Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   762 / 839
(#) pisti89 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Azt hiszem le kell magamnak rajzoljam hogy megértsem.
Nem akadály, van annyi paneltrafóm, hogy fele is sok lenne.
Köszönöm a magyarázatot mindkettőtöknek
(#) montyx hozzászólása Feb 13, 2020 /
 
Na szoríthattok! Megjöttek Alkotó bácsi paneljei. Nagyon frankó minőségűek hála égnek, így remélhetőleg egyszerű lesz szerelni. Csak ajánlani tudom!

Jövő héten alkatrész beszerzés, és két hét múlva szerelés kezdődik. Lehet majd kérdezni fogok, ha elakadnék.
(#) montyx hozzászólása Feb 13, 2020 /
 
Egyből lenne is két kérdésem a beszerzéshez kapcsolódóan.
1. Ajánlott e valamelyik alkatrészre hűtőbordát szerelni?
2. Kettős kijelzőjű feszültés-áramerősség mérő használható e, vagy érdemes a külön mérőműszereknél maradni? Van e egyáltalán különbség a kettő között.
Az utóbbi kérdés azért érdekes, mert itthon csak kettős van, illetve egy sima feszültségmérő, így be kell szereznem áramerősség mérőt is, ha a kettős nem jó.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Alkotó válasza montyx hozzászólására (») Feb 13, 2020 / 1
 
Hűtés kapcsán javaslom elolvasni a dokumentációban lévő leírás 9. pontját.
Szintén a dokumentációnak része egy olyan bekötési rajz is, amin a javasolt mérőegységek is rajta vannak. Ezek áramot és feszültséget mérnek, de ettől függetlenül mindkettő 200 mV érzékenységű feszültségmérő.
Ha olyan mérőkéd van, amiben egyben van benne az áram és feszültségmérő, akkor azt nem tudod az én rajzom szerint bekötni. Ezekhez adnak egy külön bekötési rajzot, és a szerint kell eljárni. Ha ilyet választasz, akkor ezt a kimenetre kell kötni, és arra kell számítani, hogy a műszer saját söntjén eső feszültséggel ingadozni fog a kimeneti feszültség stabilitása. Ez nem jelentős feszültség, de csak Te tudod eldönteni zavar-e, vagy sem. Ha az én javaslatom szerint kötöd be a mérőegységeket, akkor azok részei lesznek a visszacsatolásnak (a labortáp saját söntjét használja), így nem okoznak stabilitási hibát.
(#) montyx válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Akkor veszek külön mérőt, köszönöm a gyors választ
(#) hegman válasza montyx hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
B@....szus kb. 1hónapja én is vettem tőle és elfelejtettem a minőséget megdicsérni.
Igazad van ez nagyon minőségi hibátlan kidolgozás.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 14, 2020 / 1
 
Ha a labortáp feszültségmérő pontjait (Us+, Us-) a műszer után (a banánhüvelyre) köti, akkor ez a műszersöntből adódó stabilitási probléma küszöbölhető, hiszen a tápnak ezen funkciója éppen erre lett kitalálva.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2020
(#) Alkotó válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Így van.
Az összekötési ponton igyekszünk stabil feszültséget előállítani. Ez a pont, akár a terhelési ponton is lehet.
(#) mr.Cara hozzászólása Feb 16, 2020 /
 
Nézegettem a ventilátor vezérlőket. Valaki megírná mi a külömbség az LM3914, LM3915, LM3916 között, mert nézegetve az adatlapjaikat nem látok semmi eltérőt . Köszönöm szépen !
(#) ferci válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 16, 2020 /
 
Az egyik lineáris, a másik logaritmikus skálás... adatlapon is írja.
(#) montyx hozzászólása Feb 16, 2020 /
 
Akik már rendelkeznek Alkotó féle táppal, nagyon megköszönném, ha megosztanák a megoldásukat az áteresztő elemre szerelt hűtéssel kapcsolatban. Milyen hűtőt és hogyan szerelt fel. Egyszerűen nem tudok rájönni mi lenne a jó megoldás, mert gőzöm nincs hogyan lehetne egy CPU hűtőt értelmes módon odabarkácsolni.
Ez van, gyenge a fantáziám sajnos
Előre is köszönöm
(#) Ge Lee válasza montyx hozzászólására (») Feb 17, 2020 / 1
 
Mondjuk én olyannal nem rendelkezem, de a legegyszerűbb megoldás az, ha a cooler eleve része az egésznek, azaz hozzá van tervezve a nyák. Minden megoldásnak vannak előnyei és hátrányai is, ennek az előnye hogy kompakt lesz az egész, nem lógnak kábelek semerre sem mert nem kell sem a potikat sem az áteresztő elemeket kivezetékelni, így biztosan nem lép fel a működés közben a hosszú vezetékek miatt semmilyen anomália, vagy gerjedés. Ezen 3 FET van éppen, de 4 is elférne még rajta, viszont a cooler hőelvezető képessége is véges.
A hátránya ennek a megoldásnak, hogy mivel egyben van, nem rakható ki a hűtése a dobozon kívülre.
(#) Egri Frédi válasza montyx hozzászólására (») Feb 17, 2020 / 1
 
Nem egészen értem a felvetett problémát ...
Egy processzor hűtő is "csak" egy aluminium hűtő. Ha rézmagosat szeretnél, az már kicsit másabb. A hőcsöveseket ilyen célra felejtsd el, mert ha megfúrod a "csövet" akkor az egész lényegét teszed tönkre.

Az a "jó" hűtőborda, ahol az egységnyi tömegű hűtőre a lehető legnagyobb felület jut.

Nézd meg a 700 -as oldalon, tettem fel pár képet - annó.
Pár gondolat még a témához: ( aki nem ért vele egyet, nyugodtan jelezze ! )
- Véleményem szerint nagyon jók a régi ( P3 - P4 ) hűtők. Lapos "hát" felület, a bordára stabilan és szorosan illeszkedő ventillátorral. Ezek még szögletesek voltak, könnyen szerelhetők, igen jó hőelvezetési tulajdonsággal.
- Rézmagos hűtőnél figyelj arra, hogy a félvezető hűtendő része essen a rézre !!! Ilyen esetben a félvezető stabil rögzítése macerás lehet ...
- Lehetőleg a hűtőbordához gyárilag tartozó ventillátort használd. Ezt - szinte mindenhol - tőlünk okosabb emberek tervezték és méretezték egy adott célra -> hűtés.
- Nagyon jól használhatók még a frekvenciaváltókban található "alagút" kiképzésű hűtőbordák. Mivel ezek több kW -ra vannak méretezve - egy adott típusnál - nagy méretűek és darabolásuk igen körülményes. ( Flex-el és "kézi nyüstölővel" képtelenség - szépre ).
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2020
(#) mr.Cara válasza ferci hozzászólására (») Feb 17, 2020 /
 
A csudába kerülte el a figyelmemet ! Köszi ! Akkor csak a ....14-es a jó.
(#) Ghoost válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 17, 2020 /
 
Idézet:
„...Nézegettem a ventilátor vezérlőket”

Többször elolvastam a mondatot, és néztem hozzá az adatlapot.
Ebben Mi a ventilátor vezérlő?
Köszönet ha fényt gyújtasz fejemben....
(#) mr.Cara válasza Ghoost hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
A cikkek között ha körülnézel, van olyan című, hogy NTC-fan4....
Van NTC-fan6 is, de az kijelzés nélküli...
(#) Egri Frédi válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Az LM3914 egy LED meghajtó IC. Nem csak ventillátor vezérlésére jó, hanem bármire, amire a fantáziád képes.
Egy bemenő feszültség értékétől függően kapcsolja be vagy ki a LED -eket. Csinálhatsz belőle kivezérlés jelzőt is ...

Egyébként én megépítettem mindkettőt csak ajánlani tudom mindenkinek. ( A LED -es inkább látványos, mint hasznos, de azt tudja ami a cikkben le van írva. ) A másikkal már ( relétől függően ) kW -os nagyságrendben is lehet vészhelyzeti lekapcsolást végezni, ha túlmelegedne valami.

Nemcsak labortápoknál, erősítőknél, bárhol jól használható.
(#) Ghoost válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
szia!
Én is megépítettem
A kérdésemre Egri Frédi adta meg a választ amit én magam is tudtam.
Gondoltam hátha mi nem tudunk valamit, és új infót adsz a csapatnak xd
(#) mr.Cara válasza Ghoost hozzászólására (») Feb 19, 2020 /
 
Ezt meg én nem értem... Én arra kérdeztem rá : mi a külümbség a 3914; 3915; 3916; között, mert elkerülte a figyelmemet... Kaptam választ a lin/log. -> Innentől ?????
(#) Massawa válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 19, 2020 /
 
Az a skálát jelenti. A lineárisnál minden LEDhez egy egységnyi feszültségkülönbség tartozik (Ud), a log veziohoz a feszültsegkülönbség logaritmusa. Igy egy lineáris 8 Leddel pl 1-8 voltnyi változást tud kimoutatni, a 8 LEdes log verzio akár 0,1-10V változást is ki tud mutatni. A hömérsékletet általában linearis skálán mérjük.
(#) mr.Cara válasza Massawa hozzászólására (») Feb 19, 2020 /
 
Igen . Ez hogyan kapcsolódik a kérdéshez? Alapvetően nem érdekel a skálázás ! A kérdés csupán az integrált áramkörökre vonatkozott....
(#) Massawa válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 19, 2020 /
 
Ez a különbség a 3914,3915 és a 3916 között. Ezt kérdezted.
(#) pisti89 hozzászólása Feb 19, 2020 /
 
Alkotó v1.4.2 tápjában az R22=6,8k, Rt verzióban 4,7k.
6,8 nincs itthon csak 4,7, jó helyette az is?
(nem értem az eltérés okát)
(#) Alkotó válasza pisti89 hozzászólására (») Feb 20, 2020 / 1
 
Csak a találgatás szintjén, mert nincs itt lehetőségem megnézni a rajzokat. Amit RT verziónak mondasz, abban emlékeim szerint talán 35 V a feszültség maximuma, amit v1.4.2-nek nevezünk abban meg 50 V. E miatt kell bele nagyobb ellenállás.
Azt képtelen vagyok megérteni, hogyha bármilyen készülékbe kell bármilyen alkatrész, akkor mi köze van ennek ahhoz, hogy az érintett alkatrész van-e otthon vagy nincs? Ami nincs, azt meg kell venni, és máris lesz.
(#) Egri Frédi válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Egy 1/4 W -os ellenállás ára nagyjából 5 Ft. Csak azért nem kevesebb, mert jelenleg nincs kisebb fizető egységünk.

Egy közeli alkatrész áruházban lehetett venni 50 db. - os csomagban 3.4M ellenállást 25 Ft -ért - akciósan. Erősen gondolkodtam a dolgon, de aztán győzött a józan ész. Egy ilyen gyakran használatos alkatrészből 50 db. -ot mikorra használok el ...
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2020
(#) metabo123 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Feb 20, 2020 / 1
 
A dolog csak onnantól lesz problémás, ha nem városon lakik a hobbista, hanem egy vidéki kis faluban, (mint mondjuk én) és csak postai úton tudod beszerezni az alkatrészeket. Postaköltség nem összemérhető az alkatrész árával. Ezt sokan hajlamosak elfelejteni, mi pedig sokszor küzdünk hasonló problémákkal és sokszor kénytelenek vagyunk alkatrészek helyettesítésén gondolkodni (legalább a készülék kipróbálásának idejére vagy míg meg nem érkezik a kívánt alkatrész).
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2020
(#) Ge Lee válasza Egri Frédi hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Azért ha építget az ember (én már nem nagyon) akkor fogy. És hosszútávon bizony nem éri meg néhány darabot venni, mert az mindig újabb út, vagy szállítás, azaz plusz költség. Amikor ezt beláttam soha többet nem vettem semmiből 1-2db-ot.
De pl. egy SMD készlet összevásárlásánál sem volt mindegy, hogy 75 vagy 45 fillérre jön ki darabja, amikor a 0 ohmostól a 10 megaohmosig bezárólag majd minden értékből vesz az ember 50db-ot, mert 50db-tól volt olcsóbb. És volt olyan projektem, hogy egy értékből az 50db-ból mindössze 8db maradt...
Nem mindegy, hogy egy hétvégi hirtelen ötlettől vezérelt építés során csak felnyúl az ember a polcra, vagy megvárja a hétfőt, és intéz egy újabb rendelést, annak minden nyűgjével együtt.
(#) Massawa válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Igy van és egyre gyakrabban vannak mindenféle alkatrészcsomagok fillérekért - a minap is rendeltem vagy 1000 ellenállást szinte ingyen ( a postával együtt - még az ertékek is fel voltak sorolva a csomagban már a rendelés idején), mert nincs nagyobb méreg, mint amikor a hétvégén eszedbe jut valamit csinálni, vagy javitani és nincs kéznél még egy megközelitö filléres alkatrész sem. Ilyenkor még egy utazás a lifttel is többe kerül, mint 1000 ellenállás a mult heti kinálatbol.
(#) Egri Frédi válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Ez így igaz ...
1. A sok megmaradt 1 - 3 - 5db. ellenállás már akkora kupac lett ( mafla fejjel egy nagyobb műanyag dobozban gyűjtögetem őket egybe ), hogy néha egyszerűbb venni egyet, mint megkeresni a ~2.000 db. -ból azt, amelyik kell.
2. Ugyan ennél az alkatrész áruháznál történt meg az eset velem: Kellett 1 db. 3.3k ellenállás. ( színkód: narancs-narancs-piros ) Vettem 5 db. -ot. Fizet, hazamegy ...
Otthon nézem a cuccost: hmmm ... mintha 3 narancs csík lenne rajt, öregszem ? romlik a szemem ... Műszer elővesz: 33k Bakter !!! Holnap újra megyek .. Kérek 5 db. 3.3k ellenállást ( a gyerek a zasszonnyal kint várt ), sietek nem nézek semmit. Otthon: 3 narancs csík ... Ilyen nincs !!! 2 nap múlva megyek újra ... Kérek 5 db. 3.3 k ellenállást. Eladó megy, veszi, tépi, már kérné a pénzt, mikor udvariasan megkérem, hagy nézzem már meg, ha nem gond. Kicsit furcsán nézett rám, de ide adta a papírzacsekot.
Mondám neki: ezzel csak az a baj, mint ezekkel - és kirakom a pultra a korábban vásárolt 2 * 5 db. -ot, hogy nem 3.3k, hanem 33k. Még furcsábban néz, de most már az ellenállásra. Sűrű elnézés kérés mellett ki akarja cserélni az összest. Mondom neki: az első 5 legyen az én hibám, a második 5 -öt ha kicseréli - áregyeztetéssel ( ugyan annyiba került ) az jó lenne, de akkor már a 3. sorozat nem is kell. Így történt ...
3. Egyes alkatrészek gyakrabban kellenek, mások ritkábban. 1k, 10k - ból én sem veszek egyet, 500k felett viszont nem is tudom mikor használtam utoljára.
4. Ha kell egy 6.8k -s ellenállás ( és nem találok ) összeforrasztok egy 4,7k és egy 2k -vagy 2.2k -sat. Bőven benne van a tűréshatárban.
(#) Egri Frédi válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Ez is igaz és erre igazából nem is tudok jót válaszolni. De kipróbálni egy áramkört 2 - 3 alkatrész összeforrasztásával, nem jelenthet problémát.
Következő: »»   762 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem