az első kép az kis teljesítményen lett mérve, de nem emlékszem pontosan.
Legjobb az lesz ha becsatolom az összes mérést.
Következő: »»   87 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem