Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   245 / 312
(#) Kovidivi válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
A névleges és a töltési végfeszültség különböző érték! Egyébként honnan vetted ezt a 3.2V-ot? Nem 3.7V az?
(#) Kovabe válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Az aksira van írva hogy 3,2V, ezért is vagyok bizonytalan.
Ilyen aksi
(#) pipi válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
TP4056: Input Supply Voltage: 4.5~6.0 V https://www.hestore.hu/prod_10039706.html
tp5100(ali/ebay) szimpatikusabb, mert nagyobb feszről járhat, és kapcsolóüzemű
Mindkettőnél a töltőáramot ellenállás cserével tudod beállítani
(#) Kovabe válasza pipi hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
4056 van itthon kb 50 darab, de még mindig a feszültség a kérdés. A barát (google) nem akar segíteni.
(#) nedudgi válasza pipi hozzászólására (») Márc 25, 2020 / 1
 
A TP4056 nem alkalmas LiFePO4 akku töltésére. TP5000 modul kell a kollégána, és áat kell kötni LiFePO4 üzemmódba.
A LIIon töltési végfeszültsége 4,2V, A LiFePO4 esetén 3,6V kell.
(#) nedudgi válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 25, 2020 / 1
 
Ezek nem LiIon akkuk, a TP4056 megöli őket. TP5000 kell nekik.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2020
(#) Kovidivi válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 25, 2020 / 1
 
A linken szerepel a pontos típus. LiFePo4. Ez a kémiája a cellának, ennek megfelelően kell töltened.
(#) Kovabe hozzászólása Márc 25, 2020 /
 
Köszönöm az iránymutatást, így már könnyebb lesz a dolgom.
(#) pipi válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Bocsi, én leragadtam amikor még li-iont írtál, azért mondtam a tp4056-ot.
(#) Epu2 válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Attól függ, melyikre gondolsz. A 3,2V a cella névleges feszültsége.
(#) Massawa hozzászólása Ápr 1, 2020 /
 
Egy érdekes összehasonlitás és eszmefuttatás a 18650-s akkukrol.

Akku teszt
(#) Rosszmáj válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Kösz. Ennyit a 9000mAh kínai akkukról
(#) Massawa válasza Rosszmáj hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Volt ott egy jobb is. Egyenesen 9999 mAh-s akku volt ( biztos nem volt más számuk a nyomtaton)
Ami érdekes az az akkuk tömege.
Lehet, hogy ezeket a számokat csakis parasztvakitásnak szánják, ahogy az ilyen akkuk sem jok másra. ( ugyan ki vesz meg ilyesmit, már a neve is gyanus). Amugy karácsony elött vettem pár kinai cuccot akkukkal, érdekes modon mindegyikben tisztességes akkuk voltak és müködnek éppen olyan jol mint a márka s akkuk. Pl az Einhell akkukkal egy kicsit szivtam. A gépekhez duplát adnak, de mind a két gép akkujai közül a második sokkal gyengébb mint az elsö - teljesen egyformák. Igy van 4 akkum, kettö tökéletes kettö, meg müködik egy darabig.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2020
(#) GPeti1977 válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Egyenként töltsd fel megfelelő töltővel mert széthanholódnak.
(#) Massawa válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Gyári processzoros töltö is van hozzá, balancerrel. Szétszedni nem igen lehet. Egy akkut még a cirkusz elött kicseréltem, de még nem volt alkalom tisztességesen kiprobálni. Nem vagyok nagyon az Einhell hive, már többször elöfordult, hogy nem azt tudja amit várt az ember a géptöl. Az elsö masina ajándék volt...
(#) Csirk hozzászólása Ápr 2, 2020 /
 
Sziasztok,
egy morzsaporszívóban szeretném kicserélni a halott akksipakkott (3*1.2v) litiumosra. Vettem hozzá 2db 20A-es cellát és 15A-es védelmet is. A tervem az volt, hogy a két cellából 2P-t készítek, és arra megy rá a védelem. Egy kicsi TP4056 töltő modul lenne még fixen tákötve a cellára (esetleg egy plusz kapcsolóval leválaszthatóan) a porszívó belsejében, a dokkoló adná neki az 5v-ot.
Kipróbáltam egy cellával védelem nélkül, bekapcsolás után ~8A-t fogyaszt a motor. Kipróbáltam védelemmel, az viszont induláskor letilt, nem elég a 15A neki.
Szerintetek hogyan lenne érdemes bekötni? Két cella 2p pakkban védelem nélkül rákötve? Vagy mindkét cellára tegyek 1-1 védelmet, és azok kimeneteit párhuzamosan?
A töltő maradhat fixen az akksin, vagy töltés után kössem ki?
Köszi a segítséget előre is.
(#) Epu2 válasza Csirk hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Egyszerűen oldanám meg. A 2P cellaára semmit nem kötnék, azaz igen. Egy Fehér LED-et 10mA korláttal. Ha a cella lemerül a LED sem világit. Na meg egy 1 A-es töltőmodult.
(#) Rosszmáj hozzászólása Ápr 8, 2020 /
 
3s2p pakkot töltenék balanszerrel. Valami egyszerű töltés-, vagy töltés vége jelzőt tudnátok ajánlani?
(#) latyakosa hozzászólása Ápr 8, 2020 /
 
Sziasztok,
TP4054/STC4054/LTC4054-t váltott-e már ki valaki MCP73831T vagy MCP73832T-vel ?
Tapasztalatok előnyök, hátrányok érdekelnének.
üdv
(#) sdrlab válasza Csirk hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
Én pont ugyanezt követtem el, a morzsaporszívómmal..., és hozzád hasonlóan, azt tapasztaltam, még a 25A-es védelem is kevés neki, illetve a határán van. Van, amikor nem indul még ezzel sem. Talán 2 ilyen védelem párhuzamosan már biztosan elég lenne neki, elvileg működnie kellene, ki kéne próbálni... Mindenesetre, nekem nem sikerült találnom 25A-esnél nagyobb, 1 cellás védelmet...
(#) Kovidivi válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
Vagy egy nagy kondit raksz a védelem bemenetére, vagy a söntről jövő jelet egy RC taggal szűröd, így az induláskori áramcsúcs le lesz "kerekítve".
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
Elég nehéz ez, amikor a sönt ellenállás, maga a kapcsoló tranzisztor, és az időzítés is belső szoftveres! )
(#) Kovidivi válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
Az áramot valahol csak méri, mindegy, hogy a FET RDS_on-ján, vagy söntön. Vezetősáv elvág, 10k soros beforraszt, 10nF a földre (pontos értéket próba alapján meghatároz). Így lesz a csúcs 25A-ból egy ellaposodott 18A-es csúcs.
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
És azzal a lendülettel ki is nyírtad a kapcsoló FET-eket, egy esetleges rövidzárlat(szerűség) esetén..., amennyiben érezhető nagyságú késleltetést viszel be az integráló taggal(10k/10nF bakfitty ide, hogy egy motor indító áramát simítsa, hatása <1msec alatt van csak)
Sima túláramra amúgy is egy viszonylag lassú késleltetés van beiktatva, pl HY2112 esetén 12msec. Ezen az időn kellene úgy változtatni, hogy közben a rövidzár védelem megmaradjon...! Figyelek...hogy oldanád meg? )
(#) Kovidivi válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
Úgy oldanám meg, ahogy leírtam. A motor nem rövidzárlat, ha 30A-t vesz fel, leég a tekercs. Amelyik akksi 25A-t elbír, az ki fogja addig bírni, amíg megszűnik a terhelés (valami elég). Egy egyszerű morzsaporszívóról van szó, meg egy 600Ft-os védelemről, tehát nem kell ide semmi egyetemi disszertáció...
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Ha esetleg vennéd a fáradtságot, és megnéznéd az adatlapot, a típusról, amit leírtam, rájönnél milyen butaságokat írsz! ) A motor, addig, míg áll, gyakorlatilag rövidzárlatot jelent, tized Ohmnyi ellenállással! Az indulási árama ennek simán megvan legalább 30A. Pont ekkor, induláskor tilt le az áramkör, mert rövidzárlatnak nézi a motort... Ahogy elkezd forogni, úgy drasztikusan esik az áramerősség is, nyilván.
Leírtam a védelem működését(ami két szintű), ezt se disszertációval, se okoskodással(pláne) nem fogod felülírni.

Az egyedüli módja a beavatkozásnak, ha a két FET-et kisebb csatorna-ellenállásúra kicserélnénk. Ekkor el lehet érni a megfelelő működést, viszont ehhez gányolni kellene a nyák-on, mert más tokozás, stb...
(#) Kovidivi válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Bővebben: Link
Itt pl. egy 21T motornál 85A-t ír stall current-nél. Persze ez csökkenni fog, esik a cellák feszültsége a belső ellenállásuk miatt, a kötések, a kapcsoló FET-ek, stb....
Kicserélheted a FET-eket, a védelmet komplett, a motort (nagyobb Turn szám, ezáltal nagyobb feszültséget igényel kisebb áram mellett), vagy az egész morzsaporszívót. Sok megoldás van, csak ki kell választani a megfelelőt. Ha egyik megoldás nem működik, keress másikat...
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2020
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Igen, ezeket akár meg is lehetne lépni valóban, de hát ennyi "mechanikai" vackolást nem ér az egész
Egyébként számomra meglepetés volt, hogy egy viszonylag kis motor, milyen bődületes indítóáramot képes felvenni itt... De valahol érthető is, hisz jó nagy fordulatszámon pörög, és nagyon kis feszültségről mindezt. Amit belinkeltél, az 7V-on eszik annyit induláskor. 3V-on az kb 2x annyi mindjárt...
(#) Massawa válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Minden nagyteljesitményü motor ilyen, mert ezekben alig van tekercs a rotoron - volt már olyan is a kezemben amin 3-3 menet volt a polusokon ( nem mértem de kb 1 mm vastag drotbol). Annak állo helyzteben nincs is nagyon ellenállása, ( az elsö kocsim starter motirján 6 menet volt polusonként és 4x3 mm- es rézböl. ( 400 A vett fell).
(#) fecus hozzászólása Ápr 14, 2020 /
 
Két kérdésem van:
1, Egy kültéri hőmérőt készítek. A lelke egy 18650-es akku. Egy kis napelem tölti ha van rá lehetőség. Az érzékelő fogyasztása kicsi, így a napelem túl tudná tölteni. A uC-vel tudom kapcsolni a töltést.
Véleményetek szerint milyen tartományban tartsam az akku feszültségét?
Most, elsőre úgy gondoltam, hogy ha elérte a 4.2V-ot akkor lekapcsolom a töltést és hagyom merülni 3,8V-ig. Csak ezután adom vissza a töltést. A fogyasztásról annyit, hogy ugyanez a konstrukció, beltéren, napelem nélkül 1 évig megy egy laptopból kiberhelt, használt akkuval.

2, Ha akkuról járatnék két 12V-os és egy 9V-os eszközt, szabad levennem a tápot a 4S akku elrendezés 3. akkujáról a 9V-nak?
Balancer kellene, de a töltésvezérlést itt is megoldanám a központi uC-vel, meg egy kapcsolható CC/CV töltővel.
Következő: »»   245 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem