Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triak vezérlése optotriak-kal
Lapozás: OK   9 / 11
(#) game4812 válasza ferci hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Egy 40W-os izzóval működött. Aztán rátettem az 1500W-os fűtést, akkor elszállt a füst a MOC-ból. Szóval keresek a BTA helyére valami érzékenyebbet, igazából ez már egy utolsó elkeseredett próbálkozás volt.
(#) dkarcsi73 hozzászólása Márc 8, 2018 /
 
Sziasztok !
Triakot tönkre lehet tenni ha az A1 és A2 pont fordítva van bekötve??
köszi
üdv
(#) kadarist válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Szia!
Nem jellemző. De a gate-et könnyen tönkreteheted egy elkötéssel.
(#) Epu2 válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Amig a G-A1 jól van bekötve, addig nem. A gyújtóimpulzus vagy az A2 polaritásával egyezzen, vagy csak negatív legyen.
(#) dkarcsi73 hozzászólása Márc 9, 2018 /
 
Köszönöm a válaszokat.
Jól sejtem hogy a MOC3021 és BTA24-800 -as páros azért nem működik mert nincs meg a MOC -ban a kellő erősségű gyújtóimpulzus ?!
(#) Skori válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Triak esetén tipikus elkötés a G és A1 elcserélése. Ráadásul ezeket felcserélve a triak látszólag működik, csak éppen amikor az átfolyó áram meghaladja a gate terhelhetőségét, akkor előbb-utóbb tönkremegy, viszont kisebb áramokkal a csere ellenére jól működik.
(#) Skori válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
A MOCxxxx "optotriak család" akár 1A-es impulzust is tud adni a triaknak, Ennyitől bármelyik triac típus be tud gyújtani. Tehát ha nem működik, akkor valamit elkötöttél, esetleg már el is halálozott valamelyik alkatrész. (és ez game4812-nek is szól.)
(#) dkarcsi73 válasza Skori hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Úgy nézem nincs elkötve de lehet a gondolat a hibás .
A mellékelt rajzot készítettem el és motorhoz szeretném használni.??!!
Annyi különbséggel hogy az 1K2 ellenállás 2K4 és a kondi 100nF
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2018
(#) Skori válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Kapcsolni akarod a motort vagy szabályozni?
Ha csak kapcsolni, akkor nullaátmenetes típus kellene, a MOC3021 nem az.
Ezen kívül a MOC3021 csak 400V-os, induktív fogyasztóhoz (pl. motor) célszerűbb 600V-os vagy 800V-os tipust használni.
A csatolt rajz nem tudom honnan van, de ha megnézed a MOC adatlapját: szerepel rajta a gyári ajánlás szerinti kapcsolás, és azon egész más értékek vannak.
A 2k4 szerintem túl sok, és még az 1k2 is - de mint írtam nézd meg az IC adatlapját. Bár a legjobb lenne más típust választani, és az adatlapja szerinti kapcsolást megépíteni.
(#) dkarcsi73 válasza Skori hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
Szabályozni szeretném azért választottam nem nullátmenetest.
A 600V-os közül akkor megpróbálom a 3051 vagy 52-est és a gyári rajzból próbálok alkotni!
Az lenne a terv, hogy amíg a motor terhelés nélkül fel nem pörög addig kellene a kissebb teljesítmény aztán rákapcsolni direktbe a hálózatra akár mágneskapcsolóval akár teljes felszabályozással. Sok terhelés van a hálózaton és amikor több fogyasztó egyszerre kapcsol van úgy hogy lemegy a kismegszakító.
köszönöm a segítséged
(#) ferci válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
Az optó diódájával sorban azért legyen egy korlátozó ellenállás is, a rajz szerint ( Ut= 3 V ) 220 ohm például.
(#) dkarcsi73 válasza ferci hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
Az megvan
(#) ferci válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
OKé, de máskor a rajzodon is rajta legyen..
(#) dkarcsi73 válasza ferci hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
OK, bocsi
(#) mlaci989 hozzászólása Márc 1, 2020 /
 
Helo.
MOC 3081 + BTA 24-800 triakos motor vezerles. Ki-be kapcsolas forgasirany valtassal. 4 triak-faziscsere.
Kerdesem hogy lehet e helyetesiteni BT140-600 trikra a
BTA24-800 at.?
Elnezest az ekezetekert.
(#) Skori válasza mlaci989 hozzászólására (») Márc 1, 2020 /
 
Szia! Mivel 3 fázisról van szó, a fázisok közötti feszültség 400Veff, ami 565Vp-nek felel meg. Ekkora feszültségre, ráadásul induktiv terhelésre, a 600V-os triak szinte biztos, hogy nem elég.
(#) mlaci989 válasza Skori hozzászólására (») Márc 1, 2020 /
 
Rendben. A 2 tipusnal eltero a kapu ellenallas. BTA - nal 60 ohm, BT nel 150 ohm merendo A1 - G labak kozott.
(#) mlaci989 hozzászólása Márc 3, 2020 /
 
Kerdesem volna. BTA24-800 BW triak snubber es, a W jelzes nelkuli pedig standard. Ez mit jelent? Valamint belehet rakni az utobbit a BW helyere?
(#) konop válasza mlaci989 hozzászólására (») Márc 4, 2020 /
 
A W jelzésű modernebb, nem kell az A1-A2 -vel párhuzamos RC snubber
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2020
(#) Ódenka hozzászólása Máj 15, 2020 /
 
Üdv!
Egy problémában kérnék együtt gondolkodást...
100 V-os, segédfázisú szinkronmotor, néhány Wattos, aminek jó lenne lelassítani a fordulatát, nagyjából a felére.
Páros, 50Hz-s félhullámokra lenne szükség, aminek a ki-be kapcsolási arányával remélném a megmaradó nyomatékot és lassabb fordulatot. Valamikor javítottam egy keringető szivattyú vezérlőt és akkor még minden 8 lábú IC nekem 555-ös IC volt. No ez meg egy kis processzor volt, ami "időnként" 1 db pozitív és negatív félhullám idejére bekapcsolta a keringető szivattyút, így volt 2 fokozat a keringetésben.
Az esetemben nyilván el kell találni a be és kikapcsolási arányt, illeszteni a motorhoz. Ne "rángasson", hanem ügyesen menjen kb. fél fordulaton...
A motor üzemideje percenként egy körülfordulat, ami jelenleg 1 mp alatti.
Szóval ez lenne a megoldandó problémám, amit a legegyszerűbben volna jó megvalósítani.
A motor induktivitása miatt az egyforma számú pozitív-negatív félhullámra van szükség.
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 15, 2020 /
 
Szia!
Ha jól értelek, csináld meg az 555-tel az 1 sec BE időt 1 perc alatt és használd a zvs optotriacot, stb..
Ha kézzel kapcsolgatnád a motort, akkor se találnád el a páros félhullámokat.
Attól nem fog tönkremenni. Egy normál trafót se úgy kapcsolgatnak, pl. egy pisztolypákát, hogy a + = - félhullám és mégis 40 évet is kibír.
Elvileg oké az elméleted, de a gyakorlatban szerintem felesleges ( 1 vélemény...).
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 15, 2020 /
 
Szia!
Én az egyik szakkönyvemben találtam régebben erre - elég bonyolult emlékeim szerint - kapcsolást, pontosan lehetett megegyező számú félhullámokat előállítani, kapcsolni.
Hivatkoztak nagy teljesítményű transzformátor, talán ponthegesztő működtetésére.
Az 555-el készült PWM is jó lehet kapcsolgatni az optót, triakot, de azért az nem az igazi...
Azért köszönöm ám!

Ja igen, ezt a kapcsolást, leírást nem találom.
Ui:
Valahogy úgy képzelem, elindul a PWM, egy 2-es osztó számolja a bejövő impulzusokat. Felfutó élre induló, határoló jelformálóval szinkronizálva a számlálást és a beállított darabszám után kikapcsol, a nullátmenetnél a triak majd lezár...
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 15, 2020 /
 
A nagy trafó bekapcsolásáról volt sok ellentétes vélemény már a toroidoknál.. zvs vagy sem, nem megyek bele.
Csinálj akkor egy elektronikus számlálót, ami 100-ig számol 10 ms-t és abból fele +, fele - lesz ( természetesen a hálózati 50 Hz-et kell alapul venni és abból megcsinálni a léptető jelet )..
A többi 59 másodpercet meg tervezd hozzá ( törölt szitu )..
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2020
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 15, 2020 /
 
Itt egy picit talán más, a trafónak nincs olyan "tehetetlensége", mint egy motornak, aminek a vezérlése nem várja meg a motor leállását, így nagy lökőáramok - viszonylag - nem alakulhatnak ki.
Azt hiszem világosodik a meg és az agyam...
Szóval használok egy 2-es osztót 2-4-6-8 beállíthatósággal, választhatósággal a szünetet meg nem kell mérni, hogy közben hány periódus fut le.
No, kieszelek valamit...
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Ha maradsz az 555-nél.. szerintem az egésznek biztos nem kell pontosanak lenni, tehát az 1,.. sec BE, 58,... sec KI pontossága sem érdekes.
Amkor az 555 kimenete magas lesz, indítod vele a motort és indítasz vele egy 100-as osztót, ami számolja a hálózat félperiódusait és 100-nál megáll, ami a motort is megállítja, függetlenül attól, hogy az 555 ki esetleg 10...20 ms-t csúszkál.
Jó buli lesz ezt összehoznod...
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Mutatom a motort...Ennek semmi kifutása az áramelvétel után nincsen. A forgórésze, mint a léptető motoroknál, sok pólusú mágnes. Amit hajt majd az egy csigatengely, semmi lendítőtömeg. Arra utalok, hogy néhány periódus munka és ugyanannyi szünet az, amivel talán el lehet érni egy elfogadhat, nyomatékát nagyjából megtartó motorüzemet.
Emiatt gondolom szerencsésnek, hogy egyforma darabszámú legyen a pozitív-negatív félhullám. A másodperces ki-bekapcsolás túl hosszúnak ígérkezne....
Ettől eltekintve az ajánlott megoldásod jónak tűnik...
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Bocs, ha jól értettem a kezdő írásodat:
...A motor üzemideje percenként egy körülfordulat, ami jelenleg 1 mp alatti....
Tehát percenként 1 sec az üzemidő, ami 1 fordulatot jelent és ebben az esetben ( 50+ és 50 -)*10 ms... a többi 59 sec pause...
Vagy nem jól értettem..
Ilyenkor jobb egy diagram -szövegben könnyebb téveszteni.
Na mindegy, még legalább 5 tipp úgyis lesz..
(#) Gafly válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Még két nézőpontot fontolnék meg, ami eddig nem volt emlitve:
- Ha nagyon kevés periódust adsz a motorra, meg sem fog moccanni.
- Álló motor nagyobb áramot vesz fel, jobban melegszik.

Az elsővel rögtön szembesülni fogsz, ha valós probléma és zavarja a felhasználást.
A második meg valószinüleg látszat probléma, mint "a pont páros periódus kell" felmágneseződés miatt...
(#) Ódenka válasza Gafly hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
No, ezt kell eltalálni:
- El kell tudni indulnia
- 2 indító periódus alatt nem állhat meg

Így a nagy áramfelvétel kilőve, nem lehet.
Amit jó pár éve tapasztaltam, igaz, az egy közönséges asszinkron motor, keringető szivattyú szabályozása volt, ott egyetlen periódus jutott a motorra és forgásban tartotta. Sajnos a szünet arányt nem tudom, annyira rácsodálkoztam a dologra.
Meg valami egyszerű hiba volt, amire később rájöttem.
Az egyenetlen periódusnak én gondolom a pl. 2 db pozitív és 1 db negatív félhullámot a motoron. Kizárt, hogy örülne neki...Nyomaték hiány, egyebek...
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2020
(#) pucuka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Hát kéremszépen. Ez a motor egy szinkronmotor (sok pólusú mágnes) ami aszinkron indul.
(ha egy váltóáramú motorban mágnes, vagy egyenáramú gerjesztés van, akkor az szinkronmotor) Onnan lehet tudni, hogy üzemi fordulatszámként a szinkron fordulatszám van ráírva.
Mivel a szinkronmotornak nincsen szlipje, a szlip szabályzás sem működhet. (PWM)
A fordulatszám változást egyedül a hálózati frekvencia szabályozásával tudod elérni.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2020
Következő: »»   9 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem