Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   152 / 161
(#) Georgee hozzászólása Nov 26, 2019 /
 
Üdv Mindenkinek. Adott két darab léptető motor, aminek a vezérlését szeretném megtervezni. Sajnos nem sok információ áll a rendelkezésemre a motorokkal kapcsolatban, és adatlapot sem találok, legalábbis amit találtam, abban nincs benne ez a típus. Esetleg valaki tud segíteni így merre induljak el? A motor típusa 23LM-C038-04 8 vezetékes astrosyn gyártmány. Sajnos nem tudom sem az üzemi feszültséget, sem a tekercsek kiosztását. A válaszokat előre is köszönöm
(#) Peter65 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 26, 2019 / 1
 
Üdv!
Kettő helyen is találtam némi kiinduló adatot, amiből a típus talán visszafejthető, visszaellenőrizhető: ebben a 17. oldalon és itt
Kérlek ellenőrizd vissza, hogy a 23LM-C0xx méretnek megfelelő-e a motorod. Ha igen, akkor egy 1,8°-os 600gcm nyomatékú motorod van. A tekercsek jellemzőinek beazonosításához, megsaccolásához meg kellene mérned az ohmos ellenállásukat és az induktivitásukat.
(#) paramaibo válasza Medve hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Sziasztok!Ezt találtam a neten..Kis átalakítással nekem is jónak tűnik..Persze csak ha beleférek a motoráram limitbe..Ezt megépíteném..Szerintetek?
https://www.electronics-lab.com/project/dc-servo-motor-driver-analo...ntrol/
(#) Georgee válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Köszönöm a segítségedet. Amit először linkeltél az volt nekem is a kiinduló pont. Néztem már előtte is a 17 oldalon a 23LM-C motorokat, sajnos ami a képen van nem teljesen egyezik a valósággal. 8 kivezetéses a motor, itt 6 kivezetéseses van. Ezért is bizonytalanodtam el. A tekercsek ha jól emlékszem 5 ohmosak. De délután mindenképpen megmérem. Igazából az adatlapon ahogy látom a 23LM-C lesz a lényeg.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) Peter65 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Igen, a motor főbb adatait a típusszám első karakterei határozzák meg.
A nyolc kivezetéses opciónak meg örülni kell, mert attól függően hogy sorba vagy párhuzamosan kötöd a tekercseket (bipoláris üzemet feltételezve) magasabb vagy alacsonyabb feszültségen tudod használni.
(#) Medve válasza paramaibo hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Tetszik. Alkalmazhatnál modellezésben használt szervót? Erősek! Hátrány, hogy 180 fokban fordulhatnak csak el.
(#) paramaibo válasza Medve hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Nyomdában dolgozom,szerencsére sok nálunk a bontott cucc..Majd valamit kukázok..
Köszönöm mindenkinek a segítséget..
(#) Georgee válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Kicsit megkésve, de sikerült megmérnem. 6 Ohm/tekercs. Az induktivitást nem tudtam megmérni, mert csak alap multiméterem van. Viszont az adatlapon a 23LM kategóriában nem találok 6 ohm körüli tekercseket.
(#) Peter65 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 30, 2019 /
 
A méretét visszaellenőrizted, 56,5mm hosszú a motorod teste?
Ha ez rendben van, az adatlapban lévő többi motor adatai alapján kb. 1,1A-esek lehetnek a te motorod tekercsei.
Jó lenne egy induktivitás mérő akár csak kölcsönbe is. Egyrészt vissza lehetne ellenőrizni, hogy kb. 12mH-e egy tekercs induktivitása (az adatlapi adatok alapján ennyit várnék), másrészt a tekercsek beazonosításához nagy segítség lenne. Vagy tudod, hogy a négy tekercs közül melyik van párban?
(#) Georgee válasza Peter65 hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
A tekercspárok megvannak, mivel most unipoláris módban van a félbehagyott CNC gépemen így a tekercseket is tudom, hogy vannak egymáshoz képest. De valószínűleg arduino cnc shielddel lesz megoldva a vezérlés. A mérete 56mmx56mm a felfogató, illetve a magassága is 56mm.
(#) gyurma888 hozzászólása Jan 11, 2020 /
 
Sziasztok!
Ennek a motornak (Bővebben: Link) a vezérlését szeretném megoldani, a vezérlőjelet Raspberry Pi-ről kapná. LDD-1200L (Bővebben: Link) tápegységet és OKY3199-3 (Bővebben: Link) vezérlőmodult választottam hozzá. A tápegységet pedig szintén a Raspberry vezérelné PWM jel segítségével. A raspberry lábait közvetlen rácsatlakoztatnám a motorvezérlő-modulra, illetve a tápegység PWM bemenetére. A tápegység 12V-os bemenő feszültséget kapna, kimenetét a motorvezérlő modulra kötném. Ez így működőképes konstrukció lehet?
Előre is köszönöm a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2020
(#) Pali79 válasza gyurma888 hozzászólására (») Jan 11, 2020 / 1
 
Nem nagyon értem, hogy a dc-dc konverternek mi szerepe van itt.
(#) gyurma888 válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 11, 2020 /
 
A 12 V-ot alakítja 2,7 V-ra.
Közben egyébként még a Raspberry és a vezérlő közé betettem mind a 4 vonalra egy-egy feszültségosztót, és így működik.
Úgyhogy igazából már tárgytalan, de nagyon köszönöm a választ!
(#) Pali79 válasza gyurma888 hozzászólására (») Jan 11, 2020 / 1
 
A motort nem 2,7V-ról kell hajtani, henem legalább 12-ről....
(#) gyurma888 válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 11, 2020 /
 
Adatlap szerint a tápfeszültség 2,7V. Rosszul értelmezem?
(#) Bakman válasza gyurma888 hozzászólására (») Jan 11, 2020 / 1
 
Az oldal szerint a motor max. 1 A-t kaphat, az áramgenerátoros tápegység pedig 1,2 A-t fog adni. Nem egy életbiztosítás.

Vegyél inkább egy ilyen léptetőmotor meghajtót: Bővebben: Link. Ebben egy A4988 jelű IC dolgozik. A modulon lévő kis potival be lehet állítani az áramot, a modul tápfeszültsége lehet 12 V (ármgenerátoros üzemmódban kapcsolgatja a tekercseket). Attól, mert a motor 1 A-t kaphat, könnyen lehet, hogy neked 0.5 A is elég lehet, a fogyasztás is kevesebb lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2020
(#) gyurma888 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 11, 2020 /
 
Rendben, akkor így lesz, köszönöm szépen!
(#) subler hozzászólása Feb 23, 2020 /
 
Egy ijen kapcsolásra lenne szükségem. Annyi eltérésel hogy a végén egy kis teljesitményü (50 ohm) bipoláris léptetö motor van. A táp 12 volt, a referencia 0.45V
A müködés: A bemeneten 0.45V, motor áll. 0.35V vagy kevesebb, motor forog egyik irányba, 0.55V vagy több, a motor forog a másik irányba.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2020

1.JPG
    
(#) Massawa válasza subler hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Ehhez neked proci kell, ami kezelni tudja a visszacsatolást meg az irányt. DC motirral egyszerübb!
(#) subler válasza Massawa hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Sajnos ez nem kivánságmüsor. Az a szelep amit müködtetni kellene léptetömotoros. Csak van aki érti a témát és van egy jo ötlete.
(#) Bakman válasza subler hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Mikrokontroller és egy A4988 léptetőmotor vezérlő. Pontosan beállítható (programozható) a sebesség, irány, motoráram, billenési feszültségek stb.
(#) Massawa válasza subler hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Félö, higy ezt neked fog kelleni kitalálnod vagy valakivel megcsináltatni. Készen ilyen áramkört még nem láttam.
(#) wbt válasza subler hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
2007-ben kellett valami hasonlót csinálnom valami szelepvezérlés volt, biztos át kell írni a programját, keress meg magánban. ATMEGA8-al ment, ha jól rémlik.
(#) Jani1983 hozzászólása Márc 22, 2020 /
 
Kérdésem az lenne létezik e olyan kapcsolás , áramkör , ami egy léptető motort vezérel úgy hogy ugye tudja előre illetve hátra fele vezérelni , emellett be lehet állítani pl . 1 gombnyomásra 1-999 ig forogjon. A beállítást egy gomb segítségével lehet állítani amit visszajelez 3 db 7szegmenses kijelző . Akár ezt az értéket meg is tartja ( akár áramforrás megszünte után is) amíg nem töröljük . Esetlegesen milyen megoldások léteznek ilyenre , lehetőleg minél egyszerűbb és minél kisebb kivitelben . Segítségeket előre is köszönöm.
(#) pipi válasza Jani1983 hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
Ha nem áll messze a programozás...
Akár PIC, akár valami Arduino modulka, a motor teljesítményétől függően, valami léptető meghajtó (a4988, drv8825 a kisebbek közül), nyomógomb, MAX7219 kijelzőmodul... Ezek begyűjthetők modul szinten még itt a hestore-ban is, csak összemadzagolog... a szoftver meg a githubról összeollózható.
(#) pipi válasza pipi hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
Inkább TM1637-es kijelző modult akartam írni...
(#) Jani1983 válasza pipi hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
Ez gyors volt és egészen kimeríti a válszadást utánanézek az elemeknek , és agyalok , és remélhetőleg bele tudok vágni , mint gondolom érezhető amatőr vagyok ebben Viszont köszönöm a gyors és kimerítő segítséget
(#) pisti hozzászólása Jún 6, 2020 /
 
Sziasztok!
Az A4988-as vezérlővel működtetem a motorom. Szeretném, ha nem kell a motornak forognia akkor ne legyen feszültség alatt sem. Erre két megoldást találtam. Az egyik, hogy egy relével a vezérlőről lekapcsolom a tápfeszültséget, a másik megoldásban szintén relével, de ott a motorra menő vezetékekre tenném a relét. Az lenne a fontos, hogy a pozíciót pontosan tartsa újraindításkor. A vezérlés Arduinoról megy.
Melyik a jobb megoldás?
Köszönöm!
(#) Bakman válasza pisti hozzászólására (») Jún 6, 2020 / 1
 
Egyik sem. Ha elveszed az áramot a léptetőmotortól, akkor jogában áll stabil pozícióba billenni és él is ezzel a joggal, mindig.
(#) pisti válasza Bakman hozzászólására (») Jún 6, 2020 /
 
Akkor csak a vezérlő potméterével minimalizálom az áramerősséget.
Következő: »»   152 / 161
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem