Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronyika orosz digitális órák
Lapozás: OK   23 / 26
(#) Roy_77 hozzászólása Feb 27, 2020 /
 
A harmadik órának is nekifogtam. Ez Is egy Elektronika4 G9.02 régi fajta, 1978 as gyártású. Szép a fadoboza, de szétszerelés után kiderült, hogy hiányos.2db K176IE4 hiányzott ,valamint a kvarc és a trimmerkondenzátor. Az óra egyes cső középső szegmensének a meghajtó tranzisztora hibás volt, illetve volt pár elvágott, vezető a nyákon. Új elkókat kapott, ic foglalatot a hiányzó ic-knek, 32768hz es órakvarcot, 3-30pf trimmerkondenzátort. Volt még egy olyan hibája, hogy a villogó pont alatti vonal csak halványan világított, az előtét ellenállását (15ohm) áthidaltam, így most jó. A csövek működnek, a pont villog, percet, órát lehet állítani, nullázni is lehet, fényerő csökkentés is működik. Viszont az oszcillátor körül még van gond, az óra most azt csinálja, hogy amikor a pont villog, a perc 15-20 percet előre számol. Illetve az 1HZ es jel is csak kb 15 másodperc után indul el mikor bekapcsolom. Remélem sikerül stabilizálni a számlálást.
(#) Roy_77 válasza Roy_77 hozzászólására (») Feb 28, 2020 / 4
 
Mai élménybeszámoló, remélem valaki olvassa! Vittem be.a munkahelyre egy szkópot, megnézni mi zajlik a kvarc környékén. Eleinte el sem indult a 32khz es jel, aztán rájöttem,hogy a trimmer kondival párhuzamos kondenzátort ha megmozgatom akkor beindul az órajel. Átforrasztottam gyorsan,de semmi, ezután megnéztem a panelt ,de semmi baja, megnéztem nagyítóval a kondit, nem e repedt, de semmi. Kiforrasztottam, és kiváncsiságból bekapcsoltam az órát.. hoppá, működik..,kipróbáltam tízszer, mindig elindul a számlálás! Szóval így marad. Szép a jel és 32,76khz a frekvencia, igaz a trimmert hiába tekergetem, nem veszek észre változást. Ezután továbbléptem, a szaladó jelre.Kiderült,hogy az 1hz es jel szép a K176IE5 kimenetén, és a következő ic az IE4 kimenetén már nem jött ki normális jel csak kb200mv on valami zaj. Kiderült ,hogy nem kapja meg a 14es lábon a V+ 8voltot. Mivel kapott egy ic foglalatot és a panel felső oldalán van huzalozva , beforrasztásnál nem futotta be az ón , ezt javítva helye állt a világbéke.Az óra elindul, számlál, beállítható, szuper!
(#) madzagos válasza Roy_77 hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Nekem is van néhány db, még nem vitt rá a lélek hogy hozzákezdjek.
(#) kisgeri válasza Roy_77 hozzászólására (») Feb 28, 2020 / 1
 
Szia, olvasom én is amiket csinálsz, csak valahogy elmaradt a reakció... De nagyon jó, hogy így haladsz velük! Nekem is ilyen fadobozos van, évekkel ezelőtt raktam rendbe (korábban itt is bemutattam), azóta is hibátlanul teszi a dolgát.
(#) Roy_77 válasza kisgeri hozzászólására (») Feb 29, 2020 /
 
Szia! Szerencsére így könnyű javítani, hogy van hozzá, csövem, KT361D tranzisztorom, K176 IE4 ic, szóval egy kis szerencsém is volt, hogy pl a többi IC jó volt mindegyik órában. Amúgy a háttérben látható Elektronika 6.15-öst is most javítottam, kijelzője nagyon halvány volt és egy nyomógombot kellett megtuningolni rajta. Amúgy más baja nem volt..
Egyébként nem kell hozzájuk sok idő, a 3 órát kb 7-8 óra alatt mértem fel és javítottam meg, persze nem egyszerre hanem meló után mindig mikor volt egy kis időm.
(#) Roy_77 hozzászólása Márc 17, 2020 /
 
A történet folytatódik, a harmadik 1978as órát, amiből elég sok minden hiányzott , teszteltem és kiderült, hogy naponta kb 10 másodpercet siet. Sajnos a kvarc órajelét, nem tudom pontosan mérni, műszer hiányában.A szkópom csak khz ben írja ki 32,76khz körül ugrál és hiába, tekergetem a trimmer kondit, nem látható egyértelmű változás..
(#) kaqkk válasza Roy_77 hozzászólására (») Márc 17, 2020 /
 
Beállítod az órát és megnézd másnap hogy siet vagy késik e , ezután állítasz a trimmeren picit az egyik irányban (megjegyzed-felírod merre és beállítod az időt ) másnap megint megnézed mit művel és a szerint állítasz rajta (türlemjáték de előbb utóbb eredményre vezet)
(#) Roy_77 válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 17, 2020 /
 
Kicsit macerás,de jó ötlet! Pontos frekimérő hiányában marad ez. Köszi
(#) proba válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 18, 2020 /
 
Már 1-2 óra alatt látszik, a napi 10-20 sec eltérés.
(#) Roy_77 hozzászólása Márc 30, 2020 /
 
Ma ismét próbálkoztam az órával,kicseréltem a kondenzátorokat a kvarc körül, de nem változott semmi. Ugyanis a trimmer állítgatása, semmit nem változtatott az órajelen. Viszont azt vettem észre, hogyha beindul az órajel, akkor torz a jel. Viszont amikor tekergetem a kondit, szép lesz a jel. Szóval fogtam egy 33pf kondit, a trimmer tengelyéhez forrasztottam és lehúztam negatívra. Így szép a jel és állítható a frekvencia. 32766.9 hz et tudtam mérni. Most tesztelem így mennyire lesz pontos. Ja , ebből az órából hiányzott az eredeti kerámia trimmer ezért vettem bele egy 3-30pf Trimmert
(#) Roy_77 hozzászólása Márc 31, 2020 / 1
 
Egy nap alatt 4mp késés, az eredmény.Internetes atomórához viszonyítom mindig.
(#) kaqkk válasza Roy_77 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Idézet:
„32766.9 hz”
32768 lenne az ideális , cserélj kvarcot ha ezt nem tudod "behúzni" a kellő frekvenciára ...
(#) kisgeri válasza Roy_77 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Szuper, hogy így haladsz vele. Innentől pontosabbra állítani már türelemjáték lesz.
(#) Roy_77 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Igen, próbáltam is már, de nem jött be. Ezért visszaraktam az eredetit.A trimmer kondi értékével lesz gond, nincs valakinek egy eredeti?
(#) Roy_77 válasza kisgeri hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Az biztos, de nem adom fel!
(#) pipi válasza Roy_77 hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Azt megnézted, hogy a trimmerkondi min, vagy a max értékénél a pontosabb?
Ha kevés a kapac, tehetsz mellé még fix kondit, ha sok, akkor sorbaköthetsz a trimmerrel fix kondit...
2-3 db bontott órakvarcot tudok adni ajándékba Kispesten, hát azokkal közelebb áll be a freki...
(#) Roy_77 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 4, 2020 /
 
Ezt még nem néztem, ha lesz időm ismét, akkor megnézem. köszi a tippet. Amúgy mennyire szoktak pontosak lenni ezek az órák?
(#) fecameca válasza Roy_77 hozzászólására (») Ápr 4, 2020 / 1
 
Az attól függ, hogyan lett beállítva. Én az enyémet 20 éve beállítottam a munkahelyen a frekimérővel 32768 Hz -re. Azóta is annyira pontos, hogy sohasem kell állítani, kivéve a nyári / téli átállást, és ha véletlenül a perc gombot nyomkodom az óra helyett. A kvarcon 1 vagy 2 pF kondenzátor kell a mérővezetékkel sorba, érzékeny műszer még a kvarc házán is tud mérni. De tényleg nagyon régen volt. Mindenre nem emlékszem pontosan. A lényeg az, hogy a mérővezeték ne tudja nagyon elhangolni a kvarcot. Ideálisabb talán egy IC láb, amin már felerősített jel van, de lehet, hogy ebben az órában nincs olyan. Valamikor régen még karórákat is hangoltam, 2 pF = pár másodperc / nap késleltetés. Ha nálad feljebb kellene menni a frekvenciával, akkor ki kell dobni, vagy kisebbre cserélni a kondenzátort. Vagy a kvarccal sorba kellene a kondi, mert a kvarccal párhuzamos az lassít rajta. 1 hiteles frekvencia mérő ilyenkor aranyat ér! [off]Ha jól tippelek, akkor 1992 -ben kalibráltam be az enyémet, amikor megboldogult volt főnökömtől örököltem. Azóta 1 év alatt 1 percet se csal. /off]
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2020
(#) Laxi58 hozzászólása Ápr 7, 2020 /
 
Üdvözlet!
Nekem is van egy elektronika 2-08 tip. órám. Olvasva titeket bekapcsoltam 77:77 -et jelez ki.
Lenne kapcsolási rajzotok hozzá. Most kicsit több időm van megnézném!
Köszönettel: Laxi
(#) Hp41C válasza Laxi58 hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Gombokra reagál?
(#) Laxi58 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 10, 2020 /
 
Üdv! Csak a fényerő működik
(#) Roy_77 válasza Laxi58 hozzászólására (») Ápr 14, 2020 /
 
Nem találok hozzá kapcsolási rajzot, de nagyon hasonló lehet a 2-06 hoz. https://elektrotanya.com/elektronika_2-06_clock_sch.pdf/download.html

Szerintem amúgy nem megy az órajeled.
(#) Laxi58 válasza Roy_77 hozzászólására (») Ápr 14, 2020 /
 
Köszönöm a rajzot, a leírást! Majd írom az eredményt! Üdv
(#) Hp41C válasza Roy_77 hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Ha a rajzod szerint ez egy multiplexelt kijelzésű óra, hogyan jelenik meg a 77:77 órajel nélkül?
(#) kissi válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Nem néztem az előzményeket, de mivel azonosak a számok, akár lehet...
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2020
(#) Roy_77 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Nem értek a multiplexelt kijelzéshez, illetve ennél a kijelzőnél nem tudom, hogyan működik. Szóval valószínüleg téves volt a felvetésem, a régebbi , direkt szegmens vezérelt órákkal foglalkoztam eddig. Szerinted mi okozza , hogy egyforma számjegyei világítanak és nem számol az óra?
(#) Hp41C válasza Laxi58 hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Fogadjuk el Roy_77 által belinkelt rajzot. Meg kellene mérni a K176IE18 11. lábán a feszültséget. Ha multiméterrel méred kb. a tápfeszültség felét kellene mérned, ha jár az oszcillátor.
(#) didyman hozzászólása Ápr 19, 2020 /
 
Keresek LCD kijelzőt egy Elektronyika 2-11 órához, hátha akad valakinél elfekvőben.
(#) Roy_77 válasza didyman hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Sikerült már szerezni?
(#) TyeDa hozzászólása Jún 16, 2020 /
 
Sziasztok! Hozzám került egy B6-403 1980-ból, kicsit megviselt állapotban. Ha bekapcsolom, csak 0-kat mutat, az elválasztó pont se villog, nem reagál az állító gombokra, találkozott már valaki ilyen jelenséggel, mi lehet a baja? Mit érdemes megmérni először? Sajnos az egyik csöve nincs meg.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
Következő: »»   23 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem